Ελλάδα ή κάπου αλλού;

Ελλάδα ή κάπου αλλού;


  • Total voters
    68

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ψηφισα την τελευταια επιλογη μετα απο πολυ σκεψη...
εζησα πολλα χρονια στη γερμανια κ μου ελειπε η ελλαδα κ γενικα καθε φορα που επισκεπτομαι την ευρωπη μου λειπει η ελλαδα...( γιατρε μου ειμαι καλα???)...

αντιθετα οταν βρισκομαι σε χωρα εκτος ευρωπης κυριως αραβικες χωρες, δεν μου λειπει καθολου η ελλαδα...τρελλαινομαι για την αραβικη κουλτουρα, τα χρωματα, τα αρωματα, τη μουσικη, την χαλαροτητα...ξερω πως ολα αυτα φανταζουν ομορφα, επειδη τα επισκεπτομαι σαν τουριστρια κ δεν εχω μπει στη διαδικασια της καθημερινοτητας, με τα προβληματα, τη γραφειοκρατια, τη θεση της γυναικας, την καθαριοτητα κ.τ.λ., αλλα αν ειχα την ευκαιρια θα εμενα ευχαριστως για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα στην αιγυπτο, την τυνησια, τη συρια ή στο ν.λιβανο...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αν και αμφιταλαντεύτηκα στις δυο τελευταίες επιλογές προτίμησα την πρότελευταία διοτι βρηκα την τελευταία πολύ γενική τοποθέτηση.
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
εγω παιδια διαλεξα την προτελευταια επιλογη ,με την κατασταση που εχει διαμορφωθει στην ελαδα αυτη την περιοδο δεν βλεπω μελλον, αν μαλιστα μπορεσω να βρω δουλεια στο βερολινο και μετα το τη ληξη της υπαρχουσας τοτε πολυ ευχαριστως θα εμενα κανα 2-3 χρονια τουλαχιστον
 

Terry_Panthro

Member
Μηνύματα
57
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΛΟΡΕΣΤΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
"Θέλω να ζήσω μερικά χρόνια κάπου στο εξωτερικό και μετά να επιστρέψω στην Ελλάδα"
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Που το ξεθάψατε αυτό...
Επειδή έχω ζήσει λίγο έξω και κατάλαβα ότι μπορώ να αλλάξω την Ελλάδα (εννοείται μόνο σαν τόπο διαμονής αφου γραικός γεννήθηκα) τότε επιλέγω το ευτυχείτε όπου γής.................
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Είμαι ανάμεσα στα δύο τελευταία.Αγαπώ πολύ την Ελλάδα και θέλω οπωσδήποτε να κάνω τουλάχιστον δυο τρεις εκδρομές το χείμωνα και άλλες τόσες το καλοκαίρι σε διαφορετικά μέρη της πατρίδας μας αν μπορώ.Ωστόσο και το εξωτερικό έχει τόσα ωραία μέρη που θέλω να επισκεφτώ αν έχω τη δυνατότητα.Θα μπορούσα να ζήσω κάποιο διαστήμα στο εξωτερικό αλλά νομίζω όχι μόνιμα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω μείνει εξωτερικό (αν και ως φοιτήτρια, που τα πάντα φαίνονται πιο ειδυλλιακά) και χαλαρά θα ξαναέφευγα. Είμαι σε φάση που το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά! Δεν με ενοχλεί το να αποχωριστώ τους φίλους και τους συγγενείς μου (αφενός ούτως ή άλλως δεν συναντιέμαι μαζί τους καθημερινά, αφετέρου δεν δυσκολεύομαι ιδιαίτερα σαν άνθρωπος να κάνω νέες παρέες. Άλλωστε οι πραγματικοί φίλοι δεν χάνονται ακόμα και αν υπάρχει απόσταση). Το μόνο που θεωρώ εν γένει ανασταλτικό παράγοντα είναι το ζήτημα των ερωτικών σχέσεων, αν υπάρχει κοινή γραμμή, πού θέλει να δώσει προτεραιότητα ο καθένας, τι υποχωρήσεις είναι διατεθειμμένος να κάνει. Αλλά την Ελλάδα σαν Ελλάδα με τίποτα δεν την θεωρώ την απόλυτη χώρα για να μπω σε περίσκεψη σχετικά με το αν μπορώ να την "θυσιάσω"!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κάποτε ήθελα να φύγω και να ζήσω σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή μητρόπολη (κατά προτίμηση Λονδίνο) ή στη Νέα Υόρκη.
Τελικά βρέθηκα να ζω στην Αθήνα για να επιστρέψω πάλι στο χωριό μου μερικά χρόνια αργότερα.
Τώρα πια δεν θέλω να φύγω αν και θα ήθελα να μείνω για 1-2 μήνες στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη αλλά όχι για πάντα γιατί δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τον ελληνικό ήλιο!
Εξάλλου, θεωρώ ότι η Ελλάδα άλλαξε (και αλλάζει) και δεν έχουμε να ζηλεύουμε πια πάρα πολλά πράγματα από τους βορειοδυτικόευρωπαίους.
Επομένως προτιμώ να ζω εδώ στην Ελλάδα και να κάνω τα ταξιδάκια μου όποτε μου δίνεται η δυνατότητα!
Το είδα τυχαία το σχόλιο, γράφτηκε πριν τρία χρόνια ακριβώς και μοιαζει να έρχεται από μια εποχή που σε λίγο δεν θα θυμόμαστε καν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom