Εκπομπή Travelstories 30 - Ιαπωνία

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Συμφωνώ απόλυτα και ήθελα κι εγώ να το σχολιάσω. Πριν πάω στην Ιαπωνία είχα προσπαθήσει να προσεγγίσω κυριως με την τέχνη και τη λογοτεχνία την κουλτούρα της χώρας. Επίσης όλα αυτά τα χρόνια που πέρασαν από το ταξίδι, έχω δει αριστουργήματα όπως τις ταινιες του Μιγιαζάκι, ταινίες του Κουροσάβα, έχω μελετήσει την ιστορία όλης της ανατολικής Ασίας, έχω μελετήσει ακόμα και ιδεογράμματα ιαπωνικά για να καταφέρω να εντρυφήσω. Εξακολουθώ να έχω την αρχική μου γνώμη, εκείνη που σχηματίστηκε μόλις στα 26 μου. Και δεν είναι από πείσμα. Ειλικρινά προσπάθησα.
Όπως δε μου αρέσει το ταχίνι έτσι δε μ’αρέσει η εν λόγω κουλτούρα, και κυρίως δε με αγγίζει. Παρατηρώ όμως την τάση ορισμένων ανθρώπων που σου την έχουν στημένη και περιμένουν να πιαστούν από την παραμικρή αστοχία. Ε λοιπόν, στα προσωπικά «θέλω» και «αρέσω» του καθενός πολύ απλά δε μπορεί να υπάρξει αστοχία.
Κι επειδή υπάρχει μια τάση να ακούω διαρκώς ότι δε θέλω τα «καπιταλιστικά» μέρη, να πω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί μια χαρά αγαπώ Σκανδιναβια και Σιγκαπούρη και Βερολίνο και Παρίσι κλπ
Αυτό που σίγουρα δεν αγαπώ είναι την αλόγιστη κατανάλωση. Ούτε την τάση των ανθρώπων να προσπαθούν να σου επιβάλουν τη δική τους άποψη ...
Δεν ειδα καμια αστοχια μια χαρα ησουν και εσυ και ο The Trawheeler, μιας και αγενως ξεχασα να σχολιασω την εκπομπη και απλα αρχισα εγωιστικα να λεω τα δικα μου! Πολυ ωραιοι και οι δυο μια χαρα ευχαριστοι και ενδιαφεροντες ησασταν και οι δυο και οι διαφωνιες σας μια χαρα μου φανηκαν!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Respect στους συντελεστές της εκπομπής @fenia42 @The Trawheeler και Def για εναν απο τους πιο top και ονειρεμένους προορισμούς..
Αν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις θα ήμασταν μουγκοί..


Αα και @fenia42 λίγα λόγια για την Ιαπωνία γιατί μόλις προσγειώθηκε και ο Καγκάβα στη Θεσσαλονίκη (τρομάρα μας)..
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Respect στους συντελεστές της εκπομπής @fenia42 @The Trawheeler και Def για εναν απο τους πιο top και ονειρεμένους προορισμούς..
Αν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις θα ήμασταν μουγκοί..


Αα και @fenia42 λίγα λόγια για την Ιαπωνία γιατί μόλις προσγειώθηκε και ο Καγκάβα στη Θεσσαλονίκη (τρομάρα μας)..
Τι μας νοιάζει αυτός; Μητρογλου λέμε και κλαίμε!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ καλές οι "σάλτσες" και με ιντρίγκαραν για μια χώρα που δεν την έχω σε πρώτη ζήτηση. Σίγουρα αυτές οι αντιφάσεις της κουλτούρας έχουν ενδιαφέρον από μόνες τους. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο πολύ έχουν σαν πρώτυπο την Ιαπωνία οι περισσότεροι Ασιάτες που έχω μιλήσει σχετικά. Και θέλω να το καταλάβω καλύτερα. Γιατί και η Αμερική κι εμένα δεν μου αρέσει σαν χώρα σε 1000 πραγματα, ούτε θα μπορούσα ποτέ να ζήσω, όμως έχει ένα πνεύμα ελευθερίας στην κουλτούρα της που είναι άξιο μίμησης.

@Defkalion ;) για τα τετράγωνα αυγά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ καλές οι "σάλτσες" και με ιντρίγκαραν για μια χώρα που δεν την έχω σε πρώτη ζήτηση. Σίγουρα αυτές οι αντιφάσεις της κουλτούρας έχουν ενδιαφέρον από μόνες τους. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο πολύ έχουν σαν πρώτυπο την Ιαπωνία οι περισσότεροι Ασιάτες που έχω μιλήσει σχετικά. Και θέλω να το καταλάβω καλύτερα. Γιατί και η Αμερική κι εμένα δεν μου αρέσει σαν χώρα σε 1000 πραγματα, ούτε θα μπορούσα ποτέ να ζήσω, όμως έχει ένα πνεύμα ελευθερίας στην κουλτούρα της που είναι άξιο μίμησης.

@Defkalion ;) για τα τετράγωνα αυγά.
Προσωπικά βρίσκω την Ιαπωνία εξαιρετική μίξη παράδοσης και καλού βιοτικού επιπέδου. Φαντάζομαι εκεί είναι και ο λόγος για τον οποίον θεωρείται πρότυπο από τις υπόλοιπες ασιατικές: τάξη, ευνομία, Δημοκρατία και καλό βιοτικό επίπεδο, ακόμη και στα χαμηλά στρώματα.

Ταξιδιωτικά είναι φοβερή χώρα λόγω του βαθμού στον οποίο συντηρούνται παραδόσεις σε μια τόσο σύγχρονη οικονομία, η αφοσίωση σε μια αρχέγονη κουλτούρα είναι κάτι που σε αφήνει άφωνο σε όλα τα μήκη και πλάτη της χωρας, και μάλιστα μια κουλτούρα τόσο ξεχωριστή λόγω γεωγραφικής αλλά και επιλεγμένης επί αιώνες απομόνωσης.

Εκεί που θα συμφωνήσω με τη Φενια είναι στο θέμα του εθνικισμού, αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα η Ιαπωνία , στο λένε και οι ίδιοι οι Ιάπωνες, υπάρχει και διάχυτος ρατσισμός απέναντι στους υπόλοιπους Ασιάτες και μια έντονη αίσθηση ανωτερότητας, η δε αντιμετώπιση προς τους Ασιάτες μετανάστες είναι συχνά άθλια. Σαφώς υπάρχουν θέματα και με την πίεση και τον αυτοαναγκασμο που αυτοεπιβάλλουν οι Ιάπωνες στον εαυτό τους αλλά κι αυτά κομμάτι της γιαπωνέζικης κουλτούρας είναι.

Για μένα η Ιαπωνία περνάει στο πάνθεον των "ξεχωριστών " προορισμών λόγω διαφορετικότητας και παραδοσιακοτητας , στο επίπεδο Ιράν, Ινδίας, Κούβας, Αιθιοπίας, κλπ, χώρες με πολύ έντονη πολιτιστική ταυτότητα που κάνει ξεχωριστές ως μοναδικές, τις ταξιδεύεις και νομίζεις ότι είσαι σε άλλο πλανήτη. Το να ζει κανείς εκεί για ένα διάστημα πρέπει να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Όπως και να έχει, οι διαφωνίες κάνουν τις εκπομπές πολύ πιο ενδιαφέρουσες. Όχι επειδή "τσακώνονται" δύο (ή περισσότερα! ακόμη καλύτερα) μέλη ον κάμερα, αλλά επειδή σε βάζει στο τριπάκι είτε να σκεφτείς πτυχές ενός θέματος που δεν είχες αναλογιστεί ποτέ ή γιατί σου φέρνει μνήμες από προηγούμενα ταξίδια που ίσως και να είχες ξεχάσει. Κι εν τέλει κανείς δεν έχει δίκιο/άδικο (εκτός κι αν μιλάμε για μετρήσιμα μεγέθη), ο καθένας έχει άλλες προσλαμβάνουσες και φυσικά άλλα γούστα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom