Ενθύμια(Souvenirs)

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ ωραίο θέμα και δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό! Μαζεύω μανιωδώς μαγνητάκια! Αντιπροσωπευτικές μινιατούρες, χειροποίητα κοσμήματα, και αν βρω εκείνα τα μηχανήματα που βάζεις μέσα κέρματα και σου αποτυπώνουν πάνω τους κάποιο αξιοθέατο, ή μνημείο! Φυσικά και κρατάω αποκόμματα μουσείων, εισιτήρια, χάρτες μετρό. (Κάπου είχα δει μια ιδέα, μαζεύοντας εισιτήρια, χάρτες μετρό κτλ, μπορείς να φτιάξεις σουπλά! Δεν έχω επιχειρήσει να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά σαν ιδέα με ψήνει.) Και το τραγικό που κάνω και μάλλον χρήζει ιατρικής παρακολούθησης! Προσπαθώ να βρίσκω μικροαντικείμενα κατά βάση χειροποίητα που μπορώ να τα κρεμάω στο χριστουγεννιάτικο δέντρο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kαι γω μαγνητάκια παίρνω (τι πρωτότυπο!), επίσης κούπες, μινιατούρες από αξιοθέατα και πιο σπάνια καπέλα.. Εννοείται και φαγώσιμα ή ποτά (για τα οποία φημίζεται η χώρα) αλλά αυτά τα σουβενίρ δε κρατάνε και πολύ μετά την επιστροφή!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
κλασσικά μαζεύω και εγώ μαγνητάκια! Επίσης, χιονόμπαλες, μικρές ή μεγαλύτερες!

Πρόσφατα, μάλιστα, με τη βοήθεια φίλων, απέκτησα έναν μεγάλο χάρτη της Ευρώπης (1,5μέτροx1μέτρο) ο οποίος είναι μαγνητικός, και σε κάθε χώρα και πόλη κολλάω το αντίστοιχο μαγνητάκι!

σε λίγο καιρό θα σας δείξω και φώτο :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πρόσφατα, μάλιστα, με τη βοήθεια φίλων, απέκτησα έναν μεγάλο χάρτη της Ευρώπης (1,5μέτροx1μέτρο) ο οποίος είναι μαγνητικός, και σε κάθε χώρα και πόλη κολλάω το αντίστοιχο μαγνητάκι!

σε λίγο καιρό θα σας δείξω και φώτο :)
ναι και φωτο θελουμε και που τον πηρες:D:D
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κλασσικά μαζεύω και εγώ μαγνητάκια! Επίσης, χιονόμπαλες, μικρές ή μεγαλύτερες!

Πρόσφατα, μάλιστα, με τη βοήθεια φίλων, απέκτησα έναν μεγάλο χάρτη της Ευρώπης (1,5μέτροx1μέτρο) ο οποίος είναι μαγνητικός, και σε κάθε χώρα και πόλη κολλάω το αντίστοιχο μαγνητάκι!

σε λίγο καιρό θα σας δείξω και φώτο :)
Και'γω θέλω....από που τον αγόρασες;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Συνήθως ψωνίζω αναμνηστικά από τα μαγαζιά των μουσείων.Μου αρέσουν πολύ.Έχω πάρει από τετράδια και ντοσιέ με παραστάσεις από αναγεννησιακούς πίνακες,μέχρι αντζέντες.
Επίσης σπάνια παίρνω μαγνητάκια και καμιά φορά αν βρω πρωτότυπα Χριστουγεννιάτικα στολίδια.
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
κλασσικά μαζεύω και εγώ μαγνητάκια! Επίσης, χιονόμπαλες, μικρές ή μεγαλύτερες!

Πρόσφατα, μάλιστα, με τη βοήθεια φίλων, απέκτησα έναν μεγάλο χάρτη της Ευρώπης (1,5μέτροx1μέτρο) ο οποίος είναι μαγνητικός, και σε κάθε χώρα και πόλη κολλάω το αντίστοιχο μαγνητάκι!

σε λίγο καιρό θα σας δείξω και φώτο :)

Έχει μεγάλη απήχηση ο χάρτης σου οπότε δείξε φώτο επειδή θέλω και εγώ να τον αγοράσω :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ίσως κάτι να μην έχω καταλάβει καλά...

Γιατί χρειάζεται να δώσει κανείς 150-200 ευρώ να αποκτήσει έναν μαγνητικό χάρτη και δεν κολλάει έναν απλό χάρτη σε όποια διάσταση γουστάρει πάνω σε ένα λεπτό μέταλλο, που μπορεί να το βάλει σκέτο ή σε όοοοτι είδος κορνίζα θέλει;

Αν είναι να κολλήσουν μαγνητάκια πάνω, κολλάνε απο μόνα τους στο μέταλλο (λεπτό πχ φύλλο χαλκού), σε τί χρειάζεται να είναι ο χαρτης μαγνητικός;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom