Εκπομπή Travelstories 24 - Ταξιδιωτικά προγράμματα για νέους

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σας έλειψε η εκπομπή; σας έλειψε δε σας έλειψε, επανήλθαμε :bleh:

Σήμερα συζητάμε με τον @orestcrete για ταξιδιωτικά προγράμματα για νέους. Κουβεντιάζουμε για τα διαθέσιμα προγράμματα που υπάρχουν για να διευκολύνουν τους νέους να ταξιδεύουν, όπως για παράδειγμα αυτά που κάνουν ανταλλαγές φοιτητών μέσω πανεπιστημίων, μέχρι το interrail και άλλους οργανισμούς ταξιδιών για νέους σε ολόκληρο τον κόσμο.


Αν σας άρεσε η εκπομπή βοηθήστε μας να κάνουμε κι'άλλες με τους δύο παρακάτω τρόπους:
  • μπείτε στο κανάλι μας στο YouTube εδώ και κάντε εγγραφή με το κόκκινο κουμπάκι δεξιά και πατήστε και το καμπανάκι με τις ειδοποιήσεις
  • μοιραστείτε τις εκπομπές στα social media και παρακινείστε φίλους σας να κάνουν εγγραφή στο κανάλι μας

Βεβαίως μη ξεχνάτε ότι όλες οι εκπομπές είναι πια διαθέσιμες και στο Podcast του Travelstories, το οποίο μπορείτε να βρείτε εδώ, ή σε οποιαδήποτε υπηρεσία ακούτε τα podcast σας, όπως το spotify ή το apple podcasts.

Φύγαμε:

 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάρα πολύ ωραία εκπομπή. Την παρακολούθησα με ενδιαφέρον, κι ας μην είμαι στην κατηγορία των νέων! Μπράβο στον @orestcrete για τις πληροφορίες και την αμεσότητά του. Ελπίζω να εμπνεύσει πολλούς νέους να τολμήσουν και να ζήσουν τις εμπειρίες που αναφέρει.

Θέλουμε κι άλλες εναλλακτικές εκπομπές!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πολύ ωραία εκπομπή και χρήσιμη για τους νέους που θέλουν να γυρίσουν τον κόσμο με τον οικονομικότερο τρόπο!

Για εμάς που δεν είμαστε και τόσο νέοι βιολογικά θα ήταν υπέροχο να υπάρξει και μια αντίστοιχη εκπομπή για την δυνατότητα ταξιδιών μέσω της συμμετοχής σε προγράμματα χωρίς ιδιαίτερο περιορισμό ηλικίας όπως αυτά του εθελοντισμού.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Επίσης εξαιρετική ευκαιρια είναι και τα προγραμματα Erasmus+( youth exchanges and training courses). Διαρκούν 5-10 μέρες συνήθως και τα κόστη καλύπτονται απο την ΕΕ. Συνήθως απευθύνονται σε νέους μέχρι 30 ετών και είναι εξαιρετική ευκαιρία αν θες να δεις άλλα μέρη αλλά το μπάτζετ δεν βγαίνει. Έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα και πρέπει να παρακολουθεις διαφορα workshops αλλά είναι η πιο οικονομική λύση για να γνωρίσεις μπόλικο κόσμο απο όλη την Ευρωπη, να δοκιμασεις τοπικές λιχουδιες και άμα λάχει να βρεις και τον έρωτα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ευχαριστώ τον @Defkalion για τον χώρο και τον χρόνο στην εκπομπή, ήταν εποικοδομητικό και ελπίζω να βοηθήσει τους νέους του φόρουμ (και μη) για το μέλλον.

@mysteredgar Ναι, επίσης είναι πολύ καλή εμπειρία αυτό που αναφέρεις. Το erasmus+ γενικά έχει πολλά προγράμματα, εάν τα ανέφερα όλα στην εκπομπή, δε θα μας έφτανε το 2ωρο.

Ένα πρόγραμμα που αξίζει να αναφερθεί επιγραμματικά είναι το Erasmus for young entrepreneurs, όπου ουσιαστικά μπαίνει κάποιος που έχει ένα επιχειρηματικό πλάνο σε μια πλατφόρμα, κάνει αίτηση με το business plan που έχει, και στη συνέχεια πρέπει το Erasmus+ να αποδεχθεί την αίτησή του. Στη συνέχεια μπορεί να κάνει επιχορηγούμενη πρακτική στο εξωτερικό αντίστοιχη του business plan του, αφού πρώτα έχει βρει στη πλατφόρμα τον host entrepreneur που θα τον φιλοξενήσει. Δεν αναφέρθηκε στην εκπομπή γιατί αυτό το πρόγραμμα δεν έχει ηλικιακό όριο, το έκανα στα 30 μου, 4 μήνες στη Σλοβενία.

Εδώ και το σχετικό λινκ: https://www.erasmus-entrepreneurs.eu/
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
μπραβο .. καλες πληροφοριες για νεους που εχουν ορεξη για ταξιδια..
Εκτος απο το AEGEE ακουγεται και κατι αλλο και δεν το πιανω ;;


Αυτο το τρενο τι θελει στις Μηλιές;;;:)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πραγματικά πολύ ωραία εκπομπή.

Ένα άλλο προγραμμα είναι το Erasmus mundus, το οποίο έχει μεταπτυχιακά προγράμματα με συνδυασμό 2 ή περισσότερων πανεπιστημίων. Συνήθως πρέπει να φοιτήσεις 1 χρόνο σε 2 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες και ένα έξαμηνο σε χώρα εκτός Ευρώπης. Στο τελευταίο εξάμηνο διαλέγεις σε ποια απ΄τις 3 χώρες θες να γράψεις την πτυχιακή.

https://ec.europa.eu/programmes/era...udents/erasmus-mundus-joint-master-degrees_en
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και μετακινήσεις σε επίπεδο δασκάλων, καθηγητών, ερευνητών. Γενικά αν ψάξει κανείς το site της eu θα βρει πολλές ευκαιρίες για μετακίνηση.

Σχετικά με την διαμονή σε εστία ή με συγκάτοικους νομίζω ότι έχει να κάνει και με το μέγεθος της πόλης που είσαι. Σε μικρές πόλεις που οι εστίες ερημώνουν τα σκ ή σε αργίες, οι εστίες είναι λίγο πίκρα. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από προσωπική εμπειρία. Πολύ πιθανό σε μεγάλη πόλη να είναι καλύτερα τα πράγματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και μετακινήσεις σε επίπεδο δασκάλων, καθηγητών, ερευνητών. Γενικά αν ψάξει κανείς το site της eu θα βρει πολλές ευκαιρίες για μετακίνηση.
To έχω κάνει ως Comenius, που τωρα ενσωματωθηκε στο Erasmus+. Αξίζει πάρα πολύ ως μετακίνηση για επιμόρφωση, γιατί είναιι πονηρά κάποια προγράμματα. Πχ αν επιλέξεις Εκπαίδευση για το Περιβάλλον, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βρεις πρόγραμμα που έχει τη βασική ξενάγηση σε μια περιοχή ενώ είχε μεγάλη επιτυχία ένα πρόγραμμα Crossing Borders που σε γύριζαν με δικά τους έξοδα και πρόγραμμα σε 3 χώρες.
Παρότι πρόλαβα πολύ γεναιόδωρη χρηματοδότηση από το ΙΚΥ που περιλάμβανε τα πάντα όλα, αεροπορικά, τρένα, κόστος επιμόρφωσης, φαγητό όλη μέρα και ξενοδοχεία, είδα ότι είναι πιο τσιγγούνικο πια δηλαδή καλύπτουν ένα γεύμα και πρωινό ή μόνο πρωινό, αλλά όλα τα άλλα οκ.
Επίσης είναι πολύ σύνθετο και απαιτητικό τα τελευταία χρόνια το γράψιμο της πρότασης και πολλοί φορείς/ πανεπιστήμια παρουσιάζουν tutorials ώστε να πιάσεις τα κριτήρια και να εγκριθεί η πρόταση, είτε ακόμη και κάποιοι που πήγαν και θέλουν να μοιραστούν το know how.
Να συμπληρώσω ότι τη δεύτερη φορά που έκανα πρόταση να ξαναπάω έφαγα πόρτα για μια υπογραφή που "έλειπε" αλλά δεν έλειπε και έπρεπε να κάνω ένσταση ενώ ήξερα ότι ο φάκελος ήταν οκ. Μου έδωσαν μόνο ένα 24ωρο περιθώριο για την ένσταση (μετά τη δουλεια ειχα μόλις μια ωρα χρόνο να προλάβω το ΙΚΥ ανοιχτο)και από τα νεύρα μου τα παράτησα. Δηλαδη δεν είναι πάντα ολα στρωμένα με ροδοπέταλα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
μπραβο .. καλες πληροφοριες για νεους που εχουν ορεξη για ταξιδια..
Εκτος απο το AEGEE ακουγεται και κατι αλλο και δεν το πιανω ;;


Αυτο το τρενο τι θελει στις Μηλιές;;;:)
Είναι η AEGEE και η AIESEC. Η AIESEC είναι πιο πολύ για προγράμματα μεγαλύτερα των 6 εβδομάδων, που φτάνουν μέχρι το 1,5 χρόνο, είναι σε μορφή πρακτικής που η επιχορήγηση μπορεί να φτάνει μέχρι και 2500 ευρώ το μήνα (σε ένα πρόγραμμα που είχα δει στην Γερμανία). Το πρόγραμμα λέγεται global talent και είναι για επιλογές σε όλο τον κόσμο, όχι μόνο Ευρώπη
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πραγματικά πολύ ωραία εκπομπή.

Ένα άλλο προγραμμα είναι το Erasmus mundus, το οποίο έχει μεταπτυχιακά προγράμματα με συνδυασμό 2 ή περισσότερων πανεπιστημίων. Συνήθως πρέπει να φοιτήσεις 1 χρόνο σε 2 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες και ένα έξαμηνο σε χώρα εκτός Ευρώπης. Στο τελευταίο εξάμηνο διαλέγεις σε ποια απ΄τις 3 χώρες θες να γράψεις την πτυχιακή.

https://ec.europa.eu/programmes/era...udents/erasmus-mundus-joint-master-degrees_en
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και μετακινήσεις σε επίπεδο δασκάλων, καθηγητών, ερευνητών. Γενικά αν ψάξει κανείς το site της eu θα βρει πολλές ευκαιρίες για μετακίνηση.

Σχετικά με την διαμονή σε εστία ή με συγκάτοικους νομίζω ότι έχει να κάνει και με το μέγεθος της πόλης που είσαι. Σε μικρές πόλεις που οι εστίες ερημώνουν τα σκ ή σε αργίες, οι εστίες είναι λίγο πίκρα. Τουλάχιστον αυτό έχω δει από προσωπική εμπειρία. Πολύ πιθανό σε μεγάλη πόλη να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Έχει και μετακινήσεις φοιτητών. Το είχα κάνει το 2015-2016 για το Εκουαδόρ και οι προϋποθέσεις/παροχές ήταν απλά ονειρικές. Μετά μείωσαν τις παροχές και αύξησαν τις προϋποθέσεις. Κάθε πέρσι και καλύτερα εν ολίγοις.

Αυτό με το joint master το έχεις κάνει; Το σκεφτόμουν αλλά τελικά έκατσε κάτι άλλο και δεν έκανα καν αίτηση, φαίνεται πάντως απίθανη ευκαιρία για άτομα που δεν έχουν τους πόρους να κάνουν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και καλύπτει και ευρεία γκάμα θεμάτων.



To έχω κάνει ως Comenius, που τωρα ενσωματωθηκε στο Erasmus+.
Εμείς αυτό το κάναμε αν δεν απατώμεν στο γυμνάσιο σα μαθητές με τα γερμανικά. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ήταν αυτό το πρόγραμμα. Ήταν πολύ καλή εμπειρία και για τους περισσότερους από εμάς τα χωριατόπαιδα πρώτη φορά στο εξωτερικό. Αχ, ωραίες εποχές, ανέμελες! :p

Έχει και τράμπες όμως. Θυμάμαι τη φίλη μου που θα πήγαινε Μπορντώ με την τάξη των γαλλικών και εν τέλει αυτοί φιλοξένησαν τα γαλλάκια αλλά υπήρξε ένα κώλυμα απ'την πλευρά των γάλλων και δεν πήγαν ποτέ οι ίδιοι.

Να σας πω έτσι ωραία όπως τα λέμε, έχουμε κάποιο για μετακινήσεις διδακτορικών που να μην είναι erasmus+, γιατί εκεί, από Ισπανία για εξωτερικό τουλάχιστον, δίνουν ψίχουλα;

Να πω και κάτι άλλο επί τη ευκαιρία, η χρηματοδότηση που δίνει το Erasmus+ στους έλληνες είναι αρκετά υψηλότερη από αυτή που δίνει σε άλλες χώρες. Έχει κανείς ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αυτό με το joint master το έχεις κάνει;
Όχι δεν μπορούσα να βρω κάτι στον τομέα που ήθελα.

Να σας πω έτσι ωραία όπως τα λέμε, έχουμε κάποιο για μετακινήσεις διδακτορικών που να μην είναι erasmus+, γιατί εκεί, από Ισπανία για εξωτερικό τουλάχιστον, δίνουν ψίχουλα;
Στο διδακτορικό υπάρχουν επιπλέον δυνατότητες μετακίνησης με συνεργασίες που έχει το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Είμαι σίγουρος ότι και Ισπανικά πανεπιστήμια έχουν τέτοιες δυνατότητες. Δεν γνωρίζω αν έχουν όλα.

Αν δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα διδακτορικό, οι χρηματοδοτήσεις Marie-Curie είναι απλά ότι καλύτερο υπάρχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα-χρηματοδότηση. Κάθε χρόνο και σε διαφορετική πόλη και συνήθως ένα χρόνο στην β. Αμερική. Δεν υπάρχει καλύτερη χρηματοδότηση σε διδακτορικό.

Η AIESEC είναι πιο πολύ για προγράμματα μεγαλύτερα των 6 εβδομάδων, που φτάνουν μέχρι το 1,5 χρόνο, είναι σε μορφή πρακτικής που η επιχορήγηση μπορεί να φτάνει μέχρι και 2500 ευρώ το μήνα (σε ένα πρόγραμμα που είχα δει στην Γερμανία).
Πολύ παράξενο! Είχα πάει σε μια συννάντηση της AIESEC, που παρουσίαζαν την εμπειρία τους παιδιά που είχαν πάει. Απ'όσο θυμάμαι όλοι είχαν πάει με δικά τους έξοδα και το μόνο που τους πρόσφερε το πρόγραμμα ήταν δωρεάν διαμονή σε κάποια οικογένεια. Μου έδωσε την αίσθηση εθελοντικού προγράμματος και όχι πρακτικής. Είχα δώσει και τα στοιχεία μου για να τεστάρω και θυμάμαι με είχαν πάρει τηλέφωνο σχετικά σύντομα να μου προτείνουν θέση στην Βραζιλία που θα έπρεπε να πάω σε μια βδομάδα από τότε με δικά μου έξοδα. Βέβαια έχουν περάσει κοντά 10 χρόνια από τότε, ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Επειδη πηρε κολλητη μου περσι χρηματοδοτηση Marie Curie για μεταδιδακτορικο, να τα λεφτα ειναι απιστευτα, αλλα και ο ανταγωνισμος σε παγκοσμιο επιπεδο επισης. Πρεπει να κανεις ΤΗΝ προταση, και δινουν σε ελαχιστους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom