Ελληνικό Πάσχα - Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες (μια παρεΐστικη ιστορία).

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πραγματικά ενα κ ένα όλα τα μέρη που επισκεφτηκατε. Από περιέργεια...που θα ήταν ο προορισμός του 20 αν δεν σας προλάβαινε ο covid?
Είναι όντως, όσο τα ξαναβλέπω τόσο το καταλαβαίνω και χαίρομαι.
Όσο για το φέτος, επειδή δεν οργανωθήκαμε για κάτι πολύ ιδιαίτερο, όλα έδειχναν Λευκάδα μαζί με κάτι άλλο, είτε από τη διαδρομή στην ηπειρωτική Ελλάδα, είτε προς το Μεγανήσι όπως ήθελα εγώ. Φέτος αισθάνομαι λες και δεν έχει έρθει ακόμα το Πάσχα...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω βρεθεί Πάσχα στο Ναύπλιο και στην Κέρκυρα από όσα μέρη ανέφερες και συμφωνώ σε όλα όσα αναφέρεις αν κ γω βρέθηκα εκεί τη δεκαετία του 1990 ωστόσο δε φαίνεται να έχουν αλλάξει πολλά...εντύπωση μου έκανε ως Βορειοελλαδιτης πως δεν έτυχε να προγραμματίσεις για Μέτσοβο Γιάννενα και Πήλιο . Ξεχωριστή αίσθηση και στο βουνό ειδικά το Πήλιο είναι μαγευτικό την άνοιξη αν κ αρκετά ακριβό. Στο Μέτσοβο θα φας πολύ καλά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εντύπωση μου έκανε ως Βορειοελλαδιτης πως δεν έτυχε να προγραμματίσεις για Μέτσοβο Γιάννενα και Πήλιο .
Γιατί αυτά είναι κοντινά κι εύκολα, ας πάμε πρώτα στα άλλα :haha: :haha:

Ξεχωριστή αίσθηση και στο βουνό ειδικά το Πήλιο είναι μαγευτικό την άνοιξη αν κ αρκετά ακριβό.
Συμφωνώ απόλυτα, το Πήλιο είναι μαγικό όλο το χρόνο και είναι ανεξάντλητο, έχω περάσει Χριστούγεννα αλλά και καλοκαιρινό τριήμερο με άριστες εντυπώσεις! Αρκετά ακριβό όπως λες τις υψηλές περιόδους ζήτησης!

Στο Μέτσοβο θα φας πολύ καλά
Στάση μόνο και μόνο γι' αυτό και τίποτε άλλο. Μου κάνει πολύ τουριστικό, κάθε φορά που πάω και χειρότερο, με τους κράχτες στη ταβέρνα αλλά και όλα προσανατολισμένα στο πως θα βγάλουν λεφτά.

Καλή επιλογή για φαγητό, ωστόσο αν καταλήξω καποια στιγμή προς τα κει, θα προτιμήσω σίγουρα Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα που κακώς δεν έχω δει μέχρι σήμερα.;)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Εξαιρετικη ιστορια ψηλε!
Θα μπορουσε να εχει και εναλλακτικο τιτλο "Το χρονικο της καθιερωσης της γενειαδας στην αντρικη μοδα απο το 2005 εως σημερα" χαχαχαχα!!! Κοντρα ξυρισμα το 05, προ κρισης, σακακια, γραβατες, επισημες καταστασεις. Στα χρονια της κρισης βλεπουμε πιο casual ντυσιματα, και τα γενεια μεγαλωνουν! Κατι σαν "Πασχα με ΠΑΣΟΚ - Πασχα με ΣΥΡΙΖΑ" ενα πραμα χαχαχα!

 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εξαιρετικη ιστορια ψηλε!
Θα μπορουσε να εχει και εναλλακτικο τιτλο "Το χρονικο της καθιερωσης της γενειαδας στην αντρικη μοδα απο το 2005 εως σημερα" χαχαχαχα!!! Κοντρα ξυρισμα το 05, προ κρισης, σακακια, γραβατες, επισημες καταστασεις. Στα χρονια της κρισης βλεπουμε πιο casual ντυσιματα, και τα γενεια μεγαλωνουν! Κατι σαν "Πασχα με ΠΑΣΟΚ - Πασχα με ΣΥΡΙΖΑ" ενα πραμα χαχαχα!
Χαχαχα δεν είχα σκεφτεί αυτή τη προσέγγιση φίλε @panius έχεις απόλυτο δίκιο.
Τίθεται θέμα μόδας όχι μόνο ως προς το γένι αλλά και γενικότερα. Φαίνεται η εξέλιξη σε όλα, στο στυλ, στο ντύσιμο και πόσο αυτό χαλαρώνει, στα γυαλιά κτλ. (το γένι τώρα γκριζάρει και δε το λέμε :haha:).
Όσο δε για τιμές και αεροπορικά, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα προ και μετά Πασοκ εποχής:haha:

Σ' ευχαριστώ πολύ για την αναγνωση και για τα σχόλια σου.
Εύχομαι να μην αργήσει ο καιρός για τις καινούριες ιστορίες όλων μας.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.279
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Γιατί αυτά είναι κοντινά κι εύκολα, ας πάμε πρώτα στα άλλα :haha: :haha:



Συμφωνώ απόλυτα, το Πήλιο είναι μαγικό όλο το χρόνο και είναι ανεξάντλητο, έχω περάσει Χριστούγεννα αλλά και καλοκαιρινό τριήμερο με άριστες εντυπώσεις! Αρκετά ακριβό όπως λες τις υψηλές περιόδους ζήτησης!



Στάση μόνο και μόνο γι' αυτό και τίποτε άλλο. Μου κάνει πολύ τουριστικό, κάθε φορά που πάω και χειρότερο, με τους κράχτες στη ταβέρνα αλλά και όλα προσανατολισμένα στο πως θα βγάλουν λεφτά.

Καλή επιλογή για φαγητό, ωστόσο αν καταλήξω καποια στιγμή προς τα κει, θα προτιμήσω σίγουρα Ζαγοροχώρια ή Τζουμέρκα που κακώς δεν έχω δει μέχρι σήμερα.;)
Πολύ ενδιαφέρουσα όλη η ιστορία σου !!! Με εντυπωσιάζει ότι θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες μετά από τόσα χρόνια,εκτός και αν έχεις κρατήσει σημειώσεις.Μια και ανέφερες το Μέτσοβο για καλό φαγητό να πω την άποψη μου για κάτι πολύ (ίσως το) καλύτερο στην περιοχή και για μια διαδρομή που λίγοι την ξέρουν και λιγότεροι την κάνουν.Λοιπόν για φαγητό βγαίνεις από την Εγνατία και πας στο Ανήλιο,στην ταβέρνα η Νιάο.Τρως υπέροχα χωρίς κράχτες κλπ και έχεις απέναντι μια φοβερή θέα προς το Μέτσοβο.Από εκεί ψάχνεις την πινακίδα(ή ρωτάς) για Χαλίκι,το τελευταίο χωριό της περιοχής του Ασπροπόταμου. Η διαδρομή μέσα από το δάσος είναι εκπληκτική.Συνεχίζεις μετά το Χαλίκι και φτάνεις στην διασταύρωση για το χωριό Ανθούσα.Το χωριό έχει μια πάρα πολύ καλή πλατεία με πλατάνια και μπορείς να πιεις καφέ (ή μπύρες αν σ'αρέσουν :bleh::bleh:)Από εκεί έχεις να διαλέξεις άλλες 2 φοβερές διαδρομές.Η πρώτη, στρίβεις δεξιά και μέσα από ένα εκπληκτικό επίσης δάσος βγαίνεις στους Καλλαρύτες (μπορείς να συνεχίσεις για Συρράκο και πιο νότια φτάνεις στα Πράμαντα,Μελισσουργούς δηλαδή στα Ανατολικά Τζουμέρκα) και η δεύτερη,επίσης πολύ καλή μέσα σε δάσος, να συνεχίσεις ίσια για την περιοχή του Ασπροπόταμου (Καλιρρόη,Καστανιά) και μετά βγαίνεις Καλαμπάκα.Βέβαια η διαδρομή μπορεί να γίνει και αντίστροφα ερχόμενος από Θεσσαλονίκη.;)Η περιοχή αξίζει και με το παραπάνω.Και πάλι μπράβο σου για την ιστορία:):)
 

kos2111

Member
Μηνύματα
7
Likes
28
Πραγματικά ενα κ ένα όλα τα μέρη που επισκεφτηκατε. Από περιέργεια...που θα ήταν ο προορισμός του 20 αν δεν σας προλάβαινε ο covid?
Όλα ένα κι ένα, και όλα αγαπημένα.. Το πλάνο ήταν για τη Λευκάδα... Με ακόμη περισσότερους φίλους μαζί μας. Μας πρόλαβε ο ιός όμως και ελπίζουμε να μη χρειαστεί να διακόψουμε το σερί πάνω από ένα χρόνο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ενδιαφέρουσα όλη η ιστορία σου !!! Με εντυπωσιάζει ότι θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες μετά από τόσα χρόνια,εκτός και αν...Και πάλι μπράβο σου για την ιστορία
Ευχαριστώ φίλε @Dr Snoopy για την ανάγνωση και για όσα πολύ ωραία μπήκες στο κόπο να γράψεις. Χαίρομαι που σου άρεσε. Κρατάω ενα κάποιο αρχείο αναφορικά με τις εκδρομές, φωτογραφικό και όχι μόνο, οπότε τα θυμάμαι. Έχουν άλλωστε αποτυπωθεί και στη καρδιά πολλές από τις αναμνήσεις.

Επίσης η συγγραφή ιστοριών είναι μια ευκαιρία να ανακινήσεις μνήμες και να επαναφέρεις πράγματα που είχαν σχεδόν ξεχαστεί. Δε το πίστευα μέχρι που το δοκίμασα επιτυχώς ;)

βγαίνεις από την Εγνατία και πας στο Ανήλιο,στην ταβέρνα η Νιάο.Τρως υπέροχα χωρίς κράχτες κλπ και έχεις απέναντι μια φοβερή θέα προς το Μέτσοβο.Από εκεί ψάχνεις την πινακίδα(ή ρωτάς) για Χαλίκι,το τελευταίο χωριό της περιοχής του
Ίσως όλο αυτό που ζούμε είναι μια ευκαιρία να ανακαλύψουμε τέτοια όμορφα μέρη εντός της επικράτειας που επιδεικτικά αγνοούμε εδώ και χρόνια. Κρατάω το μήνυμα σου με τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ένα προορισμό που θέλω πολύ να επισκεφτώ!

μπορείς να πιεις καφέ (ή μπύρες αν σ'αρέσουν :bleh::bleh:)
Μα ποιος μίλησε για μπύρες, απορώ...
Η μπύρα φουσκώνει (μετά τη 12η :haha: :haha: )
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βαθμολόγηση

Τελειώνοντας με τη καταγραφή των κεφαλαίων, θέλω να σταθώ λίγο στις βαθμολογίες, μιας που μπήκα σ’ αυτή την ενδιαφέρουσα ομολογουμένως διαδικασία που μπορεί να σηκώσει πολλή συζήτηση. Αναλυτικά & συνολικά λοιπόν έχουμε τα εξής αποτελέσματα,


Έθιμα: Πρώτη τη Κέρκυρα με τη Χίο δεύτερη και Ναύπακτο, Ύδρα, Τήνο να έπονται

Τιμή/παροχές: Σάμος και δεύτερη η Λέσβος στη βασική αυτή κατηγορία

Γαστρονομία: Χανιά μακράν στη πρώτη θέση, με Σύρο, Κέρκυρα, Λέσβο να έπονται

Φιλοξενία-Συμπεριφορά: Πρώτη η Χίος, με τη Ρόδο και τα Χανιά να ακολουθούν

Αυθεντικότητα/Ομορφιά: Τριπλή ισοβαθμία με Σαντορίνη, Ύδρα, Μονεμβασιά

Νυχτερινή ζωή: Πρωτιά εδώ για τη Ρόδο, με τη Χίο να ακολουθεί αμέσως μετά

Αξιοθέατα - κοντινά σημεία ενδιαφέροντος: Τετραπλή ισοβαθμία όπως είναι λογικό με Ναύπλιο, Καλαμάτα, Λέσβο και Ναύπακτο, με άλλες δύο εκδρομές να ακολουθούν (Χανιά & Σάμος).


Συνολικά η βαθμολογία

1. Καλαμάτα 8
2. Χίος 7,7
3. Λέσβος 7,6
4. Τήνος – Μύκονος 7,4
5. Μονεμβασιά 7,4
6. Σαντορίνη 7,3
7. Ύδρα 7,3
8. Ναύπακτος – Δελφοί 7,3
9. Ρόδος 7
10. Κέρκυρα 6,9
11. Ναύπλιο 6,9
12. Σάμος 6,9
13. Σύρος 6,7
14. Χανιά 6,6
15. Άνδρος 5,9

Η συνολική βαθμολογία οφείλω να πω πως είναι αρκετά σκληρή, ίσως άδικη για κάποια μέρη και προφανώς αποτελεί προσωπική καθαρά εκτίμηση, χωρίς δε θέλω να επηρεάσω κάποιον που σκέφτεται να επισκεφτεί ένα προορισμό. Διαμορφώνονται από παράγοντες που εξηγώ σε κάθε κεφάλαιο και παίζουν σημαντικό ρόλο στο τελικό αριθμό.

Δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πχ στη 1η ήταν όλα υπερτέλεια και στη 15η ξενερώσαμε τελείως. Βασικα πουθενά δε ξενερώσαμε, παντού καλά ήταν, πάνω απ΄ όλα η παρέα και η διάθεση για εκδρομή!

Οι επιμέρους σίγουρα αποτυπώνουν καλύτερα κάποια πράγματα, εστιάζοντας εκεί που πρέπει, στα πολύ δυνατά στοιχεία του κάθε τόπου.

Θέλοντας να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικότερος, ζήτησα από τον @kos211 ή @kos2111 (μόλις ξεμπλέξει το κουβάρι με τα accounts του) ο οποίος έκανε ντεμπούτο με δυνατή ιστορία (ρίξτε κανένα Like στο φίλο) και είναι ο ένας εκ των δύο που ήταν παρών σε όλες τις εκδρομές σαν εμένα, να βαθμολογήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, χωρίς να δει/επηρεαστεί από τις δικές μου.

Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον η σύγκριση και η δική του οπτική γωνία. Για να δούμε…
 
Last edited:

kos211

New Member
Μηνύματα
4
Likes
29
Επρεπε, μάλλον να καταγραφούν λεπτομερώς όλα αυτά τα χρόνια των πασχαλινών εξορμήσεων για να μπορέσουμε να συνειδητοποιήσουμε το πώς πέρασαν τόσα χρόνια και να μας βρίσκει κάθε Πάσχα σε κάποια γωνιά της Ελλάδος.
Τρομερή δουλεά @psilos3 .
Iδιαίτερα απο τις πρώτες εκδρομές είναι πολλές λεπτομέρειες που δεν τις έφερνα απ ευθειας στο μυαλό.
Η βαθμολόγηση ήταν ομολογουμένως τρομερά δύσκολη. Σε όλες άλλωστε τις εκδρομές περάσαμε εξαιρετικά . Κάποια υπερτερούσε σε ένα τομέα , και κάποια άλλη σε κάτι άλλο.
Πιστέυω οτι εκ των πραγμάτων αδικούνται οι πρώτες εκδρομές , αφενός απο την έλλειψη εμπειρίας, και αφετέρου απο την τιμή των μεταφορικών η οποία ήταν υψηλότερη και ενδεχομένως περιόριζε την περεταίρω εξερεύνηση των τοποθεσιών. Επίσης αδικούνται καθώς είναι πολύ μακρινές στο μυαλό . Αλλωστε η πρώτη ήταν πριν 15 χρόνια!!!
Παραθέτω κι εγω λοιπόν την βαθμολογία μου:

Έθιμα: Πρωτιά για την Κέρκυρα και τη δεύτερη θέση να μοιράζεται ανάμεσα σε Χίο, Υδρα και Ναύπακτο

Τιμή/παροχές: εδώ μοιράζονται την πρωτιά η Καλαμάτα με την Τήνο -Μύκονο , Μονεμβασία και Ναυπακτο . Τελευταία η Κέρκυρα με τη Σαντορίνη

Γαστρονομία: Κι εδώ έχουμε πολλαπλή παρουσία στη πρώτη θέση με Χανιά , Ρόδο, Χίο , Σάμο, Μονεμβασία και Ναύπακτο

Φιλοξενία-Συμπεριφορά: Πρώτη η Χίος με τη Μονεμβασία να ακολουθεί .

Αυθεντικότητα/Ομορφιά: Τέσσερις προορισμοί μοιράζονται τη πρωτιά ...Ισοβαθμία με Σαντορίνη, Καλαμάτα , Ύδρα, Μονεμβασιά

Νυχτερινή ζωή: Η Ρόδος και η Χίος μοιράζονται την πρωτιά ..

Αξιοθέατα - κοντινά σημεία ενδιαφέροντος: Η Καλαμάτα με τη Ναυπακτο βρίσκονται στη πρώτη θέση . Ακολουθούν με τετραπλή ισοβαθμία, η Ρόδος η Χίος η Σαντορίνη και το Ναύπλιο.

Συνολικά:

1. Χίος: 8,14

2. Ναύπακτος -Δελφοί: 8,14

3.Μονεμβασία: 8

4.Καλαμάτα: 7,85

5. Υδρα 7,85

6. Ρόδος: 7,28

7. Τήνος - Μύκονος: 7,28

8. Σάμος: 7,28

9. Λέσβος: 7,28

10. ¨Ανδρος : 7,14

11. Σαντορίνη: 7

12. Κέρκυρα: 6,8

13. Χανιά: 6,42

14. Ναύπλιο:6,42

15. Σύρος: 6,28


Αν και θα τονίσω εκ νέου ότι δεν υπάρχει πρώτη και τελευταία. Η κάθε μια είχε τις στιγμές της , τις ομορφιές της, και τα δυνατά της σημεία.
Επίσης το κάθε νησί είναι τελείως διαφορετικό το καλοκαίρι απο ότι είναι το Πάσχα.
@psilos3 , Ευχαριστώ που μου τα ξαναθύμησες όλα ...






 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σβήσιμο – Αντί επιλόγου


Το δύσκολο δεν είναι να κλείσει άλλη μία ιστορία.
Το δύσκολο είναι να συνειδητοποιήσεις ότι πρέπει να γίνει χωρίς να συμπεριλάβεις το 2020 μέσα σ’ αυτήν, κάτι που -επιτρέψτε μου- δεν έχει χωρέσει ακόμα στο μυαλό μου. Δεν έχω δεχτεί οριστικά ότι το φετινό Πάσχα είναι χαμένο και το εκδρομικό σερί διακόπτεται εδώ.

Πιστεύω ότι όπου να ναι θα ξυπνήσω απ’ αυτό το άσχημο όνειρο, για να τσεκάρω τις αποσκευές μου και να ξεκινήσω να βρω τους άλλους της παρέας, προκειμένου ν’ αναχωρήσουμε.

Όπως λένε όμως οι σοφοί, πρέπει να προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες και να δεχόμαστε τη κάθε εξέλιξη ως «φυσιολογική» όπως εννοεί ο καθένας τη λέξη. Φυσιολογικό λοιπόν για μένα θα είναι να συνεχίσει ότι διακόπηκε απ’ το ίδιο σημείο, στο μέτρο του δυνατού, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι «θα ξανασυζητήσω για Πάσχα στο σπίτι μου μετά το 2034» όπως με περίσσιο θράσος απάντησα στους δικούς μου το βράδυ της Ανάστασης, κάνοντας μια ανασκόπηση των τελευταίων 15 ετών.

Ξέφυγα πάλι αν και δε το ήθελα. 22.000 λέξεις και 1270 φωτογραφίες, σε μια ιστορία – εξπρές ως προς το χρόνο προετοιμασίας και συγγραφής. Δε μπορούσα όμως να κάνω περισσότερη οικονομία στα τόσα συναισθήματα που με κατέκλυσαν φέρνοντας ξανά στο προσκήνιο όλες αυτές τις αναμνήσεις. Είναι τόσα πολλά, που ίσως να μπορούσα να γράψω άλλα τόσα, πράγματα που δεν έχουν σημασία όμως στη συγκεκριμένη παρουσίαση. Ας μείνουν για ‘μας.

Αυτός ήταν και ο στόχος απ’ ότι κατάλαβα και της ιστορίας, να τη γράψω πρώτα απ’ όλα για μένα, λαμβάνοντας αφορμή από ένα τηλεφώνημα μέσα σε μια απροσδόκητη και κακή κατάσταση για όλους. Ξέρω ότι ίσως να μην ήταν και το πιο ορθό να κινηθώ τόσο ανθρωποκεντρικά στις περιγραφές μου, ήταν ωστόσο αναπόφευκτο. Γι' αυτό και ο χαρακτηρισμός «Παρεΐστικη».

Επειδή όμως δε μου αρέσουν τα ευχολόγια και οι προσευχές, πριν συνεχίσω τον αγώνα για επιστροφή χρημάτων από τα ακυρωμένα εισιτήρια που πληθαίνουν, αλλά και πριν βάλω την άνω τελεία σε μια ιστορία που θα συνεχιστεί, θέτω τον επόμενο μου στόχο, που δεν είναι άλλος από τη χρησιμοποίηση του όρου ‘’σβήσιμο’’ αυστηρά και μόνο πλέον σε αφρισμένες μπύρες εντός κάποιου άλλου μαγικού πασχαλινού προορισμού.

Ραντεβού το επόμενο Πάσχα. Κανονικά. Όπως μάθαμε!



Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες
έτσι μπράβο να σ’ ακούω να μιλάς.
Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.
Τι ωραίο να κλαις και να γελάς.

Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.
Να ονειρεύεσαι, να μη ξεχνάς.
Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.
Να μη φοβάσαι και να γερνάς.






Συνεχίζεται...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom