Γενικά Εμβολιασμός για Κεντρική και Νότια Αμερικη

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλησπέρα,
έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Περού το οποίο περιλαμβάνει 3 βράδια στο Puerto Maldonado. Αμφιταλαντεύομαι αν πρέπει να κάνω το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού μιας και πλέον συνίσταται. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα θα εκτιμούσα τη γνώμη του.
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: Msk

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η προσωπική γνώμη του κάθε ταξιδιώτη δε μπορεί να αποτελεί ουσιαστική λύση για σένα.Γενικά για 3 μέρες δεν αναγράφεται πουθενά ως υποχρεωτικό.Όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,πχ εμένα σπάνια με τσιμπάει κουνούπι και τον σύζυγό μου τον στέλνουν στο νοσοκομείο!Εγώ μπορεί να θέλω να ρισκάρω κι άλλος όχι.Οπότε πως να σε κατατοπισω υπεύθυνα χωρίς να γνωρίζω το ιατρικό ιστορικό σου και τις ιδιαιτερότητες του οργανισμού σου;Καλύτερα να απευθυνθείς στο Κεελπνό,να μιλήσεις με καποιον ειδικό.
 

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο forum οπότε συγχωρέστε μου αν κακώς άνοιξα νέο θέμα.
Πρόκειται τον Αύγουστο να κάνω με τον άντρα μου ένα ταξίδι στο Περού με 2 μέρες διαμονή στον Αμαζόνιο (Πουερτο Μανδολάδο). Απο το Κεελπνο μου εδωσαν μια λίστα με πολλά εμβόλια που συστήνουν να κάνουμε. Απο την διευθυνση δημόσιας υγείας μου είπαν για το εμβόλιο του κιτρινου πυρετου κ χαπια για την ελονοσια.
Τελικά δε ξέρω αν πρέπει να τα κάνω και ποιά απ όλα. Η αλήθεια είναι πως με τρόμαξαν λίγο σε περίπτωση μελλοντικής εγκυμοσύνης.
Κάποια γνώση επι του θέματος;?;?;
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
καλησπερες! να σας πω τη μαυρη μου αλήθεια έχω παέι στα περισσοτερα μερη απο αυτα που αναφερθηκαν και δεν εκανα εμβολιο ποτε! και δεν επαθα και τιποτα (φτου φτου). Μονο μια "αλλεργια" απο τοπικα κουνουπια στη Βενεζουελα, αλλα αφου επισκεφτηκα γιατρο μου εβαλαν ορο και μου περασε. Μας ειχαν πει κιολασ οτι δεν υπαρχει εμβολιασμος για τα συγκεκριμενα, απλα δεν εχει συνηθισει ο οργανισμος μας. συγκεκριμενα μεξικο, ισημερινο και βραζιλια παω σχεδον καθε χρονο χωρις εμβολιασμο και δεν επαθα ποτε τιποτα...
 

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα!!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νομίζω κ εγώ πως τελικά είναι υπερβολή όλα αυτά που μου είπαν. Εξάλλου θα ταξιδέψουμε με πρακτορείο κ θα πάμε στα πιο τουριστικά μέρη.
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Επειδη ανεφερες για μελλοντικη εγκυμοσυνη --μονο ο ζικα ειναι επικυνδυνος αλλα μονο εαν εισαι ηδη εγκυος. Στις ηπα μας εχουν απαγορεψει ταξιδια στη λατινικη αμερικη σε περιπτωση εγκυμοσυνης. Δεν επηρεαζει μελλοντικες ομως!

Καλα να περασετε! :)
 

Msk

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επειδη ανεφερες για μελλοντικη εγκυμοσυνη --μονο ο ζικα ειναι επικυνδυνος αλλα μονο εαν εισαι ηδη εγκυος. Στις ηπα μας εχουν απαγορεψει ταξιδια στη λατινικη αμερικη σε περιπτωση εγκυμοσυνης. Δεν επηρεαζει μελλοντικες ομως!

Καλα να περασετε! :)
Δεν είμαι έγκυος. Μου είπαν όμως πως αν κάποιος κάνει το εμβόλιο κίτρινου πυρετού ή πάρει τα χάπια της ελονοσίας θα πρέπει να ξεχάσει την εγκυμοσύνη για 6 μήνες. Επίσης επειδή ο ιός ζήκα κάποιες φορές δεν έχει συμπτώματα πρέπει πάλι να περιμένεις 6 μήνες για να είσαι σίγουρος. Δε ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά. Περιμένω απάντηση απο τον γιατρό μου. Αυτές είναι απόψεις του Κεελπνο κ της Διευθ. Δημ. Υγείας
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Η κατάσταση εξάπλωσης του ιού ZIKV τον Μάρτιο του 2017, στην επίσημη αναφορά του W.H.O.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom