Ελάχιστος επαρκής χρόνος για ΝΥ

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το ξέρω... δεν υφίσταται ο "όρος": "ελάχιστος επαρκής χρόνος". Εξαρτάται από το πόσο θέλει κανείς να εμβαθύνει. Από την άλλη και 1 μέρα (που λέει ο λόγος), να βρεθείς στη Μητρόπολη του κόσμου, άσχημα δεν είναι. Υπάρχει όμως μια "κοινή Λογική" που σου λέει πχ "για να πεις ότι κάτι είδες από ΝΥ, για να αξίζουν τα 3-4 χιλιάρικα έξοδα κλπ. χρειάζονται ...τόσες μέρες". Ξέρω υποκειμενικό!!! Αλλά τελικά ....τις υποκειμενικές σας απόψεις θα ήθελα και σας ευχαριστώ!!!
Ξέρετε καμιά φορά στη δίνει ..και λες : τα αφήνω όλα παίρνω την κυρία μου και την κοπανάμε από πχ. Κυριακή σε Κυριακή. Αλλά μήπως μέχρι να φτάσεις και να ξεζαλιστείς, ήδη θα ετοιμάζεσαι για επιστροφή?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι.

Η γνώμη μου είναι ότι οι 7-8 ημέρες είναι με απίστευτο στρίμωγμα το minimum για να κόψεις μερικές βόλτες στο μανχάταν και να πεις ότι "γνώρισες" την πόλη.

Την τελευταία φορά που πήγα έμεινα 2 βδομάδες και ορκίστηκα την επόμενη φορά να πάω περισσότερες. Αυτό όμως είναι και προσωπικό γούστο, αν θα λατρέψεις την πόλη ή όχι (δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό :haha: )
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δηλαδή Δευκαλίωνα, αν σου προκύψει περαντζάδα για 2-3 ημέρες, δε θα μείνεις για να μην χαλάσεις τον όρκο σου; :bleh:

Εμένα πάντως, κι ένα 3ήμερο εξπρές σαν του traveller...δεν θα με χάλαγε. Από το καθόλου.....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε δε θα πήγαινα όχι. Προτιμώ να κρατήσω τα φράγκα για όταν θα μπορώ να αφιερώσω περισσότερες μέρες στην πόλη. Και αφού ξέρω ότι αργά ή γρήγορα αυτόν τον χρόνο τον βρίσκω, δε θα πήγαινα για 3 μέρες.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μίλησα...για την περίπτωση που θα ήσουν περαστικός, άρα; :p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι εντελώς - μα εντελώς - διαφορετικό να πηγαίνεις NY για πρώτη φορά, από το να πηγαίνεις για πολλοστή....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.190
Είναι εντελώς - μα εντελώς - διαφορετικό να πηγαίνεις NY για πρώτη φορά, από το να πηγαίνεις για πολλοστή....
Ακριβώς....μετά τη πρώτη φορά έχεις ψιλοβαρεθεί και το 3ήμερο είναι αρκετό.

Ενώ στη Ταϋλάνδη 100 φορές είναι λίγες (να μη πω για τις Σεϋχέλλες...)

(είμαι προβοκάτωρ, το ξέρω....σε λίγο θα με καλέσει σε μονομαχία ο Def!!)
 

candygirl20

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Το ξέρω... δεν υφίσταται ο "όρος": "ελάχιστος επαρκής χρόνος". Εξαρτάται από το πόσο θέλει κανείς να εμβαθύνει. Από την άλλη και 1 μέρα (που λέει ο λόγος), να βρεθείς στη Μητρόπολη του κόσμου, άσχημα δεν είναι. Υπάρχει όμως μια "κοινή Λογική" που σου λέει πχ "για να πεις ότι κάτι είδες από ΝΥ, για να αξίζουν τα 3-4 χιλιάρικα έξοδα κλπ. χρειάζονται ...τόσες μέρες". Ξέρω υποκειμενικό!!! Αλλά τελικά ....τις υποκειμενικές σας απόψεις θα ήθελα και σας ευχαριστώ!!!
Ξέρετε καμιά φορά στη δίνει ..και λες : τα αφήνω όλα παίρνω την κυρία μου και την κοπανάμε από πχ. Κυριακή σε Κυριακή. Αλλά μήπως μέχρι να φτάσεις και να ξεζαλιστείς, ήδη θα ετοιμάζεσαι για επιστροφή?
θελω και γω πολυ να παω νεα υορκη! ετοιμαζω ταξιδι για τελη απριλιου εκει. κρινοντας απο φιλους μου που εχουν παει και απο ταξιδιωτικα φυλλαδια θα ελεγα απο 8-10 μερες ειναι το ιδανικο!
 

kasnax

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Έχει τύχει να πάω και 1 μέρα και 3 και τελευταία φορά που πήγα κάθησα 8. Αυτή η πόλη είναι ανεξάντλητη και όσο χρόνο και να έχεις, είναι λίγος. Όπως και να έχει σε 10 μέρες βλέπεις κάποια πράγματα, αλλά και στις 3 μέρες που θα πας, θα προλάβεις να δεις πράγματα, απλά θα έχεις κι άλλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το απόλυτο μίνιμουμ για κάποιον με τη δική μου διάθεση για τρέξιμο και τα δικά μου γούστα (η υποκειμενικότητα που λέγαμε) είναι 5 μέρες. Η μία εβδομάδα που λες μου φαίνεται πολύ ικανή.

Εμείς πάντως στις πρώτες 3 (μπορεί να ήταν και 4) μέρες "κουραστήκαμε" από την πόλη, τη βρήκαμε εκτός από άσχημη και μάλλον απρόσωπη (αλλά φοβερά ενδιαφέρουσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις πράγματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου), οπότε πήγαμε 2 μέρες στην Ουάσιγκτον (όπου άνοιξε και το μάτι μας, πολύ πράσινο, άλλοι ρυθμοί) και όταν επιστρέψαμε ΝΥ είχαμε γεμάτες μπαταρίες για το νέο τρέξιμο. Η αλήθεια πάντως είναι πως αν είχα παραπάνω από 7 μέρες θα προσέθετα κι άλλες πόλεις/αξιοθέατα.

Και μιλώντας για την Ουσάσιγκτον (και συνδυάζοντάς το με το άλλο ποστ που μιλάμε για φαγητό), έχει μεγάλη κοινότητα από Αιθιοπία και Ερυθραία και ως εκ τούτου ορισμένα εξαιρετικά εστιατόρια αιθιοπικής κουζίνας, αν δεν έχετε δοκιμάσει, αξίζει τον κόπο.

Ανακεφαλαιώνω: Με 5 (ολόκληρες, δεν καταλαβαίνω κι από τζετ λαγκ) μέρες στη διάθεσή μου, θα πήγαινα μόνο ΝΥ. Με λιγότερες, δε θα πήγαινα καθόλου. Με μία εβδομάδα, θα έβαζα και την πρωτεύουσα μέσα. Με 10 μέρες ίσως χτυπούσα και μια Φιλαδέλφεια, κανένα Νιαγάρα... Αυτά για μένα που γενικά δε βρίσκω τις μεγαλουπόλεις χωρίς μακρά ιστορία τόσο ενδιαφέρουσες όσο τις ιστορικές πόλεις ή έστω αυτές που έχουν αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Στον κολλητό μου που είναι urban boy, αμερικανοταινιάκιας, γουστάρει ψώνια, είναι γκατζετάκιας, πεθαίνει για τσιμέντο και ατσάλι κλπ θα του έλεγα να μην πάει στη ΝΥ για λιγότερες από 8-10 μέρες, θα γύριζε με κατάθλιψη ότι δεν είδε ούτε τα βασικά από όλα όσα θα ήθελε.
 

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Έμεινα Nέα Υόρκη 12 μέρες με ένα επιπλέον ενδιάμεσο ταξίδι 5 ημερών στο Μόντρεαλ, οδικώς με νοικιασμένο αυτ/το. Αυτές τις 12 μέρες στη Nέα Υόρκη πρέπει να έχασα 5 κιλά περπατώντας στις λεωφόρους από την μανία μου να ρουφήξω όσο πιο πολύ μπορώ την μαγεία της πόλης. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να ταξιδέψει κανείς εκεί εαν δεν έχει τουλάχιστον 7 μέρες στην διάθεσή του γιατί θα το μετανιώσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom