Κροατία Ελλάδα - Κροατία με Αμάξι

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Για Ζάγκρεμπ δεν υπάρχει λόγος να διασχίσετε την Αλβανία. Θα χρειαστείτε περισσότερες ώρες αν πάτε μέσω Αλβανίας. Η πιο εύκολη διαδρομή είναι μέσω ΠΓΔΜ και Σερβίας. Στο μεγαλύτερο μέρος του το ταξίδι είναι σε αυτοκινητόδρομο. Καθόλου επικίνδυνο.
 

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Οπως εχω γραψει και σε προηγουμενα ποστ, ειμαι αναμεσα σε Σκοπελο/Αλοννησο και Κρητη, οδικως απο β.ελλαδα αλλα πλεον στα σχεδια μπαινουν και οι Δαλματικες Ακτες και με τις τιμες που εχουν τα ακτοπλοικα και δωματια φετος σκεφτομαι ολο και περισσοτερο την Κροατια! Το μονο που με προβληματιζει, ειναι η Αλβανια μιας και θα ειμαι με την κοπελα μου δεν θελω να γινει κατι στον δρομο.

Εχω ολα τα πλανα στο μυαλο μου, ισως χαλασει το αμαξι και μεινω Αλβανια στην μεση του πουθενα, διαβαζω σε φορουμ και βλεπω σε βιντεο οτι καποια σημεια του δρομου ειναι ακομα χωματοδρομοι, βλεπω και διαβαζω για ληστειες στους δρομους και γενικα με προβληματιζει παρα πολυ για αυτο θελω να περασω την Αλβανια χωρις ουτε μια σταση. Θα ηθελα την γνωμη απο καποιον που εχει κανει την συγκεκριμενη διαδρομη.

Επισης, το πλανο για Κροατια ειναι, 2 διανυκτερευσεις στο Ντουμπροβνικ , επομενη σταση Ζανταρ 2η3 διανυκτερευσεις και επισκεψη στις λιμνες Πλιτβιτσε και επιστροφη και ξεκουραση για να ''καταλαβουμε'' διακοπες 5 διανυκτερευσεις στο Σπλιτ και 1 διανυκτερευστη στο Κοτορ και ξανα χωρις σταση η επιστροφη στην Ελλαδα. Στην διαθεση μας εχουμε 12-14 μερες.

Δεν ξερω ακομα σε ποιο μερος αξιζει να μεινουμε τις πιο πολλες ωστε να ευχαριστηθουμε ομορφες παραλιες , ωραια τοπια και διασκδεαση (φαγητο και ποτο) και επισης, στα νησια απεναντι απο Ζανταρ και Σπλιτ τα εχει επισκεφτει καποιος?

Με τις τιμες που βλεπω στην Κροατια με συμφερει να κανω αυτη την διαδρομη παρα καποια επισκεψη μου σε νησι με τις μισες μερες .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
γιατι δεν πας απο Σκοπια Σερβια?
κανεις σαν κυκλο αλλα αν οι δρομοι ειναι καλυτεροι στο τελος θα βγει το ιδιο σε ωρες...ισως πιο πολλα τα λεφτα αλλα και πιο ξεκουραστα?
δεν ξερω να σου πω παραπανω...εγω οταν το εκανα πρεπει να ηταν 2009....πολλα θα αλλαξανε
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
και ξεκουραση για να ''καταλαβουμε'' διακοπες 5 διανυκτερευσεις στο Σπλιτ



Τι σε κέρδισε εκεί για 5 ημέρες;



Δεν έχει ‘ξεκούραση’ .

Έχεις να δεις Mjet, Stone και Korcula . Krka park. Trogir . Mostar, Boudva
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όπως έγραψε και ο turms παραπάνω, είναι προτιμότερο να πας από Σκόπια-Σερβία-Κροατία.
Εγώ το 2014 που πήγα Κροατία, επέλεξα να πάω από Σκόπια-Κοσσοβο-Μαυροβούνιο-Κροατία-Σλοβενία-Σερβία-Ελλάδα. Πραγματικά η Boudva που επισκευτηκα μαζί με Αγ. Στέφανο είναι πάρα πολύ ωραία!!! Απλα να έχεις υπόψιν σου, ότι απο Κοσσοβο θα πληρώσεις κανα 30€ αν θυμάμαι καλά σε ασφάλεια για το αυτοκίνητο καθώς η ευρωπαϊκή ασφάλεια που σου βγάζει η ασφαλιστική σου εταιρία δεν ισχύει στο Κοσσοβο και για αυτό σου δίνουν την δίκη τους....πως θα βγάλουν κανα χαρτζιλίκι τα παιδιά....:bleh:.......από Αλβανία άποψη μου είναι να την ξεχάσεις την διαδρομή.
 

polidoros

Member
Μηνύματα
33
Likes
29
Εχω ολα τα πλανα στο μυαλο μου, ισως χαλασει το αμαξι και μεινω Αλβανια στην μεση του πουθενα, διαβαζω σε φορουμ και βλεπω σε βιντεο οτι καποια σημεια του δρομου ειναι ακομα χωματοδρομοι, βλεπω και διαβαζω για ληστειες στους δρομους και γενικα με προβληματιζει παρα πολυ για αυτο θελω να περασω την Αλβανια χωρις ουτε μια σταση. Θα ηθελα την γνωμη απο καποιον που εχει κανει την συγκεκριμενη διαδρομη.
Δεν παίζει τέτοιο σενάριο με τίποτα. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί φιλόξενοι αγαπούν τους Έλληνες θα σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς , θα νοιώσεις άνετα και κανένα φόβο ανάμεσά τους , μιλούν το 90% Ελληνικά κι έχουν καλό φαγητό. Οι κεντρικοί δρόμοι τους είναι πολύ καλοί πουθενά χωματόδρομος , αλλά με πολύ χαμηλά όρια ταχύτητας και στις εισόδους των μεγάλων πόλεων συχνά μποτιλιαρίσματα, με αποτέλεσμα τα αλβανικά χιλιόμετρα να βγαίνουν με πιο αργούς ρυθμούς. Η οδήγηση τους είναι επιθετική (προσπεράσεις κλπ) και χρειάζεται λίγο παραπάνω προσοχή και να προβλέπεις κάπως που μπορεί να γίνει το κακό. Θα συναντήσεις πεζούς και ζωήλατα οχήματα σε κεντρικές αρτηρίες. Όμως δεν είναι τόσο τραγικό να οδηγήσεις με ασφάλεια τηρώντας τα όρια ταχύτητας. Έχω περάσει δύο φορές από Αλβανία την πρώτη δεν διανυκτέρευσα γιατί είχα σκέψεις κοντά στις δικές σου. Άλαξα όμως γνώμη συναναστρέφοντας τους ντόπιους κατά το πέρασμά μου: όπου ήπια καφέ , έβαλα βενζίνη , κάθισα για φαγητό με τη γυναίκα μου και τα μικρά παιδιά μου και πουθενά δεν ένοιωσα ανασφάλεια. Μετά από δύο χρόνια που ξαναγύρναγα από Road trip επεδίωξα και διανυκτέρευσα στο Δυρράχιο 1 βράδυ και στο Αργυρόκαστρο άλλα 2 βράδια και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Επίσεις το Berati είναι πολύ ωραίο το Αργυρόκαστρο γραφικό και αξίζει να πάρεις μια γεύση από τα Τίρανα. Έχοντας επιστρέψει από βαλκανικό Road trip δύο φορές από Αλβανία θα σου προτείνω ένα εύκολο στην υλοποίηση κύκλο με πολλά πράγματα να δεις. Αν υποθέσω ότι ξεκινάς από Αθήνα για Νις Σερβίας (Διανυκτέρευση). Επόμενη Μokra gora kai zladibor (έχει ομορφιές να δεις). Είσοδος στην Βοσνία από το βίσεγκαντ με το γεφύρι του Δρίνου. Δύο διανυκτερεύεις Σεράγεβο και μία Μόσταρ. όμορφες πόλεις και θα εκπλαγείς με τη φύση. Στη συνέχεια κατεβαίνεις δαλματικές ακτές. Αξίζουν οι λίμνες Plitvice και διανυκτέρευση σε σπλιτ (όχι πάνω από δυο μέρες εκτός αν θες να πας σε κάποιο νησάκι) σε Ντουμπρόβνικ και οπωσδήποτε Κότορ. Στη συνέχεια περνάς από Αλβανία και μπαίνεις στην Ελλάδα από κακαβιά η αν θες πηγαίνεις στη Οχρίδα (Σκόπια) που είναι πανέμορφη και μπαίνεις Ελλάδα από το Σταθμό Νίκης στη Φλώρινα. Πως εγώ θα χώριζα τις νύχτες μου: Νίς 1, Μokra gora - zladibor 2 , Σεράγεβο 2, Μόσταρ 1 , Ζανταρ 1 , Σπλίτ 1-2 Ντουμπρόβνικ 2, Κότορ 1 και Αλβανία 2. Απέφυγε κατά τη γνώμη μου το Κόσοβο γιατί χρειάζεται Διαβατήριο ίσως επιπλέον ασφάλεια και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δεις. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Απορώ ποιοι κάθονται και γράφουν στο ίντερνετ όλα αυτά που λες ότι διάβασες για Αλβανία. Φυσικά και να την διασχισεις και να διανυκτερεύσεις για να ξεκουραστείς. Ωραία θάλασσα στη Χειμάρρα. Ωραίο μέρος το Αργυροκαστρο. Παμφθηνα θαλασσινά παντού και ποιοτικά. Πολυ φιλόξενοι άνθρωποι. Κότορ φανταστικό, βάλε άλλη μια μέρα. Κι όλα τα σημεια καθώς βγαίνεις από τον κόλπο και ανεβαίνεις βορεια. Να σταματήσεις Sveti Stefan και να βάλεις διανυκτέρευση και στο Μόσταρ. Θα δεις εικόνες που δεν μοιάζουν με αυτές στις ακτές.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
H Κροατία ειναι πολύ μακρόστενη χώρα οποτε εξαρτάται που θελεις να πας. Εαν εχει σκοπό να πας Ζαγκρεμπ, Πούλα ή Ριεκα πας μέσω Σερβιας. Εαν εχεις σκοπό να πας Ντουμπόβνικ πας μεσω Αλβανίας ή μεσω Βοσνιας που εχει πανέμορφη φύση. Καποτε ηταν επικινδυνα να περασει από Αλβανία. Οχι όμως πια. Τα εχω κάνει και τα δυο ταξίδια οδικώς. Η Κροατία ειναι μια πανεμορφη χώρα με πολυ διαφορετικά σκηνικά στο βορειο και στο νότιο κομμάτι.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Και εγώ άκουγα αυτά που λένε για την Αλβανία αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα διασχίζοντας όλη νύχτα σύνορα Μαυροβούνιο μέχρι άγιους Σαράντα το 2017.Προσοχη θέλει έχει πολλά μπλόκα αλλά εμένα δεν με σταμάτησαν ποτέ ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα γιατί απλά τηρούσα τα όρια ταχύτητας
 
Last edited:

mitsofon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα σας και καλα και ασφαλη ταξιδια να εχουμε, θα θελα να ρωτησω επειδη σχεδιαζω ενα οδικο ταξιδι τον ιουλιο για τις δαλματικες ακτες ποια διαδρομη μεσα στην αλβανια θα προτεινατε να ακολουθησω, απο κρυσταλοπηγη η απο κακκαβια?
 

polidoros

Member
Μηνύματα
33
Likes
29
Καλημερα σας και καλα και ασφαλη ταξιδια να εχουμε, θα θελα να ρωτησω επειδη σχεδιαζω ενα οδικο ταξιδι τον ιουλιο για τις δαλματικες ακτες ποια διαδρομη μεσα στην αλβανια θα προτεινατε να ακολουθησω, απο κρυσταλοπηγη η απο κακκαβια?
Αν πηγαίνεις από Θεσσαλονίκη μεριά Κρυσταλλοπηγή. Αν από Πάτρα Κακαβιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom