Πολωνία Ελλαδα-Πολωνια οδικως

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
χαιρετω την ομορφη παρεα.

ετοιμαζομαστε να παμε στην Πολωνια με το αυτοκινητο. Σκεφτομαστε να ακολουθησουμε την διαδρομη Ελλαδα-Σκοπια-Σερβια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια-Πολωνια. Ειναι η δευτερη φορα που θα παμε στην Πολωνια αλλα πρωτη φορα θα παμε οδικος. Οποιος εχει καμια συμβουλη να μας πει για την διαδρομη, θα ηταν ευχαριστο.

εχουμε νεες ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες, νομιζω πως δεν θα εχουμε προβλημα στις παραπανω χωρες. Εχουμε πρασινη καρτα και νεου τυπου διπλωμα οδηγησης.
θα χρειαστουμε κατι αλλο??

θα ηθελα οποιος γνωριζει πληροφοριες για το που θα μπορουσαμε να σταματησουμε για ανεφοδιασμο και ξεκουραση επανω στην εθνικη. Για παραδειγμα πια βενζιναδικα να προτιμησουμε?

καπου διαβασα για τις ηλεκτρονικες vignettes που μπορεις να αγορασεις μεσω ιντερνετ. Τις εχει χρησιμοποιησει κανεις ή προτιματε να αγοραζετε απο τα συνορα??

σας ευχομαι καλα ταξιδια...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ετοιμαζομαστε να παμε στην Πολωνια με το αυτοκινητο. Σκεφτομαστε να ακολουθησουμε την διαδρομη Ελλαδα-Σκοπια-Σερβια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια-Πολωνια. Ειναι η δευτερη φορα που θα παμε στην Πολωνια αλλα πρωτη φορα θα παμε οδικος. Οποιος εχει καμια συμβουλη να μας πει για την διαδρομη, θα ηταν ευχαριστο.
Σκεφτόμαστε κι εμείς να ακολουθήσουμε την ίδια διαδρομή μέχρι την Πράγα, στα μέσα Ιουλίου. Εσείς πότε θα πάτε; (αν επιτρέπεται).

εχουμε νεες ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες, νομιζω πως δεν θα εχουμε προβλημα στις παραπανω χωρες. Εχουμε πρασινη καρτα και νεου τυπου διπλωμα οδηγησης.
θα χρειαστουμε κατι αλλο??
Όχι. Μόνο πολλή υπομονή. Δεν ξέρω τι γίνεται στα σύνορα λόγω προσφυγικού.

καπου διαβασα για τις ηλεκτρονικες vignettes που μπορεις να αγορασεις μεσω ιντερνετ. Τις εχει χρησιμοποιησει κανεις ή προτιματε να αγοραζετε απο τα συνορα??
Τρεις φορές που έκανα παρόμοιο ταξίδι αγόραζα τις βινιέτες στα σύνορα.

σας ευχομαι καλα ταξιδια...
Το ίδιο ευχόμαστε κι εμείς για εσένα.
ΥΓ. Καλώς όρισες.
 
Last edited by a moderator:

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Σκεφτόμαστε κι εμείς να ακολουθήσουμε την ίδια διαδρομή μέχρι την Πράγα, στα μέσα Ιουλίου. Εσείς πότε θα πάτε; (αν επιτρέπεται).


Όχι. Μόνο πολλή υπομονή. Δεν ξέρω τι γίνεται στα σύνορα λόγω προσφυγικού.


Τρεις φορές που έκανα παρόμοιο ταξίδι αγόραζα τις βινιέτες στα σύνορα.


Το ίδιο ευχόμαστε κι εμείς για εσένα.
ΥΓ. Καλώς όρισες.
chris7, εμεις θα ξεκινησουμε τελη Ιουνιου. Για τα συνορα ακουω πως δεν υπαρχει προβλημα με τους προσφυγες, αλλα ποτε δεν ξερεις. Επειδη ξεκιναμε χωρις οργανωση, δηλαδη θα μεινουμε εδω και εκει, επανω στην εθνικη εχει ξενοδοχεια οπου μπορεις να μεινεις?? Ειναι μεγαλο το ταξιδι και δεν ξερω αν θα χρειαστει να μεινουμε καποιο βραδι σε ξενοδοχειο. Αληθεια, εσεις μεχρι Πραγα ποσες ωρες το κανετε??

καλως σας βρηκα chris7...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
chris7, εμεις θα ξεκινησουμε τελη Ιουνιου. Για τα συνορα ακουω πως δεν υπαρχει προβλημα με τους προσφυγες, αλλα ποτε δεν ξερεις. Επειδη ξεκιναμε χωρις οργανωση, δηλαδη θα μεινουμε εδω και εκει, επανω στην εθνικη εχει ξενοδοχεια οπου μπορεις να μεινεις?? Ειναι μεγαλο το ταξιδι και δεν ξερω αν θα χρειαστει να μεινουμε καποιο βραδι σε ξενοδοχειο. Αληθεια, εσεις μεχρι Πραγα ποσες ωρες το κανετε??
καλως σας βρηκα chris7...
Δεν ξέρω για ξενοδοχεία πάνω στην εθνική γιατί δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ. Πάντα ξεκινούσα έχοντας κλείσει εκ των προτέρων ξενοδοχεία σε διάφορες πόλεις κατά τη διαδρομή. Έχουμε μείνει σε χωριό στα σύνορα Σερβίας - Κροατίας, στο Ζάγκρεμπ, στη Βουδαπέστη. Βέβαια ξεκινάμε από βόρεια Ελλάδα.
Πόσες ώρες θα κάνουμε μέχρι την Πράγα δεν ξέρω να σου πω γιατί ενδιάμεσα θα επισκεφθούμε αρκετούς άλλους προορισμούς.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Το 2003 αν δε απατόμαι, πήγαμε με το αμάξι Πολωνία, μέσω Σερβίας.
Φύγαμε νύχτα από Αθήνα, ο πατέρας μου ξεκουράστηκε κοντά στα σύνορα Ελλάδως - ΠΓΔΜ και μετά κοιμηθήκαμε στην πόλη Μάκο, λίγο έξω από τα σύνορα Σερβίας - Ουγγαρίας.

Υπάρχουν αρκετά μοτελ κατα μήκος του δρόμου.

Φέτος, που το σκέφτοταν ο πατέρας μου να έρθει ξανά με αμάξι, του είχα φτιάξει τέτοιο πρόγραμμα:

Αναχώρηση πρωί από Αθήνα, και ύπνο στην πόλη Γευγέλεια ΠΓΔΜ, επόμενη μέρα ταξίδι μέχρι το Έγκερ της Ουγγαρίας και μετά από το Έγκερ Κρακοβία.
 

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Δεν ξέρω για ξενοδοχεία πάνω στην εθνική γιατί δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ. Πάντα ξεκινούσα έχοντας κλείσει εκ των προτέρων ξενοδοχεία σε διάφορες πόλεις κατά τη διαδρομή. Έχουμε μείνει σε χωριό στα σύνορα Σερβίας - Κροατίας, στο Ζάγκρεμπ, στη Βουδαπέστη. Βέβαια ξεκινάμε από βόρεια Ελλάδα.
Πόσες ώρες θα κάνουμε μέχρι την Πράγα δεν ξέρω να σου πω γιατί ενδιάμεσα θα επισκεφθούμε αρκετούς άλλους προορισμούς.

εμεις απο Θεσσαλονικη ξεκιναμε και θελουμε να φτασουμε Πολωνια χωρις στασεις. Οταν θα κουραστουμε, τοτε σταματαμε οπου βρουμε, αυτο ειναι το σχεδιο...

Το 2003 αν δε απατόμαι, πήγαμε με το αμάξι Πολωνία, μέσω Σερβίας.
Φύγαμε νύχτα από Αθήνα, ο πατέρας μου ξεκουράστηκε κοντά στα σύνορα Ελλάδως - ΠΓΔΜ και μετά κοιμηθήκαμε στην πόλη Μάκο, λίγο έξω από τα σύνορα Σερβίας - Ουγγαρίας.

Υπάρχουν αρκετά μοτελ κατα μήκος του δρόμου.

Φέτος, που το σκέφτοταν ο πατέρας μου να έρθει ξανά με αμάξι, του είχα φτιάξει τέτοιο πρόγραμμα:

Αναχώρηση πρωί από Αθήνα, και ύπνο στην πόλη Γευγέλεια ΠΓΔΜ, επόμενη μέρα ταξίδι μέχρι το Έγκερ της Ουγγαρίας και μετά από το Έγκερ Κρακοβία.

εμεις θελουμε να κανουμε την διαδρομη Θεσσαλονικη-Βαρσοβια χωρις διανυκτερευση, θεωρεις οτι ειναι πιθανον να γινει?? Απλα αν κουραστουμε και οι δυο να σταματησουμε σε καποιο μοτελ για υπνο, ετσι το σκεφτομαστε.
 
Last edited by a moderator:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Το Viamichelin δίνει 18 ώρες ταξίδι για 1400 χιλιόμετρα.
Οι επαγγελματίες που τα κάνουν αλλάζουν οδηγούς.
Εάν κουραστείς 1-2-3 η ώρα τα μεσάνυχτα θα βρεις ξενοδοχείο;
 

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Το Viamichelin δίνει 18 ώρες ταξίδι για 1400 χιλιόμετρα.
Οι επαγγελματίες που τα κάνουν αλλάζουν οδηγούς.
Εάν κουραστείς 1-2-3 η ώρα τα μεσάνυχτα θα βρεις ξενοδοχείο;

το σχεδιο μας ειναι να φυγουμε 06:00 το πρωι, αρα μετα απο 18 ωρες ταξιδι θεωρητικα θα φτασουμε στις 24:00. Αν δουμε πως δεν αντεχουμε αλλο οδηγηση, αυτο θα γινει θεωρητικα αργα το απογευμα, δεν θα περιμενουμε να περασει πολυ η ωρα. Εξαλλου δεν μπορουμε να υπολογισουμε την καθυστερηση στα συνορα. Και θα οδηγησουμε και οι δυο μας.

Σε ευχαριστω για την ανησυχια σου και επειδη και εγω ανησυχω, γι αυτο ψαχνω πληροφοριες για ξενοδοχεια πανω στην εθνικη. Κοιταξα μεσα απο το booking.com για ξενοδοχεια πανω στην εθνικη και δεν ειδα ιδιαιτερα πολλες πληροφοριες. Γι αυτο ρωταω εδω μεσα, μηπως υπαρχουν ατομα που ξερουν καλυτερα...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν δουμε πως δεν αντεχουμε αλλο οδηγηση, αυτο θα γινει θεωρητικα αργα το απογευμα,
Σε ευχαριστω για την ανησυχια σου και επειδη και εγω ανησυχω, γι αυτο ψαχνω πληροφοριες για ξενοδοχεια πανω στην εθνικη. Κοιταξα μεσα απο το booking.com για ξενοδοχεια πανω στην εθνικη
Δεν έχω κάνει τη διαδρομή αλλά ίσως βοηθήσω λίγο. Αφού πιστεύεις ότι θα κουραστείτε και αυτό σε αγχώνει, γιατί δεν κλείνετε ένα ξενοδοχείο στη Βουδαπέστη που είναι στη μέση περίπου του ταξιδιού να δείτε λίγο και την πόλη? έτσι θα είστε ήρεμοι, θα πάτε ταξίδι για να αγχωθείτε?
Και κάτι άλλο, άντε και σου είπε κάποιος ότι έμεινε στο τάδε μοτέλ της εθνικής. Αν πάτε εκεί και είναι κλειστό ή πλήρες? θα αρχίσετε την αναζήτηση μετά από τόσα χιλιόμετρα?
Εγώ θα έκανα ένα τόσο μεγάλο ταξίδι σε δυο μέρη και για να είμαι λιγότερο κουρασμένος όταν θα έφτανα στον προορισμό μου.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Όταν έχεις να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι υπολογίζεις ότι είναι καλοκαίρι που σημαίνει περισσότερο φώς ημέρας και λιγότερο σκοτάδι,το να είσαι έξι στο δρόμο είναι αργά όπως και το να φτάνεις σε μια πόλη "ευρωπαική" δώδεκα νύχτα που δεν κινείται φύλο είναι επίσης αργά.Προτιμάται το 04.00 με 22.00 από οδηγούς διότι φαντάσου ότι 22.00 είναι και η ώρα που πέφτει το σκοτάδι.

Τέτοια ταξίδια θέλουν σταθερό τέμπο πχ μόνιμα με 120,ενώ αν τη μια πας με 140-160 που είναι πιο απαιτητική οδήγση θα χρειάζεσαι μεγαλύτερα διαλείμματα στον ανεφοδιασμό μιας που στα χλμ αυτά είναι πιο τεταμένη η προσοχή του οδηγού απ ότι στα 120 που πάει "σβηστός".

Το ταξιδάκι βγαίνει θεωρητικά άνετα μιας που έχετε σύνορα στην Π.Γ.Δ.Μ είσοδος έξοδος,Σερβία-είσοδος έξοδος και οι υπόλοιπες χώρες είναι μια ευθεία χωρίς καθυστερήσεις λόγω Ευρώπης.

Στα βενζινάδικα πληρώνω με απλή κάρτα για να μην επωμίζομαι τις χρεώσεις με την ισοτιμία συναλλάγματος,έτσι αποτρέπεις κάθε σκέψη για περιτές χρεώσεις.
 

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Δεν έχω κάνει τη διαδρομή αλλά ίσως βοηθήσω λίγο. Αφού πιστεύεις ότι θα κουραστείτε και αυτό σε αγχώνει, γιατί δεν κλείνετε ένα ξενοδοχείο στη Βουδαπέστη που είναι στη μέση περίπου του ταξιδιού να δείτε λίγο και την πόλη? έτσι θα είστε ήρεμοι, θα πάτε ταξίδι για να αγχωθείτε?
Και κάτι άλλο, άντε και σου είπε κάποιος ότι έμεινε στο τάδε μοτέλ της εθνικής. Αν πάτε εκεί και είναι κλειστό ή πλήρες? θα αρχίσετε την αναζήτηση μετά από τόσα χιλιόμετρα?
Εγώ θα έκανα ένα τόσο μεγάλο ταξίδι σε δυο μέρη και για να είμαι λιγότερο κουρασμένος όταν θα έφτανα στον προορισμό μου.

σκοπος μας ειναι να βγαλουμε το ταξιδι χωρις διανυχτερευση. Τουλαχιστον αυτο θα προσπαθησουμε. Στην περιπτωση ομως που χρειαστει να διανυχτερευσουμε, εμενα με ενδιαφερει να ξερω αν υπαρχουν ξενοδοχεια πανω στην εθνικη. Δεν θελω να μου πει καποιος πηγαινε στο ταδε ξενοδοχειο, δεν με ενδιαφερει αυτο, αλλα καποιος που εχει κανει την διαδρομη και την ξερει να μου πει αν υπαρχουν. Επισης εξαρτατε απο ποια ωρα θα φτασουμε Ουγγαρια, λογω καθυστερησεις στα συνορα. Ειναι ενας αρνητικος παραγοντας που δεν μπορεις να ξερεις ποση καθυστερηση θα εχεις...
 

AngelsGR

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Όταν έχεις να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι υπολογίζεις ότι είναι καλοκαίρι που σημαίνει περισσότερο φώς ημέρας και λιγότερο σκοτάδι,το να είσαι έξι στο δρόμο είναι αργά όπως και το να φτάνεις σε μια πόλη "ευρωπαική" δώδεκα νύχτα που δεν κινείται φύλο είναι επίσης αργά.Προτιμάται το 04.00 με 22.00 από οδηγούς διότι φαντάσου ότι 22.00 είναι και η ώρα που πέφτει το σκοτάδι.

Τέτοια ταξίδια θέλουν σταθερό τέμπο πχ μόνιμα με 120,ενώ αν τη μια πας με 140-160 που είναι πιο απαιτητική οδήγση θα χρειάζεσαι μεγαλύτερα διαλείμματα στον ανεφοδιασμό μιας που στα χλμ αυτά είναι πιο τεταμένη η προσοχή του οδηγού απ ότι στα 120 που πάει "σβηστός".

Το ταξιδάκι βγαίνει θεωρητικά άνετα μιας που έχετε σύνορα στην Π.Γ.Δ.Μ είσοδος έξοδος,Σερβία-είσοδος έξοδος και οι υπόλοιπες χώρες είναι μια ευθεία χωρίς καθυστερήσεις λόγω Ευρώπης.

Στα βενζινάδικα πληρώνω με απλή κάρτα για να μην επωμίζομαι τις χρεώσεις με την ισοτιμία συναλλάγματος,έτσι αποτρέπεις κάθε σκέψη για περιτές χρεώσεις.

Γνωριζοντας τον εαυτο μου, ξερω πως δεν θα αντεξω πολλες ωρες οδηγησης αν δεν κοιμηθω καλα γι αυτο και θελω να φυγουμε στις 06:00. Εξαλλου ειναι περιπου και η ωρα που ξυπναω το πρωι και νιωθω ξεκουραστος. Οσο για την Πολωνια μας περιμενουν οι φιλοι μας εκει οπου θα ειμαστε σε συνεχει επικοινωνια οταν θα μπουμε στην χωρα.

για το ταξιδι, εννοειτε πως θα πηγαινουμε με τα ορια του δρομου. Ο κανονας που εχω στην οδηγηση ειναι +10χλμ περισσοτερο απο οσο λενε οι πινακιδες και παντα προσπαθω να κρατω σταθερο ρυθμο. Για τα βενζιναδικα σκοπευω και εγω να πληρωνω με πιστωτικη για να μην εχω προβληματα με τις ισοτιμιες. Ας φανε τιποτα και οι ελληνικες τραπεζες, χεχεχε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom