Ενθύμια(Souvenirs)

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για τις φωτογραφίες αυτό που ξεκίνησα να κάνω εδώ και δύο χρόνια είναι σχεδόν από κάθε ταξίδι στο εξωτερικό να φτιάχνω ένα photobook (τώρα πρέπει να'ναι 8 τα βιβλία μου). Με χοντρό εξωφυλλο και όσο γίνεται καλύτερη ποιότητα. Έχω χρησιμοποιήσει 3 εταιρίες και η μία ξεχωρίζει (δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω ονόματα). Αν φτιάχνει και κανενας άλλος photobook ας μου γράψει αν θέλει εντυπώσεις μήπως υπάρχει και καμιά άλλη εταιρία καλύτερη να δοκιμάσω..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Eνα είναι το αντίκειμενο που ψάχνω απελπισμένα. Δεν το βρίσκω πάντα.
Μαριονέτες. Εχω μια μικρή συλλογή απο αυτές. Δεν αγοράζω βέβαια τυχαίες μαριονέτες. Πρέπει να είναι οπωσδήποτε χειροποίητες και φυσικά παραδοσιακές. Πρέπει να έχουν φτιαχτεί στην χώρα που επισκέπτομαι και όχι να έχουν γίνει εισαγωγή. Πρέπει τα υλικά κατασκευής τους να είναι φυσικά, υπό την έννοια να μην έχουν πχ πλαστικά εξαρτήματα πάνω. Αν βρω και αντίκες ακόμα καλύτερα. Στην συλλογή μου "φτηνιάρα" μαριονέτα δεν υπάρχει.
Δυστυχώς δεν βρίσκω πάντα αυτό που θέλω και επειδή δεν συμβιβάζομαι με κάτι που δεν μπορεί να γίνει μέρος της συλλογής μου, πολύ απλά δεν αγοράζω.
Εξαιρετική ιδέα. Την είχα κι εγώ αλλά γρήγορα σταμάτησα, κυρίως για τους λόγους που αναφέρεις αλλά και γιατί ... δεν είχα έξτρα τοίχο να βάψω καφέ! :haha:

ΟΙ λίγες που είχα προλάβει να πάρω από Ινδία, κλπ. κρέμονταν απ' το ταβάνι αλλά σκιάζονταν οι επισκέπτες! :haha: Μετακόμισαν στο σπίτι μιας φίλης, τους άρεσε καλύτερα εκεί, και ... έμειναν... :(

Από τότε πνίγω τον πόνο μου στα ... ποτήρια μπύρας που τις αντεκατέστησαν... :bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΟΙ λίγες που είχα προλάβει να πάρω από Ινδία, κλπ. κρέμονταν απ' το ταβάνι αλλά σκιάζονταν οι επισκέπτες! :haha:
:haha::haha: ΑΥΤΟ ήθελα να το δω. Υπάρχουν φωτογραφίες?
Ποτήρια μάζευα και εγώ παλιά , αλλά δυστυχώς, καθώς καταλαβαίνεις ελαχιστα έχουν απομείνει (Μάρία τα'πλυνες τα πιάτα? Τα σπασε η γάτα)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
:haha::haha: ΑΥΤΟ ήθελα να το δω. Υπάρχουν φωτογραφίες?
Μπαααα... εκείνη την εποχή, φωτογραφική μηχανή είχαν μόνον οι πλούσιοι! :haha: Αν και, εμάς που καπνίζαμε Camel και Marlboro, οι ντόπιοι σαν εκατομμυριούχους μας βλέπανε! :bleh: ... και, η φτωχή Lubitel έμοιαζε για Rolleiflex στα μάτια τους.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για τις φωτογραφίες αυτό που ξεκίνησα να κάνω εδώ και δύο χρόνια είναι σχεδόν από κάθε ταξίδι στο εξωτερικό να φτιάχνω ένα photobook (τώρα πρέπει να'ναι 8 τα βιβλία μου). Με χοντρό εξωφυλλο και όσο γίνεται καλύτερη ποιότητα. Έχω χρησιμοποιήσει 3 εταιρίες και η μία ξεχωρίζει (δε ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω ονόματα). Αν φτιάχνει και κανενας άλλος photobook ας μου γράψει αν θέλει εντυπώσεις μήπως υπάρχει και καμιά άλλη εταιρία καλύτερη να δοκιμάσω..
Πες τις εταιρείες ντε,να μάθουμε κι οι υπόλοιποι.
Εγώ η μία που δοκίμασα μετά από πρόταση συμφορουμίτισσας είχε καλό αποτέλεσμα ως εκτύπωση αλλά κακό σε δέσιμο (έχει διαλυθεί το άλμπουμ) με μαλακό εξώφυλλο και λίγες σχετικά σελίδες.

Το επόμενο θα δοκιμάσω να είναι χοντρό και μπόλικες σελίδες για να μπορεί να γίνει δέσιμο σωστό.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πες τις εταιρείες ντε,να μάθουμε κι οι υπόλοιποι.
Εγώ η μία που δοκίμασα μετά από πρόταση συμφορουμίτισσας είχε καλό αποτέλεσμα ως εκτύπωση αλλά κακό σε δέσιμο (έχει διαλυθεί το άλμπουμ) με μαλακό εξώφυλλο και λίγες σχετικά σελίδες.

Το επόμενο θα δοκιμάσω να είναι χοντρό και μπόλικες σελίδες για να μπορεί να γίνει δέσιμο σωστό.
Η συμφορουμίτισσα έχει κάνει όλα τα βιβλία (7) με χοντρο εξώφυλλο και με μέτριες έως πολλές σελίδες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Περιμένει και το 8ο της Κων/πολης σε λίγες μέρες. :D
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η συμφορουμίτισσα έχει κάνει όλα τα βιβλία (7) με χοντρο εξώφυλλο και με μέτριες έως πολλές σελίδες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Περιμένει και το 8ο της Κων/πολης σε λίγες μέρες. :D

Συμφορουμίτισσα, μια ακόμη καταπληκτική δουλειά!! Μπράβο σας!! :clap::clap:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πες τις εταιρείες ντε,να μάθουμε κι οι υπόλοιποι.
Εγώ η μία που δοκίμασα μετά από πρόταση συμφορουμίτισσας είχε καλό αποτέλεσμα ως εκτύπωση αλλά κακό σε δέσιμο (έχει διαλυθεί το άλμπουμ) με μαλακό εξώφυλλο και λίγες σχετικά σελίδες.

Το επόμενο θα δοκιμάσω να είναι χοντρό και μπόλικες σελίδες για να μπορεί να γίνει δέσιμο σωστό.
Maltakia έχει σημασία η επιλογή του εξώφυλλου! Έχω δοκιμάσει σε τρεις εταιρίες και τη πιο καλή ποιότητα έχει το myikona.gr (χοντρό εξώφυλλο). Εσείς για ποιά εταιρία μιλάτε;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Α εσεις κάνετε σε ξένο.. Συμφέρει με τα μεταφορικά; κάνει πολλές μέρες ναρθει;
Το τελευταίο μας ήρθε τελικά πιο γρήγορα από ποτέ.
Το παραγγείλαμε την περασμένη Κυριακή και σήμερα το παραλάβαμε κιόλας.:D
Ήρθε με fedex. Προφανώς έχουν πλέον κάποια συνεργασία, γιατί εμείς είχαμε δηλώσει όπως πάντα, απλή αποστολή ταχυδρομείου.

Το αν σε συμφέρει το συγκεκριμένο site, μόνο εσύ μπορείς να το υπολογίσεις. Εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Τί μέγεθος θα έχει, πόσες σελίδες, τί χαρτί και εξώφυλλο, πόσα τεμάχια θα παραγγείλεις, τί τρόπο αποστολής θα επιλέξεις κλπ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το τελευταίο μας ήρθε τελικά πιο γρήγορα από ποτέ.
Το παραγγείλαμε την περασμένη Κυριακή και σήμερα το παραλάβαμε κιόλας.:D
Ήρθε με fedex. Προφανώς έχουν πλέον κάποια συνεργασία, γιατί εμείς είχαμε δηλώσει όπως πάντα, απλή αποστολή ταχυδρομείου.

Το αν σε συμφέρει το συγκεκριμένο site, μόνο εσύ μπορείς να το υπολογίσεις. Εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Τί μέγεθος θα έχει, πόσες σελίδες, τί χαρτί και εξώφυλλο, πόσα τεμάχια θα παραγγείλεις, τί τρόπο αποστολής θα επιλέξεις κλπ.
Όντως πολύ γρήγορα παραλάβατε! Εδώ από Θεσσαλονίκη για Αθήνα (από εκει που παίρνω εγώ) μέχρι να το φτιάξουν και να το στείλουν κάνουν κοντά 2 βδομάδες.. Βέβαια υπήρξαν φορές που πήρα photobook από εκεί στη μισή τιμή με προσφορά groupon ή goldendeals, 20χ30cm, 26σελ. με χοντρό εξωφυλλο στα 12 ευρώ (+4 τα μεταφορικα) ή 22 ευρώ με glossing στις σελίδες, δηλαδή πολύ φθηνά.. Τώρα όταν δε παίζει προσφορά ίσως να μπορώ να βρω κάτι καλύτερο με τα 40 ευρώ που είναι η κανονική τιμή.. Αν δοκιμάσω στο δικό σας για ένα photobook 30 σελίδων τι μεταφορικά να υπολογίζω;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom