Ελαφόνησος - Κύθηρα

alexandrav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκεφθεί κανείς (από Αθήνα) Ελαφόνησο και Κύθηρα
Σκέφτηκα να μείνω 4 βράδια Κύθηρα και 1 βράδυ Ελαφόνησο.
Κύθηρα θα πάω απο Νεάπολη ή Γύθειο, θα είμαι με αυτοκίνητο στο νησί.
Μπορώ μετά να περάσω Ελαφόνησο κατευθείαν από Κύθηρα (με αμάξι; ) ; ή πρέπει να ξαναπεράσω προς Πούντα και από εκεί να πάω Ελαφόνησο;


Βρήκα το site με τα ferries απο Πούντα-Ελαφόνησο, αλλα δεν βρίσκω κάπου Κύθηρα-Ελαφόνησο. Υπάρχουν δρομολόγια; και αν ναι που μπορώ να βρω πληροφορίες (πχ. τιμές/ ωρες/ αν περνάει και αμάξι)

Ελπίζω να με κατατοπίσετε εδώ γιατί εχω μπερδευτεί :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Από Νεάπολη έχει καθημερινά καράβι, σίγουρα Αύγουστο έχει 2 δρομολόγια την ημέρα, από Γύθειο ένα την εβδομάδα, κάπου διάβασα πρόσφατα και για 2ο δρομολόγιο. Δεν υπάρχει δρομολόγιο Κύθηρα - Ελαφόνησο, περνάς πάλι Νεάπολη και από εκεί πας Πούντα 15 λεπτά περίπου μακριά και περνάς Ελαφόνησο με παντόφλα
 

alexandrav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Από Νεάπολη έχει καθημερινά καράβι, σίγουρα Αύγουστο έχει 2 δρομολόγια την ημέρα, από Γύθειο ένα την εβδομάδα, κάπου διάβασα πρόσφατα και για 2ο δρομολόγιο. Δεν υπάρχει δρομολόγιο Κύθηρα - Ελαφόνησο, περνάς πάλι Νεάπολη και από εκεί πας Πούντα 15 λεπτά περίπου μακριά και περνάς Ελαφόνησο με παντόφλα
Εντάξει, ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις επισκεφθεί αυτά τα μέρη, θεωρείς πως 4 βράδια Κύθηρα και 1 Ελαφόνησο είναι οκ; Ή χρειάζεται παραπάνω διανυκτερεύσεις σε κάποιο απ' τα δύο;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εντάξει, ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις επισκεφθεί αυτά τα μέρη, θεωρείς πως 4 βράδια Κύθηρα και 1 Ελαφόνησο είναι οκ; Ή χρειάζεται παραπάνω διανυκτερεύσεις σε κάποιο απ' τα δύο;
Η Ελαφόνησος εκτός από την παραλία του Σίμου δεν έχει κάτι άλλο να δεις ή να κάνεις, τα Κύθηρα για 4 βράδια προλαβαίνεις να δεις τα βασικά
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εντάξει, ευχαριστώ πολύ! Αν έχεις επισκεφθεί αυτά τα μέρη, θεωρείς πως 4 βράδια Κύθηρα και 1 Ελαφόνησο είναι οκ; Ή χρειάζεται παραπάνω διανυκτερεύσεις σε κάποιο απ' τα δύο;
Αν έχεις περιθώριο βάλε 1-2 βράδυα ακόμη στα Κύθηρα.Ελαφόνησο με 1 είσαι ΟΚ.
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλημέρα σε όλους.
Μπορεί σε μερικούς η ερώτηση να φανεί χαζή αλλά για εμένα έχει νοημα.
Ημερήσια εκδρομή από Γύθειο στην Ελαφόνησο με 3 παιδιά αρχές Ιουλίου.
Έστω ότι φτάνω όλα καλά κ ωραία.
Ποια παραλία προτείνετε για μπάνιο;
Διαβάζω για το Σιμο κ την Λέυκη.
Η Λεύκη είναι πιο μικρή ενώ ο Σιμος τεράστια. Στο Σίμο έχει διαφορά αν παω μπροστά στο camping (λιγότερο περπάτημα από το αυτοκίνητο) ή πιο νότια;
Με ενδιαφέρει να έχει άμμο, καθαρα νερα(νομιζω οπου κ ν παω θα εχει) κ να μείνω μέχρι το απόγευμα που θα γυρίσω πισω.
Σε περιπτωση που φυσάει το πιάνει σε αυτές τις παραλίες 'Ευχαριστώ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα σε όλους.
Μπορεί σε μερικούς η ερώτηση να φανεί χαζή αλλά για εμένα έχει νοημα.
Ημερήσια εκδρομή από Γύθειο στην Ελαφόνησο με 3 παιδιά αρχές Ιουλίου.
Έστω ότι φτάνω όλα καλά κ ωραία.
Ποια παραλία προτείνετε για μπάνιο;
Διαβάζω για το Σιμο κ την Λέυκη.
Η Λεύκη είναι πιο μικρή ενώ ο Σιμος τεράστια. Στο Σίμο έχει διαφορά αν παω μπροστά στο camping (λιγότερο περπάτημα από το αυτοκίνητο) ή πιο νότια;
Με ενδιαφέρει να έχει άμμο, καθαρα νερα(νομιζω οπου κ ν παω θα εχει) κ να μείνω μέχρι το απόγευμα που θα γυρίσω πισω.
Σε περιπτωση που φυσάει το πιάνει σε αυτές τις παραλίες 'Ευχαριστώ
Για μονοήμερη ο Σίμος είναι μονόδρομος! Απέραντη αμμώδης με απίστευτα νερά. Εμείς είχαμε μείνει στο καμπινγκ οπότε κάναμε εκεί μπροστά, έχει κάποιες ξαπλώστρες, αλλά η παραλία είναι τεράστια οπότε μπορείς να κάτσεις λίγο παραδίπλα. Δεν είχαμε θέμα με αέρα, δεν ξέρω αν το πιάνει.
Η διαδρομή από το Γύθειο μέχρι την Νεάπολη από οπου θα πάρετε το καράβι είναι κατι παραπάνω από 1,30 ώρα αλλά σχετικά δύσκολη διαδρομή με στροφές. Αν αξίζει για μονοήμερη? Εσύ ξέρεις τις αντοχές σας! Πάντως γίνεται!
Στην Ελαφόνησο για μένα κυρίως ο Σίμος αξίζει, το Χωριό δεν μου άρεσε.
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Για μονοήμερη ο Σίμος είναι μονόδρομος! Απέραντη αμμώδης με απίστευτα νερά. Εμείς είχαμε μείνει στο καμπινγκ οπότε κάναμε εκεί μπροστά, έχει κάποιες ξαπλώστρες, αλλά η παραλία είναι τεράστια οπότε μπορείς να κάτσεις λίγο παραδίπλα. Δεν είχαμε θέμα με αέρα, δεν ξέρω αν το πιάνει.
Η διαδρομή από το Γύθειο μέχρι την Νεάπολη από οπου θα πάρετε το καράβι είναι κατι παραπάνω από 1,30 ώρα αλλά σχετικά δύσκολη διαδρομή με στροφές. Αν αξίζει για μονοήμερη? Εσύ ξέρεις τις αντοχές σας! Πάντως γίνεται!
Στην Ελαφόνησο για μένα κυρίως ο Σίμος αξίζει, το Χωριό δεν μου άρεσε.
Πράγματι η διαδρομή είναι δύσκολη αλλά αφού φτάνω μέχρι Γύθειο νομίζω ότι πρέπει να πάω κ Ελαφόνησο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε περιπτωση που φυσάει το πιάνει σε αυτές τις παραλίες
Ναι το πιάνει, αλλά δεν είναι πρόβλημα γιατί η θάλασσα είναι ρηχή. Η αμμοβολη μόνο είναι σπαστική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom