Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Παιδες, να ρωτησω κατι τελευταιο, πιστευετε οτι αξιζει ως εκδρομη οι Βαλτικες χωρες ή να ψαχτω κατι σε οδικο με το δικο ι.χ κεντρικη Ευρωπη οπως περσι Αυστρια κλπ, και ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ?
Γούστα είναι αυτά τι να σου πούμε. Π. Χ. Άλλος πάει στην Ινδία και ξετρελαίνεται και άλλος μόνο με τη σκέψη φρικάρει. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν οι χώρες τις βαλτικης είναι κάτι το διαφορετικό σε σχέση με την κεντρική Ευρώπη. Η επιλογή εξαρτάται από τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις, τη διάρκεια, την οδήγηση και τα πιθανά απρόβλεπτα του ιχ, οι χώρες γενικά που έχεις ταξιδέψει η εποχή που θα πας, η οργάνωση που χρειάζεται κλπ. Εγώ προσωπικά το καλοκαίρι αποφεύγω χώρες που έχει ζέστη, προτιμώ κάπου πιο βόρεια.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδες, να ρωτησω κατι τελευταιο, πιστευετε οτι αξιζει ως εκδρομη οι Βαλτικες χωρες ή να ψαχτω κατι σε οδικο με το δικο ι.χ κεντρικη Ευρωπη οπως περσι Αυστρια κλπ, και ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ?
Φυσικά και αξίζει, υπάρχουν υπέροχα μέρη και πόλεις/χωριά εκεί πάνω. Πάντα βέβαια παίζει ρόλο και ποια είναι τα ενδιαφέροντα του καθενός...
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Αν παω , θα παω με οργανωμενο γιατι δεν εχω το χρονο για να οργανωσω κατι μονος. Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !
 

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Δες κόστος με πραγματικές τιμές και ημερομηνίες και υπολόγισε τι σε συμφέρει..........

Ενδεικτικό πρόγραμμα 7 γεμάτων ημερών σε 3-κλινα κεντρικότατα ξενοδοχεία με πρωινό. (Εννοείται πως υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις και χωρίς πρωινό).

Αεροπορικά
18/7 Θεσ/νίκη - Βίλνιους AirBaltic 3 χ 84 = 252 €
24/7 Ταλλίν - Θεσ/νίκη AirBaltic 3 χ 85 = 255 €

Ξενοδοχεία
18-20/7 Βίλνιους - Europa Royale Vilnius 4* (παλιά πόλη, Amoma) 2 x 100 = 200 €
20-22/7 Ρίγα - Wellton Riga Hotel & Spa 4* (παλιά πόλη, Amoma) 2 x 102 = 204 €
22-24/7 Ταλλίν - Three Crowns Residents 3* (παλιά πόλη, Amoma) 2 x 99= 198 €

Λεωφορεία Luxexpress
20/7 Βίλνιους-Ρίγα 3 x 16 = 48 €
22/7 Ρίγα-Ταλλίν 3 x 18 = 54 €

Σύνολο 1211 €
Καλησπέρα!
Εσείς θα φεύγετε εμείς θα ερχόμαστε!!!!
Το Σαββατο έκλεισα κι εγω για Αθήνα-Βίλνιους 21/7 αεροπορικά με wizz
θα δουμε Βίλνιους, Ριγα και Ταλλίν απο 2 μερες στην κάθε χώρα.
Επιστροφή Ταλλίν-Αθήνα με Aegean 28/7
Λεωφορεία και διαμονή δεν έχω κλείσει ακόμα.
Να ρωτήσω κατι?
Εχετε κανονίσει 2 μέρες στην κάθε χώρα κι θα στριμώξετε το πρόγραμμα σας
σε οτι προλάβετε να δείτε?
Η μήπως σε 2 μέρες τα προλαβαίνετε όλα?
Εχω λίγο μπερδευτεί πως να το οργανώσω.

Λεωφορεία πρέπει να κελείσουμε απο νωρίς?

Ευχαριστώ
Τζίνα
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δες ένα πρόγραμμα πρακτορείου 7 ημερών και προσάρμοσε το στα δικά σου γούστα. Εννοείται σε 2 ημέρες δεν τα βλέπεις όλα βλέπεις τα πολύ βασικά. Για μετακινήσεις από πόλη σε πόλη καλό είναι να τα κλείσετε από τώρα από το σαιτ της luxexpress.


Καλησπέρα!
Εσείς θα φεύγετε εμείς θα ερχόμαστε!!!!
Το Σαββατο έκλεισα κι εγω για Αθήνα-Βίλνιους 21/7 αεροπορικά με wizz
θα δουμε Βίλνιους, Ριγα και Ταλλίν απο 2 μερες στην κάθε χώρα.
Επιστροφή Ταλλίν-Αθήνα με Aegean 28/7
Λεωφορεία και διαμονή δεν έχω κλείσει ακόμα.
Να ρωτήσω κατι?
Εχετε κανονίσει 2 μέρες στην κάθε χώρα κι θα στριμώξετε το πρόγραμμα σας
σε οτι προλάβετε να δείτε?
Η μήπως σε 2 μέρες τα προλαβαίνετε όλα?
Εχω λίγο μπερδευτεί πως να το οργανώσω.

Λεωφορεία πρέπει να κελείσουμε απο νωρίς?

Ευχαριστώ
Τζίνα
Όπου και να πας καλά να περάσεις και προσοχή στην επιλογή του πρακτορείου και τα ξενοδοχεία που θα κοιμηθείτε. Όταν επιστρέψεις πες μας τη γνώμη σου.

Αν παω , θα παω με οργανωμενο γιατι δεν εχω το χρονο για να οργανωσω κατι μονος. Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !
 
Last edited by a moderator:

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
escursione σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου συμβουλή. Ετσι το σκέφτηκα κ εγω να δω τα πρακτορεία κ να ακολουθήσω τις προτιμήσεις μου, αλλά πάντα έχω αυτή τη διάθεση να ψαχνω κατι πιο ιδιαίτερο απο την εμπερία και τα μέρη που προσφέρει ενα πρακτορείο.
Καλά να περάσετε κ εσείς! Εμας τα εισιτήρια μας βγηκα 236 ευρω το άτομο και τα κλείσαμε την Παρασκευή 22/6.
Καλές περιηγήσεις
Τζίνα
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Όπου και να πας καλά να περάσεις και προσοχή στην επιλογή του πρακτορείου και τα ξενοδοχεία που θα κοιμηθείτε. Όταν επιστρέψεις πες μας τη γνώμη σου.
δεν εχω επιλογη...τα πρακτορεια ειναι 3 και ειναι απο Θεσ/νικη...πανω κατω την ιδια εκδρομη κανουν, με ιδιες ημερομηνιες απ'οτι βλεπω και μικρες αποκλισεις στις τιμες ! Οι πτησεις ειναι ολες ιδιες με ιδια εταιρεια συνεπως δεν εχω την πολυτελεια επιλογης...και ισως τα ιδια ξενοδοχεια, αλλα αυτα θα τα ανακοινωσουν τελευταιες μερες !
 
Last edited by a moderator:

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, έχει επισκεφτεί κανείς το open - air museum της Ρίγα, κυρίως εάν άξιζε, δεδομένου ότι είναι αρκετά μακρυά από την πόλη και με ποιο τρόπο μετέβη εκει.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα, έχει επισκεφτεί κανείς το open - air museum της Ρίγα, κυρίως εάν άξιζε, δεδομένου ότι είναι αρκετά μακρυά από την πόλη και με ποιο τρόπο μετέβη εκει.
Αξίζει να το επισκεφτείτε είναι πολύ όμορφο περπατάς μέσα στο πράσινο σε ορισμένα σημεία βλέπεις και τη λίμνη.
Θα πάς με το λεωφορείο 1 από τη στάση Merķeļa iela κοντά στο σταθμό ή αν σε βολεύει σε κάποια επόμενη στάση και θα κατέβεις στη στάση Brīvdabas muzejs (20 στάσεις, διάρκεια 35 λεπτά). Επίσης στην ίδια στάση φτάνουν και τα λεωφορεία 19, 28, 29 με πιο αραιά δρομολόγια. Δες ώρες, στάσεις και δρομολόγια εδώ https://saraksti.rigassatiksme.lv/index.html#bus/1/a-b/1033b/en
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορεία 6821, 6822, 6824 & 6826 της Ekspress-Ādaži που κάνουν κανένα 10λεπτο λιγότερο γιατί κάνουν λιγότερες στάσεις. http://sabiedriskaisautobuss.lv/en/about-ltd-ekspress-adazi/bus-stops/

 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Αξίζει να το επισκεφτείτε είναι πολύ όμορφο περπατάς μέσα στο πράσινο σε ορισμένα σημεία βλέπεις και τη λίμνη.
Θα πάς με το λεωφορείο 1 από τη στάση Merķeļa iela κοντά στο σταθμό ή αν σε βολεύει σε κάποια επόμενη στάση και θα κατέβεις στη στάση Brīvdabas muzejs (20 στάσεις, διάρκεια 35 λεπτά). Επίσης στην ίδια στάση φτάνουν και τα λεωφορεία 19, 28, 29 με πιο αραιά δρομολόγια. Δες ώρες, στάσεις και δρομολόγια εδώ https://saraksti.rigassatiksme.lv/index.html#bus/1/a-b/1033b/en
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα λεωφορεία 6821, 6822, 6824 & 6826 της Ekspress-Ādaži που κάνουν κανένα 10λεπτο λιγότερο γιατί κάνουν λιγότερες στάσεις. http://sabiedriskaisautobuss.lv/en/about-ltd-ekspress-adazi/bus-stops/
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες!!!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Εμείς ξεκινάμε οδικώς για Ταλίν από Θεσσαλονίκη στις 24/7 με ενδιάμεσες στάσεις εννοειται σε Ζεγκεντ, Λβιβ, Ριγα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις δεκτές
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Εμείς ξεκινάμε οδικώς για Ταλίν από Θεσσαλονίκη στις 24/7 με ενδιάμεσες στάσεις εννοειται σε Ζεγκεντ, Λβιβ, Ριγα και βλέπουμε για τα υπόλοιπα. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις δεκτές
Με το καλό να πάτε, καλά να περάσετε, με το καλό να γυρίσετε.
Φυσικά περιμένουμε ιστορία από το ταξίδι σας. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom