Ενθύμια(Souvenirs)

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
βρηκα το θεμα πολυ ενδιαφερων.εχω αρρωστια με τα σουβενιρ.λοιπον,οταν γυρναω απο το εξωτερικο αγοραζω παντα κουπες,μπρελοκ,καρτ ποσταλ,ζωγραφιες με τοπια πολεων για κορνιζες,μαγνητακια για φιλους (εμενα δεν μαρεσουν) και μινιατουρες απο ναους,γεφυρες και διαφορα αξιοθεατα των περιοχων.αν σε μια χωρα θα παω σε 5 πολεις,θα αγορασω απο καθε πολη ολα τα παραπανω.εχω τουλαχιστον 100 κουπες και 3 γεματες βιτρινες απο το ικεα με σουβενιρ.παω για την τέταρτη.μαρεσει να καθομαι να τα βλεπω και να μου ερχονται εικονες στο μυαλο μου απο τα μερη που εχω παει.οσοι εχετε την ιδια ψωρα με καταλαβαινετε.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
βρηκα το θεμα πολυ ενδιαφερων.εχω αρρωστια με τα σουβενιρ.λοιπον,οταν γυρναω απο το εξωτερικο αγοραζω παντα κουπες,μπρελοκ,καρτ ποσταλ,ζωγραφιες με τοπια πολεων για κορνιζες,μαγνητακια για φιλους (εμενα δεν μαρεσουν) και μινιατουρες απο ναους,γεφυρες και διαφορα αξιοθεατα των περιοχων.αν σε μια χωρα θα παω σε 5 πολεις,θα αγορασω απο καθε πολη ολα τα παραπανω.εχω τουλαχιστον 100 κουπες και 3 γεματες βιτρινες απο το ικεα με σουβενιρ.παω για την τέταρτη.μαρεσει να καθομαι να τα βλεπω και να μου ερχονται εικονες στο μυαλο μου απο τα μερη που εχω παει.οσοι εχετε την ιδια ψωρα με καταλαβαινετε.

Εγω σε καταλαβαινω.Εγω προς το παρον μαζευω μονο μαγνητακια απο την καθε πολη.Θα προτιμουσα κι εγω να παιρνω μινιατουρες κλπ αλλα αγοραζουμε αρκετα για τριτους και δεν συμφερει και πολυ.Καποια στιγμη,θελω κι εγω να αρχισω τις βιτρινες!:haha:
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Εγω σε καταλαβαινω.Εγω προς το παρον μαζευω μονο μαγνητακια απο την καθε πολη.Θα προτιμουσα κι εγω να παιρνω μινιατουρες κλπ αλλα αγοραζουμε αρκετα για τριτους και δεν συμφερει και πολυ.Καποια στιγμη,θελω κι εγω να αρχισω τις βιτρινες!:haha:
στο ταξιδι μου στην αυστραλια εφερα δωρα (μικρα και μεγαλα) για 22 ατομα.συν τα σουβενιρ για μενα ,εφτασε η βαλιτσα στο οριο να εκραγει!!!!!!!!!!!!!!!
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Πραγματικά πολύ ωραίο θέμα.......
Εγω προσπαθώ βασικά να ελέγξω την καταναλωτική μου μανία διαφορετικά ειμαι ικανή να μαζέψω τον κόσμο όλο... :haha:
Μέχρι και επιπλέον βαλίτσες έχω αγοράσει για να μπορέσω να επιστρέψω πίσω...

Αυτά που σίγουρα αγοράζω είναι καρτ ποστάλ, κούπες, μαγνητάκια για το ψυγείο (ειναι μικρά αλλα κάθε φορά που πλησιάζω το ψυγείο στο μυαλό μου έρχονται πολλές αναμνήσεις...)

Επίσης, επειδή κάνω συλλογή απο χιονόμπαλες (snow globes) αγοράζω και μία απο κάθε μέρος που επισκέπτομαι.... :D μμμμμμμ άραγε τι θα έχει η επόμενη χιονόμπαλα?...

Τέλος, αγοράζω τα "must" της κάθε πόλης ή χώρας (για παράδειγμα μια μαργιονέτα απο την Πράγα) και φυσικά αναμνηστικά για τους κοντινούς συγγενεις-φίλους...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επειδή βαριέμαι να γράφω τι μου αρέσει να ψωνίζω,σας παραθέτω μιά απο τις αγαπημένες μου γωνιές !


P9300018 (Large).JPG (115,4 KB)



παλαιότερα έπαιρνα πολλα μπιχλιμπίδια τα οποια μετά χάριζα ή πέταγα,μέχρι που βρήκα το στύλ μου.
απο τότε είμαι πολύ επιλεκτική και αυτό που διαλέγω πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης στον χωρο που ζώ.
επίσης στα ψώνια συμπεριλαμβάνω και παλιά κοσμήματα που τα ξετρυπώνω απο χαλιμπαλάδικα,όπως και τα παραπάνω κολοκύθια που βλέπετε!
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
επειδή βαριέμαι να γράφω τι μου αρέσει να ψωνίζω,σας παραθέτω μιά απο τις αγαπημένες μου γωνιές !


P9300018 (Large).JPG (115,4 KB)



παλαιότερα έπαιρνα πολλα μπιχλιμπίδια τα οποια μετά χάριζα ή πέταγα,μέχρι που βρήκα το στύλ μου.
απο τότε είμαι πολύ επιλεκτική και αυτό που διαλέγω πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης στον χωρο που ζώ.
επίσης στα ψώνια συμπεριλαμβάνω και παλιά κοσμήματα που τα ξετρυπώνω απο χαλιμπαλάδικα,όπως και τα παραπάνω κολοκύθια που βλέπετε!
Ωραιο μπουφε βλεπω Ρενατα.....και ο καθρεπτης επισης....βλεπω και ανατολιτικες διαθεσεις:clap::clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
επειδή βαριέμαι να γράφω τι μου αρέσει να ψωνίζω,σας παραθέτω μιά απο τις αγαπημένες μου γωνιές !


P9300018 (Large).JPG (115,4 KB)



παλαιότερα έπαιρνα πολλα μπιχλιμπίδια τα οποια μετά χάριζα ή πέταγα,μέχρι που βρήκα το στύλ μου.
απο τότε είμαι πολύ επιλεκτική και αυτό που διαλέγω πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης στον χωρο που ζώ.
επίσης στα ψώνια συμπεριλαμβάνω και παλιά κοσμήματα που τα ξετρυπώνω απο χαλιμπαλάδικα,όπως και τα παραπάνω κολοκύθια που βλέπετε!

Συμφωνω μαζι σου απολυτα,αγοραζω αντικειμενα που ταιριαζουν στο στυλ και στο χωρο που εχω φτιαξει στο σπιτι. Εδω και ενα χρονο αγοραζω απο τα σουπερμαρκετ (εξωτερικο ) πανινες τσαντες για τα καθημερινα ψωνια, λιγο οικολογια κανει καλο! :D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
επειδή βαριέμαι να γράφω τι μου αρέσει να ψωνίζω,σας παραθέτω μιά απο τις αγαπημένες μου γωνιές !


P9300018 (Large).JPG (115,4 KB)



παλαιότερα έπαιρνα πολλα μπιχλιμπίδια τα οποια μετά χάριζα ή πέταγα,μέχρι που βρήκα το στύλ μου.
απο τότε είμαι πολύ επιλεκτική και αυτό που διαλέγω πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης στον χωρο που ζώ.
επίσης στα ψώνια συμπεριλαμβάνω και παλιά κοσμήματα που τα ξετρυπώνω απο χαλιμπαλάδικα,όπως και τα παραπάνω κολοκύθια που βλέπετε!

Ρενάτα, πολύ όμορφη γωνιά ! :icecream:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
επειδή βαριέμαι να γράφω τι μου αρέσει να ψωνίζω,σας παραθέτω μιά απο τις αγαπημένες μου γωνιές !


P9300018 (Large).JPG (115,4 KB)



παλαιότερα έπαιρνα πολλα μπιχλιμπίδια τα οποια μετά χάριζα ή πέταγα,μέχρι που βρήκα το στύλ μου.
απο τότε είμαι πολύ επιλεκτική και αυτό που διαλέγω πρέπει να έχει λόγο ύπαρξης στον χωρο που ζώ.
επίσης στα ψώνια συμπεριλαμβάνω και παλιά κοσμήματα που τα ξετρυπώνω απο χαλιμπαλάδικα,όπως και τα παραπάνω κολοκύθια που βλέπετε!
Πραγματικα πολυ ομορφη γωνια! Αυτος ειναι ο Βουδας που σε φωτιζει στα ταξιδια σου; :clap:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και γω καμιά φορά παίρνω τις πάνινες τσάντες και τις χρησιμοποιώ για τα ψώνια.Μου αρέσουν πολύ, ειδικά όταν έχουν κάποιο ζωγραφιστό τοπίο πάνω.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω μαζευω οτι εχει να κανει με τα ταξιδια....δηλαδη εισιτηρια αεροπορικα, απο μετρο, λεωφορεια. Χαρτες, φυλλαδια και οτι αλλα εχουν να κανουν με τον προορισμο που βρισκομαι. Και βεβαια απο καθε χωρα αγοραζω κρυσταλλινα σουβενιρ που μεσα εχουν ως θεμα αξιοθεατα της καθε χωρας...απο Μιλανο το Duomo, Πραγα την γεφυρα του Καρολου, απο Μοντρεαλ το ολυμπιακο σταδιο...δυστηχως απο Μοναχο δεν βρηκα κρυσταλλινο και απο Παρισι οταν ειχα παει δεν ειχα ξεκινησει να μαζευω....
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Εγω μαζευω οτι εχει να κανει με τα ταξιδια....δηλαδη εισιτηρια αεροπορικα, απο μετρο, λεωφορεια. Χαρτες, φυλλαδια και οτι αλλα εχουν να κανουν με τον προορισμο που βρισκομαι. Και βεβαια απο καθε χωρα αγοραζω κρυσταλλινα σουβενιρ που μεσα εχουν ως θεμα αξιοθεατα της καθε χωρας...απο Μιλανο το Duomo, Πραγα την γεφυρα του Καρολου, απο Μοντρεαλ το ολυμπιακο σταδιο...δυστηχως απο Μοναχο δεν βρηκα κρυσταλλινο και απο Παρισι οταν ειχα παει δεν ειχα ξεκινησει να μαζευω....
πλέον τα μαζεύω και γω όλα. εισητήρια, χάρτες κτλ.
εγώ έπαθα το ανάποδο. δεν ήξερα για αυτά τα κρυστάλλινα ομοιώματα μνημείων όταν ήμουν μιλάνο, αλλά πήρα από το παρίσι :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom