Γερμανία Ενα μωρο στο Βερολινο! (μεσα απο τα ματια του junior)

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μαρη κρυβε λογια... η Μανινα εχει σταματησει να εκδιδεται πανω απο 20 χρονια... Ημαρτον πια, μας εκθετεις!!
Καθόλου δεν μας εκθέτω! Ίσα ίσα που από τα γραφόμενά μου φαίνεται πόσο κυρίες είμαστε! Διότι αποδεικνύεται πως δεν είμεθα ούτε λυσσάρικα χαζογκομενάκια μα ούτε και τίποτα ραμολί που λιγουρεύονται τρυφερούδια. Το πολύ πολύ να μας πουν γεροντολάγνες! :haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Με τα πολλα και με κατι τετοιες ηλιθιες συζητησεις που κανουν οι μεγαλοι φτασαμε στο αεροδρομιο CDG και στο Terminal 2F απ' οπου θα αναχωρουσε η πτηση μας με την Air France για το Βερολινο .
Χρυσε μου τον ειδα τον τιτλο... αλλα μεσα στην ιστορια γραφει για Ισπανια
Μας μπερδεύεις.Τι διαβάζεις καλέ;Απλά όταν είχε γίνει το συμβάν στην Γαλλία
η μαμά ήθελε να πάει Ισπανία.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
συνγνωμη αλλα δεν προλαναινω να τα διαβαζω ολα και βγαζω δικα μου συμπερασματα.... ο τριπακια εγινε πατερας ή καταλαβα κατι λαθος;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξυπνησα λιγο πριν προσγειωθει το αεροπλανο επειδη πεινασα αλλα, η μαμα δεν μου εδωσε γαλα παρα μονο οταν πηγαμε να παρουμε τις βαλιτσες. Πρωτη φορα ηταν τοσο σκληρη μαζι μου και με εκανε να περιμενω τοση ωρα. Αυτο μου χαλασε ολη τη διαθεση και μ' εκανε να κλαιω μεχρι να μπουμε στο βανακι του uber, που ειχε κλεισει ο θειος, για να μας μεταφερει απο το αεροδρομιο Τegel στο ξενοδοχειο μας Adina Apartment Hotel Berlin Hackescher Markt (πολυ με δυσκολεψε αυτο το ονομα), στην περιοχη Mitte, κοντα στον ομωνυμο σταθμο S-bahn και λιγα λεπτα με το καροτσακι απο την Alexanderplatz και απο το νησι των μουσειων .

Ο οδηγος του uber ηταν ενας κυριος γυρω στα 30, πολυ γελαστος και ομιλητικος με καστανα σγουρα πλουσια μαλλια και μουστακι και ο μπαμπας τον ελεγε Βαμβακουλα. Οταν μου εβαλε η μαμα παιδικα τραγουδια στο ταμπλετ να δω, αρχισε να τραγουδαει κι αυτη οπως κανει παντα και μετα ξεκινησε και ο θειος και ο οδηγος και συνεχεια η Α. και ο μπαμπας. Κι εγω ξεκαρδιστηκα απο τα γελια γιατι αλλαζαν και τις φωνες τους και τις εκαναν να μοιαζουν με τα ζωακια. Καποια στιγμη ο μπαμπας ειπε: "Σαν εκδρομη νηπιαγωγειου ειμαστε". Δεν καταλαβα τι σημαινε και τι ειναι το νηπιαγωγειο αλλα γελασαν οι αλλοι και γελασα κι εγω πιο δυνατα για να μη δειξω πως εν καταλαβαινω.

"Φτασαμε στο σχολειο" ειπε ο θειος οταν το βανακι μας σταματησε μπροστα απο την εισοδο του ξενοδοχειου και ενας κυριος με μια περιεργη πρασινοκοκκινη στολη με χρυσα κουμπια και γαλονια ηρθε και μας ανοιξε την πορτα. Αμεσως θυμηθηκα που ειχαμε παει μια βδομαδα πριν στην Αψιδα του Θριαμβου και ηταν εκει κατι κυριοι και φορουσαν παρομοια ρουχα και η μαμα μου ειπε πως ηταν στρατιωτικοι. Στρατιωτικος πρεπει να ηταν και ο κυριος που μας ανοιξε την πορτα και μας υποκλιθηκε. Να δειτε που η δουλεια του στρατιωτικου ειναι να υποκλινεται. Ετσι και στην Αψιδα υποκλεινονταν σε κατι πλακες που τις ειχαν στολισει με λουλουδια και κερια.

"Γκουτεν μοργκεν νταμεν, γκουτεν μοργκεν χερεν, βιλκομ" ή καπως ετσι ειπε ο συγκεκριμενος, με αυστηρο τονο φωνης, αλλα και δυο μεγαλες παρενθεσεις εκτατερωθεν των χειλιων του και σχηματιζοντας μια μεγαλη ρυτιδα στο μετωπο που την κανει κι ο μπαμπας οταν μου χαμογελα.

"Πωπω! Σε τι μεγαλο σπιτι ηρθαμε να μεινουμε!" αυτο σκεφτηκα οταν μπηκαμε στο μεγαλο του σαλονι με τις μπλε πολυθρονες. Ο μπαμπας και ο θειος πηγαν σε κατι που εμοιαζε με μπαρ και αργοτερα εμαθα πως το λενε ρεσεψιον και μιλουσαν με μια στρουμπουλη κυρια με γκριζοξανθα μαλλια, γυαλιστερα μαγουλα και μεγαλες βλεφαριδες. Η ευγενια και η εξυπηρετικοτητα της τους ενθουσιασε και τους δυο.

Στη συνεχεια ηρθε ενας αλλος κυριος οπου πηρε τις βαλιτσες μας κι εμεις ξεκινησαμε για τον τριτο οροφο οπου βρισκοταν το δωματιο μας. Σε αυτα τα μεγαλα τα σπιτια ετσι ειναι. Κατω τα σαλονια, οι κουζινες κτλ. και πανω τα υπνοδωματια.

Ο μπαμπας ηταν αλλη μια φορα ενθουσιασμενος απο την yeego.com οπως ελεγε. Πριν ακομα φυγουμε απο το Παρισι μας ειχε ζαλισει για την εκπληκτικη τιμη που ειχε πετυχει στα 258€ το δωματιο για 3 βραδια, οταν σε αλλες σελιδες το εβρισκε στα 480€ και απο το ξενοδοχειο του ειχαν δωσει προσφορα στα 420€. Το ειχε αγχος μη τυχον και ειναι καμια πατατα το δωματιο που εκλεισε αλλα ησυχασε οταν φτασαμε και το ειδε απο κοντα. Ο μπαμπας ειπε πως δεν ηταν και τοσο ευκολο να βρει ενα ξενοδοχειο με δωματια με κουζινα για να μου ετοιμαζει η μαμα τις φρουτοκρεμες μου και γυμναστηριο για το θειο. Και πιστευει πως τελικα εκανε μια εξαιρετικη επιλογη. Εγω παλι οταν ειδα το δωματιο μας σκεφτηκα: ¨Μμμ, σιγα το δωματιο! Τι ειναι αυτη η βλακεια που μας εφερε ο μπαμπας;"
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χρυσε μου τον ειδα τον τιτλο... αλλα μεσα στην ιστορια γραφει για Ισπανια
Πηγαν τα πεθερικα μου εκει και δεν υπηρχε περιπτωση να παω κι εγω.

. Τι μας κανεις βραδιατικα ρε τριπ.Ζαλιστηκα με το six pack.Γαλλος ειναι;
Ναι Γαλλακι κανονικοτατο ειναι αν και αμερικανοφερνει λιγο γιατι ζει αρκετες μερες το χρονο ΝΥ.

συνγνωμη αλλα δεν προλαναινω να τα διαβαζω ολα και βγαζω δικα μου συμπερασματα.... ο τριπακια εγινε πατερας ή καταλαβα κατι λαθος;
Ναι, εγινε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον εκτος απο τους κοιλιακους του θειου,μου αρεσει πολυ και ο τροπος που διαλεξες να κανεις την αφηγηση σου.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πολυ ωραιο ξεκινημα! περιμενουμε συνεχεια.... ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ και το μπεμπε!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom