Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος

evpap

Member
Μηνύματα
25
Likes
108
Δεν γνωρίζω για την Ισλανδία γιατί δεν έχω πάει αντίθετα θα ήθελα να ψελλίσω δυο σκέψεις για την Κούβα και ας μου την πέσει σχεδόν όλο το φόρουμ αλλά μου άφησε λίγο γλυκόπικρα συναισθήματα . Ωραία τοπία,φοβερά κτίρια καταπληκτική φύση, ξεσηκωτικά μουσικές όμως η διάχυτη αίσθηση της φτώχειας και η επαιτεία άμα τη εμφάνιση σου καθώς και τολμώ να πω η αίσθηση ότι όλοι εκδίδονται στους ματσωμένους δυτικούς ....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
τολμώ να πω η αίσθηση ότι όλοι εκδίδονται στους ματσωμένους δυτικούς

Δεν ξέρω αν θα στην πέσει κανείς κι εμένα την ίδια αίσθηση μου άφησε δυστυχώς.

Άλλο να γράφεις τι δεν σου αρέσει σ'ένα μέρος κι άλλο να λες ότι όποιος πάει σ'ένα μέρος στηρίζει την πολιτική της χώρας και να θέτεις θέμα ηθικής και λοιπές αστειότητες.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Η Ισλανδία θα ήταν "μόδα" στην Ελλάδα αν ήταν φτηνή....2 βδομάδες στη χώρα δεν συνάντησα ούτε μισό Έλληνα. Ότι είναι πλέον άκρως τουριστική, αυτό είναι γεγονός και είναι μια χώρα που η οικονομία της στηρίζεται κατα το ήμισυ στον τουρισμό.
Θα πω οτι τέλη Οκτώβρη που είχα πάει, ότι όλο και σε κάνα καταρράκτη ή σε θερμές πήγες (και προφανώς στο Ρέικιαβικ) άκουσα Ελληνικά...
Και επειδή δεν είναι χώρα του κ..., λόγω της μεγάλης τουριστικής ανάπτυξης που οδήγησε σε άνθιση του airbnb και του να ακριβύνουν τα ενοίκια για τους ντόπιους, η κυβέρνηση κατασκευάζει καταλύματα για τους τουρίστες και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να θέσει ποσοστό airbnb ανά περιοχή και να μειώσει τα ενοίκια.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Δεν ξέρω αν θα στην πέσει κανείς κι εμένα την ίδια αίσθηση μου άφησε δυστυχώς.

Άλλο να γράφεις τι δεν σου αρέσει σ'ένα μέρος κι άλλο να λες ότι όποιος πάει σ'ένα μέρος στηρίζει την πολιτική της χώρας και να θέτεις θέμα ηθικής και λοιπές αστειότητες.
Με το να γράφουμε σε τουριστικά site ότι στην Κούβα δυστυχώς εκδίδονται ακόμα και 13χρονα στους τουρίστες, αλλά εμείς θα πάμε "γιατί χορεύουν στους δρόμους", δεν κάνουμε τίποτα. Αν πράγματι μας ενοχλεί, ναι, πρέπει να σταματήσουμε να χρηματοδοτούμε συγκεκριμένα συστήματα, με τις καλές μας προθέσεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με το να γράφουμε σε τουριστικά site ότι στην Κούβα δυστυχώς εκδίδονται ακόμα και 13χρονα στους τουρίστες, αλλά εμείς θα πάμε "γιατί χορεύουν στους δρόμους", δεν κάνουμε τίποτα. Αν πράγματι μας ενοχλεί, ναι, πρέπει να σταματήσουμε να χρηματοδοτούμε συγκεκριμένα συστήματα, με τις καλές μας προθέσεις.


Για γράψε σε ποιες χώρες ταξιδεύεις να δούμε τι χρηματοδοτείς. Βλέπω έχεις γράψει ταξιδιωτικές ιστορίες για την Γερμανία. Δεν ντρέπεσαι να στηρίζεις μια χώρα που κάνει δήθεν ανακύκλωση κι έχει γεμίσει σκουπίδια την Ασία;

https://www.dw.com/en/german-plastic-floods-southeast-asia/a-47204773
Ας σοβαρευτούμε.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Για γράψε σε ποιες χώρες ταξιδεύεις να δούμε τι χρηματοδοτείς. Βλέπω έχεις γράψει ταξιδιωτικές ιστορίες για την Γερμανία. Δεν ντρέπεσαι να στηρίζεις μια χώρα που κάνει δήθεν ανακύκλωση κι έχει γεμίσει σκουπίδια την Ασία;

https://www.dw.com/en/german-plastic-floods-southeast-asia/a-47204773
Ας σοβαρευτούμε.
Τα άλματα της λογικής δεν διευκολύνουν μία συζήτηση. Όπως και οι προσωπικές επιθέσεις.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Με το να γράφουμε σε τουριστικά site ότι στην Κούβα δυστυχώς εκδίδονται ακόμα και 13χρονα στους τουρίστες, αλλά εμείς θα πάμε "γιατί χορεύουν στους δρόμους", δεν κάνουμε τίποτα. Αν πράγματι μας ενοχλεί, ναι, πρέπει να σταματήσουμε να χρηματοδοτούμε συγκεκριμένα συστήματα, με τις καλές μας προθέσεις.
Αν ψωνιζεις 13χρονα εισαι μερος του προβληματος αν απλα πηγαινεις αλλα χρηματοδοτεις αλλες δραστηριοτητες και δεν ψωνιζεις 13χρονα ισα ισα που βοηθας να αντιμετωπιστει η φτωχεια ωστε ολο και λιγοτερα παιδια να αναγκαζονται να εκδιδονται! Τωρα οι ενηλικες εταιρες μπορουν να κανουν οτι θελουν αν ειναι ελευθερα εκδιδομενες και οχι θυματα τραφικινγκ.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αν ψωνιζεις 13χρονα εισαι μερος του προβληματος αν απλα πηγαινεις αλλα χρηματοδοτεις αλλες δραστηριοτητες και δεν ψωνιζεις 13χρονα ισα ισα που βοηθας να αντιμετωπιστει η φτωχεια ωστε ολο και λιγοτερα παιδια να αναγκαζονται να εκδιδονται! Τωρα οι ενηλικες εταιρες μπορουν να κανουν οτι θελουν αν ειναι ελευθερα εκδιδομενες και οχι θυματα τραφικινγκ.
Είναι ευρύτερο το πρόβλημα της γενικευμένης φτώχειας στη συγκεκριμένη χώρα και έχει να κάνει με το καθεστώς της.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Είναι ευρύτερο το πρόβλημα της γενικευμένης φτώχειας στη συγκεκριμένη χώρα και έχει να κάνει με το καθεστώς της.
Καλα δεν ειναι πολιτικη η συζητηση εγω μιλω για το ταξιδιωτικο του θεματος. Δεν θεωρω ανηθικο να πηγαινεις στην Κουβα. Τωρα οσον αγορα τον Φιντελ θετικο προσημο θα του εβαζα ειδικα αν σκεφτεις τι παρελαβε απο τον Μπατιστα και τι παρεδωσε αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλα δεν ειναι πολιτικη η συζητηση εγω μιλω για το ταξιδιωτικο του θεματος. Δεν θεωρω ανηθικο να πηγαινεις στην Κουβα. Τωρα οσον αγορα τον Φιντελ θετικο προσημο θα του εβαζα ειδικα αν σκεφτεις τι παρελαβε απο τον Μπατιστα και τι παρεδωσε αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση.
Παρέδωσε μία πάμπτωχη και ανελεύθερη χώρα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είναι ευρύτερο το πρόβλημα της γενικευμένης φτώχειας στη συγκεκριμένη χώρα και έχει να κάνει με το καθεστώς της.

Επιλεκτική ευαισθησία το ομορφότερο χαρακτηριστικό του δυτικού κόσμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom