Ενθύμια(Souvenirs)

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
οραιο το ψυγειο σου fenia42 αλλα το ροζ smeg με τα μαγνητακια θα ειναι καλυτερο...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ουαου!! elenara88 πολύ χαριτωμένοι οι μουσικοί σου απο πράγα αλλά πανέμορφος και ο πίνακάς σου με τα μαγνητάκια..είναι εύκολο να μου πείς που βρήκες αυτο τον μαγνητικό πίνακα που τα έχεις βάλει?
IKEA! :cool::cool::)
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
κι εγώ πάντως ένα κόλλημα με τα μαγνητάκια το έχω...
δεν γίνεται να πάω κάπου και να μην πάρω. Αν μάλιστα έχει δικό του μαγνητάκι και το αξιοθέατο που επισκέπτομαι θα πάρω και απ' αυτό, εκτός από του τόπου. Είναι ψυχαναγκασμός!!!
Η δεύτερη μανία μου είναι με σουβενίρ, τα οποία όμως δεν κρατάνε στον χρόνο! Μπαχαρικά ή μείγματα μπαχαρικών, χειροποίητα ζυμαρικά, παραδοσιακά ποτά κλπ.. τα οποία πολύ σύντομα καταλήγουν εκεί που πρέπει... :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
\Τώρα τελευταία θέλω να αγοράζω ρολόγια, δεν είναι όμως πάντοτε φθηνά, ελπίζω στη Μόσχα να βρω ένα μεταχειρισμένο φτηνό Πρέζιντεντ.
γιατί President? στην Μόσχα να ψάξεις για ρολόγια Poljot, Vostok ή Raketa
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
συγκίνηση για τα μαγνητάκια, νόμιζα πως μόνο εγω ειμαι σαικο με αυτα. βεβαια με εκεινο το αρθρο του νεους 24 οτι πανω στο ψυγείο είναι καρκινογονα λιγο φοβήθηκα αλλα ευτυχως προς το παρον κοσμού ν το ψυγείο του εξωχικου και μαλλον για να μου φυγει τελειως η ιδέα θα προμηθευτώ το ταμπλώ που τσέκαρα πιο πάνω! ειναι και πολλά ζωή να χουνε! το αγαπημένο μου ειναι παραδοξως ενα χειροποίητο δερμάτινο απο Καστορια με σκαλισμένο ενα σκιουράκι. ο ιδιοκτήτης μόνο που δεν έκλαψε όταν πήγα στο ταμείο μ'αυτο στο χέρι! "μας παίρνεισ το καμάρι μασ" μου λεει!
κατα τ'αλλα κρατάω οπωσδήποτε όλη τη σαβούρα εισητηριων, φυλλαδίων κλπ. μπλουζάκι με λογκο απο την πόλη, μεχρι πρότεινως χιονόμπαλες και εχω κι μια εκτενή συλλογή απο κάρτες απο λευκάδα μεχρι φιλλιπίνες. και το ακυρο της υπόθεσης είναι τα μανον-αυτα που βαφουμε τα νυχια για οποιον δε θελει να το πιστεψει. α! και παντα ενα πιατακι τοιχου για τη μανουλα. ασχετο αλλα απο το Αιβαλι ειχα καβατζωσει ενα φλιτζανακι του καφε απτον Κανέλλο, το πρωιν ελληνικο καφενείο στην προκθμαία.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τωρα που το λες αυτο θυμηθηκα ..απο Βιεννη αγορασα μεταξυ των πολλων σοοκολατων και μια με τσιλι!!!Δεν ειχα ματαδει τετοιο πραγμα ..αλλα ουτε και ειχα δοκιμασει.Και ουτε προκειται να ξαναδοκιμασω.Αισχος!!!!
Ειχε μια μπιτερ γευση (που δε μου αρεσει ουτως η αλλως ) και στο τελειωμα σου εκαιγε ολο το στομα.
Εμένα μου αρέσει πολύ η σοκολάτα με τσίλι! Είχα φτιάξει πριν λίγα χρόνια κορμό χρησιμοποιώντας την και είχε δώσει ρέστα!

Όσον αφορά το τσάι που αναφέρατε πολλοί, είμαι κι εγώ φανατική! Μου αρέσει να αγοράζω διαφορετικά είδη και να εμπλουτίζω τις γεύσεις που δοκιμάζω, καθώς δεν πίνω καθόλου καφέ και το τσάι είναι το στάνταρ ρόφημά μου! Όταν πηγαίνω UK κάνω πάντα επίσκεψη στα Whittard of Chelsea!

Ονειρεύομαι να πάρω ένα ψυγείο SMEG αλλά δε το έχω σε άμεση προτεραιότητα μιας και κοστίζει όσο τα αεροπορικά για τα νησιά Φίτζι :cool:
I love SMEG!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Πριν πολλά πολλά χρόνια αγόρασα από την αγορά πίσω από το Καπαλί Τσαρσί με τα βιβλιοπωλεία και τα υπαίθρια παλαιοπωλεία ένα βυζαντινό νόμισμα και την Ιλιάδα στα τουρκικά. Από τότε όπου και να είμαι ψάχνω στα βιβλιοπωλεία έλληνες συγγραφείς που αγαπώ μεταφρασμένους στη γλώσσα της χώρας και επίσης αγοράζω αγαπημένα βιβλία στη γλώσσα που εκδόθηκαν, άσχετα αν δεν την μιλώ.
Η χώρα που στα βιβλιοπωλεία της βρήκα τις περισσότερες μεταφράσεις ελλήνων είναι η Φινλανδία (παράξενο ε!) φυσικά δεν μετράνε Γερμανία, Αγγλία και ΗΠΑ στις οποίες οι μεταφράσεις υποστηρίζονται πολλές φορές από ελληνικά χρήματα.
Το πιο ακριβό που αγόρασα είναι ένα νόμισμα από την Πολωνία και το πιο περίεργο (δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το αγόρασα) μια φιάλη για μελάνη με τον αγκυλωτό σταυρό από την Σόφια (δεν ξέρω αν είναι καν αληθινό ή τα παράγουν στη Κίνα για τους φιλοναζιστές).
Τώρα τελευταία θέλω να αγοράζω ρολόγια, δεν είναι όμως πάντοτε φθηνά, ελπίζω στη Μόσχα να βρω ένα μεταχειρισμένο φτηνό Πρέζιντεντ.
έχεις δίκιο..... η ιδέα σου ελληνικά έργα μεταφρασμένα στη γλώσσα της χώρας που επισκέπτεσαι είναι μοναδική!!!! μου είχαν πει ότι στη Βιέννη υπήρχε γειτονιά με βιβλιοπωλέια που είχαν παλαιά βιβλία και κλασσικούς σε ειδικές εκδόσεις αλλά δεν κατάφερα να τη βρω...θα ψάξω για κάτι ανάλογο και στη Βουδαπέστη βέβαια....

Εμένα μου αρέσει πολύ η σοκολάτα με τσίλι! Είχα φτιάξει πριν λίγα χρόνια κορμό χρησιμοποιώντας την και είχε δώσει ρέστα!

Όσον αφορά το τσάι που αναφέρατε πολλοί, είμαι κι εγώ φανατική! Μου αρέσει να αγοράζω διαφορετικά είδη και να εμπλουτίζω τις γεύσεις που δοκιμάζω, καθώς δεν πίνω καθόλου καφέ και το τσάι είναι το στάνταρ ρόφημά μου! Όταν πηγαίνω UK κάνω πάντα επίσκεψη στα Whittard of Chelsea!
wow!!!!! στην επόμενη συνάντησή μας θα μας κεράσεις ένα κομματάκι , έτσι??? πλήήήήήήήήήζ!!!!! :):):)

Να υποθεσω οτι σου αρεσουν οι bitter σοκολατες γιαυτο.Εμενα το παντρεμα πικρο+καυτερο με εστειλε ...μετα αρχισε να με ψιλοενοχλει και το στομαχι μου.
μου αρέσουν όλες οι σοκολάτες :bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εμένα μου αρέσει πολύ η σοκολάτα με τσίλι! Είχα φτιάξει πριν λίγα χρόνια κορμό χρησιμοποιώντας την και είχε δώσει ρέστα!
wow!!!!! στην επόμενη συνάντησή μας θα μας κεράσεις ένα κομματάκι , έτσι??? πλήήήήήήήήήζ!!!!! :):):)
Απο τον κορμο που ειχε φτιαξει πριν λιγα χρονια;:shock:
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Απο τον κορμο που ειχε φτιαξει πριν λιγα χρονια;:shock:
μην αφήσεις κι εσύ κουβέντα να πέσει κάτω.......
:bleh::bleh::bleh::bleh:
θα μας φτιάξει έναν καινούργιο!!!!!!!! εγώ θα φέρω σιροπιαστά από τα Γιάννενα!!!!
:D:D:D
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali

ΙΚΕΑ ε?μια χαρά μου φαίνεται, έχω πάρει κι εγώ κατι παρόμοιο αλλά είναι αυτοί οι κλασσικοί άσπροι μαγνητικοί πίνακες που χρησιμοποιούν και στα σχολεία.. σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, θα το ψάξω κι εγώ :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom