Ενθύμια(Souvenirs)

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Η αλήθεια είναι ότι αν και γενικά δεν είμαι fun της μπύρας, στο Βέλγιο δοκίμασα κάποιες πολύ γευστικές.:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
σανβρώ ότι νάναι γιατι αν δεν βρω παπαλα σουβενιρ...:D
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις. Όλο και κάπου θα καθήσεις για φαγητό ή για ποτό. Αν ζητήσεις κάτι από το μαγαζί, με χαρά θα σου το δώσουν. Και, συνήθως, δωρεάν (εμένα ποτέ δε μου ζήτησαν χρήματα).
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις. Όλο και κάπου θα καθήσεις για φαγητό ή για ποτό. Αν ζητήσεις κάτι από το μαγαζί, με χαρά θα σου το δώσουν. Και, συνήθως, δωρεάν (εμένα ποτέ δε μου ζήτησαν χρήματα).
Εγώ που μαζεύω μπυροπότηρα, αρκετές φορές μου ζήτησαν χρήματα, λίγα είναι η αλήθεα, αν και από όσο ξέρω αυτά είναι διαφημηστικά από τις εταιρείες.
 

papastef

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ψήνεται...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική, Β. Πόλος
Μαζεύω διάφορα, όχι κάτι συγκεκριμένο, συνήθως παίρνω κάτι τοπικό (π.χ. πώμα για μπουκάλια από το Murano). Τα κυριότερα κομμάτια της συλλογής είναι μία φωτογραφική μηχανή, κατάλογοι/αφίσες από μουσεία ή εκθέσεις, αλλά το καμάρι μου είναι μία πινακίδα από βαγόνι τρένου που γράφει το δρομολόγιο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ που μαζεύω μπυροπότηρα,
welcome to the club! :)

αρκετές φορές μου ζήτησαν χρήματα, λίγα είναι η αλήθεα, αν και από όσο ξέρω αυτά είναι διαφημηστικά από τις εταιρείες.
Ναι, συνήθως διαφημιστικά είναι, αλλά κάποιες μπυραρίες έχουν τα δικά τους που ίσως και να τα πουλάνε σαν σουβενίρ. Τώρα, βέβαια, αν έχεις καταναλώσει μερικά λίτρα, ε, μπορεί και να στο χαρίσουν! :)

Και στα φεστιβάλ μπύρας, όπου χρεώνεσαι το ποτήρι έναντι ευτελούς ποσού, αν θες δεν το επιστρέφεις. π.χ., στο φεστιβάλ της Super Bock πέρυσι στην Πορτογαλία, το πορσελάνινο κρίκερ του μισού λίτρου το χρέωναν 3 ευρώ!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις. Όλο και κάπου θα καθήσεις για φαγητό ή για ποτό. Αν ζητήσεις κάτι από το μαγαζί, με χαρά θα σου το δώσουν. Και, συνήθως, δωρεάν (εμένα ποτέ δε μου ζήτησαν χρήματα).
Το είπα κυρίως για λογοπαίγνιο ....μία απο τα ίδια κανα μπυροπότηρο κανα μαγνητάκι και ότι άλλο περίεργο ...η γυναίκα μου έχει τρέλλα με τα πιάτα σουβενίρ ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.107
Φέρνω πίσω πράγματα που αδειάζω απ' τις τσέπες μου: σημειωμένους χάρτες, ηλεκτρονικές κάρτες- κλειδιά ξενοδοχείων, κάρτες πολλαπλών διαδρομών, χαρτονένια σου-πλα ποτηριών, τηλεκάρτες, λίγα κέρματα, αφίσες από γκαλερί (άλλες από το δρόμο κι άλλες αγορασμένες), εισιτήρια μουσείων, βεντάλιες αν κάνει ζέστη. Δεν είναι σουβενίρ, αναπαράσταση του ταξιδιού είναι. Και μαγνητάκια, φυσικά. Σε περιόδους παχιών αγελάδων αγόραζα από ένα μικρό χαρακτικό έργο, όχι πια...Και πορσελάνινες δαχτυλήθρες ραπτικής για τη συλλογή της μαμάς μου.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Φέρνω πίσω πράγματα που αδειάζω απ' τις τσέπες μου: σημειωμένους χάρτες, ηλεκτρονικές κάρτες- κλειδιά ξενοδοχείων, κάρτες πολλαπλών διαδρομών, χαρτονένια σου-πλα ποτηριών, τηλεκάρτες, λίγα κέρματα, αφίσες από γκαλερί (άλλες από το δρόμο κι άλλες αγορασμένες), εισιτήρια μουσείων, βεντάλιες αν κάνει ζέστη. Δεν είναι σουβενίρ, αναπαράσταση του ταξιδιού είναι. Και μαγνητάκια, φυσικά. Σε περιόδους παχιών αγελάδων αγόραζα από ένα μικρό χαρακτικό έργο, όχι πια...Και πορσελάνινες δαχτυλήθρες ραπτικής για τη συλλογή της μαμάς μου.
χαχαχαχα κι εγώ έτσι ακριβώς! Εισιτήρια, χάρτες, διαφημιστικά φυλλάδια που μοίραζαν στον δρόμο...εντελώς ο,τι να'ναι. Ε και όλο και κάτι θα αγοράσω, συνήθως το κλασικό μαγνητάκι ή ότι άλλο μου τραβήξει την προσοχή, αλλά κατα προτίμηση μικρό σε μέγεθος για να χωράει εύκολα στην αποσκευή και να μην την βαραίνει.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Eνα είναι το αντίκειμενο που ψάχνω απελπισμένα. Δεν το βρίσκω πάντα.
Μαριονέτες. Εχω μια μικρή συλλογή απο αυτές. Δεν αγοράζω βέβαια τυχαίες μαριονέτες. Πρέπει να είναι οπωσδήποτε χειροποίητες και φυσικά παραδοσιακές. Πρέπει να έχουν φτιαχτεί στην χώρα που επισκέπτομαι και όχι να έχουν γίνει εισαγωγή. Πρέπει τα υλικά κατασκευής τους να είναι φυσικά, υπό την έννοια να μην έχουν πχ πλαστικά εξαρτήματα πάνω. Αν βρω και αντίκες ακόμα καλύτερα. Στην συλλογή μου "φτηνιάρα" μαριονέτα δεν υπάρχει.
Δυστυχώς δεν βρίσκω πάντα αυτό που θέλω και επειδή δεν συμβιβάζομαι με κάτι που δεν μπορεί να γίνει μέρος της συλλογής μου, πολύ απλά δεν αγοράζω.
Οι λόγοι που επέλεξα την συγκεκριμένη συλλογή, είναι γιατί πιστεύω ότι -όπως ο δικός μας καραγκιόζης- το κουκλοθέατρο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τις παραδόσεις μιας χώρας. Μέσω του θεάτρου σκιών (Ελλάδα, Ινδονησία, Τουρκία κλπ) και κουκλοθεάτρου (Τσεχία, Βιετνάμ, Κίνα Ινδία κλπ) οι λαοί έχουν περάσει όλη τους την κουλτούρα, τς κρυφές παραδόσεις, τα ήθη, τα έθιμα ακόμα και την ιστορία τους.

Εχω βάψει έναν μεγάλο τοίχο με σκούρο καφέ χρώμα και τις έχω κρεμάσει εκεί σε ολόκληρη την επιφάνεια του από πάνω έως κάτω . Το βράδυ όταν τις φωτίζω διακριτικά, τα πρόσωπά τους σου διηγούνται ιστορίες για Μαχαραγιάδες, μαγισσες, καλικάτζαρους, τζίνια, δράκους, ξωτικά , βεζύρηδες, ξόρκια, κούληδες, και λυχνάρια.

Επίσης μέσω της συλλογής μου, μπορώ και ταξιδεύω νοερά στις χώρες, αλλά και μαθαίνω πολλά πράγματα για αυτές , αφού με προκαλούν να διαβάζω για τις ιστορίες που διηγούνται οι εκάστοτε κούκλες. Για παράδειγμα έχω αγοράσει μια κούκλα στην Ινδία που "πρωταγωνιστεί" στο έπος Ραμαγιάνα, αλλά και απο Ελλάδα έχω μια κλασσική φογούρα του Καραγκιόζη (η τελευταία δυστυχώς όχι αντίκα όπως θα ήθελα).

Εντύπωση μου κάνει επίσης το διαφορετικό είδος μηχανισμών κίνησης που χρησιμοποιείται στις διάφορες χώρες. Τον πιο πρωτότυπο , τον έχω συναντήσει στην Σλοβακία (μια μάγισσα απο πηλό, με καμπούρα και σύρματα ανάμεσα στα μέλη αντί τα κλασσικά σκοινάκια).

Ορίστε και 2 που αγορασα στην Νότια Κίνα

afarm9.staticflickr.com_8315_8032746060_c8d8532050.jpg
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εκτος απο το παραδοσιακο μαγνητακι,μαζευω ολα τα φυλλαδια,τις αποδειξεις,χαρτες,καρτες και τα βαζω σε ενα σακκουλακι ωστε οταν με πιασει νοσταλγια τα ανοιγω και τα βλεπω(μαζι με τις φωτογραφιες).
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ιδέα για παρουσίαση ταξιδιωτικών ενθυμίων

Επειδή κι εγώ μαζεύω χαρτούρα στα ταξίδια μου, όπως η paefstra, αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ ή που συνδέονται με τις πιο έντοντες αναμνήσεις τα έχω αραδιάσει ωραιότατα πάνω στην τραπεζαρία μου και με ένα τζαμάκι από πάνω είναι πραγματικά χαρούμενα και όμορφα. Επίσης κρύβεται το τραπέζι, το οποίο δε συμπάθησα ποτέ γιατί είναι εντελώς φοιτητικό και αδιάφορο :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Επίσης παίρνω χειροποίητα κοσμήματα με ημιπολύτιμους λίθους.Μπλουζάκια σπάνια,αλλά όταν πάρω κοιτάω από το τι ύφασμα είναι μέχρι που φτιάχνεται.:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom