Εκπομπή Travelstories - 9 - Female Solo Traveling στην Κολομβία

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Θα τη δω κι εγώ το βραδάκι (οποτε απόψε δεν έχει netflix) με την ησυχία μου (ελπίζω)
Κι εγώ στο fanclub! ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Εντάξει, σε όλους μας αρέσει να ταξιδεύουμε, έχουμε κοινά θέλω εδώ μέσα, με κάποιους ταιριάξαμε και κάνουμε και παρέα, αλλά σήμερα με κάνατε να συγκινηθώ πολύ.

Δεν θα σχολιασω τιποτα απο τη συνεντευξη, που ειναι πολυ ενδιαφερουσα, για να μην κανω σποιλερ. Θα πω μονο για τη @fenia42 πως ειναι ισως η μεγαλυτερη μου συμπαθεια στο φορουμ
(αυτο δεν σημαινει πως δεν συμπαθω αλλους ή πως αντιπαθω καποιους). Αν δουμε το travelstories σαν ενα πολυ ωραιο κοσμηματοπωλειο και τα μελη του να αποτελουν τα διαφορα κοσμηματα, η @fenia42 σιγουρα θα ηταν ενα απο τα πιο ομορφα, περιτεχνα και ακριβοτερα κομματια. Well done @Defkalion που την εβγαλες στη βιτρινα. #fenia42's_fanclub
Το σχόλιό σου αγαπητέ μου, με αφήνει μουδιασμένη και βαθιά συγκινημένη. Ομολογώ πως δε το περίμενα και σε ευχαριστώ από καρδιάς. Ωστόσο, θέλω να σου πω ότι αυτό που νιώθεις και πιστεύεις για μένα δεν είναι παρά ένας καθρεπτισμός της δικής σου ψυχής. Ή εν πάσει περιπτώσει, αν εγώ είμαι ένα ακριβό κόσμημα στον κόσμο του φόρουμ, εσύ είσαι σαφώς ακριβότερο και πιο πολύτιμο κι επ' ουδενί δε φτάνω την αξία σου. (ούτε και την υπομονή σου με τόσα παιδιά)

Τέλεια περιγραφή, δεν έχεις ταλέντο μόνο στο γραπτό λόγο λοιπόν, αλλά και στον προφορικό!
Με βρήκες σύμφωνη σε πολλά από τα σημεία που έθιξες σχετικά με την αρετή του ταξιδεύειν σόλο.
Και φυσικά σε ευχαριστώ προσωπικά για τα καλά σου λόγια :icon_redface:

Τέλος, να σου πω, για τα προξενιά μη σκας, στη Νάπολη μου προξένευαν τον κόπτη αλλαντικών (τον άνθρωπο εννοώ) στο σούπερμαρκετ :haha::haha:
Και μου χρειαζόταν ένα τέτοιο πολυεργαλείο. Άσε τα λόγια εσύ και πάρε τη σκυτάλη. Σε ευχαριστώ για ακόμια μια φορά για τη βοήθεια.

Και για μένα η Φένια είναι από τα πιο αξιόλογα άτομα στο φόρουμ με μια δυναμική προσωπικότητα όσο και διακριτική και τη θεωρώ τη ''φωνή της λογικής'' όπου κι αν έχει σχολιάσει.
Θα ήθελα μια εκπομπή να περιγράφει το ταξίδι της στο Κιργιστάν και γενικά να τη δούμε και άλλες φορές.
κι εγώ τριπάκια είμαι στο fanclub!
Τα διάβασε η κόρη μου αυτά που λες κι άρχισε να γελάει. Κατά βάθος όμως ξέρει ότι είναι αλήθεια, και φυσικά έχει περαστεί και στο δικό της DNA. Βλέπεις, από μικρή είχα μάθει να παλεύω και να υπερασπίζομαι τα θέλω μου. Τις απόψεις που έχω τολμώ να τις εκφράσω κι αυτό προκαλεί αντιδράσεις. Είναι όμως αναγκαίες οι φωνές που μας παρακινούν να αφήσουμε τα στερεότυπα, τα ταμπού, τις προκαταλήψεις πίσω μας, και να πορευτούμε όπως επιτάσσει η καρδιά μας. Μεγάλη απελευθέρωση να το κάνεις αυτό και σπουδαίο το ψυχικό κέρδος που αποκομίζεις, όταν έχεις τη φωνή να αντιταχθείς σε όσα πιστεύεις ακράδαντα πως δεν αποτελούν τη φωνή της λογικής, παρά του συντηρητισμού και της οπισθοδρομικότητας.
Αν, δε, καταφέρεις να εμπνεύσεις και κανα δυο άτομα γύρω σου, τότε πια είσαι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία πράγματα, ελπίζω να παροτρυνθούν κι άλλοι κι άλλες να βγουν.

Πολύ καλή ιδέα το λινκ της ιστορίας στα σχόλια του γιουτούμπιου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το σχόλιό σου αγαπητέ μου, με αφήνει μουδιασμένη και βαθιά συγκινημένη. Ομολογώ πως δε το περίμενα και σε ευχαριστώ από καρδιάς. Ωστόσο, θέλω να σου πω ότι αυτό που νιώθεις και πιστεύεις για μένα δεν είναι παρά ένας καθρεπτισμός της δικής σου ψυχής. Ή εν πάσει περιπτώσει, αν εγώ είμαι ένα ακριβό κόσμημα στον κόσμο του φόρουμ, εσύ είσαι σαφώς ακριβότερο και πιο πολύτιμο κι επ' ουδενί δε φτάνω την αξία σου. (ούτε και την υπομονή σου με τόσα παιδιά)
Ευχαριστω. Για πατσαβουρι για να γυαλιζονται τα κοσμηματα καλος ειμαι. Για τα παιδια συμφωνω στα αλλα διαφωνω αλλα αυτο ειναι δικο σου νημα και δεν θα επρεπε να μιλαμε για αλλον περα απο εσενα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν δουμε το travelstories σαν ενα πολυ ωραιο κοσμηματοπωλειο και τα μελη του να αποτελουν τα διαφορα κοσμηματα, η @fenia42 σιγουρα θα ηταν ενα απο τα πιο ομορφα, περιτεχνα και ακριβοτερα κομματια.
Αχου τι όμορφα που τα λες:hug:
(Κι ας μη μ αρέσουν τα ακριβά κοσμήματα:haha: )

Θα επανέλθω όταν τη δω κι εγώ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εξαιρετικό το νέο επεισόδιο! :D
Η ιστορία της Φένιας για την Κολομβία πραγματικά ξεχωρίζει και εξίσου ξεχωριστή ήταν και η αφήγησή της!
Είναι πολύ σημαντικό να βλέπει κανείς γυναίκες να μιλάνε με ρεαλισμό για την εμπειρία του μοναχικού ταξιδιού (δίχως να το κάνουν να φαίνεται "κατόρθωμα", αλλά και χωρίς να αποσιωπούν τις οποίες δυσκολίες), εμπνέοντας έτσι και άλλες γυναίκες να το τολμήσουν.
Κάτι που θα ήθελα να σχολιάσω επίσης είναι το πόσο χαλαρωτικός ήταν ο διάλογος, αλλά και ο τόνος της φωνής και των δυο σας. Την παρακολούθησα ενώ ήμουν σε αρκετή ένταση και με έκανε να νιώσω όμορφα και ήρεμα. :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εξαιρετικό το νέο επεισόδιο! :D
Η ιστορία της Φένιας για την Κολομβία πραγματικά ξεχωρίζει και εξίσου ξεχωριστή ήταν και η αφήγησή της!
Είναι πολύ σημαντικό να βλέπει κανείς γυναίκες να μιλάνε με ρεαλισμό για την εμπειρία του μοναχικού ταξιδιού (δίχως να το κάνουν να φαίνεται "κατόρθωμα", αλλά και χωρίς να αποσιωπούν τις οποίες δυσκολίες), εμπνέοντας έτσι και άλλες γυναίκες να το τολμήσουν.
Κάτι που θα ήθελα να σχολιάσω επίσης είναι το πόσο χαλαρωτικός ήταν ο διάλογος, αλλά και ο τόνος της φωνής και των δυο σας. Την παρακολούθησα ενώ ήμουν σε αρκετή ένταση και με έκανε να νιώσω όμορφα και ήρεμα. :)
Να είσαι σίγουρη ότι κι εσυ με έχεις εμπνεύσει. Και με τα απλά αυτά σου λόγια συνοψίζεις παραλληλα την έννοια του φεμινισμού. Σε μια κοινωνία που ακόμα υπάρχει το πατροναρισμα και που οι οποιεσδήποτε δράσεις μιας γυναίκας μπορεί να κρίνονται αφελως και κακοβούλως ως αιρετικές κι αξίες σχολιασμού, το να έχουμε η μια την άλλη είναι σπουδαίο, ποσο μάλλον το να θαυμάζουμε η μια την άλλη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@fenia42 Πανέμορφη και άκρως τηλεοπτική! Μπράβο για το υπέροχο ταξίδι και τις εμπειρίες που μας μεταδίδεις καθώς και το θάρρος να ταξιδεύεις τόσο μακριά μόνη κάνοντας παρέα με τον εαυτό σου με όλες τις ανθρώπινες στιγμές. Πιστεύω πως έχει πολλά πλεονεκτήματα σ ένα τέτοιο ταξίδι να κάνεις όλα αυτά που λαχταρας εσύ γιατί όλοι έχουμε στο μυαλό μας την ιδεατή παρέα να μοιραστούμε κάτι μεγαλειωδες αλλά η πράξη αποδεικνύεται πολύ συχνά απογοητευτική. Η μοναξιά μπορεί τελικά να είναι πολύ πιο έντονη κοντά σε άλλους...
Ελπίζω να σε ξαναδούμε και σε επομενη εκπομπή!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom