Εμπόλεμες ζώνες

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Δέχομαι ότι κάποιος ιντριγκάρεται να πάει σε μια χώρα στα πρόθυρα εμπόλεμης κατάστασης επειδή είναι είτε δεμένος με τη συγκεκριμένη χώρα, ή με άτομα που ζουν εκεί ή έχουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον προς μια τέτοια κατάσταση. Και οπωσδήποτε συμφωνώ με την αυτοδιάθεση του καθενός εφόσον δε νιώθει συναισθηματικούς δεσμούς στη ζωή του.

Αυτό που με παραξενεύει είναι πως ναι μεν υπάρχει ένα άλφα ρίσκο να χάσεις τη ζωή σου αν βρεθείς στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή (που στη συγκεκριμένη περίσταση αυτό το λάθος έχει εκτιναχθεί ποσοστιαία) . Πως όμως είσαι διαθετειμένος να μπεις σε σκληρό πολεμικό ...ροκ με σειρήνες να χτυπούν και να πρέπει να μείνεις για ώρες; μέρες; σ ένα καταφύγιο μαζί με τη δυστυχία των ντόπιων που δεν έχουν άλλη επιλογή. Να πεινάσεις, να διψάσεις και ότι άλλο περιλαμβάνει το πακέτο....
Και που πρακτικά όπως είπε ο φίλος παραπάνω θα είσαι κλεισμένος σ ένα κατάλυμα χωρίς τουριστικές βόλτες, χωρίς καταστήματα ανοιχτά και με προφανώς απίστευτα δύσκολο τρόπο να γυρίσεις στην πατρίδα , ενώ οι ντόπιοι θα σε αντιμετωπίζουν -εφόσον δεν είσαι πολεμικός ανταποκριτής σε κάτι σαν άλιεν που αυτοί υποφέρουν και συ εκστασιάζεσαι από τουριστικό ενδιαφέρον; κάτι έχω χάσει μάλλον.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
"υ.γ1 Δεν νομίζω αλλά αν στράβωνε στη Ουκρανία θα ζήταγα απο ....Δενδιά να με σώσει{εμένα τον μαλάκα} ή θα παρακάλαγα για υπογραφές απο τους φορουμίτες".

Ποσο πιο ξεκαθαρα να το πει?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
υ.γ1 Δεν νομίζω αλλά αν στράβωνε στη Ουκρανία θα ζήταγα απο ....Δενδιά να με σώσει{εμένα τον μαλάκα} ή θα παρακάλαγα για υπογραφές απο τους φορουμίτες.
υ.γ2 Αν και εσείς ή κάποιος γνωστός σας κουβαλάει μια παρόμοια τρέλα να μας έχω υπόψη στο μέλλον.
οι πιο πολλοι θα πουν "τα 'θελε ο κ@@ος σου"... οχι, στο λέω να το ξέρεις αλλά μάλλον θα το έχεις σκεφθεί..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Κατανοώ το ενδιαφέρον, αλλά το ΜΕΤΑ τον πόλεμο μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον , πιο ασφαλές και μάλλον συμβάλλει και περισσότερο στην τοπική οικονομία.
Η Wizzair άλλαξε (προ εβδομάδων, όχι τώρα λόγω πολέμου) τις ημέρες και ώρες των πτήσεων για Κίεβο, και μου έδωσε τη δυνατότητα να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Επέλεξα να τα κρατήσω (29 Μαρτίου με 5 Απριλίου). Αν με κάποιον... μαγικό τρόπο η κατάσταση έχει εξομαλυνθεί μέχρι τότε, αν ο Πούτιν έχει πάρει ό,τι είναι αυτό που θέλει να πάρει, έχει υπογράψει συμφωνία με Ζελένσκι/Δύση κι αποσύρει τον στρατό του τουλάχιστον από το Κίεβο (κι εννοείται, αν οι πτήσεις γίνονται τότε κανονικά), τα λίγα χρήματα που μου περισσεύουν για σύντομο ταξίδι τότε, θα προτιμήσω να τα ξοδέψω στο Κίεβο, πληρώνοντας για κατάλυμα στο σπίτι κάποιου, κι αγοράζοντας πράγματα για φαγητό από τις γιαγιάδες που στήνουν πάγκους γύρω από τους περισσότερους σταθμούς τού μετρό. Σταγόνα στον ωκεανό θα είναι, όμως όταν βλέπεις πόση παρηγοριά είναι για κόσμο που ζει εκεί απλά το να τους γράφεις ότι παρακολουθείς τα νέα κι εύχεσαι να είναι καλά, καταλαβαίνεις ότι ακόμα και “σταγόνα στον ωκεανό” εκδηλώσεις συμπαράστασης είναι... κάτι. Next to nothing, αλλά "κάτι".

Εξαρτάται φυσικά από το πόσο σημαντικός είναι ένας... cause για σένα. Αν Α) κάποιος έτυχε να αγοράσει πριν από καιρό εισιτήρια για Ουκρανία για την ίδια εποχή που είναι τα δικά μου εισιτήρια, Β) το έκανε έτσι απλά για να δει “τι είναι αυτή η Ουκρανία”, Γ) του έπεσαν τα μέιλ τής Wizz περί δωρεάν επιστροφής χρημάτων λόγω αλλαγής ημερομηνιών ως... δώρο εξ ουρανού, και Δ) έσπευσε να ζητήσει τα λεφτά του πίσω και να αγοράσει άλλα εισιτήρια για... Λονδίνο, προφανώς του δίνω χίλια δίκια, το σώφρον έκανε, end of discussion. Προσωπικά πάντως, αν η κατάσταση τέλη Μαρτίου είναι όπως την περιέγραψα παραπάνω, αν ο πόλεμος έχει τελειώσει αφήνοντας το Κίεβο σχετικά ανέπαφο (εννοώ... όχι ερείπια), κι αν αισθανθώ ότι τα δύο ευρώ μου κι η παρουσία μου εκεί θα είναι ευπρόσδεκτα κι όχι... βάρος σε κανέναν (είτε στον απλό κόσμο, είτε στις Αρχές τής πόλης), θα πάω.

Απόψε βέβαια, έτσι όπως είναι αυτήν τη στιγμή η κατάσταση, όλα αυτά είναι 99% ευσεβής πόθος, και 1% ρεαλιστική προοπτική, δυστυχώς... Έστω κι έτσι όμως, είμαι – ίσως και ηλιθιωδώς – αισιόδοξος ότι όσο ραγδαία ξέφυγε η κατάσταση, τόσο σύντομα μπορεί και να “αποκατασταθεί”. Με οδυνηρούς συμβιβασμούς για τους Ουκρανούς, με ταπεινωτικούς στιλ Αρμενία 2020 όρους, με εκτενή εδαφικό ακρωτηριασμό, αλλά να “αποκατασταθεί”. Έλεγα τις προάλλες σε φίλο ότι η κατάσταση στην Ουκρανία μού θυμίζει επεισόδια του “Απίθανου Δρ Πολ” (“τηλεοπτικός” κτηνίατρος), ειδικά όταν ιδιοκτήτες τετράποδων κατοικιδίων μαθαίνουν ότι για να επιζήσει το ζωάκι τους πρέπει να του “κόψουν” ένα από τα τέσσερα άκρα, το προβληματικό, το “βαρίδι”, εκείνο που αν δεν “κοπεί” θα εξαπλωθεί το πρόβλημά του σε όλο το σώμα. Δεν επεκτείνομαι, επειδή το θέμα εδώ δεν είναι αυτό, απλά με την ευκαιρία γράφω ότι εξακολουθώ να πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα, υπερτονίζω το ΜΑΚΡΟπρόθεσμα, η – μικρότερη σε έκταση και πληθυσμό, αλλά από κάθε άποψη πιο ομοιογενής – Ουκρανία θα... τη βγάλει την άκρη... Εκτός κι αν και αυτό αποδειχθεί ευσεβής πόθος μου... Δεν έχω σπουδάσει και geopolitical analyst…
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ενδιαφέρον θα έχει να πας. Αν με ρωτάς, θα πήγαινα οπωσδήποτε, πάντα έχει ενδιαφέρον η αυτοψία της ιστορίας in the making, είτε είναι πόλεμος, είτε το αντίθετο (πχ η επίσκεψη Ομπαμα στην Αβανα για μένα ήταν κοσμοιστορικο γεγονός που άλλαζε την ιστορία της χώρας... άλλο αν την ξαναλλαξε το πορτοκαλί ζώον). Για μένα ούτε δικαιολογίες/ αιτιολογίες χρειάζονται ούτε τίποτε, το ταξίδι δεν είναι μόνο διακοπές, αξιοθέατα και σελφις. Είναι και αποτύπωση της ιστορικής στιγμής, είναι και περιέργεια, θα έδινα το αριστερό μου χέρι για παράδειγμα για να είμαι στην πτώση του τείχους του Βερολίνου. Έχω φίλο που έμενε στο Βελιγράδι την εποχή του βομβαρδισμού του, άλλον που έζησε την εκτέλεση του Τσαουσέσκου, φίλους που έζησαν την πτώση του κομουνισμου στην ΕΣΣΔ. Ιστορικές στιγμές, άλλες ευχάριστες άλλες δυσάρεστες, ο,τι προκαλεί συναίσθημα μας κανει πιο πλούσιους, τις ηθικολογίες τις αφήνω στους παπάδες.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Είναι και αποτύπωση της ιστορικής στιγμής, είναι και περιέργεια,
Είχα πάει λίγες ημέρες πριν παραδώσει το Ηνωμένο Βασίλειο το Χονγκ Κονγκ στην Κίνα το '97 και
έκατσα και λίγες ημέρες ακόμα πιστεύοντας ότι θα γίνουν διάφορες γιορτές και εκδηλώσεις.
Ξενέρα σκέτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα πάει λίγες ημέρες πριν παραδώσει το Ηνωμένο Βασίλειο το Χονγκ Κονγκ στην Κίνα το '97 και
έκατσα και λίγες ημέρες ακόμα πιστεύοντας ότι θα γίνουν διάφορες γιορτές και εκδηλώσεις.
Ξενέρα σκέτη.
Ναι, υπαρκτος ο κίνδυνος της ξενερας, όπως και να του να μη δεις τιποτε. Κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
προσωπικα αν και με εξιταρεια οπως ειπα ακομα και ελευθερος να ημουνα δυσκολα θα το επαρινα αποφαση...η λογικη παντα υπερισχυει

αλλα...εγω τουλαχιστον μιλαω για μια κατασταση οπως ηταν πριν 10-15 μερες...οχι οταν μια χωρα ειναι ηδη σε εμπολεμη κατασταση.
θα μου πεις πως το ξερεις...
σημερα με το ιντερνετ και την ταχυτητα μεταδοσης πληροφοριων ολα ειναι κομματακι πιο ευκολα.
Αν παντως εβγαιναν και ελεγα οι Αμερικανικες Μυστικες Υπηρεσιες οτι στο επομενο 24ωρο η Ρωσσια θα επιtεθει εγω θα την εκανα ατσαλακωτος γαι καμια πολωνια.

Το γιατι με εξιταρει ειναι κατι που δεν μπορω να το εξηγησω...για τον ιδιο λογο που εξιεταρεται καποιος να παει Κουβα (και δεν μιλαω για τις παραλιες)
εμενα η κουβα με αφηνει αδιαφορο....δεν καταλαβαινω τον λογο να παω να δω πως καταντησε μια χωρα ο Φιντελ και ο φιλος του...

ωραια mojito κανει και το Habanera sthn θεσσαλονικη,
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
εμενα η κουβα με αφηνει αδιαφορο....δεν καταλαβαινω τον λογο να παω να δω πως καταντησε μια χωρα ο Φιντελ και ο φιλος του...
Off topic αλλά ναι σωστά έπρεπε να μείνει σαν προτεκτοράτο των ΗΠΑ, να κάνει κουμάντο η ιταλική μαφία με κωλομπαρα, καζίνο και πόρνες....
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πρέπει να εισαι κανας ρωσος στρατιωτης φίλε μου για να έχεις τέτοια κάψα τέτοια εποχή να βρεθείς στο Κίεβο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom