Ενθύμια(Souvenirs)

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πριν πολλά πολλά χρόνια αγόρασα από την αγορά πίσω από το Καπαλί Τσαρσί με τα βιβλιοπωλεία και τα υπαίθρια παλαιοπωλεία ένα βυζαντινό νόμισμα
Eχεις ελεγξει την γνησιοτητα?ειναι χρυσο ή χαλκινο? μηπως ξερεις ποιου αυτοκρατορα?
Μ αρεσουν τα νομισματα και στην Συρια εξω απο αρχαιολογικους ελληνιστικους και ρωμαικους τοπους παρα την απαγορευση επωλουντο νομισματα και εναντι ευτελους αξιας θα ελεγα μαλιστα.....
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
[...]Μου αρέσει που όλοι όσοι μπαίνουν στο σαλόνι μου για πρώτη φορά, αφού ρίξουν μια γενική ματιά και "κόψουν" το χώρο, μετά 2-3 λεπτά πηγαίνουν και στέκονται σ'αυτό το κομμάτι του σπιτιού που είναι και σε μια τόση δα γωνίτσα.
Βρίσκω την ιδέα σου εξαιρετική, fenia42!!! :clap:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Eχεις ελεγξει την γνησιοτητα?ειναι χρυσο ή χαλκινο? μηπως ξερεις ποιου αυτοκρατορα?
Μ αρεσουν τα νομισματα και στην Συρια εξω απο αρχαιολογικους ελληνιστικους και ρωμαικους τοπους παρα την απαγορευση επωλουντο νομισματα και εναντι ευτελους αξιας θα ελεγα μαλιστα.....

Μην ανησυχείς δεν έκανα αρχαιοκαπηλία! ένα απλό χάλκινο φόλι είναι από αυτά που πωλούνται κατά χιλιάδες στην Τουρκία και την Βουλγαρία, δεν υπάρχει κίνδυνος να είναι πλαστό γιατί είναι μικρής αξίας. Απλώς εγώ τότε πολύ νέος πίστευα οτι αγοράζοντάς το το έσωζα από τους βάρβαρους τούρκους. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι στη Σόφια πλάι στο Νέφσκι πωλουν αυθεντικότατες χάλκινες πόρπες εποχής Σιδήρου (800-600 π.Χ) και πολλά άλλα! ειλικρινά απόρησα με την ανεκτικότητα των βουλγάρικων αρχών. Βέβαια αν το καλοσκεφτείς σε παλαιοπωλεία του Βερολίνου και του Παρισιού βρίσκεις τα πάντα νόμιμα αλλά πολύ ακριβότερα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
wow!!!!! στην επόμενη συνάντησή μας θα μας κεράσεις ένα κομματάκι , έτσι??? πλήήήήήήήήήζ!!!!! :):):)
Εντάξει, με έπεισες!:) Για να είμαι ειλικρινής θεωρώ τον κορμό κάπως μονότονο γλυκό, οπότε όταν φτιάχνω προσπαθώ πάντα να βάζω κάτι παράξενο μέσα, ή να ποτίζω τα μπισκότα με άφθονο αλκόολ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
τσου..... θα είναι από αυτά που μου έχει αφήσει η προ προ προ προ γιαγιά μου που δούλευε μαγείρισσα στον Αλή Πασά!!!!
:bleh:
'Ετσι εξηγείται γιατί η γιαγιά σου έκανε παρέα της Κυράς Φροσύνης....
 

sboub

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ/ΤΣΕΧΙΑ/ΣΚΩΤΙΑ-ΙΡΛ
Ταξίδι-Όνειρο
Έλα ντε...
Κι εγώ θα πω.. μαγνητάκια! Προσεγμένα, συνήθως με θέμα μνημεία ή φαγητό (!) και πάντα αντιπροσωπευτικά της χώρας που επισκέφθηκα. Αλλά, και από ταξίδια μου εντός Ελλάδος έχω πολύ ωραία μαγνητάκια. Επίσης, μινιατούρες μνημείων, μπολάκια και χριστουγεννιάτικα στολίδια από Ντίσνεϋλαντ με το Μίκυ και τη Μίνι, και από Βαρκελώνη έφερα τα πιο πολλά: καρτ-ποστάλ με παλιά ισπανικά προϊόντα (κονσέρνες, σαπούνια κτλ.) που θα κάνουμε καδράκια, μια αφίσα στο ίδιο στυλ, λουκάνικα τσορίζο, μίγμα μπαχαρικών για παέλια, μπιζού για μένα (εκεί ξεσκιστήκαμε στα ψώνια, καθότι honeymoon). Στο μπαμπά μου πάντα μπλουζάκι με το όνομα της πόλης, το ίδιο και στη βαφτιστήρα μου.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλα αν βαλουμε και τι δωρακια-ενθυμια φερνουμε σε φιλους και συγγενεις,μεγαλωνει η λιστα.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και πολλά χρόνια συλλέγω εισιτήρια από μετρό,λεωφορεία,μουσεία από τα διάφορα ταξίδια μου. Εχω ακόμα και κάρτα εισόδου στη Disneyland του 1992 :)
Μου αρέσει που όλοι όσοι μπαίνουν στο σαλόνι μου για πρώτη φορά, αφού ρίξουν μια γενική ματιά και "κόψουν" το χώρο, μετά 2-3 λεπτά πηγαίνουν και στέκονται σ'αυτό το κομμάτι του σπιτιού που είναι και σε μια τόση δα γωνίτσα.
" Στο βάσανό μου, χρόνια πολλά " :shock::shock::bleh::bleh:

χαχχαχχααχαχχα
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Για να πω την αλήθεια μου μόνο παλιά αγόραζα από τα νησιά ένα αναμνηστικό σφηνοπότηρο αλλά μέχρι εκεί. το μόνο αναμνηστικό που αγόρασα τελευταία που πιο πολύ ως χρηστικό αντικείμενο το βλέπω είναι μια βεντάλια απο την Ισπανία.. Εκνευρίζομαι δε με την καλύτερη μου φίλη η οποία χαραμίζει ένα ολόκληρο πρωινό των διακοπών της για να πάρει αναμνηστικά για φίλους και οικογένεια..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Για να πω την αλήθεια μου μόνο παλιά αγόραζα από τα νησιά ένα αναμνηστικό σφηνοπότηρο αλλά μέχρι εκεί. το μόνο αναμνηστικό που αγόρασα τελευταία που πιο πολύ ως χρηστικό αντικείμενο το βλέπω είναι μια βεντάλια απο την Ισπανία.. Εκνευρίζομαι δε με την καλύτερη μου φίλη η οποία χαραμίζει ένα ολόκληρο πρωινό των διακοπών της για να πάρει αναμνηστικά για φίλους και οικογένεια..

Αφου ειναι ενα μονο,ειναι καλα!Εμεις 2 με 3 απογευματα,αναλογα με τις μερες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom