Ενα βιβλιο για την παραλια.

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Διαβαζετε βιβλια στις διακοπες σας? :reading:
Περνετε καποιο βιβλιο μαζι σας στην παραλια?
Εχετε να προτεινεται καποιο καλο?
Εγω τα τσακιζω.Διαβαζω πολυ ωρα και ξεχνιεμαι.
Εχω να προτεινω βιβλια του Λενου Χριστιδη,που ειναι πολυ πνευματωδης αναλαφρος και με πολυ χιουμορ.Οτι πρεπει για παραλια.Αυτα ειναι.
Το λοστρε,
τα χαστουκοψαρα,
και τον τυχερο αριθμο του δοκτωρος Μπου.
Απο τις εκδοσεις Καστανιωτη.
Για φετος πηρα το Μονολογκ που ειναι του ιδιου,και ψαχνω κανα δυο ακομα,αρκει να ειναι καλα, οποιουδηποτε συγγραφεα ελληνα η ξενου.
Πληροφοριακα ο Λενος Χριστιδης ειναι και μεγαλος ταξιδευτης.
Σιγουρα αν διαβασετε ενα βιβλιο του θα χαμογελασετε,αν δεν ξεραθητε στα γελια.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ένα βιβλίο που διάβασα περσι το καλοκαίρι και το φχαριστήθηκα είναι το "Στον δρόμο" του Τζάκ Κερουάκ. Road trip χωρίς όρια και φραγμούς στην Αμερική του '40 υπό τους ήχους της Bebop και του Charlie Parker. Θα μπορόυσε να ήταν άνετα και ταινία. Ο προταγωνιστής (Σαλ) διασχίζει την χώρα από άκτη σε ακτή ακολουθόντας το περίφημο Route 66 για να συναντήσει τον φίλο του Νηλ Κάσσιντυ, εναν απροσάρμοστο νεαρό που διψάει συνεχώς για γυναίκες και περιπέτεια. Το ακριβώς αντίθετο του American Dream σε ένα βιβλίο που διαβάζεται μονορούφι και σε ταξιδέυει σε άλλες εποχές και σε άλλες διαστάσεις...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χμ..στην παραλια δε μου αρεσει να διαβαζω , εξαλλου πολυ λιγο βρισκομαι εξω απο το νερο :lol:. Οποτε ομως πηγαινω διακοπες στο σπιτι μου παιρνω μαζι βιβλιο παντα ταξιδιωτικου περιεχομενου.
Φετος εχω παρει το 'The traveller's tree' του Patrick Leigh Fermor , αναφερεται σε island hopping που εκανε στην Καραιβικη (τι αλλο?:lol:). Ελπιζω να ειναι σαν τα προηγουμενα βιβλια του Fermor "A time of gifts" και "Between the woods and the water" που ειναι περισσοτερο ταξιδιωτικα ημερολογια του ταξιδιου που εκανε με τα ποδια διασχιζοντας την Ευρωπη. Οσοι ενδιαφερεστε σπευσατε να τα αποκτησετε!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Κι εμενα μου αρεσει να διαβαζω το καλοκαιρι μου (κι οχι μονο). Προς το παρων εχω διαβασει ττο *ΤΟΚΙΟ* της Mo Hayder , *Αβυσσος* της Καρμεν Λαφορετ, *τη χρονια που ραπετευσε το λιονταρι* του Carlos Sampayo, *υποθεση Τουλαγεφ* του Βικτορ Σερζ, * Ξαγρυπνοντας* της Σαρας Ουολτερς, και το τελευταιο της Σωτης Τριανταφυλλου, που δεν θυμαμαι τον τιτλο. Μου αρεσαν παρα παρα πολυ ολα . Παντα ομως ανατρεχω στον *Πινακα της Φλανδρας* του Αρτουρο Περεθ Ρεβερτε, οταν δεν εχω κατι να διαβασω νεο τις διακοπες μου.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Παιδιά, το διαβασμα δεν έχει εποχές κατά τη γνώμη μου.Είναι το ίδιο όμορφο όλες τις εποχές.Δεν θέλω μόνο να το θυμάμαι όταν έχω άδεια.
Ένα τρομερό βιβλίο είναι και το ΝΗΣΙ της Victoria Hislop.Η κοπέλα γράφει τόσο παραστατικά που δεν θέλεις να το αφήσεις λεπτό απο τα χέρια σου.
...Κρήτη,καπου στο 1953 μια κοπέλα απο την Αγγλία ψάχνει να βρέι τις Ελληνικές χαμένες ρίζες της,κάτι που η Ελληνίδα μητέρα της,έκρυβε χρόνια για πολλούς και περίεργους λόγους..Οι αποκαλύψεις και οι εξελίξεις είναι πραγματικά καθηλωτικές.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Λατρεύω Λένο Χρηστίδη κ νομίζω το καλύτερο μακράν είναι "τα χαστουκόψαρα". Επειδή τυχαίνει κ τον ξέρει ένας γνωστός μου, ξέρω ότι είναι φοβερός τύπος!
Φέτος, αφού τέλειωσα με beatgeneration k Κούντερα, έπεσα πάνω στην τριλογία του Μιχαηλίδη "Της επανάστασης, της μοναξιάς κ της λαγνείας", ένα "οδοιπορικό" στην ιστορία της Ελλάδας από Μικρασιατική καταστροφή μέχρι σήμερα μέσω ενός "απαγορευμένου" έρωτα. Όχι, μη φοβάστε, δεν είναι μελούρα! έχει πολλά έγκυρα και σωστά κοινωνικοπολιτικά σχόλια κ γλαφυρή αφήγηση!Πρώτη φορά αντέδρασα σε βιβλίο με γέλια κ κλάματα!Διαβάστε το ανεπιφύλακτα :)

Α!Κ όσο για "το νησί", συμφωνώ κ επαυξάνω!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Με τοσες ενδιαφερουσες προτασεις μαλλον αντι για αποσκευες,θα τραβαω βιβλιοθηκη με ροδακια.:p
Θα συμφωνησω οτι το διαβασμα δεν εχει εποχες.
Αλλα στην καθημερινοτητα μας,με τις ατελειωτες υποχρεωσεις και τρεχαματα δεν περισσευει ο χρονος να διαβασουμε και να ευχαριστηθουμε ενα βιβλιο,οπως στις διακοπες.
Για μενα τουλαχιστον.:(
Ευχαριστω για τις προτασεις και περιμενω κι αλλες γιατι ειμαι γρηγορος στο διαβασμα.;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εννοείται πως στη παραλία, μεταξύ βουτιών και κολύμβησης, πέφτει τρελό διάβασμα....τόμοι ολόκληροι!!

Τώρα εκεί που θα πάω θα πάρω μόνο 1-2 βιβλία, γιατί δε μας παίρνει να βαρύνουμε πολύ τη βαλίτσα! Κάτι θα βρούμε κι εκεί να χαζέψουμε :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Εννοείται πως στη παραλία, μεταξύ βουτιών και κολύμβησης, πέφτει τρελό διάβασμα....τόμοι ολόκληροι!!

Τώρα εκεί που θα πάω θα πάρω μόνο 1-2 βιβλία, γιατί δε μας παίρνει να βαρύνουμε πολύ τη βαλίτσα! Κάτι θα βρούμε κι εκεί να χαζέψουμε :D
Θα σου προτεινα GTS εκει που θα πας να μην παρεις βιβλιο αλλα να γραψεις βιβλιο,μ`αυτα που θα δεις.!!
Αντι για βιβλιο στην παραλια,παρε φωτογραφικη μηχανη,βυθου και ξηρας.:D
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
GTS άσε τα βιβλία και πιάσε την κάμερα!!!! Περιμένω εντυπώσεις από Μαλαισία!!!!!!!!:D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δώστε, δώστε κι άλλες προτάσεις.
Και για παραλία και για βουνό και για βεραντούλα.
Πριν λιγες μερες τελειωσα το -απολαυστικό - "μνημοσυνο για εναν ημιτελή θάνατο" αυτοβιογραφικό - του Βασ. Ραφαηλιδη και συνεχίζω με κατι που το ψαχνα καιρό, το "Ελληνας :Οι δυο πλευρές του πίνακα" του Αντ. Ξανθία, εκδ. Βασιλειου ( Αναφερεται στη φυλή μας. ανα τους αιωνες. Πως βλέπουμε τον εαυτο μας και πως μας βλέπουν οι άλλοι μεσα απ τα γραπτά τους)
Ειμαι στα μισα και μου αρεσει πολύ.
ΥΓ. Ζωη, ζει ακομη ο Φερμουρ; Ειχα αγοράσει το οδοιπορικο του στην Ελλάδα του 1930(;) με τον τιτλο Ρουμελη ( καλό)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom