Ελβετία Ελβετία

pancreco

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους. Νέος στο site, πρόσφατα σας ανακάλυψα και νομίζω ότι θα κάνουμε καλή παρέα. Στις 22/7/10 πετάω με swiss air για Ζυρίχη και θα επιστροφή στις 3/8/10 πάλι από Ζυρίχη. Θα χρειαστώ αυτοκίνητο να γυρίσω τις Αυστριακές Αλπεις (Λουκερνη Ιντερλακεν, Βερνη, Γκσααντ, Ζερματτ Λουγκανο, Λιχτεσταιν) Γερμανια (Πύργος Νοιχβασταιν, Γκαρμισ Πατερκιρχεν, Λίμνη Κενιγκζε,) Αυστρία( Hallstatt, wolfgan, λιμνη Mondsee, Sulsbourg) και πάλι Ζυρίχη. Αν κανείς έχει να προτείνει κάτι καλό για το αυτοκίνητο ευπρόσδεκτο
Εχω ακούσει επίσης για κάτι τραινάκια στην Ελβετία που σε ανεβάζουν σε κορυφές. Υπάρχει τίποτα τέτοιο στο Zermatt? Ή σε καποιο άλλο μέρος στην περιοχή που θα πάω. Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει
Ευχαριστώ
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Pancreco γεια σου και καλώς ήρθες!!
Λοιπόν, όταν πήγαμε Ελβετία είχαμε κ μεις νοικιάσει αυτοκίνητο και την γυρίσαμε αλλά στο Gstaad πήγαμε με τρένο και η αλήθεια είναι ότι αξίζει να πας με τρένο γιατί η διαδρομή είναι υπέροχη.Για Zermatt δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν πήγα, αλλα για Gstaad μπορώ να βηθησω. Θα πάρεις το τρένο απο την Βέρνη με προορισμό το Gstaad, αλλά επείδή δεν πάει κατευθείαν GstaaD, θα αλλάξεις στο Zweisimmen (έιναι ο τερματικός σταθμός του πρώτου τρένου). Η διαδρομή είναι γύρω στη μια ώρα, και απο κει θα πάρεις τρένο για Gstaad που θέλει κανένα μισάωρο για να παει.Παρα πολύ όμορφη διαδρομή, απίστευτο μέρος το Gstaad! Νομίζω πως θα σου αρέσει πολύ(;)με επιφύλαξη πάντα γιατί εγώ είχα πάει μες το χειμώνα με χιόνια κτλ ενώ εσύ πας την άκρως αντίθετη εποχή εποχή..)
Ό,τι και να αποφασίσεις,καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!
 

pancreco

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επειδή Vivianaki το ταξίδι μου θα κρατήσει 13 μέρες πρέπει να έχω αυτοκίνητο που θα το πάρω και θα το αφήσω στο αεροδρόμιο. Αρα στην Βέρνη θα το έχω και επομένως δεν μπορώ να πάω από Βέρνη σε Gstaad με το τρενο. Συνήθως κλείνω από Ελλάδα με την Hertz αυτοκίνητο και το παραλαμβάνω στο αεροδρόμιο. Απλώς ψάχνω για καμιά εταιρεία που να είναι πολύ φτηνή (αν υπάρχει)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Γιατί δεν μπορεις?Δεν γίνεται να πας Βέρνη, να αφησεις το αυτοκινητο να πας Gstaad με τρένο,και μετά να ξαναπάρεις τρένο για βέρνη και απο κει να συνεχίσεις για τον επόμενο προορισμό κανονικά με το αυτοκίνητο?Εμείς έτσι κάναμε. Έτσι και αλλιώς στο Gstaad δεν νομίζω να χρειαστεί αυτοκίνητο,περπατιέται άνετα με τα πόδια. Θέλεις να διανυχτερευσεις κιόλας?
Εγώ στο είπα δεδομένου ότι ρώτησες για διαδρομές με τρενάκια που σε ανεβάζουν πάνω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Zermatt πάντως με αυτοκίνητο δε θα πας.... (επειδή δέν πάει).
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Καλως ορισες, Pancreco, και καλα να περασεις Ελβετια! Ειναι πανεμορφη! Καταπληκτικες πολεις, αλλα και φυση, οπως λεει ο εμπειρος Taver. Ημουν εκει πριν απο μια βδομαδα.Απο κορυφες ανεβηκαμε στο Titlis. Ειναι κοντα στα μερη που θα επισκεφτεις. Μετα τη Λουκερνη ανεβαινεις Engelberg(Χειμερινο θερετρο, αλλα και το καλοκαιρι κουκλακι) και απο κει με teleferique(3 διαφορετικα) ανεβαινεις 3.200 μ. Αιωνια χιονια! Μαγεια! www.titlis.ch και www.engelberg.ch. Αν θες κατι αλλο εδω ειμαστε.
 

pancreco

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους. Taver με έσωσες! Το autoroute βγαζει την διαδρομή μέχρι το Zermatt αλλά προφανώς εννοεί τα ηλεκτικά οχήματα που διάβασα στο site του. Έτσι κανόνισα να μείνω πιο κάτω και να αναίβω με το τραινάκι.
Μεθαύριο αγρια ξημερώματα ξεκινάω (4.50 πμ) και έχω συνυπολογίσει ότι μου είπατε. Ισως καταγράψω το ταξίδι μου στην επιστροφή
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Προσφατα ημουνα στο Neuschwanstein απλα απιστευτο οπως και το Hochosterwitz απεναντι.Δεν ξερω αν εχεις κλεισει ξενοδοχειο παντως εμεις μειναμε σε ενα που ειναι ακριβως διπλα(200 μετρα περιπου)πανω στο λοφο και προσβασιμο με αυτοκινητο εφοσον εισαι του ενοικος.Αλλιως θα τον πιεις λιγο με την αναβαση στο καστρο αφου απαγορευονται τα αυτοκινητα.Προσεξε λιγο με τα εισητηρια και τους χρονους γιατι και τα δυο καστρα ειναι υποχρεωτικα με ξεναγο και θες ενα ολοκληρο πρωινο για να τα δεις.Το Halstaat ειναι πανεμορφο,να πας και στο αλατορυχειο εχει πολυ πλακα(αν και υπαρχουν και αλλου,νομιζω ενα πολυ κοντα στο Salzburg)
Τωρα για Ελβετια μονο για το Jungfrau μπορω να σου πω.Απο Interlaken μεχρι Lauterbrunnen οδικως και μετα με τρενο(αλμυροτατοτατοτατο) αλλα αξιζει,το θυμαμαι και με πιανει δεος.Το τρενο φτανει στα 3454μ!ΠΡΟΣΟΧΗ αν πας οδικως προς Interlaken (απο Λουκερνη) υπαρχει ενδιαμεσα ενα χωριο που λεγεται Lugern σε μια λιμνη.Σταματα στο ειδικα διαμορφωμενο viewpoint διπλα στο δρομο.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τοπιο...
Μην ξεχασεις να παρεις και το αυτοκολλητακι στην Aυστρια, το bigliette.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσφατα ημουνα στο Neuschwanstein απλα απιστευτο οπως και το Hochosterwitz απεναντι.Δεν ξερω αν εχεις κλεισει ξενοδοχειο παντως εμεις μειναμε σε ενα που ειναι ακριβως διπλα(200 μετρα περιπου)πανω στο λοφο και προσβασιμο με αυτοκινητο εφοσον εισαι του ενοικος.Αλλιως θα τον πιεις λιγο με την αναβαση στο καστρο αφου απαγορευονται τα αυτοκινητα.Προσεξε λιγο με τα εισητηρια και τους χρονους γιατι και τα δυο καστρα ειναι υποχρεωτικα με ξεναγο και θες ενα ολοκληρο πρωινο για να τα δεις.Το Halstaat ειναι πανεμορφο,να πας και στο αλατορυχειο εχει πολυ πλακα(αν και υπαρχουν και αλλου,νομιζω ενα πολυ κοντα στο Salzburg)
Τωρα για Ελβετια μονο για το Jungfrau μπορω να σου πω.Απο Interlaken μεχρι Lauterbrunnen οδικως και μετα με τρενο(αλμυροτατοτατοτατο) αλλα αξιζει,το θυμαμαι και με πιανει δεος.Το τρενο φτανει στα 3454μ!ΠΡΟΣΟΧΗ αν πας οδικως προς Interlaken (απο Λουκερνη) υπαρχει ενδιαμεσα ενα χωριο που λεγεται Lugern σε μια λιμνη.Σταματα στο ειδικα διαμορφωμενο viewpoint διπλα στο δρομο.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τοπιο...
Μην ξεχασεις να παρεις και το αυτοκολλητακι στην Aυστρια, το bigliette.
Lugern = Lungern,
bigliette = Vignette
Hallstaat = Hallstatt
Hochosterwitz = Hohenschwangau (to Hochosterwitz υπάρχει και είναι στην άλλη άκρη της... Αυστρίας)
Η Jungfrau είναι θηλυκή (Jung Frau = Νεαρά κυρία)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Lugern = Lungern,
bigliette = Vignette
Hallstaat = Hallstatt
Hochosterwitz = Hohenschwangau (to Hochosterwitz υπάρχει και είναι στην άλλη άκρη της... Αυστρίας)
Η Jungfrau είναι θυληκή (Jung Frau = Νεαρά κυρία)

Kαλό το μάθημα γερμανοαυστριακών, αλλά μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας...
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Συγγνώμη που επέμβαίνω αλλά είναι
Θηλυκός-ή/ -ιά-ό και προέρχεται από το αρχαίο θήλυς-εια-υ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom