Ελβετία Ελβετία και Ταυτότητα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξέρει κανείς αν για να πάει κάποιος στην Ελβετία πρέπει να έχει διαβατήριο ή αρκεί και η αστυνομική ταυτότητα;
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εγω το καλοκαιρι πηγα Μαγιορκα και πεταγα με swiss και καναμε σταση στη Ζυριχη για 7 ωρες και ειχα τηλεφωνησει και στην πρεσβεια και ταξιδεψα μονο με την ταυτοτητα(την καινουρια με λατινικους χαρακτηρες)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θέλει διαβατήριο.
Παρ' όλ' αυτά, η Ελβετία τέλος του χρόνου μπαινει στη Σένγκεν (ήταν για 28/11 αλλά μάλλον αναβλήθηκε - δεν κατάλαβα πως έγινε η αλλαγή). Θα χρειάζεται όντως διαβατήριο, αλλά τώρα πια και επισήμως δεν θα το ελέγχει κανείς στα σύνορα (τα οδικά τους σύνορα είναι αστεία έτσι κι αλλιώς - σα σταθμοί διοδίων που εχουν αφήσει ανοικτή τη διέλευση).
Παρότι Σένγκεν, αν σε ελέγξει κάποιος μέσα στη χώρα, ή αν χρειαστείς κάτι από επίσημη αρχή, αυτό που θα πρέπει να έχεις μαζί σου είναι το διαβατήριο - η ταυτότητα δε μετράει.
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
κι εμεις παντως βγηκαμε κανονικα απο το αεροδρομιο εξω και ρωτησαμε και υπαλληλο οτι εχουμε αυτα τα χαρτια ειμαστε οκ και μας ειπε ναι.Ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια της Ελβετιας στην Ελλαδα νομιζω θα απαντησει σε οτι ερωτηματα υπαρχουν.Μη σε παρω και στι λαιμο μου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχετε δίκιο, από 8/4/2008 επιτρέπεται και η Ελληνική ταυτότητα. Είχα μείνει πίσω....
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
Έχετε δίκιο, από 8/4/2008 επιτρέπεται και η Ελληνική ταυτότητα. Είχα μείνει πίσω....
Εμένα πάντως μια φίλη που πήγε το καλοκαίρι μου είπε οτι αναγκαστηκε να βγαλει διαβατηριο.οντως αν κανεις ενα τηλεφωνο θα σου λυθουν οι αποριες
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
δεν είναι απαραίτητο το διαβατήριο, άσε που αν πας οδικώς δεν θα σου ζητήσει κανείς ούτε ταυτότητα
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Έχετε δίκιο, από 8/4/2008 επιτρέπεται και η Ελληνική ταυτότητα. Είχα μείνει πίσω....

Δεν ξέρω τί συνέβη στη συγκεκριμένη ημερομηνία, αλλά δε χρειαζόσουνα διαβατήριο ούτε και νωρίτερα. Για να μη σας πω ότι και με την παλιά ταυτότητα έκανες τη δουλειά σου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom