Γενικά Ελληνικό νησί για νέους οδηγούς

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.815
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Η Πάρος έχει πολύ καλό οδικό δίκτυο. Παρόλα αυτά όμως πρέπει να προσέχεις πολύ άλλα πράγματα, πχ. τους μεθυσμένους οδηγούς. Εγώ έφυγα από Παροικιά με τα παιδιά μου για Νάουσα κατά τη 1:00 μετά τα μεσάνυχτα και ο άλλος ερχόταν κατευθείαν πάνω μας, πάνω σε ευθεία δρόμο.. πάτησα έντονα τη κόρνα και υποθέτω ότι τον ξύπνησα τελευταία στιγμή, γι'αυτό και μπορώ και γράφω τώρα...Προσοχή σε όλους τους δρόμους, οι μεθυσμένοι οδηγοί είναι πιο επικίνδυνοι από τους στενούς, ανηφορικούς δρόμους.
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Την Αλόννησο την αποκλείεις ? Την Κέρκυρα? Την Πάτμο? από Κυκλάδες όπως είπαν οι παραπάνω φίλοι, καλύτερα Πάρο, Νάξο, εγώ θα πρότεινα και Σϊφνο, Σύρο, Μύκονο.
Στην Αμοργό, θέλει λίγο προσοχή από τους ανέμους, τις στροφές και φυσικά.....τα κατσικάκια. Ειδικά αν θες να μετακινηθείς από Κατάπολα & Χώρα προς παραλία Μούρου & προς Αιγιάλη & Θολάρια - Λαγκάδα.
Περιόρισέ μας λίγο τις επιλογές σου...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Δεν αποκλείω κάποιο νησί γι'αυτό δεν το ανέφερα. Νομίζω ότι είναι ωραίο να υπάρχει ένα γενικό τοπικ σχετικά με την οδήγηση στα ελληνικά νησιά. Τώρα εάν το θεωρείς απαραίτητο να σε περιορίσω να σου πω απλώς ότι προτιμούμε πιο ήσυχες επιλογές και ίσως πιο οικονομικές αν και πάνω κάτω τα οικονομικά βγαίνουν ίδια πιστεύω.

Η Πάρος έχει πολύ καλό οδικό δίκτυο. Παρόλα αυτά όμως πρέπει να προσέχεις πολύ άλλα πράγματα, πχ. τους μεθυσμένους οδηγούς. Εγώ έφυγα από Παροικιά με τα παιδιά μου για Νάουσα κατά τη 1:00 μετά τα μεσάνυχτα και ο άλλος ερχόταν κατευθείαν πάνω μας, πάνω σε ευθεία δρόμο.. πάτησα έντονα τη κόρνα και υποθέτω ότι τον ξύπνησα τελευταία στιγμή, γι'αυτό και μπορώ και γράφω τώρα...Προσοχή σε όλους τους δρόμους, οι μεθυσμένοι οδηγοί είναι πιο επικίνδυνοι από τους στενούς, ανηφορικούς δρόμους.
Πω πω με άγχωσες τώρα! Σε ευχαριστώ για την σωτήρια απάντηση :russian_roulette:
 
Last edited by a moderator:

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Δεν αποκλείω κάποιο νησί γι'αυτό δεν το ανέφερα. Νομίζω ότι είναι ωραίο να υπάρχει ένα γενικό τοπικ σχετικά με την οδήγηση στα ελληνικά νησιά. Τώρα εάν το θεωρείς απαραίτητο να σε περιορίσω να σου πω απλώς ότι προτιμούμε πιο ήσυχες επιλογές και ίσως πιο οικονομικές αν και πάνω κάτω τα οικονομικά βγαίνουν ίδια πιστεύω.

Ίδια τα οικονομικά δεν βγαίνουν με την έννοια πως η μετακίνηση σας με καράβι σε Κυκλάδες είναι πιο ακριβή σε σχέση με τις Σποράδες ή την Κρήτη.
Εγώ όταν ήμουν Νέα οδηγός οδήγησα πρώτη φορά στη Σκύρο. Δες το σαν επιλογή.
Είναι ένα ωραίο νησί και μπορώ να πω με καλό οδικό δίκτυο, με όμορφη και γραφική χώρα και οικονομικές (σχετικά) επιλογές σε φαγητό και ποτό. Επίσης ωραίες θάλασσες, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Ίδια τα οικονομικά δεν βγαίνουν με την έννοια πως η μετακίνηση σας με καράβι σε Κυκλάδες είναι πιο ακριβή σε σχέση με τις Σποράδες ή την Κρήτη.
Εγώ όταν ήμουν Νέα οδηγός οδήγησα πρώτη φορά στη Σκύρο. Δες το σαν επιλογή.
Είναι ένα ωραίο νησί και μπορώ να πω με καλό οδικό δίκτυο, με όμορφη και γραφική χώρα και οικονομικές (σχετικά) επιλογές σε φαγητό και ποτό. Επίσης ωραίες θάλασσες, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου.
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα την κοιτάξουμε :)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.815
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πάντως ότι και να επιλέξεις μην σε αγχώνει.. άμα είσαι ήρεμη και δεν πανικοβάλλεσαι ολα τα καταφέρνεις. Εγώ τα είδα όλα στην Ανδρο, μετά την Ανδρο δεν φοβάμαι τίποτα, χαχα.. να φανταστείς όταν χρειάστηκε να γυρίσω με αναστροφή στο πήδημα της γριάς που ήταν στενός δρόμος και γκρεμός, έβγαλα τα παιδια έξω από το αυτοκίνητο (τετοια ήταν η ψυχολογία μου) . Και να θυμάσαι κανείς δεν γεννήθηκε οδηγός...
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Πάντως ότι και να επιλέξεις μην σε αγχώνει.. άμα είσαι ήρεμη και δεν πανικοβάλλεσαι ολα τα καταφέρνεις. Εγώ τα είδα όλα στην Ανδρο, μετά την Ανδρο δεν φοβάμαι τίποτα, χαχα.. να φανταστείς όταν χρειάστηκε να γυρίσω με αναστροφή στο πήδημα της γριάς που ήταν στενός δρόμος και γκρεμός, έβγαλα τα παιδια έξω από το αυτοκίνητο (τετοια ήταν η ψυχολογία μου) . Και να θυμάσαι κανείς δεν γεννήθηκε οδηγός...
Και γω πέρυσι Άνδρο πήγα και σε καταλαβαίνω! Καλά και γω θα τα βγαζα να σου πω, οπότε μάλλον την ίδια ψυχολογία έχουμε..μακρυά από μας!:shock:
 

eleni16

Member
Μηνύματα
51
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Καλησπέρα σας! Νέα οδηγό δεν με λες 4 χρόνια το δίπλωμα, αλλά έχω οδηγήσει μόνο στη Κρήτη χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα θέλω να πάω διακοπές σε νησί και να ενοικιάσω αυτοκίνητο αλλά κλασικά φοβάμαι και εγώ το οδικό δίκτυο. Σκεφτόμουν Σέριφο ή Μήλο, ξέρει κανείς το οδικό δίκτυο σε αυτά τα νησιά; Ανηφόρες, στενοί δρόμοι κτλπ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας! Νέα οδηγό δεν με λες 4 χρόνια το δίπλωμα, αλλά έχω οδηγήσει μόνο στη Κρήτη χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα θέλω να πάω διακοπές σε νησί και να ενοικιάσω αυτοκίνητο αλλά κλασικά φοβάμαι και εγώ το οδικό δίκτυο. Σκεφτόμουν Σέριφο ή Μήλο, ξέρει κανείς το οδικό δίκτυο σε αυτά τα νησιά; Ανηφόρες, στενοί δρόμοι κτλπ.
Καλημέρα, είναι το κλασσικό επαρχιακό δίκτυο, καλύτερο σχετικά από το μέσο όρο.
Στη Μήλο δε σίγουρα, την οδήγησα σχεδόν όλη χώρις ιδιαίτερο πρόβλημα. Μόνο μέσα σε κάτι χωριουδάκια ίσως να δεις τους κλασσικούς πολύ στενούς δρόμους, αλλά ως εκεί. Όχι κάτι το ιδιαίτερο.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Πολλές στροφές όμορφες ομως διαδρομές. Στο κομμάτι Σκόπελος - αγνωντας πιο ευκολα λιγο τα πράματα.
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Δεν μπορώ να πω πως η Σκόπελος είχε κακό οδικό δίκτυο, οκ ναι είχε κάποιες στροφές αλλά δε θυμάμαι να είναι απότομες, ούτε ο δρόμος να είναι επικίνδυνος.Έχω πάει και με ΙΧ και με μηχανή και δε δυσκολευτήκαμε.
Το μόνο που μπορώ να πω, τουλάχιστον για το μήνα Αύγουστο ισχύει γιατί το έχω δει, είναι ότι σε θέματα ασφαλείας δίνουν μεγάλη σημασία. Είναι πολύ αυστηροί σε ΙΧ που δε φορούν ζώνη, σε μηχανές που κυκλοφορούν χωρίς κράνος και φυσικά στην οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ και εννοείται πως πολύ καλά κάνουν!!!
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
σχετικα καλο οδικο δικτυο . σχετικα με αλλα νησια παρα πολυ καλο! ΑΛΛΑ προσοχη οπως μας ειπαν οι ντοπιοι στις στροφες κοντα στα πιτσομπαρα οι νεοι κανουν τους "μαγκες" οποτε και εχουν πολλα θανατηφορα ατυχηματα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom