Ελλάδα ή κάπου αλλού;

Ελλάδα ή κάπου αλλού;


  • Total voters
    68
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Οι περισσότεροι από εμάς που συμμετέχουμε στο travelstories ζούμε στην Ελλάδα. Το θέμα αυτό μάλλον δεν αγγίζει τους Έλληνες του εξωτερικού αλλά γιατί όχι, να συμμετέχουν και αυτοί!

Πού θα θέλατε να ζείτε; Που θα σας άρεσε πιο πολύ; Στην Ελλάδα ή κάπου στο εξωτερικό;

Αν φεύγατε σήμερα κιόλας, πού θα πηγαίνατε και γιατί θα φεύγατε;

Και, τέλος, με βάση ποιά κριτήρια; θέσεις εργασίας, καλύτερες συνθήκες ζωής, έρωτες και αγάπες(!), έτσι για αλλαγή περιβάλλοντος, κ.τ.λ.

Ακούω τώρα τελευταία (τα τελευταία 5 χρόνια ας πούμε) από γνωστούς και φίλους ότι άλλοι φύγαν για δουλειά κάπου έξω, άλλοι θα φύγουν στο άμεσο μέλλον, άλλοι δεν θα άλλαζαν με τίποτα την Ελλάδα όσο δύσκολα και αν είναι για αυτούς, κ.τ.λ.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Το θέμα δεν είναι το μέρος, αλλά οι άνθρωποι. Εννοώ πως δε με δυσκολεύει το να αφήσω την Αθήνα και να ζήσω π.χ. στο Λονδίνο άλλα με κρατάνε οι άνθρωποι που ξέρω και αγαπάω. Τι να τη κάνω τη βόλτα στον Τάμεση χωρίς τα φιλαράκια μου...
Τώρα σε ιδανικες συνθήκες όπου δηλαδή όλη η παρέα αποφασίζει να μετακομίσει θα διάλεγα... κάπου Αυστραλία για κάποια χρόνια, είναι καλή βάση για να εξερευνήσεις τα μυστήρια του Ειρηνικού...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάποτε ήθελα να φύγω και να ζήσω σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή μητρόπολη (κατά προτίμηση Λονδίνο) ή στη Νέα Υόρκη.
Τελικά βρέθηκα να ζω στην Αθήνα για να επιστρέψω πάλι στο χωριό μου μερικά χρόνια αργότερα.
Τώρα πια δεν θέλω να φύγω αν και θα ήθελα να μείνω για 1-2 μήνες στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη αλλά όχι για πάντα γιατί δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τον ελληνικό ήλιο!
Εξάλλου, θεωρώ ότι η Ελλάδα άλλαξε (και αλλάζει) και δεν έχουμε να ζηλεύουμε πια πάρα πολλά πράγματα από τους βορειοδυτικόευρωπαίους.
Επομένως προτιμώ να ζω εδώ στην Ελλάδα και να κάνω τα ταξιδάκια μου όποτε μου δίνεται η δυνατότητα!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ ψήφισα την τελευταία επιλογή (μετά από δίλημα των δύο τελευταίων επιλογών).

Θέλω να ζήσω οπουδήποτε και να είμαι καλά και ευτυχισμένος!

Εξάλλου, όπου και να είμαι θα συμμετέχω κανονικά στο travelstories και θα προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερα ταξίδια μπορώ για μία ζωή!

Το θέμα για μένα είναι να νιώθουμε πρώτα από όλα εμείς καλά με τον εαυτό μας, τη σχέση μας, την οικογένεια και τους φίλους μας, την δουλειά και το περιβάλλον μας, και μετά το μέρος στο οποίο θα υπάρχουν όλα αυτά.

Και αυτό και πολλές φορές διαφωνώ με μερικούς (νέους κυρίως) που θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό για δουλειά και ζωή αλλά δεν το κάνουν επειδή πιστεύον ότι δεν θα βρούν καινούριους φίλους ή άλλους ανθρώπους να είναι μαζί. Δεν πιστεύω ότι το σκεπτικό αυτό είναι σωστό, απλά σε κρατάει πίσω εσένα και τα όνειρά σου.

Όπως και να έχει, ποτέ μην λές ποτέ στη ζωή! Δεν ξέρεις πώς θα σου έρθουν τα πράγματα καμιά φορά, άσχετα αν τα έχεις σκεφτεί και σχεδιάσει κάπως!
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Είμαι ο πρώτος και ο μόνος(ως τώρα) που θέλει να φύγει στο εξωτερικό και να μείνει μόνιμα.

Εξηγούμαι.

Αγαπώ την Ελλάδα!Μου αρέσει πολύ το κλίμα της, τα νησιά της, τα χωριά της, η ιστορία της και οι τρόποι διασκέδασης που προσφέρει.

Δε μου αρέσει καθόλου όμως η νοοτροπία των Νεοελλήνων, ο τρόπος διακυβέρνησης αυτού του τόπου, η αδικία, η ακρίβεια, η εκμετάλευση, η κοροϊδία, η αναξιοκρατία, η απουσία κράτους πρόνοιας, η ανασφάλεια, τα κατευθυνόμενα ΜΜΕ, η έλλειψη σεβασμού τελικά που ξεκινάει από τους πολιτικούς και φτάνει μέχρι το βενζινάδικο,το σούπερμάρκετ,το ξενοδοχείο,την καφετέρια,το σπιτονοικοκύρη σου και το γείτονά σου!Τα'χω σιχαθεί όλα αυτά.

Επομένως σε 3 χρόνια περίπου που θα έχω ξεμπερδέψει με σπουδές και στρατιωτικό θα φύγω μάλλον για Γερμανία.Μόνιμα.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και εγω ψηφισα εξωτερικο.....βασικα Καναδα θα μου αρεσε να μεινω καθως εχω φιλους εκει και μου εχουν πει τα καλυτερα λογια!! Δυστηχως η Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες και χαβαλε...για σοβαρα πραγματα δεν ειναι...επειδη υπαρχει πιθανοτητα με την δουλεια μου να παω εξωτερικο για 3 χρονια εαν τυχη και παω θα σας πω τοτε εντυπωσεις...αλλα μεχρι στιγμης εξωτερικο ειναι η λυση.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω εχω ζησει ενα διαστημα στην Γερμανια (Ερασμους) και ευχαριστως θα ξαναζουσα! Τη νιωθω σαν δευτερη πατριδα και αισθανομαι πολυ ανετα εκει. Ο συζυγος μου εχει ζησει σχεδον δυο χρονια στην Αγγλια για σπουδες και μεγαλα διαστηματα Ισπανια και Αυστρια για δουλεια. Θα θελαμε πολυ να μπορεσουμε να ξαναζησουμε εξω, Ευρωπη, Αυστραλια η Αμερικη. Ειναι μεν δυσκολο λογω παιδιου και δουλειας πλεον, αλλα δεν το βαζουμε κατω και καποια στιγμη μπορει και να το κανουμε!:clap:

Υγ. Ηλια συμφωνω απολυτα με τις αποψεις σου. Χαιρομαι που και αλλοι ανθρωποι μπορουν και εντοπιζουν τα στραβα μας ως λαου.
 
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
νομιζω οτι εξαρταται πολυ απο το που στην ελλαδα και το που στο εξωτερικο.ευχαριστως θα αλλαζα την αθηνα με τις πρεσπες η τη συρο αλλα το ιδιο θα με ευχαριστουσαν να εμενα καπου στα χαιλαντς η στην τοσκανη.αν συζητουσαμε για πολεις θα προτιμουσα την καστορια απο ελλαδα και σιγουρα παρισι και εδιμβουργο στο εξωτερικο
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Είμαι ο πρώτος και ο μόνος(ως τώρα) που θέλει να φύγει στο εξωτερικό και να μείνει μόνιμα.

Εξηγούμαι.

Αγαπώ την Ελλάδα!Μου αρέσει πολύ το κλίμα της, τα νησιά της, τα χωριά της, η ιστορία της και οι τρόποι διασκέδασης που προσφέρει.

Δε μου αρέσει καθόλου όμως η νοοτροπία των Νεοελλήνων, ο τρόπος διακυβέρνησης αυτού του τόπου, η αδικία, η ακρίβεια, η εκμετάλευση, η κοροϊδία, η αναξιοκρατία, η απουσία κράτους πρόνοιας, η ανασφάλεια, τα κατευθυνόμενα ΜΜΕ, η έλλειψη σεβασμού τελικά που ξεκινάει από τους πολιτικούς και φτάνει μέχρι το βενζινάδικο,το σούπερμάρκετ,το ξενοδοχείο,την καφετέρια,το σπιτονοικοκύρη σου και το γείτονά σου!Τα'χω σιχαθεί όλα αυτά.

Επομένως σε 3 χρόνια περίπου που θα έχω ξεμπερδέψει με σπουδές και στρατιωτικό θα φύγω μάλλον για Γερμανία.Μόνιμα.
Νεαρέ καλά τα λες!!! (το ίδιο και ο "αχινός" με τον οποίο ξανασυμφωνήσαμε)
Δυστυχώς, εδώ, δεν βλέπω μέλλον ούτε εγώ, (αν και για μένα είναι πολύ αργά) αν
και υπάρχουν και πολύ χειρότερα (βλ. Αφρική ,Ασία κλπ).
Καλή φώτιση .
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εγώ εζησα στην Αγγλία συγκεκριμένα στην ουαλία για 1,μιση χρόνο και δύο μήνες στο λονδίνο,πριν 16 χρόνια βέβαια,...αλλά θέλησα και γύρισα πισω
Νομίζω ότι είναι θέμα επιλογών τι προτεραιοτητες βάζει ο καθένας στη ζωή του ,οικογένεια κλπ ,η απάντηση ,η αποφαση για να ζήσεις έξω δεν είναι και τόσο απλή.Εκεί θα είχα τη δυνατότητα καλύτερης εξέλιξης και καριέρας σένα άψογα οργανωμένο σύστημα υπηρεσιών κλπ ,παρόλα αυτά αυτό δεν στάθηκε ικανο αντίβαρο στην αποφαση μου να γυρίσω,δεν μπορούσα να προσαρμοσθω στο κλιμα ,στις καιρικές συνθήκες,είχα τα συναισθηματικά ελλείματα......οπως ανέφερε ένας φίλος πιο πριν,μακρυα απο αγαπημένα πρόσωπα κλπ
Βεβαια εδώ ειχα δουλειά κι αυτο το λέω γιατί κατανοώ απολύτως τα νέα παιδιά που δεδομένης και της ανεργίας και όλων των προβλημάτων που εχουν συσωρευθεί αναγκάζονται και καλά κανουν να φύγουν έξω.
Δε μετανοιώνω καθολου που γυρισα,και νοιώθω τυχερή που έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω πλεον σαν τουρίστρια και εκεί και σε άλλες χώρες ,να γεμίζω τις μπαταρίες μου και ξανά πισω
ψηφίζω λοιπον ελλάδα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη ειμαι ανθρωπος που του αρεσει να αλλαζει παραστασεις και δεν μπορω να μενω ριζωμενη σε εναν τοπο ,ψηφισα τη μεση λυση.Θα μου αρεσε να ζησω για καποια χρονια στο εξωτερικο,να αλλαξω περιβαλλον ,παραστασεις,εμπειριες κλπ και μετα να επιστρεψω στη χωρα μου.Γενικα ειμαι ενα ατομο ευπροσαρμοστο και μου αρεσουν οι αλλαγες.Δεν θα με χαλουσε καθολου δηλαδη να αλλαζω τοπο παραμονης καθε 3-4 χρονια .
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ψηφ5σα την τελευταία επιλογή.
Το τέλειο όμως για ΄μενα θα ήταν να ζώ Ελλάδα αλλά ανα πάσα στιγμή να μπορώ να πάω να ζήσω για λίγο(1 μήνα -1χρονο)παντού.μου την έδωσε ρε παιδάκι μου,βαρέθηκα το σπίτι μου,να παω πχ.Βερολίνο και όταν βαρεθώ πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom