Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 2 - Μελβούρνη Top 5 & Bottom 5

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αψογοι κ οι 2! Πολλα μπραβο. Η το εχεις με το γυαλι η δεν το εχεις...το εχετε, το εχετε..
Αναμενουμε εναγωνιως το 3 για ολη την ηπειρο...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Συγχαρητήρια για την όμορφη εκπομπή και τις πληροφορίες που μας δώσατε. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό στη συγκεκριμένη εκπομπή ή σε κάποια άλλη που θα κάνετε να εμπλουτίσετε με βίντεο σχετικά με τα αξιοθέατα που περιγράφετε.
Επίσης μία εκπομπή με live chat (δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό) όπου θα μπορούμε να σας κάνουμε ερωτήσεις για την Αυστραλία, θα είχε πολύ ενδιαφέρον... π.χ. τι πρέπει να κάνει κάποιος για να βρει δουλειά στην Αυστραλία, βίζα, αμοιβές, κόστος ενοικίων, εάν έχετε κάποιο ελληνικό σύλλογο όπου διεξάγετε διάφορες εκδηλώσεις, ελληνικό σχολείο εάν υπάρχει για τα παιδια κλπ...
Τέλος εξήγησε λίγο αυτό που είπες "το σε καλούν στα σπίτια και πρέπει να πας και εσύ φαγητό..." δηλαδή συνεννοήστε από πριν τι θα μαγειρέψει ο καθένας, παίρνεις το ταψί ανά χείρας και πηγαίνεις όπου τρώτε όλοι τα φαγητά από κοινού που μαγείρεψε έκαστος ή τρώει ο καθένας ότι μαγείρεψε....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ό,τι πρέπει να ακούς με ακουστικά αυτές τις εκπομπές στο τζόκιν της καραντίνας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια.

Επίσης μία εκπομπή με live chat (δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό) όπου θα μπορούμε να σας κάνουμε ερωτήσεις για την Αυστραλία, θα είχε πολύ ενδιαφέρον... π.χ. τι πρέπει να κάνει κάποιος για να βρει δουλειά στην Αυστραλία, βίζα, αμοιβές, κόστος ενοικίων, εάν έχετε κάποιο ελληνικό σύλλογο όπου διεξάγετε διάφορες εκδηλώσεις, ελληνικό σχολείο εάν υπάρχει για τα παιδια κλπ...
Εκπομπές με live chat έχουμε σκοπό να κάνουμε σίγουρα, απλώς θέλω πρώτα να υπάρχει μια ροή από εκπομπές ώστε να έχουν κοινό - μη πάμε να κάνουμε ένα λάιβ και είμαστε 5 άτομα.

Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα που λες όμως για την Αυστραλία, μπορείς να δεις στα θέματα που έχω γράψει πάρα πολλές πληροφορίες για τη ζωή εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Στη-χώρα-των-καγκουρώ.192/

Τέλος εξήγησε λίγο αυτό που είπες "το σε καλούν στα σπίτια και πρέπει να πας και εσύ φαγητό..." δηλαδή συνεννοήστε από πριν τι θα μαγειρέψει ο καθένας, παίρνεις το ταψί ανά χείρας και πηγαίνεις όπου τρώτε όλοι τα φαγητά από κοινού που μαγείρεψε έκαστος ή τρώει ο καθένας ότι μαγείρεψε....
Ναι, όλοι πρέπει να πάνε κάτι, και το τρώνε όλοι από κοινού :)

Ό,τι πρέπει να ακούς με ακουστικά αυτές τις εκπομπές στο τζόκιν της καραντίνας.
Η αρχική ιδέα ήταν να γίνει podcast γιατί έχω γίνει μανιακός ακροατής τελευταία, αλλά τελικά σκέφτηκα ότι αυτό θα είχε περιορισμένοι κοινό και είπαμε να κάνουμε το βίντεο.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μπραβο παιδια! Παραλολουθησα και τη δευτερη εκπομπη και μου αρεσε πολυ! Εκανα και την εγγραφη μου!!

Και μεσα απο μια τετοια ανταλλαγη αποψεων και προτιμησεων βλεπεις πολλες φορες οτι αλλα «αξιοθεατα» ειναι αντικενικα και αλλα υποκειμενικα ωραια!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
H αρχική ιδέα ήταν να γίνει podcast γιατί έχω γίνει μανιακός ακροατής τελευταία, αλλά τελικά σκέφτηκα ότι αυτό θα είχε περιορισμένοι κοινό και είπαμε να κάνουμε το βίντεο.
Ακούω πολύ ξένο ταξιδιωτικό podcast (Rick Steves, Zero To Travel κτλ) τελευταία και μόλις είδα τα βίντεο, αυτόματα τα κατέβασα σε μορφή mp3 για να ακούσουμε και κάτι στα ελληνικά. Nομίζω είναι η πιο φυσική μορφή να ακούς ή να διαβάζεις ταξιδιωτικές αφηγήσεις και όχι να βλέπεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πάω να ανοίξω θέμα για podcasts :)

Συμφωνώ για τις αφηγήσεις αλλά δε νομίζω ότι έχει μεγάλο κοινό το podcast στην Ελλάδα - ποτέ δε ξέρεις βέβαια. Θα μπορούσα τώρα που το σκέφτομαι να πάρω τον ήχο από τις εκπομπές μας και να τα δημοσιεύσω ως podcast στις αντίστοιχες πλατφόρμες.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μόνο και μόνο για την παρέλαση των πιγκουίνων η κόρη μου θέλει να πάμε στην Αυστραλία και της το έχω υποσχεθεί,, μη μας το ισοπεδώνετε !!
εμένα πάντως μου άρεσε η παρέλαση, βγήκαν στη στεριά χιλιάδες μικρά πιγκουινάκια και μπορούσες να τα δεις από πολύ κοντά.
αλλά οκ γούστα είναι αυτά :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πολύ ωραία ιδέα αυτές οι εκπομπές. Η θεματολογία με πλεονεκτήμετα-μειονεκτήματα ενός τόπου είναι πολύ καλή. Περιμένω να ακούσω γενικά για την Αυστραλία να δω αν θα παραμείνει χαμηλά στην ταξιδιωτική μου λίστα.

Δεν περίμενα να ακούσω ότι οι Αυστραλοί είναι σνομπ. Από τους λίγους που έχω γνωρίσει είχα την εντύπωση χαλαρών, φιλικών τύπων. Αυτοί που ταξιδεύουν έχουν μάλλον άλλη νοοτροπία.

Μου κίνησαν την περιέργεια τα σχόλια σας για το Oakleigh κι έψαξα να δω φωτογραφίες και βιντεάκια. Θα ήθελα να ακούσω την απόψη Αυστραλών για αυτή την περιοχή. Έχετε ακούσει κάποιο σχόλιο;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τι να πουν οι Αυστραλοί για το Oakleigh? Γουστάρουν τρελά αφού the best souvlaki. :haha:

Μπήκα να διαβάσω μερικά σχόλια στο TripAdvisor για κάποια εστιατόρια. Με κάποια γέλασα αρκετά.

"if you love passive smoking then this is for you"

:haha:
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μπραβο και απο μενα για την ιδεα σας και μιας και αναφερεστε στην αγαπημενη μου Μελβουρνη, σας ακουσα με προσοχη. Δυστυχως η επερχομενη απειλη με εκανε φυγω νωριτερα και να μην εξανλτησω το τριμηνο.
Οσο αναφορα τις επιλογες σας, εννοειται οτι ξερετε καλυτερα, μιας ομως και εγω ημουν επισκεπτης, η ματια μου σε καποια πραγματα ειναι απο αλλη γωνια. Αν μου επιτρεπετε καποιες αποψεις.
Για παραδειγμα Το Phillip island και η <εκατονταδες> πικγκουινοι, για μενα ειναι η μεγαλυτερη τουριστοπαγιδα. Περαν του ακριβου και της ταλαιπωριας, το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο. Προτιμω αν εχεις δικο σου αυτοκινητο μια περιηγηση στα ξυλινα μονοπατια με θεα τις τεχνητες φωλιες τους και το αγριο του Ωκεανου.
Το OCEAN ROAD, ειναι απιστευτη εμπειρία, με πολλες επιλογες που απαιτει ομως οποσδήποτε δικο σου αυτοκινητο και ισως τριημερο για να το απολαυσεις πραγματικα μιας και ο δρομος ειναι στενος και δυσκολος. Υπαρχουν φυσικα εκδρομες αλλα ειναι μονοημερες.
Και η περιοχη του Μορνινγτον μεχρι Dromana και Sorrento (πανακριβο το καραβακι για Queencliff), με τα μεσογεια τους,ειναι πολυ ομορφη, εχει μαλιστα και πολλους Ελληνες και Ελληνική Εκκλησια (Ρεντ Χιλ).
Ναι, το ενυδρειο ειναι ακριβο οπως και η μινι κρουαζιερα στο ποταμι, χωρις να προσθετει κατι ξεχωριστο.
Η επισκεψη στον Ουρανοξύστη Eureka Skydeck δεν ειναι και τοσο ακριβη και εχεις μια απιστευτη θεα της πολης και σχηματιζεις μια ολοκληρωμενη αποψη για το μεγεθος που επεκτείνεται η πολη.
Για το κυκλοφοριακο να προσθεσω οτι δεν ειναι και τοσο χαλια οσο του Σιδνευ, το παρκινγκ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, και το χειροτερο ολων το οτι δεν εχει γραμμη τραινου για το αεροδρομιο!
Επισης εγω στα συν, θα προσθετα και τον περιπατο απο τον σταθμο του Richmond, στους Βοτανικους κηπους, συνεχεια στο Μνημειο Ηρωων (Shrine) και αν αντεχεις συνεχιζεις μεχρι το Flinders station.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom