Ελβετία Ελβετία

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νόμιζα ότι ήταν πολύ πιο ακριβά.. μπορείς να μου πεις που να κοιάξω?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σχετικά με το δίλημμα Γενεύη-Λωζάννη, εμένα καμία από τις 2 δεν με ενθουσίασε, αλλά προτιμώ τη Γενεύη.. Λουκέρνη οπωσδήποτε, τη γυρνάς άνετα σε μία μέρα όμως (μην σου πω και σε μισή).
Τα τρένα είναι όντως πανάκριβα..
Εγώ επισκέφτηκα ένα χωριό κοντά στη Γενεύη (έμενα εκεί όμως), Nyon λεγόταν, πανέμορφο και κουκλίστικο. Εκεί λοιπόν κατεβαίνεις μέχρι τις όχθες της λίμνης και με καραβάκι περνάς απέναντι στη Γαλλία!! Σε ένα πραγματικά μαγευτικό μεσαιωνικό χωριό, το Yvoire. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να το κάνεις, μιας και θέλεις να δεις πιο βασικές πόλεις, αλλά σαν πρόταση αξίζει..

Yvoire, France is a 700 years old medieval town | Travel Paths – www.e-vlad.net
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Ιτντερλάκεν πήγε κανείς? αξίζει να πάμε??
μάλλον θα αφήσουμε τη Λωζάννη πίσω...σκεφτόμαστε να κάνουμε μια εκδρομή απ΄αυτές που μας προτείνατε..
και ακεφτόμαστε να πάμε μονοήμερη από Ζυρίχη στο St. Moritz αλλά δεν ξέρω αν βολεύει...
για αυτοκίνητο τελικά άκυρο..με τρένο να μην έχουμε και το άγχος..προσπαθώ να βρώ καμία κάρτα για όλη τη βδομάδα...
 

vazelos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
επισκεφθηκα την Ελβετία τον Αύγουστο ,περίπου 1 μήνα πρίν,οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες,γυρίσαμε-ήμουν με group- σχεδον όλες τις πόλεις ,καθώς και τις άλπεις,περιττό να σου πώ οτι είναι πανέμορφη και πανάκριβη ωστόσο παρακολουθώντας τις ταξιδιωτικές ιστορίες για ελβετία θα μάθεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για το πως θα κινηθείς στήν χώρα ώστε να μην σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι .Για φαγητό προτίμησε τα supermarket migros που υπάρχουν παντού ,πολύ καλό φαγητό και σε καλές τιμές ,ιδίως το migros της Βέρνης.
Απο περιοχές θα ξεχώριζα την Λουκέρνη,Βέρνη και Ζυρίχη.Το γαλλικό τμήμα
Γενέυη ,Λωζάννη,Μοντρέ είναι επίσης ωραίο αλλα όχι οσο το γερμανόφωνο τμήμα της χώρας.Εαν μείνεις στην Γενεύη σε οποιοδήποτε ξενοδοχεἰο σου παρέχουν δωρεάν
κάρτα απεριορίστων διαδρομών για όλα τα μέσα, λεωφορείο ,καραβάκι στην λίμνη κτλ για όσο θα είσαι στην πόλη.Το αυτοκίνητο στην Γενεύη είναι πρόβλημα όσον αφορά το parking ,καλό είναι να μην το χρησιμοποιήσεις.
Πίστεψε με σε 7 ημέρες προλαβαίνεις να δείς πολλά πράγματα οπότε μην αγχώνεσαι.
Στο γαλλοφωνο κομμάτι της χώρας η επικοινωνία στα αγγλικά δεν είναι και τόσο εύκολη.Οι περισσότεροι προσπαθούν να σε βοηθήσουν αλλά στην γλώσσα τους και χωρίς να καταλαβαίνουν γρι στα αγγλικά.Αντίθετα στο γερμανόφωνο υπάρχει καλή επικοινωνία, παρότι και εκεί δεν γνωρίζουν αγγλικά.Η ύπαιθρος της ελβετίας είναι μαγεία ιδαίτερα το κομμάτι απο Ζυρίχη πρός καταρράκτες ρήνου.Φρόντισε να έχεις οπωσδήποτε ομπρέλλα καθώς και ψιλά 1 φράγκο για τουαλέτα, παντού σχεδον πληρώνεις για αυτό.Οσον αφορά τις άλπεις το Νταβός δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα αλλα το st moritz ήταν πράγματι πολυ ωραίο.Εύχομαι να περάσεις καλα και
να σε βοηθήσουν οι λίγες πληροφορίες που σου έδωσα.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες...
 

wazomania

Member
Μηνύματα
32
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θέλω να ρωτήσω για Ελβετία θέλει διαβατήριο ή ταξιδεύεις και με την ταυτότητα με αγγλικός χαρακτήρες;
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Προετοιμαζω ταξιδι στην Ελβετια απο 21.12 μεχρι 26.12!

Θα φτασουμε στην Ζυριχη το απογευμα και επιστρεφουμε παλι απο Ζυριχη για Αθηνα νωρις το πρωι στις 26.Τι κανουμε στο ενδιαμεσο?Στο παρελθον εχω βρεθει για 2 ωρες στην Ζυριχη,μια μερα σε Λουγκανο και Λουκερνη.

Σκεφτομαι το εξης προγραμμα αν εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο που να αξιζει τον κοπο σας ακουω! (ισως να μπορουμε να μεινουμε 1 μερα παραπανω)

21.12 Διανυκτερευση Ζυριχη
22.12 Παραμονη Ζυριχη
23.12 Αναχωρηση για Βερνη και διανυκτερευση
24.12 Αναχωρηση για Λουκερνη οπου θα μεινουμε μεχρι τα ξημερωματα στις 26 οποτε θα φυγουμε κατευθειαν για το αεροδρομιο της Ζυριχης.

Οι μετακινησεις θα γινονται με τρενο.

Πως σας φαινεται το πλανο?Αν ειχαμε μια μερα ακομα τι θα μπορουσαμε να δουμε?Ειναι ευκολη η προσβαση σε καποιο βουνο πχ απο Λουκέρνη?Θα θελαμε να δουμε τις Αλπεις απο κοντα...
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μηπως ξερει καποιos τον πιο οικονομικο τροπο.για μεταφορα απο το αεροδρομιο της Zυριχης για την πολη Neuchatel.
ευχαριστω
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Aναγκαστικά με τρένο, για πιο γρήγορα και εύκολα.

Περίπου 2 ώρες κάνει το τρένο, και έχεις εναλλακτικές επιλογές (είτε απευθείας, είτε μετεπιβίβαση σε ένα ή δύο σταθμούς).

Κόστος: 27 φράγκα (22-23 euro δλδ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom