Ενδεικτικό πρόγραμμα πρώτης επίσκεψης στο Παρίσι

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν, επειδή πολλά μέλη όταν θέλουν να επισκεφτούν πρώτη φορά έναν προορισμό ζητάνε να τους δωθεί βοήθεια με την σύνταξη του προγράμματος, πρέπει μάλλον σιγά σιγά να γίνει μία προσπάθεια συγκέντρωσης και κατανομής των "έτοιμων" προγραμμάτων (δλδ αυτά που άλλα μέλη έχουν ήδη εφαρμόσει) ανά προορισμό και ανά ενδιαφέρον. Νομίζω έχει ήδη ζητηθεί κάτι παρόμοιο σε άλλα θέματα του φόρουμ, δεν θυμάμαι τώρα που.

Τεσπά. Καταθέτω εδώ κωδικοποιημένο το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε (1 ζευγάρι) στην πρώτη μας επίσκεψη στο Παρίσι. Αναφέρω συγκεκριμένα τις ημέρες γιατί παίζουν ρόλο στην "τοποθέτηση" των επισκέψεων μέσα στο πρόγραμμα.



Ενδιαφέροντα: βασικά (δλδ γνωστότερα) αξιοθέατα με περισσότερο βάρος στην σύγχρονη τέχνη, βόλτες ανά περιοχή, υπαίθρια παζάρια, φαγητό

Τρίτη: (απόγευμα) Τροκαντερό - Πύργος Άιφελ
Χωρίς ανάβαση στον Άιφελ
Τετάρτη : Λούβρος
Τετάρτη και Παρασκευή είναι ανοιχτό μέχρι τις 10μμ (αντί 6μμ). Η επίσκεψη γίνεται σε συγκεκριμένα τμήματα του μουσείου με μεσημεριανό διάλλειμα για σάντουιτσ στην αυλή του, αλλά δεν πήγαμε και πολύ νωρίς το πρωί.
Πέμπτη : Βόλτα στο Μαρέ - Μουσείο Πικάσο - Κέντρο Πομπιντού - Αγορά les halles - Εστιατόριο Chartier
Διάλλειμα για σάντουιτσ πριν από το Πομπιντού. Στην αγορά δεν μπήκαμε μέσα, μόνο βόλτα από πάνω στην πλατεία.
Παρασκευή : Όπερα Γκαρνιέ - Μουσείο Ορσέ - βόλτα στην Champs-Élysées - Αψίδα του Θριάμβου
Την όπερα δεν μπορέσαμε να την επισκεφτούμε από μέσα. Στο Ορσέ περάσαμε κοντά 5 ώρες γιατί μας άρεσε, και πάλι δεν το επισκεφτήκαμε ολόκληρο. Η βόλτα στην Champs-Élysées δεν ήταν σε πολύ μεγάλο κομμάτι της. Στην αψίδα ανεβήκαμε απάνω.
Σάββατο : Βερσαλλίες - Πάνθεον - Εστιατόριο Charles-Victor
Η ημέρα είναι μάλλον κακή επιλογή για Βερσαλλίες. Σίγουρα καθημερινή θα υπάρχει λιγότερος κόσμος. Δεν επισκεφτήκαμε τους κήπους διότι μας ζητήσαν εξτρά εισητήριο πιθανότατα λόγω συναυλίας που γινόταν λόγω ΣΚ. Το Πάνθεον μόνο απέξω γιατί δεν το προλάβαμε πριν κλείσει.
Κυριακή : Λαϊκές αγορές - Κρασοπουλειό Baron Rouge - Notre Dame - Sainte-Chapelle - Βόλτα στο Ile de la cite
1η λαϊκή στην Βαστίλη (τροφίμων). 2η λαϊκή στην Aligre (τροφίμων). Στην Notre Dame μείναμε αρκετά για να ακούσουμε και συναυλία. Δεν ανεβήκαμε στο καμπαναριό. Η επίσκεψη στην Sainte-Chapelle ήταν σύντομη. 3η λαϊκή στο Ile de la cite (πουλιών, λουλουδιών).
Δευτέρα :Πλατεία Madeleine - Πλατεία Concorde - Βόλτα στους κήπους Tulieries - Sacre Coeur - Βόλτα στην Μονμάρτη - Μπιστρό Armanac cafe
Τα (περισσότερα) μουσεία και αξιοθέατα είναι κλειστά την Δευτέρα. Η επίσκεψη στις δύο εκκλησίες ήταν σύντομη. Βόλτα γύρω από την πλατεία Madeleine. Στάση για καφέ στην Μονμάρτη.
Επισκεφτήκαμε κι άλλα μπιστρό και μπρασερίς, αλλά έγραψα τα πιο σημαντικά.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν για πείτε διορθώσεις που θα κάνετε στο ακόλουθο πρόγραμμα, λαμβάνοντας υπόψη πως θα πάμε Φλεβάρη, οπότε οι ουρές θα είναι λιγότερες και το κρύο περισσότερο. ΠΡΕΠΕΙ να περάσουμε μια μέρα ολόκληρη στη Eurodisney (αλλιώς θα με δείρει η Γιώργαινα) και μια μέρα με τους συγγενείς και φίλους μας στη Ρενς (αλλιώς θα τη δείρω εγώ). Λοιπόν:
1. Σάββατο: Άφιξη στο Orly, από εκεί μάλλον με blablacar κατευθείαν για Ρενς, τρώμε με τους φίλους μας, βλέπουμε λίγο την πόλη, υπολογίζω 8μμ να κάνουμε τσεκιν και μάλλον θα είμαστε κουρασμένοι. Αν δεν είμαστε, πού να κάνουμε την πρώτη βόλτα;
2. Κυριακή: Επειδή είναι πρώτη Κυριακή του μήνα και διαβαζω ότι είναι κλειστή για τα αυτοκίνητα η Λεωφόρος στα Ηλύσια Πεδία και δε θελω να ξεκινήσουμε με βαρύ μουσείο πρώτη μέρα έλεγα: Αψίδα Θριάμβου, Ηλύσια Πεδία, Palais Garnier, μέχρι γκαλερί Λαφαγέτ. Το βραδάκι βόλτα με βαρκούλα και μάλλον Πύργο του Άιφελ, αφού υπάρχει ο χρόνος απ' ό,τι φαίνεται. Ανάμεσα σε όλα αυτά στάσεις για μάσες και σοκολάτες γιατί δε θα αντέξει η Γιώργαινα το κρύο. ("θα τρώει πολύ κρέας και θα τρίβει τα χέρια της " λέει, χαχα)
3. Δευτέρα: Eurodisney. Δεν έχω καταλάβει αν το Φλεβάρη όντως κλείνει νωρίτερα, στις 6 δηλαδή όπως διάβασα κάπου. Το σάιτ τους με ζαλίζει, πολύ τζιρτζιλοκατάσταση. Ξέρει κανείς;
4. Τρίτη: Βερσαλλίες όλο το πρωί μέχρι νωρίς το απόγευμα, στην επιστροφή νησάκια με Conciergerie που δεν έχω πάει και το βραδάκι θέα του Άιφελ από τον Πύργο ΜονΠαρνές. Ε; Και μια πρώτη βόλτα σε Quartier LAtin γίνεται.
5. Τετάρτη: Λούβρο για 6 ωρίτσες, μετά βόλτα σε Forum des Halles, Passages Couvert το βράδυ ίσως Ground Control
6. Πέμπτη: Μονμάρτρη, Μαρέ και περιοχή Βαστίλλης, πολύ περπάτημα στα δύο πρώτα, στο τρίτο μας ενδιαφέρει βασικά το Promenade Plantee, το Pompidou είναι μέχρι τις 11 σήμερα, ίσως το χτυπήσουμε μετά από ένα καλό γεύμα.
7. Παρασκευή: Έχουμε λίγες ώρες πάμε στο αεροδρόμιο. Δεν είναι πολλές ώρες αλλά 3-4 ωρίτσες υπάρχουν. Σκεφτόμουν περπάτημα Quartier Latin με Πάνθεον και ίσως επίσκεψη στην Εθνική. Βιβλιοθήκη.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μερικές ιδέες για μεγαλύτερη ποικιλία:

- Περιοχή Buttes aux Cailles, στο 13ο. Λένε είναι όπως ήταν το Παρίσι παλιά, πριν γίνουν οι μεγάλες λεωφόροι. Δρομάκια με μικρά μπαράκια και εστιατόρια, ντόπια και φοιτητικά πλήθη. Και για να πάρει δυνάμεις η Γιώργαινα προτείνω ανεπιφύλακτα Βάσκικο Chez Gladines. Τρως καλά. Θα το έβαζα μετά το ΜονΠαρνές την Τρίτη.


- Το Musée des Arts et Métiers στο 3ο είναι καλούτσικο μουσείο, αν σας αρέσουν οι κατασκευες, ιπτάμενες μηχανές κτλ.. Μου άρεσε και η περιοχή με μεγάλα επιβλητικά κτίρια. Μπορείτε να το βάλετε την Τετάρτη αφού θα είστε κοντά.

- Ενδιαφέρον κτίριο το National Library, αμφιλεγόμενη αρχιτεκτονική που μπορεί να γίνει θέμα συζήτησης. Αν θέλετε να φάτε και κάτι γρήγορο πριν το αεροδρόμιο χτυπάτε και ένα μπράντς σε αυτό με την υπέροχη ονομασία The Frog & British Library. :D
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Yorgos σχετικά με τις ώρες λειτουργίας της Eurodisney μπήκα και είδα ότι για τον Φλεβάρη του 2020 Δεν είναι ακόμη διαθέσιμες οι ώρες λειτουργίας των 2 πάρκων. Πάντως μέχρι τις 31/1/2020 και τα δυο παρκα κλείνουν στις 6.30 μ.μ.
Δεν ξέρω τι παίζει το χειμώνα εκεί, αλλά ένα πράγμα θα σου προτείνω. Μετά το κλείσιμο των πάρκων μην φύγετε. Έχει το βραδινό σόου με τα λέιζερ και τα πυροτεχνήματα μπροστά στον παλάτι της Ωραίας Κοιμωμένης. Είναι ένα θέαμα που κρατάει το καλοκαίρι περίπου μισή ώρα και θα ενθουσιάσει τη Γιώργαινα και ίσως και σένα. Ξαναγίνεσαι παιδί εκεί μέσα και παρασύρεσαι συναισθηματικά, ειδικά εάν σου άρεσαν οι ταινίες του Disney.
Εγώ που μεγάλωσα δυο παιδιά βλέποντας αυτές τις ταινίες δεν μπορώ να σου περιγράψω τον ενθουσιασμό και την συγκίνηση που ένιωσα...
Σχετικά με το υπόλοιπο πρόγραμμά σου θα σου πρότεινα να εντάξεις το μουσείο Ορσέ για 2 ώρες έστω. Εάν πάτε μετά το μεσημέρι την ημέρα που μένει ανοιχτό μεχρι αργά το βράδυ, σίγουρα δεν θα συναντήσετε ουρές. Εμείς έτσι το κάναμε το καλοκαιρι. Μετά πήραμε από εκεί ένα ταξι και με 10 € φτάσαμε στον πύργο του Άιφελ. Μείναμε εκεί μέχρι την ώρα που αρχίζει το σόου με τα λέιζερ και τα φώτα που λαμπυρίζουν. Αυτό γίνεται κάθε μία ώρα και κρατάει 5 λεπτά μόνο. Δεν ξέρω όμως το χειμώνα πότε ξεκινάει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos σχετικά με τις ώρες λειτουργίας της Eurodisney μπήκα και είδα ότι για τον Φλεβάρη του 2020 Δεν είναι ακόμη διαθέσιμες οι ώρες λειτουργίας των 2 πάρκων. Πάντως μέχρι τις 31/1/2020 και τα δυο παρκα κλείνουν στις 6.30 μ.μ.
Δεν ξέρω τι παίζει το χειμώνα εκεί, αλλά ένα πράγμα θα σου προτείνω. Μετά το κλείσιμο των πάρκων μην φύγετε. Έχει το βραδινό σόου με τα λέιζερ και τα πυροτεχνήματα μπροστά στον παλάτι της Ωραίας Κοιμωμένης. Είναι ένα θέαμα που κρατάει το καλοκαίρι περίπου μισή ώρα και θα ενθουσιάσει τη Γιώργαινα και ίσως και σένα. Ξαναγίνεσαι παιδί εκεί μέσα και παρασύρεσαι συναισθηματικά, ειδικά εάν σου άρεσαν οι ταινίες του Disney.
Εγώ που μεγάλωσα δυο παιδιά βλέποντας αυτές τις ταινίες δεν μπορώ να σου περιγράψω τον ενθουσιασμό και την συγκίνηση που ένιωσα...
Σχετικά με το υπόλοιπο πρόγραμμά σου θα σου πρότεινα να εντάξεις το μουσείο Ορσέ για 2 ώρες έστω. Εάν πάτε μετά το μεσημέρι την ημέρα που μένει ανοιχτό μεχρι αργά το βράδυ, σίγουρα δεν θα συναντήσετε ουρές. Εμείς έτσι το κάναμε το καλοκαιρι. Μετά πήραμε από εκεί ένα ταξι και με 10 € φτάσαμε στον πύργο του Άιφελ. Μείναμε εκεί μέχρι την ώρα που αρχίζει το σόου με τα λέιζερ και τα φώτα που λαμπυρίζουν. Αυτό γίνεται κάθε μία ώρα και κρατάει 5 λεπτά μόνο. Δεν ξέρω όμως το χειμώνα πότε ξεκινάει...
Σε ευχαριστώ πολύ. Στο ορσε έχω πάει δύο φορές, οπότε θα απορριφθεί προς το παρόν...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Προσωπικά την Κυριακή θα έβαζα και άλλα. Νησάκια, δημαρχείο, ακόμα και Quartier Latin.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
coulee verte λεει η επιγραφη για την προμεναντ πλαντε,τρεις φορες πηγα περυσι,λυσσαξα.βεβαια ιουνιο ηταν ολανθιστα.μαλιστα περπατησα ολη τη διαδρομη για να δω το σημειο που χωριζεται η πολυκατοικια στα δυο για να χωρεσει αναμεσα ο κηπος..και η θεα σε δρομους...ονειρο.εχει κι αλλο πλαντε,Le Mur Plantee..Rue D Aboukir 3me κοντα στον αγαπημενο μου πεζοδρομο Montoqueill,ακριβως συνορο με Halles και την εκκλησια Αγιος Ευσταθιος.Κανε μια γυρα εκει,θα με θυμηθεις.Μετα παρε σιγα σιγα την Rambouteau..ενα τετραγωνο για Μπωμπουρ..Απο κει περνανε πολλα λεωφορεια για Βαστιλλη και προμεναντ.Ειναι υπεροχη βολτα.Συνεχιζεις για Μαραι αν θες.Η βραδυνη βολτα με καραβακι αξιζει,αν και θα πεφτουνε δοντια..εδω καλοκαιρι και το κατιτις σου το θελεις.αν βρεις χρονο για καρτιε λατεν,κατηφορησε μεχρι τους κηπους του λουξεμβουργου,βρες το συντριβανι των μεδικων,πανεμορφο,παρε το αμορε και πανε ακριβως πισω..η βρυση των ερωτευμενων,εστω κι αν τωρα θα πιητε νερο απο το μπουκαλι για να κανετε ευχη.Αν δεις και πιασει πολυ κρυο,εχει κατι τελειες στοες για ανασες..Α,το μουσειο της παλιας μονμαρτης ειναι πολυ χαριτωμενο και μικρο,και το Bateaux Lavoir που ζουσε ο Πικασσο και πολλοι αλλοι ειναι πολυ ενδιαφερον.Κοντα στην οπερα ειναι το Maison de Chocolat,σοκολατες ονειρο και την καλυτερη ζεστη σοκολατα εβερ.Καλα να περασετε κι οτι αλλο θες....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εγώ θα έβαζα περισσότερο Saint-Germain. Κήπους Λουξεμβούργου, Saint-Sulpice, γενικά στο 6ο διαμέρισμα αξίζει η βόλτα.
Προτιμώ περισσότερο σε περπατώ σε γειτονιές μιας πόλης από το να βλέπω μόνο μουσεία, αξιοθέατα κλπ.
Επίσης δεν είμαι φαν των Βερσαλλιών και ειδικά χειμώνα δε θα τις προτιμούσα.
Προφανώς θα έχετε κατά νου το θέμα 'καιρός', το κρύο το χειμώνα στο Παρίσι δεν αστειεύεται
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα έβαζα περισσότερο Saint-Germain. Κήπους Λουξεμβούργου, Saint-Sulpice, γενικά στο 6ο διαμέρισμα αξίζει η βόλτα.
Προτιμώ περισσότερο σε περπατώ σε γειτονιές μιας πόλης από το να βλέπω μόνο μουσεία, αξιοθέατα κλπ.
Επίσης δεν είμαι φαν των Βερσαλλιών και ειδικά χειμώνα δε θα τις προτιμούσα.
Προφανώς θα έχετε κατά νου το θέμα 'καιρός', το κρύο το χειμώνα στο Παρίσι δεν αστειεύεται
Μα ακριβώς λόγω καιρού προτιμήσαμε κλειστούς χώρους. Αποκλείεται να αντέξει η κοπέλα μου, στους 17 βαθμούς φορούσε 4 πουλόβερ και μπουφάν. Θα έχει ισοθερμικα αυτή την φορά, αλλά κάτω από 20 βαθμούς ξεφλουδιζει, οπότε για πολλές εξωτερικές βόλτες δεν είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom