Εκπομπή Travelstories 21 - Νίσυρος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν δεν υστερούσε σε παραλίες...
Έτσι ακριβώς, είναι νησί - ηφαίστειο, όχι και ότι καλύτερο για μπάνιο.

Αν η Νίσυρος υστερεί σε παραλίες, πού να δεις η Σύμη
Ε όχι, διαφωνώ. Ναι μεν ανέκδοτα με αμμοχάλικο μερικές ( :haha: ) αλλά τα μπανάκια σου τα κάνεις βλέποντας γαλάζιο. Όχι σα τη μαυρίλα της Νισύρου. Πάντως μεταξύ αυτής της γειτονιάς προτιμώ Τήλο και Χάλκη για τις βουτιές μου.

η οικονομια της δεν βασιζεται στον Τουρισμο.
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας γράφεις, δε τα είχα ξανακούσει!

Εμένα πάντως μου είχε γυρίσει το στομάχι τότε από την μυρωδιά, δεν έφτασα καν κάτω στον κρατήρα.
Αυτό είναι το μεγάλο λάθος! Δε πρέπει να αποθαρρύνεται κανένας γι' αυτό το λόγο. Όντως μυρίζει αρκετά περιμετρικά του κρατήρα, για ένα περίεργο λόγο όμως μειώνεται στο ελάχιστο όταν κατέβεις σ' αυτόν. Είναι το ''τίμημα'' του ίσως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Έτσι ακριβώς, είναι νησί - ηφαίστειο, όχι και ότι καλύτερο για μπάνιο.


Ε όχι, διαφωνώ. Ναι μεν ανέκδοτα με αμμοχάλικο μερικές ( :haha: ) αλλά τα μπανάκια σου τα κάνεις βλέποντας γαλάζιο. Όχι σα τη μαυρίλα της Νισύρου.
Για άλλη μια φορά συμφωνώ κι έχω τα ίδια νησιώτικα γούστα με σένα. :)

Γενικά αν και έκανα μπάνιο στην Νίσυρο η μαυρίλα κάτω με χάλασε. Προτιμώ για μπάνιο άλλα νησιά των Δωδεκανήσων. Η Νίσυρος έχει άλλες χάρες βέβαια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε όχι, διαφωνώ. Ναι μεν ανέκδοτα με αμμοχάλικο μερικές ( :haha: ) αλλά τα μπανάκια σου τα κάνεις βλέποντας γαλάζιο. Όχι σα τη μαυρίλα της Νισύρου. Πάντως μεταξύ αυτής της γειτονιάς προτιμώ Τήλο και Χάλκη για τις βουτιές μου.
Κοίτα, κρατώ μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν τις είδαμε όλες. Οι περισσότερες παραλίες είναι προσβάσιμες μόνο με καΐκι στη Σύμη και - όταν πήγαμε - ημερήσιες εκδρομές δεν γίνονταν. Η μόνη παραλία που ήταν κανονική παραλία ήταν αυτή του Μαραθούντα... με μεγάλα βότσαλα, δροσερά πεντακάθαρα νερά και ... ενοχλητικά κατσίκια που μας έσπασαν τα νεύρα! :haha: Όλες οι άλλες ήταν επιεικώς ... αστείες.

... κι απ' ό,τι καταλαβαίνω, μάλλον δεν έχεις πάει στη Λήμνο. Εκεί μιλάμε για μοναδικές παραλίες! Μόνο για σένα!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Αχ, παραλία με κατσικάκια, έχω φτιαχτεί 😍.

Λήμνο ΠΡΕΠΕΙ να πάω, αλλά ας μη βγαίνω άλλο εκτός θέματος.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Πωπω γυρισα πολλα χρονια πισω μ αυτην την εκπομπη! Στο μακρινο '95.. Τοτε πηγα πρωτη φορα και εγινε ενα απο τ αγαπημενα μου νησια.. Αυτο που δε θα ξεχασω ποτε περα απο το ηφαιστειο ηταν τα ονειρικα ηλιοβασιλεματα. Αυτο το σκουρο μπλε της θαλασσας με τον ηλιο να βυθιζεται σ αυτη δεν το ξαναειδα πουθενα αλλου. Φυσικα ξαναγυρισα το 99 αλλα απο τοτε δεν ξαναπηγα. Ειναι μια καλη ευκαιρια να την επισκεφτω ξανα μετα τα καταπληκτικα τιπς που δωσατε! Ευχαριστουμε!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πωπω γυρισα πολλα χρονια πισω μ αυτην την εκπομπη! Στο μακρινο '95.. Τοτε πηγα πρωτη φορα και εγινε ενα απο τ αγαπημενα μου νησια.. Αυτο που δε θα ξεχασω ποτε περα απο το ηφαιστειο ηταν τα ονειρικα ηλιοβασιλεματα. Αυτο το σκουρο μπλε της θαλασσας με τον ηλιο να βυθιζεται σ αυτη δεν το ξαναειδα πουθενα αλλου. Φυσικα ξαναγυρισα το 99 αλλα απο τοτε δεν ξαναπηγα. Ειναι μια καλη ευκαιρια να την επισκεφτω ξανα μετα τα καταπληκτικα τιπς που δωσατε! Ευχαριστουμε!!
Κι ένα ηλιοβασίλεμα για τη @giannoula (και όχι μόνο...)
IMG_20200627_202807.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κοίτα, κρατώ μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν τις είδαμε όλες. Οι περισσότερες παραλίες είναι προσβάσιμες μόνο με καΐκι
Συμφωνώ, ούτε εγώ είδα παρά ελάχιστες και οχι αυτές που πας με καΐκι. Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστικα, ούτε χαλάστηκα όμως.

... κι απ' ό,τι καταλαβαίνω, μάλλον δεν έχεις πάει στη Λήμνο. Εκεί μιλάμε για μοναδικές παραλίες! Μόνο για σένα!
Πήγα φέτος, τα λέγαμε πριν 2 μέρες μέσω Fb για τον Μαντ-ελα :cool:
Δεν έχω πλήρη εικόνα καθώς είχα ελάχιστες μέρες στο νησί και δε βούτηξα παρά σε 4-5 γνωστές, οπότε δεν είδα τα διαμάντια που όλοι λένε. Πολύ ωραίες παραλίες όλες, καθαρές, ρηχές στο σύνολο τους, όχι μοναδικές κατά τη γνώμη μου. Οφείλω ωστόσο να δω καλύτερα τη Λήμνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.767
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom