Ελβετία Ελβετία σε λιγότερο απο ενα μηνα και με εχει πιασει αφασία!!

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αχ Νικο μου δεν σε παρεξηγώ :) αλλα εγω εχω κορη στη ηλικία σου οποτε τα εισιτήρια μου δεν εχουν μείωση αλλα ο φιλος μου απο το Βεβε μου βρηκε ( ετσι μου εγραψε) special day tickets. These day tickets allow you to take the train all day long all around - and the buses and the trams. Θα τα εχω στα χερια μου μαζι με το κλειδι του σπιτιου του στις 6/5 οποτε θα σου πω περισσότερα. .Επισης θα τον βαλω κατω τωρα να μου εξηγήσει ακριβώς και να μου βρει απο το Ιντερνετ ολες τις διαδρομές και ωρες για να φτασω απο Μοντρε εως Ρηνο ( Rheinfall) περνώντας απο Βερνη-Τουν/Λουκέρνη /Ζυρίχη /Shaffhausen και πισω Γενευη. Αλλά πες μου με το τραινο απο Βερνη πας πρωτα στη Ζυρίχη και μετα στη Λουκέρνη?
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα εδώ, για να πάρεις τα εισιτήρια 1-day travelpass (απ'ότι κατάλαβα αυτά εννοείς), πρέπει να έχεις την Half-Fare travelcard, που από μόνη της έχει τουλάχιστον 150 φράγκα. Έχοντας αυτή, παίρνεις το 1-day travelpass και ταξιδεύεις. Δεν ξέρω αν ο γνωστός σου την έχει και μπορεί να στην δώσει και να την χρησιμοποιήσεις εσύ. Ίσως και να κάνω λάθος, αλλά τα 40 ευρώ για να πας όπου θέλεις στην Ελβετία μέσα σε 1 μέρα, μου φαίνονται πολύ φθηνά.
Από το site των sbb μπορείς να δεις τα δρομολόγια. Απ'ότι βλέπω, έκανα λάθος και έχει και απευθείας τρένα από Βέρνη για Λουκέρνη, όπως και από Ζυρίχη. Παρόλαυτά, αν θες απλά να δεις την πόλη με τις γέφυρες, τις εκκλησίες και τα σοκάκια, προλαβαίνεις σε 1 μέρα και δεν πιστεύω πως αξίζει η διανυκτέρευση στη Λουκέρνη.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα εδώ, για να πάρεις τα εισιτήρια 1-day travelpass (απ'ότι κατάλαβα αυτά εννοείς), πρέπει να έχεις την Half-Fare travelcard, που από μόνη της έχει τουλάχιστον 150 φράγκα. Έχοντας αυτή, παίρνεις το 1-day travelpass και ταξιδεύεις. Δεν ξέρω αν ο γνωστός σου την έχει και μπορεί να στην δώσει και να την χρησιμοποιήσεις εσύ. Ίσως και να κάνω λάθος, αλλά τα 40 ευρώ για να πας όπου θέλεις στην Ελβετία μέσα σε 1 μέρα, μου φαίνονται πολύ φθηνά.
Από το site των sbb μπορείς να δεις τα δρομολόγια. Απ'ότι βλέπω, έκανα λάθος και έχει και απευθείας τρένα από Βέρνη για Λουκέρνη, όπως και από Ζυρίχη. Παρόλαυτά, αν θες απλά να δεις την πόλη με τις γέφυρες, τις εκκλησίες και τα σοκάκια, προλαβαίνεις σε 1 μέρα και δεν πιστεύω πως αξίζει η διανυκτέρευση στη Λουκέρνη.
θα δω τι θα μου φερει την Τριτη και θα σας γραψω...αν ειναι τοσο ακριβά θα καθεκλωθώ στο σπιτι του και ουτε που θα κουνησω.. ( + οτι δεν εχω βρει μονοκλινο κατω απο 60 ευρώ) :haha: ή το πολυ να κανω 1-2 μετακινήσεις . Αλλα αφου παλι μου ειπε οτι τα αγορασε...και αυτοι ειναι πολυ τυπικοι..αποκλειετε να εκανε λαμογιά και να μου εβγαλε με δικη του καρτα φτηνα εισιτηρια εκτός και αν μπορει ( Ελβετός ειναι) ..ασε και θα πεσει πολυ γελειο οταν ερθει... να ευτυχώς που ειναι και το φορουμ και ολοι εσεις αλλιώς που να τα ηξερα αυτα τα θεματα..:shock: ευχαριστώ πολυ πολυ... PS PS.Grego σαν να μου φαινετε παλι Istanbul θα παω...πανε και οι καταραχτες , χαλαλι τους και τα 80 ευρουλακια που εδωσα στα αεροπορικά :D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
η αληθεια είναι ότι πολλοί αν όχι όλοι εδώ μέσα έχουμε μεγαλεπίβολα σχέδια για την Ελβετία μα μόλις ήρθαμε αντιμέτωποι με το sbb κ τις τιμές του μιας κ το έχει μονοπώλιο, λεωφορεία υπεραστικά δεν υπάρχουν......όλοι αρχίσαμε να σφυρίζουμε κ να στρεφόμαστε αλλού..
για να στην έβγαλε με την δική του half card αποκλείεται καθώς είναι ονομαστική κ πρέπει να την δείχνεις κ αυτήν όταν αγοράζεις κάτι εξτρα..
εκτος αν σε υιοθετησε κ σου τα έκοψε σαν μέλος οικογένειας :clap:
αν είναι ανεχτικός δίδω κ γω το κορμάκι μου για υιοθεσία σε εβλετικές οικογένειες :bleh:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Επαναφερω το θεμα του Swiss Pass,για 8 μερες ειναι στα 322 ευρω.Φθηνο δεν το λες αλλα μπαινοβγαινεις στα τρενα οσες φορες θελεις,στα τραμ και λεωφορεια σε ολες τις πολεις,κανεις κρουαζιερα στις λιμνες και μπαινεις δωρεαν σε ολα τα σημαντικα μουσεια της χωρας!Δεν περιμενεις για να βγαλεις εισιτηρια -και σε ξενο νομισμα- αλλα πας κατευθειαν στην πλατφορμα που φευγει το τρενο σου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Επαναφερω το θεμα του Swiss Pass,για 8 μερες ειναι στα 322 ευρω.Φθηνο δεν το λες αλλα μπαινοβγαινεις στα τρενα οσες φορες θελεις,στα τραμ και λεωφορεια σε ολες τις πολεις,κανεις κρουαζιερα στις λιμνες και μπαινεις δωρεαν σε ολα τα σημαντικα μουσεια της χωρας!Δεν περιμενεις για να βγαλεις εισιτηρια -και σε ξενο νομισμα- αλλα πας κατευθειαν στην πλατφορμα που φευγει το τρενο σου.
Θα το δω και αυτο...thanks φιλε Grego!
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
ειμουν το καλοκαιρι Γενευη ,ολα αυτα απεχουν μεταξυ τους μια με μιαμιση ωρα με αυτοκινητο .Γενευη Ανσύ (πολυ ωραια πολη αξιζει μιση μερα ) ουτε μια ωρα. Λωζανη ,Μοντρέ μία ωρα η 1η μιαμιση το Μοντρέ, κανεις το γυρω της λιμνης (Le man λεγεται ),Evian λιγο Γαλλία και ξανα Γενευη.Η βερνη το πολυ 2 ωρες απο Γενευη.Αλλα ολο και θα σταματησεις σε κανενα καφε με θεα λιμνουλες λιβαδια κ.α.Το βασικο τωρα η Ελβετια ΔΕΝ εχει διοδια εχει πολυ καλους δρομους ευχαριστιεσαι να οδηγας με ενα 3οαρι ευρω βινιέτα που κολας στο αυτοκινητο και ισχυει για ενα χρονο.(εγω ειχα μια απο εναν φιλο που ειχε παει τον προηγουμενο μηνα).Συνιστω αυτοκινητο ειδικα εαν ειστε 3-4 ατομα συμφερει
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θέλει βινιέτα και όταν κινήσαι σε επαρχιακούς δρόμους??
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
η αληθεια είναι ότι πολλοί αν όχι όλοι εδώ μέσα έχουμε μεγαλεπίβολα σχέδια για την Ελβετία μα μόλις ήρθαμε αντιμέτωποι με το sbb κ τις τιμές του μιας κ το έχει μονοπώλιο, λεωφορεία υπεραστικά δεν υπάρχουν......όλοι αρχίσαμε να σφυρίζουμε κ να στρεφόμαστε αλλού..
για να στην έβγαλε με την δική του half card αποκλείεται καθώς είναι ονομαστική κ πρέπει να την δείχνεις κ αυτήν όταν αγοράζεις κάτι εξτρα..
εκτος αν σε υιοθετησε κ σου τα έκοψε σαν μέλος οικογένειας :clap:
αν είναι ανεχτικός δίδω κ γω το κορμάκι μου για υιοθεσία σε εβλετικές οικογένειες :bleh:
Ηρθε ο φιλος αλλα μεχρι τωρα εχω μιλησει απο το τηλεφωνο γιατι ειχα πολυ δουλεια!.του ειπα ολα αυτα που ειπαμε εμεις εδω. Δεν εχουν καμμια σχεση τα εισιτήρια αυτα με τα τουριστικα (ετσι ειπε ρε παιδια) Και αυριο το μεσημερι θα φαμε μαζι και θα μου δειξει πως βγαινουν..και μαλιστα ειναι 30 ευρώ η μερα οχι 40 ευρώ. (40CHF ηταν ) και ισχυει και για τις κρουαζιερες στις λιμνες εκτος απο τραινα και λεωφορεια. 'Η αυτός ειναι παλαβός ! ή θα μου δειξει κατι πολυ καλό! Για να σας το πω και γω με σειρα μου αυριο... Μεχρι τοτε καθε επιφύλαξη...:eek:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
η αληθεια είναι ότι πολλοί αν όχι όλοι εδώ μέσα έχουμε μεγαλεπίβολα σχέδια για την Ελβετία μα μόλις ήρθαμε αντιμέτωποι με το sbb κ τις τιμές του μιας κ το έχει μονοπώλιο, λεωφορεία υπεραστικά δεν υπάρχουν......όλοι αρχίσαμε να σφυρίζουμε κ να στρεφόμαστε αλλού..
για να στην έβγαλε με την δική του half card αποκλείεται καθώς είναι ονομαστική κ πρέπει να την δείχνεις κ αυτήν όταν αγοράζεις κάτι εξτρα..
εκτος αν σε υιοθετησε κ σου τα έκοψε σαν μέλος οικογένειας :clap:
αν είναι ανεχτικός δίδω κ γω το κορμάκι μου για υιοθεσία σε εβλετικές οικογένειες :bleh:
Λοιπόν nena και λοιποί εχω τα εισιτηρια στα χερια μου (30 ευρώ την μερα) για τις μετακινήσεις μου στην Ελβετια ( δεν γραφουν ονομα) μου ειπε οτι δεν τα βρισκεις στο Ιντερνετ αλλα πρεπει να πας απο τον δημο να τα παρεις ειναι ημερήσια απεριορίστων διαδρομών και ΜΜΜ ακομη και για κρουαζιερες στις λιμνες...εχω βεβαια και στα υπ'οψιν το swiss pass ευχαριστώ greco ( αν μου κατσει καμμια στραβή με τον τρελαρα που εμπλεξα..:) δεν ηθελα να δει οτι δεν τον πολυπιστευω γιατι ειναι και περιεργοι! ) και οταν γυρισω θα σας πω τι τελικα έγινε...
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Ελβετία είναι πολύ όμορφη αλλά δυστυχώς ακριβή, ειδικά τώρα που έχει ακριβύνει το Ελβετικό. Μια οικονομική επιλογή για φαγητό είναι τα πολυκαταστήματα Manor τα οποία έχουν και εστιατόριο με απλό αλλά γευστικό φαγητό (ψητά, ζυμαρικά, σαλάτες, πίτσες κα) σε πολύ χαμηλές τιμές. Θα τα βρεις σε όλες τις σημαντικές πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.730
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom