Ενθύμια(Souvenirs)

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Τα στυλό από ξενοδοχεία κυρίως αλλά καί από καφέ κτλ έχουν αναφερθεί;Τα είχα ξεχάσει και εγώ καθώς σήμερα ψάχνοντας κάτι άλλο βρήκα αρκετά.Θέλουν καθάρισμα και ταξινόμηση.
λοιπόν δεν τα είχα σκεφθεί ποτέ τα στυλό! Μόνο τα μολυβάκια από το ΙΚΕΑ παίρνω, αλλά αυτά δεν είναι από ταξίδι βέβαια! ΄Ομως έχω "βουτήξει" φλυτζάνι από ξενοδοχείο και ποτήρι μπύρας από μπαρ, εκτός από τα πάμπολλα sous-verre. :cool:
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Εγω εχω ολοκληρο σερβιτσιο ,απο airlines - τις χρυσες εποχες - και εχω απαλλοτριώσει μεχρι πετσετες απο hotels :lol:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.328
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τώρα το βρήκα το θέμα και μου αρέσει. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Πάντα αγοράζουμε κάποια μικρά σουβενίρ από τα ταξίδια μας. Σχεδόν όλα είναι κρεμασμένα στους τοίχους του σπιτιού.
Πριν δυο χρόνια τα ξεκρέμασα όλα και τα φωτογράφισα ένα-ένα για να φτιάξω-τυπώσω ένα άλμπουμ με αυτά. Δεν το προχώρησα όμως.
Εγώ θα βάζω εδώ ένα σουβενίρ κάθε φορά και θα λέω και κάτι για αυτό. Δεν διάβασα όλα τα ποστ, οπότε αν έχει ειπωθεί κάτι διαφορετικό να μου το πείτε.
Πρώτη φωτογραφία από τη Νότια Αφρική το 2008. Είχαμε πάει σε μια υπέροχη αγορά στο Κέιπ Τάουν και η μάσκα μας άρεσε πολύ. Αλλά και φίλοι που έρχονται στο σπίτι την προσέχουν ιδιαίτερα.
1610089604391.jpeg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Δεν ειμαι ο τυπος που αγοραζει φανατικα μαγνητακια. Ενα απο καθε ταξιδι και καμια φορα κανενα.
Αγοραζω ομως πραγματα που μπαινουν σε κορνιζες, κυριως χαρακτικα.(χαλκογραφιες η λιθογραφιες). Συνηθως με ταλαιπωρει η μεταφορα, μη "σπασουν". Ποτε ζωγραφιες στο ποδι απο πλανοδιους, αλλα προτιμω κατι που μου θυμιζει την πολη.
Επειδη συχνα τα βρισκω ακριβα, εναλλακτικα το δευτερο που παιρνω ειναι υφασματινες τσαντες απο μουσεια, που ολο και καπου θα χρησιμοποιηθουν ως βοηθητικες και δεν ειναι βαριες στις βαλιτσες. Επισης καπου καπου βιβλια με συλλογες απο μουσεια, αν μου εχουν αρεσει πολυ.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Και εγω δεν μπορω να πω ότι αγοραζω φανατικά μαγνητακια. Μου αρέσουν πολύ τα κουτια, είτε ξύλινα είτε μεταλλικα. 'Ολο και κάπου χρησιμεύουν, οποτε αν βρω κανενα που μου αρεσει, το αγοράζω.

Την τελευταία τετραετια, το μόνιμο σουβενιρ -αν βρω ταχυσρομείο- είναι οι ποστκαρντς(δελτάρια α λα Ελληνικα). Γραφω και δυο τρεις αραδες απο πίσω και τις ταχυδρομω. Έτσι έχω πάντα κάτι να περιμένω και μετα το τέλος τους ταξιδιου.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Τώρα το βρήκα το θέμα και μου αρέσει. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Πάντα αγοράζουμε κάποια μικρά σουβενίρ από τα ταξίδια μας. Σχεδόν όλα είναι κρεμασμένα στους τοίχους του σπιτιού.
Πριν δυο χρόνια τα ξεκρέμασα όλα και τα φωτογράφισα ένα-ένα για να φτιάξω-τυπώσω ένα άλμπουμ με αυτά. Δεν το προχώρησα όμως.
Εγώ θα βάζω εδώ ένα σουβενίρ κάθε φορά και θα λέω και κάτι για αυτό. Δεν διάβασα όλα τα ποστ, οπότε αν έχει ειπωθεί κάτι διαφορετικό να μου το πείτε.
Πρώτη φωτογραφία από τη Νότια Αφρική το 2008. Είχαμε πάει σε μια υπέροχη αγορά στο Κέιπ Τάουν και η μάσκα μας άρεσε πολύ. Αλλά και φίλοι που έρχονται στο σπίτι την προσέχουν ιδιαίτερα.
View attachment 335435
εχω ακριβως την ιδια που την αγορασα ομως απο Καμερουν
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν είναι να αγοράσω κάτι χειροπιαστό μικρό που να μην είναι φαγητό, θα αγοράσω σελιδοδείκτες. Έχω ένα κόλλημα με δαύτους. Τον πιο ωραίο τον είχα αγοράσει από τη Χαϊδελβέργη, μαύρος με χρυσές λεπτομέρειες, ένα κόσμημα. Κρίμα που τον έχω στην Ελλάδα, θα τον ανέβαζα αλλιώς.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.328
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Την μάσκα αυτή την πήραμε από την Κατμαντού στο Νεπάλ το καλοκαίρι του 2001. Έχει πλάτος 20 πόντους και ύψος 35. Στη φωτογραφία δεν φαίνεται αλλά στον τοίχο δείχνει λίγο τρομαχτική.
1610132807589.jpeg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχω τρελό κόλλημα με τους σελιδοδείκτες και δεν έχει να κάνει με τα ταξίδια....έχω άπειρους! Τις προάλλες μου στείλανε ένα βιβλίο δώρο και μαζί με αυτό και ένα ημερολόγιο-σελιδοδείκτες (για κάθε μήνα του έτους και έναν σελιδοδείκτη). Είναι περιττό να πω οτι 'πέταξα' το βιβλίο στην άκρη μόλις είδα τους σελιδοδείκτες....κολληματάρα λέμε!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.278
Δεν αγοραζω αντικειμενα που καθονται στο σπιτι για να μη μαζευω πραγματα, θελω το χωρο μου αδειο. Εκτος βεβαια κ αν δω κατι που να με ενθουσιασει, δεν εχει συμβει ως τωρα γιατι αν κατι πραγματικα με ενθουσιασει, θα ειναι συνηθως πανακριβο κ μεγαλο.
Οποτε αγοραζω απο τα ταξιδια μου κατι που να φοριεται (απο τα μακρινα ταξιδια) και να εχει ενα παραδοσιακο καπως στυλ, φορεσιμο ομως, οχι τιποτα τρελο. Οχι απο καθε ταξιδι κ μονο αν κατι μου αρεσει πολυ. Δεν κραταω αντικειμενα, εισητηρια, χαρτακια, σουβενιρ κ δεν τραβαω κ φωτογραφιες. Αντε δυο τρεις κ αν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
@Sassenach77 , @mikrh tsopana εχετε σκεφτει οτι οι πολυ ωραιοι σελιδοδεικτες μπορουν να μπουν ολοι μαζι σε κορνιζα στον τοιχο ωστε να μη χανονται σε συρταρια και να τους χαιρεστε συνεχεια? Το γνωστο σουηδικο καταστημα ειναι πολυ βολικο για κορνιζες.
Εγω ειμαι μανουλα στα ξεχασμενα σουβενιρ. Προπερσι παραλιγο να αγορασω το ιδιο βιβλιο απο ενα μουσειο επειδη το ειχα ξεχασει σε μια σακουλιτσα με σουβενιρ απο την πρωτη επισκεψη σε ενα συρταρι. Ο,τι φαινεται με τζαμι σε τοιχο προστατευεται και το θυμαται καποιος οτι το εχει και που το εχει :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom