Εκπομπή Travelstories - 13 - Υπερσιβηρικός

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ξεκινάμε νέο κύκλο επεισοδίων στην εκπομπή μας, και στο σημερινό κομμάτι η @fenia42 και εγώ μιλάμε με την @Kandy για τις περιπέτειές της στον Υπερσιβηρικό! 🚂

Φανταστικά τοπία, ιστορικές τοποθεσίες, ενδιαφέρουσες πόλεις, στέπες, Ουράλια, παγωμένη Βαϊκάλη, Βλαδιβοστόκ, παρέες στο τρένο, έχουμε απ'όλα!! :clap:

Κοπιάστε στην παρέα μας... αλλά πριν το κάνετε αυτό:

Λάβετε μέρος στην έρευνα για τις εκπομπές εδώ!

Σας παρακαλώ βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες εκπομπές με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το κουμπάκι/καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας
Όλα τα προηγούμενα επεισόδια εδώ: https://www.travelstories.gr/community/tags/ekpomp-travelstories/

Φύγαμε:

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παρόλο που ο προορισμός δε με ενδιέφερε, τα κορίτσια ήταν εξαιρετικά, και κράτησαν το ενδιαφέρον μου να παρακολουθήσω όλη την εκπομπή. Βεβαιώθηκα ότι ορθώς δε με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο ταξίδι και περιμένω να γίνει ανάλογη εκπομπή για την κεντρική Αμερική.
Μπράβο Def, fenia και Kandy, ωραία παρουσίαση!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.195
Καλοσωρίζουμε την @Kandy που είναι και καινούριο μέλος.Θα δω την εκπομπή αργότερα και με την ησυχία μου.Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλή μαζί με τους έμπειρους παρουσιαστές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν την είδα ακόμα μέχρι το τέλος, αλλά κάτι τσιτάτα "Η Σοβιετική Ένωση είναι ιδέα" θα μπορούσαν να λείπουν, ειδικά όταν μιλάμε για μια δικτατορία υπό την οποία πολύς κόσμος (θεωρεί ότι) υπέφερε και είναι ευαίσθητος με αυτό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Υπάρχει ένα βιβλίο με ανέκδοτα για την ΕΣΣΔ και τον Στάλιν, τα οποία κυκλοφορουσαν τότε. Ακόμα και η ίδια η πολιτική πλευρά της ΕΣΣΔ προκάλεσε ανάγκη για κρύα αστεία προκειμένου να αντιμετωπίσουν την έρμη φτώχεια κι εξαθλίωση με χιούμορ. Οπως γελάμε για τον Κιμ κι αστειεύεσαι κι εσύ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, το ίδιο είναι κι εδώ. Δε καταλαβαίνω γιατί επιλεκτικά αναφέρεσαι στο τσιτάτο μου που βλέπεις ότι το είπα και γελώντας;
Οι χώρες που απαρτίζουν την πρώην σοβιετική ένωση είναι ακόμα αγνές και όχι τόσο προσιτές και ναι είναι ιδέα να πας εκεί.

Στην εκπομπή τώρα, να ευχαριστήσω πολύ τον Δευκαλίωνα και την Κάντυ για την πρόσκληση να συμμετάσχω. Την απόλαυσα στο έπακρο και θα ήθελα να δω κι άλλες πληροφορίες για τη΄ν αχανή Ρωσία από έναν άνθρωπο που την έχει ζήσει.
Αν δεν ήταν κλειστά τα σύνορα θα είχα κλείσει ήδη ταξίδι για εκεί!
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Δεν την είδα ακόμα μέχρι το τέλος, αλλά κάτι τσιτάτα "Η Σοβιετική Ένωση είναι ιδέα" θα μπορούσαν να λείπουν, ειδικά όταν μιλάμε για μια δικτατορία υπό την οποία πολύς κόσμος (θεωρεί ότι) υπέφερε και είναι ευαίσθητος με αυτό.
Εγώ πάλι θα προτιμούσα να λείπουν τα πολιτικά σχόλια όπως αυτό...
Και εγώ έχω πολιτική άποψη για τη Σοβιετική Ένωση αλλά δεν την εκφράζω σε ένα φόρουμ για ταξίδια!

Στο θέμα μας νομίζω ότι είναι η καλύτερη εκπομπή μαζί με εκείνη για το φαγητό!
Είχε ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια και μας έδωσε πολύ χρήσιμες πληροφορίες για ένα όχι και τόσο mainstream ταξίδι!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχει ένα βιβλίο με ανέκδοτα για την ΕΣΣΔ και τον Στάλιν, τα οποία κυκλοφορουσαν τότε. Ακόμα και η ίδια η πολιτική πλευρά της ΕΣΣΔ προκάλεσε ανάγκη για κρύα αστεία προκειμένου να αντιμετωπίσουν την έρμη φτώχεια κι εξαθλίωση με χιούμορ. Οπως γελάμε για τον Κιμ κι αστειεύεσαι κι εσύ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, το ίδιο είναι κι εδώ. Δε καταλαβαίνω γιατί επιλεκτικά αναφέρεσαι στο τσιτάτο μου που βλέπεις ότι το είπα και γελώντας;
Οι χώρες που απαρτίζουν την πρώην σοβιετική ένωση είναι ακόμα αγνές και όχι τόσο προσιτές και ναι είναι ιδέα να πας εκεί.
Νομίζω η διευκρίνηση αυτή ήταν απαραίτητη. (Κι εγώ άλλωστε τις θεωρώ ελκυστικό ταξιδιωτικό προορισμό - άλλωστε έχω ταξιδέψει στις 13 από τις 15 πάλαι ποτέ ΣΣΔ).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Νομίζω η διευκρίνηση αυτή ήταν απαραίτητη. (Κι εγώ άλλωστε τις θεωρώ ελκυστικό ταξιδιωτικό προορισμό - άλλωστε έχω ταξιδέψει στις 13 από τις 15 πάλαι ποτέ ΣΣΔ).
Άς μη βάζουμε τον άλλο όμως να απαντάει για τα αυτονόητα.
Εγώ είμαι κολλημένη στο 10/15 κι αυτό λόγω κορωνοιου.
Ας επικεντρωθούμε όμως στον υπερσιβηρικό και ας ευχαριστήσουμε την γλυκύτατη Καντυ που μας αφηγήθηκε τόσο όμορφα την εμπειρία της δίνοντας παράλληλα χρηστικές πληροφορίες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τώρα που το είδα ολόκληρο, να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στην Kandy, που όχι μόνο έχει το απαραίτητο "λέγειν" και κατέχει ως φαίνεται πολύ καλά τον προορισμό.
Απορία: Γιατί ο τίτλος και το θέμα είναι "Υπερσιβηρικός", αφού στην ουσία το θέμα το πιάνουμε από την πολύ πιο ουσιαστική πλευρά "Ταξίδι στη Σιβηρία (και στη Ρωσική Άπω Ανατολή)";

Υ.Γ. Τον Νο.1 προορισμό στη διαδρομή δεν αναφέρατε: Биробиджа́н :)

Υ.Γ.2: Βέβαια, αρκετά πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμη πιο προσαρμοσμένα για ένα μέσο Έλληνα ταξιδιώτη που δε μιλάει Ρωσικά (π.χ. οι συζητήσεις με τους ντόπιους στο τρένο δε θα είναι το ίδιο γι αυτόν).
 
Last edited:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Να ευχαριστήσω και τους τρεις για την πολύ ωραία εκπομπή. Kandy, μου ξύπνησες τρομερές αναμνήσεις από το δικό μου ταξίδι στο Υπερσιβηρικό, μέσα στο χειμώνα , στις αρχές του 2008.

Ήθελα να πιαστώ από τα λεγόμενά σου , που συμφωνώ πλήρως, και συγκεκριμένα από το τελευταίο, "ότι είναι τρόπος ζωής" και να αναφέρω ότι ίσως γι αυτό και κάνει το ταξίδι με τρένο στη Ρωσία Μυθικό. Γιατί στο δυτικό κόσμο έχουμε ξεχάσει να μετακινούμαστε με αυτούς τους ρυθμούς όπου αυτή καθαυτή η μετακίνηση μετατρέπεται σε κυρίως πιάτο του ταξιδιού!

Είναι εντυπωσιακό να γνωρίζεις νιόπαντρο ζευγάρι που ταξιδεύει 2 μέρες μέσα στο τρένο από το Αστραχάν στην Πετρούπολη για να φτάσει ξημερώματα, να τριγυρίσει την πολη και το βράδυ να πάρει το τρένο για πίσω και αυτό να είναι το γαμήλιο ταξίδι τους και να κωλογουστάρει. 'Η την ηλικιωμένη κυρία που καθόταν δίπλα μου κάποιες μέρες στο τρένο, η οποία εκανε ενα ταξίδι 10 ημερών μεσα σε αυτό για να πάει στο Καλλιγκραντ για 2 μέρες για λουτρά και να επιστρέψει!

Σχετικά με τα εισιτήρια, όπως πολύ σωστά ανέφερες, κάθε φορά βγάζεις και άλλο εισιτήριο. Πέρα από ένα τρένο, το Ροσίγια, που ειναι κυριλέ (σε φάση Οριεντ εξπρες) και κάνει τη διαδρομή Μόσχα - Βλαδιβοστόκ, δεν υπάρχει Υπερσιβηρικό τρένο που να κάνει τη διαδρομή στη ολότητά της. Ουσιαστικά, ο Υπερσιβηρικός είναι μια κανονική γραμμή (οκ, που η απόστασή της αντιστοιχεί σε 7 μέρες ταξίδι), όπου υπάρχουν κοινά τρένα (αλλά με κουκέτες) που κάνουν συνεχώς επιμέρους διαδρομές στον Υπερσιβηρικό.

Και όπως πολύ σωστά είπε η Kandy, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να ταξιδέψεις στην 3η θέση!!! Αναφορικά με το φαγητό στο τρένο, υπάρχουν κάποιες 2ης θέσης κατηγορίες, όπου τα φαγητό (πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό) καλύπτεται στην τιμή. Κατά τ αλλα, μπορείς να αγοράσεις φαγητό από τις κυριούλες στους σταθμούς ή απλώς να σε κερνάνε οι ντόπιοι συνεπιβάτες σου, όπως και μου συνέβαινε διαρκώς.

Να αναφέρω ότι όταν ταξίδεψα χειμώνα του 2008, σε ολόκληρο το τρένο (όχι στο βαγόνι αλλά στο τρένο) συνολικά ήμασταν 3 ξένοι και η φιλοξενία των ντόπιων ήταν απερίγραπτη. Παρόλο που δεν μίλαγαν γρι Αγγλικά, είχαμε τρομερή επικοινωνία , μιλώντας εγώ, στα Ελληνικά και στα ελάχιστα Ρώσικα που είχα μάθει στον ένα μήνα παραμονής στη χώρα, και εννοείται στη νοηματική... Για χρόνια μετά, με έπαιρνε τηλέφωνο στο σταθερό, ενα παλικάρι που μιλούσε μόνο ρώσικα και είχα γνωρίσει στο τρένο, για να με καλέσει το (κάθε) επόμενο καλοκαίρι στο χωρίο του κάπου στα Ουράλια, όπου θα πηγαίναμε για ψάρεμα.

Όσο αφορά τα μέρη και τα τοπία, ομολογώ ότι η παγωμένη Βαικάλη ήταν συγκλονιστική όπως και το γεγονός ότι σε ολόκληρο το νησι Ολκχον ήμασταν μόνο 2 ξένοι, μένοντας με Σαμανους. Στις στέπες της Σιβηρίας ήταν εξίσου εντυπωσιακό το χιονισμένο τοπίο όπου σε διάφορα σημεία ξεπρόβαλαν χωριουδάκια με πολύχρωμα ξύλινα σπιτάκια, αλλά τη δεύτερη προς τριτη μέρα εντός τρένου αυτή η επανάληψη κάπως κούρασε.

Ενα επιπλέον σημείο που αξίζει να επισκεφτείς είναι η μικρή πόλη Σουζντάλ, η οποία απέχει λίγη ώρα με Marshrutka (τα λεωφορειάκια-βανάκια της Ρωσία) από το Βλαντίμιρ, ανήκει κι αυτό στο Χρύσο Τρίγωνο και είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό από το Βλαντίμιρ. Σε μια μέρα εάν φτασεις πρωι-πρωι με τον υπερσιβηρικό, προλαβαίνεις να σταματήσεις Βλαντιμιρ για μια συντομη βολτα μετά να πας Σουζνταλ και το βραδάκι επιστροφη στο Βλαντιμιρ και συνέχεια με το τρένο.

Πάντως, ο υπερσιβηρικός είναι ένας τέλειος τρόπος για να βιώσεις τη Ρωσία εκ των έσω καθώς και τη Ρώσικη φιλοξενία! (υπάρχει κάτι τέτοιο; Και όμως υπάρχει και διογκώνεται όταν απομακρύνεσαι από τις μητροπόλεις της Ρωσίας. ) Απλά δεν χόρτασα να παρατηρώ και να συναναστρέφομαι με κάθε λογής άνθρωπο που συνταξίδευε στο τρένο.... νιόπαντρους, φοιτητές, γιαγιάδες, μεθυσμένους εργάτες που πάνε να κατασκευάσουν αυτές τις τεράστιες γέφυρες στα αχανή ποτάμια της Ρωσίας, ανθρώπους που πάνε να κάνουν μια καινούργια αρχή σε άλλον τόπο της Ρωσίας, κλπ.

Δεν γνωρίζω πως είναι τα πράγματα σήμερα και πόσο έχουν αλλάξει , αλλά αυτή είναι η δικιά μου Ρωσία όπως εγώ τη βιωσα και έχει αποτυπωθεί καλά στο μυαλό και την καρδιά μου.

Ευχαριστούμε πολύ Kandy!!! :clap:
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νομίζω ότι αν ειναι να λογοκρίνονται οι παρουσιαστές για οποιαδήποτε αυθόρμητη έκφραση τους, ακόμη και τυχόν άστοχη ή άκομψη, τότε να πάμε προς άλλο ένα ξύλινο ταξιδιωτικό κανάλι σαν της tv. H σειρά μπήκε στα favorites, Spasibo bolshoi στους συντελεστές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom