Κύπρος Ελλάδα-Κύπρος

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εδώ τελειώνει η περιγραφή του μικρού ταξιδιού στην Κύπρο, που μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Περίμενα περισσότερη ανταπόκριση από το φόρουμ, κυρίως από τους Κύπριους. Σίγουρα δεν είναι ο προορισμός που θα εξιτάρει κάποιον, αλλά είναι τόσο οικείος σε εμάς που μια επίσκεψη μιας εβδομάδας τουλάχιστον αξίζει και με το παραπάνω.
Εγώ πάντως διάβασα με αμείωτο ενδιαφέρον την ιστορία σου - και λόγω των αξιοθέατων που είχατε εντάξει. Δεν έχω πάει Κύπρο και δυστυχώς την είχα μέχρι πρότινος χαμηλά στη λίστα μου. Αυτό έχει αλλάξει πλέον.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Δεν έχω πάει Κύπρο και δυστυχώς την είχα μέχρι πρότινος χαμηλά στη λίστα μου. Αυτό έχει αλλάξει πλέον.
Χαίρομαι που είχε για σένα ενδιαφέρον το μικρό ταξίδι μας.
Και πιο πολύ χαίρομαι που σε κάνει πλέον και το βλέπεις με άλλη ματιά.
Μάλιστα επειδή σε ενδιαφέρει η γεωλογία, αν το ψάξεις θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα που εμείς δεν είχαμε το χρόνο να δούμε.
Δεν εστίασα στο συγκινησιακό μέρος του ταξιδιού, που είναι έντονο σε ορισμένες περιοχές.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κι εμένα μου άρεσε αυτή η ιστορία, για ένα μέρος που αν και θα 'πρεπε δε το χουμε καθόλου σε εκτίμηση, χωρίς να ξέρω γιατί. Λένε πάντως πως αν αξίζει κάτι είναι τα χωριά (και αυτά στα κατεχόμενα) όπως και οι αρχαιολογικοί χώροι.
@travelbreak όταν κάνεις εκδρομές του δίνεις και καταλαβαίνει, εκμεταλεύεσαι τις διαθέσιμες ώρες σου με το παραπάνω και μας δίνεις πάντα υπερ-αναλυτικές πληροφορίες. Ευχαριστούμε για την ιστορία.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα! Πολύ όμορφη η ιστορία σας για την πανέμορφη Κυπρο!! Προσωπικά την αγαπώ και περνάω πάντα υπέροχα όταν πηγαίνω. Κρίμα που δεν απολαύσατε το φαγητό στις ταβέρνες, η Κύπρος έχει υψηλό επίπεδο στη γαστρονομία και πιστεύω πως θα σας άρεσε. Να είστε πάντα καλά και να ταξιδευετε!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Χαίρετε από Λευκωσία! Μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσους τόπους επισκεφθήκατε σε μια εβδομάδα και πόσο οργανωμένο ήταν το πρόγραμμά σας. Η αλήθεια είναι σε πολλά από τα μέρη που επισκεφθήκατε δεν έχω πάει ποτέ - γενικά εδώ μας αρέσει να γκρινιάζουμε ότι το νησί είναι «θκυο παθκιές τόπος» (δυο βήματα τόπος) αλλά στην ουσία κανείς δεν έχει κάνει ένα λεπτομερές, πλήρες οδοιπορικό σε μικρά χωριά, φράγματα, κλπ.

Χάσατε που δε φάγατε έξω, αλήθεια. Αν υπάρχει ένα πράμα για το οποίο περηφανευόμαστε εδώ κάτω, αυτό είναι το φαΐ μας! Την επόμενη φορά οπωσδήποτε!

Τέλος, οφείλω να το πω για να διαβάζουν και να μαθαίνουν και οι άλλοι αναγνώστες του φόρουμ: το όλο θέμα της χρήσης της ελληνικής σημαίας στην Κύπρο είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Όπως στην Ελλάδα ο εμφύλιος άφησε τραύματα και δίχασε την κοινωνία, έτσι και στην Κύπρο ο αγώνας για την Ένωση αλλά και ειδικότερα τα γεγονότα της εισβολής έφεραν τους αριστερούς απέναντι από τους δεξιούς. Για άλλους εντάθηκε η αίσθηση ελληνικότητας, ενώ για άλλους η αίσθηση κυπραιοτισμού. Το δίπολο αυτό υπάρχει στην Κύπρο στα πάντα, από το τι ομάδα είσαι στο ποδόσφαιρο στο τι μπύρα πίνεις στο μπαρ. Το κομμάτι αυτό θέλει προσοχή και ευαισθησία σε συζητήσεις με Κυπραίους γιατί κρύβει πίσω του πολλά τραύματα.

Να μας ξανάρθετε με το καλό να φάτε κυπριακό μεζέ 24 πιάτων να γλύφετε τα δάχτυλά σας και να ξεκουμπώνετε τα παντελόνια σας από το πρήξιμο :D
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Χαίρετε από Λευκωσία! Μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσους τόπους επισκεφθήκατε σε μια εβδομάδα και πόσο οργανωμένο ήταν το πρόγραμμά σας. Η αλήθεια είναι σε πολλά από τα μέρη που επισκεφθήκατε δεν έχω πάει ποτέ - γενικά εδώ μας αρέσει να γκρινιάζουμε ότι το νησί είναι «θκυο παθκιές τόπος» (δυο βήματα τόπος) αλλά στην ουσία κανείς δεν έχει κάνει ένα λεπτομερές, πλήρες οδοιπορικό σε μικρά χωριά, φράγματα, κλπ.

Χάσατε που δε φάγατε έξω, αλήθεια. Αν υπάρχει ένα πράμα για το οποίο περηφανευόμαστε εδώ κάτω, αυτό είναι το φαΐ μας! Την επόμενη φορά οπωσδήποτε!

Τέλος, οφείλω να το πω για να διαβάζουν και να μαθαίνουν και οι άλλοι αναγνώστες του φόρουμ: το όλο θέμα της χρήσης της ελληνικής σημαίας στην Κύπρο είναι αρκετά διφορούμενο. Όπως στην Ελλάδα ο εμφύλιος άφησε τραύματα και δίχασε την κοινωνία, έτσι και στην Κύπρο ο αγώνας για την Ένωση αλλά και ειδικότερα τα γεγονότα της εισβολής έφεραν τους αριστερούς απέναντι από τους δεξιούς. Για άλλους εντάθηκε η αίσθηση ελληνικότητας, ενώ για άλλους η αίσθηση κυπραιοτισμού. Το δίπολο αυτό υπάρχει στην Κύπρο στα πάντα, από το τι ομάδα είσαι στο ποδόσφαιρο στο τι μπύρα πίνεις στο μπαρ. Το κομμάτι αυτό θέλει προσοχή και ευαισθησία σε συζητήσεις με Κυπραίους γιατί κρύβει πίσω του πολλά τραύματα.

Να μας ξανάρθετε με το καλό να φάτε κυπριακό μεζέ 24 πιάτων να γλύφετε τα δάχτυλά σας και να ξεκουμπώνετε τα παντελόνια σας από το πρήξιμο :D
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις εύστοχες παρατηρήσεις. Φαίνεται πως σε πολιτικά θέματα στην Κύπρο οι κάτοικοι είναι πιο φανατισμένοι απ όσο περίμενα.
Όσο αφορά στο φαγητό είναι ένα θέμα που δε θα το παραλείψω την επόμενη φορά. Όμως γενικά στα ταξίδια μου μετά από λίγο καιρό ξεχνώ τι έχω φάει και που. Πιο πολύ θα με ενδιέφερε η διαδικασία του φαγητού και το μέρος που τρώγω.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
161
Καλησπέρα. Πολύ όμορφη και αρκετα βοηθητική η περιγραφή σου. Μια ερώτηση μονο, στα κατεχώμενα προσπαθησατε να πάτε καθόλου ;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα. Πολύ όμορφη και αρκετα βοηθητική η περιγραφή σου. Μια ερώτηση μονο, στα κατεχώμενα προσπαθησατε να πάτε καθόλου ;
Στην επίσκεψη τη δεύτερη μέρα που κάναμε στη Λευκωσία, αναφέρω:
Στην οδό Λήδρας μπορείς να περάσεις με τα πόδια στην κατεχόμενη Λευκωσία, δείχνοντας διαβατήριο ή ταυτότητα. Είπαμε να περάσουμε για λίγο, αλλά εμένα δε με άφησαν, ίσως γιατί η ταυτότητά μου ήταν παλιά. Η Ντίνα πέρασε για 15 λεπτά με το διαβατήριο που είχε μαζί. Η διάβαση είναι πολύ εύκολη και πολλοί περνούν μόνο για να πάνε να φάνε ή να πιουν κάτι. Δε με χάλασε που δεν πέρασα γιατί δεν ήταν κάτι που είχα σκοπό.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
161
Στην επίσκεψη τη δεύτερη μέρα που κάναμε στη Λευκωσία, αναφέρω:
Στην οδό Λήδρας μπορείς να περάσεις με τα πόδια στην κατεχόμενη Λευκωσία, δείχνοντας διαβατήριο ή ταυτότητα. Είπαμε να περάσουμε για λίγο, αλλά εμένα δε με άφησαν, ίσως γιατί η ταυτότητά μου ήταν παλιά. Η Ντίνα πέρασε για 15 λεπτά με το διαβατήριο που είχε μαζί. Η διάβαση είναι πολύ εύκολη και πολλοί περνούν μόνο για να πάνε να φάνε ή να πιουν κάτι. Δε με χάλασε που δεν πέρασα γιατί δεν ήταν κάτι που είχα σκοπό.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ισως να μην το διευκρινησα εγω καλα. Καταχώμενα εννοω οχι το αντιστοιχο κομμάτι της Λευκωσίας, αλλα τις άλλες κατεχώμενες πόλεις (πχ Κερύνεια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom