Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ναι δεν ξέρω και καλά την τεχνική ακόμα, όπως προκύπτει και από αυτό που μού γράφεις και με ενημερώνεις.... Ας πούμε αυτό το αξιόλογο της φωτο έχει δημοσιευθεί από κάποιον αλλά χάνεται χωρίς like που παίρνουν ρεστοράν και αγάλματα. Και νομίζω κανείς δεν ξέρει πως προέκυψε. Η δική μου φωτο είναι πρόσφατη (2019) αλλά τι να γράψω τώρα ανάμεσα σε πιττογυράδικα και σαγαπάω μακούς ανά τον κόσμο, ποιός θα δώσει σημασία. Το μια φωτό μια ιστορία κάτι λέει ίσως επειδή θέλει γράψιμο. Μπορεί να ξαναγράψω εκεί κάτι τις.
Φίλε Anas Tassos καλώς ήρθες στο φόρουμ, η συνδρομή σου θα είναι πολύτιμη μιας και από ότι διαβάζω στην ιστορία σου έχεις επισκεφτεί πάρα πολλές χώρες και οι εμπειρίες σου ανεπανάληπτες. Η καραντίνα έχει και τα καλά της.. Αρχικά σου εύχομαι να είσαι υγιείς και να επισκεφτείς και τις υπόλοιπες χώρες που σου λείπουν στον χάρτη!
Σχετικά με το thread που ξεκίνησα "Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο" ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε όλοι να ανεβάσεις οτιδήποτε σχετικό που είμαι σίγουρος ότι έχεις πολύ υλικό.... Βέβαια έχεις εν μέρη δίκιο για τα πιτόγυρα και τα μαγαζιά εστίασης που είναι ανακατεμένα με ελληνικές επιγραφές αλλά ακόμα και αυτά έχουν την ομορφιά τους και φυσικά δεν αποκλείονται από τον τίτλο του thread. Πιστεύω ότι όποιος έχει σκοπό και τον ενδιαφέρει το thread σίγουρα θα διαβάσει όλες τις σελίδες του επομένως καμία πληροφορία δεν πάει χαμένη...
Καθώς περπατάς αμέριμνος στην Χ πόλη της Χ χώρας και βλέπεις ξαφνικά χωρίς να το περιμένεις μπροστά σου ένα ελληνικό μαγαζί όπως και να το κάνουμε έχει αρκετό ενδιαφέρον. Για παράδειγμα όταν βρέθηκα στο Γκέρλιτς στα σύνορα της Γερμανίας με την Πολωνία και συνάντησα ιδιοκτήτες Ελληνικών εστιατορίων στην ολιγόλεπτη συζήτηση που είχα μαζί τους έμαθα για τους Έλληνες του Γκέρλιτς πως βρέθηκαν εκεί πριν πολλά χρόνια καθώς και για τους πολυπληθείς Έλληνες που ζούνε στην διπλανή Πολωνική πόλη το Ζγκοζέλετς που στην ουσία τους χωρίζει μία γέφυρα! Και να σου πω την αλήθεια ενθουσιάστηκα και ήταν για μένα ένα έξτρα κίνητρο να γράψω την μία και μοναδική ιστορία που ανέβασα έως τώρα στο φόρουμ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Τρεις-ημέρες-στην-Σαξονία-Δρέσδη-Γκέρλιτς-Λειψία-Μόριτζμπουργκ-Μάϊσεν.60142/
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Ψηφιδωτα δάπεδα με παραστάσεις από την Οδύσσεια στο Parc du Chateau, στη Νίκαια της Γαλλίας.
Στο ψηφιδωτό που απεικονίζει το πλοίο του Οδυσσέα υπάρχει η επιγραφή «Heureux qui comme Ulysse a fait un beau voyage», δηλαδή «Ευτυχής είναι αυτός, που όπως ο Οδυσσέας, έκανε ένα ωραίο ταξίδι».

View attachment 315462




View attachment 315463

View attachment 315464

Φίλε μου η επιγραφή είναι ο πρώτος στίχος από το διάσημο (και κατ εμέ ωραιότατο) ποίημα του Joachim de Bellay (1522 - 1560). Ο ποιητής ήταν επι κεφαλής της λογοτεχνικής ομάδας "Πλειάς" (Pleiade) που είχε στόχο να αναδείξει την τότε δευτεροκλασάτη Γαλλική γλώσσα ως ισότιμη της Λατινικής και της Ελληνικής.
 

Greg_ce

Member
Μηνύματα
165
Likes
3.089
Ταξίδι-Όνειρο
U.S. Route 66
Φίλε μου η επιγραφή είναι ο πρώτος στίχος από το διάσημο (και κατ εμέ ωραιότατο) ποίημα του Joachim de Bellay (1522 - 1560). Ο ποιητής ήταν επι κεφαλής της λογοτεχνικής ομάδας "Πλειάς" (Pleiade) που είχε στόχο να αναδείξει την τότε δευτεροκλασάτη Γαλλική γλώσσα ως ισότιμη της Λατινικής και της Ελληνικής.
Το ωραιότατο αυτό ποίημα είναι εμπνευσμένο, από την Οδύσσεια του Ομήρου και από την Αργοναυτική εκστρατεία του Ιάσωνα. Είναι μια ωδή στον αρχαία ελληνική λογοτεχνία την οποία ο Joachim Du Bellay χρησιμοποιεί για να ξεπεράσει το δικό του πεπρωμένο και τα εμπόδιά του, όπως τα ξεπέρασαν οι ήρωες που επικαλείται.

Τα ψηφιδωτά είναι από την Οδύσσεια, ενώ αναγράφεται στα Ελληνικά το Προοίμιο της Οδύσσειας με την επίκληση του Ομήρου στη Μούσα: «ἄνδρα μοι ἔννεπε, μοῦσα, πολύτροπον, ὃς μάλα πολλὰ πλάγχθη, ἐπεὶ Τροίης ἱερὸν πτολίεθρον ἔπερσεν….».
 

Greg_ce

Member
Μηνύματα
165
Likes
3.089
Ταξίδι-Όνειρο
U.S. Route 66
Στο πάρκο του Ολυμπιακού Μουσείου στη Λωζάνη της Ελβετίας, υπάρχει ένα αντίγραφο του φημισμένου χάλκινου αγάλματος που κατασκεύασε γύρω στο 420 π.Χ ο γλύπτης Πολύκλειτος, ενσαρκώνοντας το αθλητικό ιδεώδες. Το άγαλμα βρέθηκε στη Δήλο, γύρω στο 100 π.Χ

Ο Νεαρός αθλητής έχει την ταινία της νίκης στο κεφάλι του, ενώ είναι εντυπωσιακά τα απολλώνεια χαρακτηριστικά του προσώπου και του σώματός του.

DSCN2491.jpg


DSCN2492.jpg
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Φίλε Anas Tassos καλώς ήρθες στο φόρουμ, η συνδρομή σου θα είναι πολύτιμη μιας και από ότι διαβάζω στην ιστορία σου έχεις επισκεφτεί πάρα πολλές χώρες και οι εμπειρίες σου ανεπανάληπτες. Η καραντίνα έχει και τα καλά της.. Αρχικά σου εύχομαι να είσαι υγιείς και να επισκεφτείς και τις υπόλοιπες χώρες που σου λείπουν στον χάρτη!
Σχετικά με το thread που ξεκίνησα "Ελλάδα Παντού: Επιγραφές και οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα ανά τον κόσμο" ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και περιμένουμε όλοι να ανεβάσεις οτιδήποτε σχετικό που είμαι σίγουρος ότι έχεις πολύ υλικό.... Βέβαια έχεις εν μέρη δίκιο για τα πιτόγυρα και τα μαγαζιά εστίασης που είναι ανακατεμένα με ελληνικές επιγραφές αλλά ακόμα και αυτά έχουν την ομορφιά τους και φυσικά δεν αποκλείονται από τον τίτλο του thread. Πιστεύω ότι όποιος έχει σκοπό και τον ενδιαφέρει το thread σίγουρα θα διαβάσει όλες τις σελίδες του επομένως καμία πληροφορία δεν πάει χαμένη...
Καθώς περπατάς αμέριμνος στην Χ πόλη της Χ χώρας και βλέπεις ξαφνικά χωρίς να το περιμένεις μπροστά σου ένα ελληνικό μαγαζί όπως και να το κάνουμε έχει αρκετό ενδιαφέρον. Για παράδειγμα όταν βρέθηκα στο Γκέρλιτς στα σύνορα της Γερμανίας με την Πολωνία και συνάντησα ιδιοκτήτες Ελληνικών εστιατορίων στην ολιγόλεπτη συζήτηση που είχα μαζί τους έμαθα για τους Έλληνες του Γκέρλιτς πως βρέθηκαν εκεί πριν πολλά χρόνια καθώς και για τους πολυπληθείς Έλληνες που ζούνε στην διπλανή Πολωνική πόλη το Ζγκοζέλετς που στην ουσία τους χωρίζει μία γέφυρα! Και να σου πω την αλήθεια ενθουσιάστηκα και ήταν για μένα ένα έξτρα κίνητρο να γράψω την μία και μοναδική ιστορία που ανέβασα έως τώρα στο φόρουμ. https://www.travelstories.gr/community/threads/Τρεις-ημέρες-στην-Σαξονία-Δρέσδη-Γκέρλιτς-Λειψία-Μόριτζμπουργκ-Μάϊσεν.60142/
Καλημέρα με αγάπη
και θαυμασμό για ότι έγραψες! Είδικά η ιστορία για το Γκέρλιτς είναι ξεσηκωτική.
Υπόψη δε ότι σε αυτήν τη σπουδαία περιοχή δεν έχω πάει. Πάντως μπαίνει το θέμα τι είναι ταξιδιωτικές ιστορίες και τι όχι. Το πρόβλημα το έχω και εγώ. Γράφουμε εκτενείς εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες; Ένα δύσκολο ερώτημα, που ο καθένας απαντά κατά το δοκούν. Άντε να βρεις που να σταματήσεις όταν μάλιστα το ιντερνετ σε κατακλύζει. Θα έλεγα ότι χρειάζεται κάποια παρουσίαση αλλά και φειδώ. Το οποίον πάλι ανοίγει συζήτηση και δεν τελειώνουμε.
Άλλο πρόβλημα κι αυτό από την εύκολη ψηφιακή τεχνολογία προκύπτει, οι φωτογραφίες. Προσωπικά νομίζω ότι έβαλες πάρα πολλές (με κάθε σεβασμό και πολλή αγάπη). Το κάνει πολύς κόσμος. Εγώ νομίζω ότι χρειάζονται λίγες φωτο όσο βοηθάνε την ιστορία. Αλλιώς το κείμενο κατακερματίζεται. Αλλά βέβαια μια γνώμη είναι. Ζούμε μια εποχή που η εικόνα εκτοπίζει το λόγο, γνωστό δεν είναι αυτό σε όλους?
Τώρα με τη νοσταλγία της Ελλάδας μας αντιληπτό. Αλλά επειδή σε ένα φαστφουντ της Ιορδανίας έχουν και greek salad, ε αυτό δε μου κάνει κλικ. Αλλά πάντως δεν έχω περισσότερες απαντήσεις γιατί καινούργιος είμαι εδώ, είδα φως και μπήκα, τώρα με τον κορωνοιό και παρόλα τα ταξίδια μου η εμπειρία μου από το site και το κοινό του είναι μικρή.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όπως αρμόζει στο κομψό κέντρο του Αμβούργου, ένα γκουρμέ Ελληνικό εστιατόριο με (το σημαντικότερο) ποικιλία κρασιών και (το πιο σημαντικότερο) τσίπουρο με γλυκάνισο.

IMG_0263.JPG
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
ΑΜΒΟΥΡΓΟ - Miniatur Wunderland
Ένα από τα πιο δημοφιλή αξιοθέατα μικρών και μεγάλων του Αμβούργου, αποτελεί το Μουσείο Μινιατούρων (Miniatur Wunderland). Μπορεί στις μακέτες με τις μινιατούρες να μην βρήκα κάτι που θα θυμίζει Ελλάδα αλλά στην είσοδο υπάρχει ένας ηλεκτρονικός πίνακας όπου φαίνονται αλφαβητικά οι χώρες και ο αριθμός των επισκεπτών που επισκέφτηκαν το μουσείο. Στη μεσαία στήλη του ηλεκτρονικού πίνακα φαίνονται οι 10.792 επισκέπτες από την Ελλάδα που επισκέφτηκαν το μουσείο.

View attachment 301204
Η ίδια φωτό από το 2014. Έχουν ενδιαφέρον οι συγκρίσεις. Ο αριθμός των Ελλήνων επισκεπτών στο δικό σου έχει υπερτριπλασιαστεί. Των Κινέζων έχει εξαπλασιαστεί! Και από το Μπελιζ 10πλασιαστεί!!

Photo0638.jpg
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μόναχο 2007. Αν δεν ήταν οι Γερμανόφατσες με τις μπίρες από έξω, θα μπορούσε (λόγω Ελληνικής γραμματοσειράς - σπάνιο!) να είναι Ελλάδα.

DSCN3246.JPG


(σόρυ για το σπαμ σήμερα, αλλά ξεκαθαρίζω φωτογραφίες και είπα να τα βάλω όλα μαζί)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom