Γενικά Ελληνικό νησί για νέους οδηγούς

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
σχετικα καλο οδικο δικτυο . σχετικα με αλλα νησια παρα πολυ καλο! ΑΛΛΑ προσοχη οπως μας ειπαν οι ντοπιοι στις στροφες κοντα στα πιτσομπαρα οι νεοι κανουν τους "μαγκες" οποτε και εχουν πολλα θανατηφορα ατυχηματα!

δεν ήθελα να αναφερθώ, για να μην αγχώσω, αλλά όντως ισχύει. Το έχω δει με τα μάτια μου και σε δρόμο που ειλικρινά δεν ήταν επικίνδυνος! Για αυτό και είναι πλέον αυστηροί σε θέματα ασφαλείας.
Μεγάλη προσοχή παιδιά παντού...
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα πας. απλα προσοχη παντου και παντα! και καθιστος μπορεις να την παθεις! το νησι ειναι καταπληκτικο! εγω το γυρισα με 50αρα γουρουνα. οποτε βγαινει σε σχεση με καποιο νησι σαν την Ανδρο που εχει δυσκολους δρομους
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Τέλεια! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όπου και να πάω θέλει πολύ προσοχή
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
και η ζακυνθος ειναι ευκολη απλα εκει πρεπει να προσεχεις τους πιωμενους Αγγλους!
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
αν θυμαμαι καλα ,γιατι εχουν περασει και καποσα χρονια δεν εχει και πολλες αλλα αυτο εξαρταται απο το που θα πας και που θα μεινεις.
και αυτο το νησι με γουρουνα το γυρισα ...
 

willpa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα. Καμία ιδέα για τη δυσκολία στους δρόμους της Τήνου;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά καλησπέρα. Καμία ιδέα για τη δυσκολία στους δρόμους της Τήνου;
Καλησπέρα.
Δε θυμάμαι να ήταν απο τα νησιά που μας προβλημάτισε ιδιαίτερα στους δρόμους.
Οδηγήσαμε στο μεγαλύτερο κομμάτι του χωρίς κατι το αξιοπρόσεχτο.
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Υπάρχει και η άλλη λύση των Σπετσών, θα πάρεις το αυτοκίνητο θα βγεις στην εθνική (δεξιά λωρίδα με 100) και θα φτάσεις στο λιμάνι Κόστα θα παρκάρεις και θα περάσετε απέναντι με θαλάσσιο ταξί. Στο νησί δε κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Είναι μικρό, έχει τα πάντα και αν θελήσετε να το γυρίσετε υπάρχει η επιλογή του ΚΤΕΛ είτε να νοικιάσετε κάποια μικρά οχήματα που έχουν. Όπου και να πας να περάσεις υπέροχα!
 

travelhalo

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Να ανανεώσω με δικές μου εμπειρίες το θέμα:

Κυθήρα: ταξίδεψα με μηχανάκι 125. Σε γενικές γραμμές ήταν οκ είχε κάποιες αποστάσεις αλλά κούτσα κούτσα έβγαινε. Στα καλά είχε στρωμένους δρόμους με όχι πολλές ανηφόρες, αρκετές στροφές και σε πολλές περιπτώσεις το μηχανάκι χρειάστηκε γιατί δεν υπήρχε χώρος για παρκινγκ.

Δεν θα ταν από τις πρώτες επιλογές μου για νέο οδηγό.

Μήλος: χάρηκα πάρα πολύ την οδήγηση με το μηχανάκι, κοντινές αποστάσεις, καλοί δρόμοι, όχι πολλές ανηφόρες. Με εξαίρεση την παραλία των Θειορυχείων που νοικιάσαμε γουρούνα για να πάμε.

Θα το πρότεινα σε νέο οδηγό.

Εύβοια: μεσοχωρια,γιαννίτσι,φαράγγι δημόσαρη. Με αμάξι και η ταλαιπωρία ήταν πολύ μεγάλη. Ήμουν τυχερή που δεν χρειάστηκε να κάνω πίσω-μπρος στους γκρεμούς γιατί δεν συνάντησα κανένα αμάξι. Το οδικό δίκτυο της Εύβοιας σε γενικές γραμμές θέλει εννοείται αμάξι και πολύ υπομονή.

Δεν θα το πρότεινα σε νέο οδηγό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.405
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom