Ενθύμια(Souvenirs)

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παζλ-5000 κομμάτια

Μοντέρνα Ρώμη του Τζιοβάνι Πάολο Πανινι
_20210109_125723.JPG

Εδώ φαίνεται το μισό. Το άλλο μισό είναι από κάτω και άλλη μία λωρίδα στη μέση είναι φτιαγμένη και αποθηκευμένη μέσα στο κουτί του. Τώρα πρέπει να βρω μία όμορφη κορνίζα...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μια έκδοση της Ιλιάδας στη γλώσσα της χώρας επίσκεψης είναι η δική μου εμμονή.
Στην Πόλη κάποτε πριν πολλά χρόνια υπήρχε μια αγορά βιβλίων σε ένα στενό από το Καπαλί Τσαρσί προς το Πανεπιστήμιο, εκτός από παλιές εκδόσεις αγόραζες εύκολα βυζαντινά και οθωμανικά νομίσματα και άλλα αντικείμενα αυθεντικότατα, νομίζω η απαγόρευση αυτής της δραστηριότητας ήταν το μόνο καλό που έκανε ο Ερντογάν.
Από την Βουλγαρία και την Κροατία δεν ξέρω γιατί αλλά αγοράζαμε αυθεντικά(?) σουβενίρ Ναζί. Από τις πρώην κομμουνιστικές χώρες πρόλαβα αυθεντικά μετάλλια, κάρτες, βιβλία, τώρα σχεδόν όλα είναι ψεύτικα. Στην Αλβανία και στη Βουλγαρία έβρισκες αυθεντικά αρχαία αντικείμενα, δεν αγόρασα ποτέ μόνο τα φωτογράφιζα.
Οι καλύτερες αγορές παλιών αντικειμένων που ξέρω εγώ είναι στο Βερολίνο και στις Κάννες, πολύ καλή της Ζυρίχης αλλά απλησίαστη. Τα ομορφότερα και πιο περίεργα πράγματα, ίσως τυχαία, τα βρήκα στην Γαλλία και την Γερμανία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μια έκδοση της Ιλιάδας στη γλώσσα της χώρας επίσκεψης είναι η δική μου εμμονή.
Στην Πόλη κάποτε πριν πολλά χρόνια υπήρχε μια αγορά βιβλίων σε ένα στενό από το Καπαλί Τσαρσί προς το Πανεπιστήμιο, εκτός από παλιές εκδόσεις αγόραζες εύκολα βυζαντινά και οθωμανικά νομίσματα και άλλα αντικείμενα αυθεντικότατα, νομίζω η απαγόρευση αυτής της δραστηριότητας ήταν το μόνο καλό που έκανε ο Ερντογάν.
Από την Βουλγαρία και την Κροατία δεν ξέρω γιατί αλλά αγοράζαμε αυθεντικά(?) σουβενίρ Ναζί. Από τις πρώην κομμουνιστικές χώρες πρόλαβα αυθεντικά μετάλλια, κάρτες, βιβλία, τώρα σχεδόν όλα είναι ψεύτικα. Στην Αλβανία και στη Βουλγαρία έβρισκες αυθεντικά αρχαία αντικείμενα, δεν αγόρασα ποτέ μόνο τα φωτογράφιζα.
Οι καλύτερες αγορές παλιών αντικειμένων που ξέρω εγώ είναι στο Βερολίνο και στις Κάννες, πολύ καλή της Ζυρίχης αλλά απλησίαστη. Τα ομορφότερα και πιο περίεργα πράγματα, ίσως τυχαία, τα βρήκα στην Γαλλία και την Γερμανία.
Για παλαιοπωλεια, ψηφιζω Αγγλια. Εχω παρει εκδοσεις βιβλιων αρχων του 20ου αι. Και πορσελανινους κρικους πετσετων απο αυθεντικη bone china Staffordshire (μην το ψαξετε οι vegans θα εχουμε εγκεφαλικα). Και τους χρησιμοποιω μερικες φορες γιατι μια ζωη την εχουμε.
20210109_135204.jpg
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Πρόταση για @Defkalion: Virtual Ταξιδιωτικό μουσείο, να βγάλουμε φωτό όλα τα ενθύμια που έχουμε στην κατοχή μας και πατώντας πάνω σε κάθε χώρα του ψηφιακού χάρτη να εμφανίζονται τα σουβενίρ, πληροφορίες της χώρας και link/παραπομπή στο forum και τις ταξιδιωτικές ιστορίες ανά προορισμό
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ένα μικρό αναμνηστικό από τη Χαβάη, που επισκεφτήκαμε το καλοκαίρι του 2016. Είναι μικρό και σχετικά φτηνό, γιατί εκεί ήταν όλα αρκετά ακριβά. Κοσμεί ένα σημείο στον τοίχο μας. Το ταξίδι στα δυο νησιά του Ειρηνικού συνδυάστηκε με την επίσκεψή μας στην Αλάσκα.
1610216186113.jpeg
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Και εγώ έχω κόλλημα με τους σελιδοδείκτες αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να αγοράσω από ταξιδι,καλή ιδεα!!!Μαλλον θα φτιάξω σελιδοδείκτες με φωτό από τα ταξίδια μου!Γιατι με το κόλλημα που είχα έμαθα και φτιάχνω μόνη μου!!!Και ιδού η απόδειξη για να καταλάβεις ομοιοπαθή «outlander fan”ταξιδιωτισσα!!!!
E954611B-A8C6-4D53-A58A-C436DD2957F8.jpeg
F7B3C185-0B44-4BFE-9A3E-A88DFE729E96.jpeg
C974C520-F60F-4E30-BEA2-27C08A04D2B8.jpeg
Έχω τρελό κόλλημα με τους σελιδοδείκτες και δεν έχει να κάνει με τα ταξίδια....έχω άπειρους! Τις προάλλες μου στείλανε ένα βιβλίο δώρο και μαζί με αυτό και ένα ημερολόγιο-σελιδοδείκτες (για κάθε μήνα του έτους και έναν σελιδοδείκτη). Είναι περιττό να πω οτι 'πέταξα' το βιβλίο στην άκρη μόλις είδα τους σελιδοδείκτες....κολληματάρα λέμε!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και εγώ έχω κόλλημα με τους σελιδοδείκτες αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να αγοράσω από ταξιδι,καλή ιδεα!!!Μαλλον θα φτιάξω σελιδοδείκτες με φωτό από τα ταξίδια μου!Γιατι με το κόλλημα που είχα έμαθα και φτιάχνω μόνη μου!!!Και ιδού η απόδειξη για να καταλάβεις ομοιοπαθή «outlander fan”ταξιδιωτισσα!!!! View attachment 335632 View attachment 335633 View attachment 335633 View attachment 335634
πανέμορφες! φτιάξε όμως και για άνδρες αναγνώστες,
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σε ευχαριστώ πολύ!Εχω φτιάξει και για άντρες αλλά δυστυχώς δεν διαβάζουν τόσο πολύ όσο εμείς είναι η αλήθεια!!!!
B29C63F0-F1DC-4585-AEEC-385DCF17BBF1.jpeg
1B3EA48B-4DC7-49B7-9A57-4D52E00DB736.jpeg
πανέμορφες! φτιάξε όμως και για άνδρες αναγνώστες,
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και εγώ έχω κόλλημα με τους σελιδοδείκτες αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να αγοράσω από ταξιδι,καλή ιδεα!!!Μαλλον θα φτιάξω σελιδοδείκτες με φωτό από τα ταξίδια μου!Γιατι με το κόλλημα που είχα έμαθα και φτιάχνω μόνη μου!!!Και ιδού η απόδειξη για να καταλάβεις ομοιοπαθή «outlander fan”ταξιδιωτισσα!!!! View attachment 335632 View attachment 335633 View attachment 335633 View attachment 335634
😍🥰 πολύ όμορφοι, μπράβο σου!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ευχαριστώ παρά πολύ!!!😍😍😍
QUOTE="Sassenach77, post: 820416, member: 28367"]
😍🥰 πολύ όμορφοι, μπράβο σου!
[/QUOTE]
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μετά τους πανέμορφους σελιδοδείκτες της @magda pap. , επανέρχομαι με κάτι πιο στιβαρό.
Είναι ένα τεράστιο μαχαίρι από το Θιβέτ. Έχει συνολικό μήκος 40 πόντους. Το 2002, αφού είχαμε επισκεφτεί την Ποτάλα στη Λάσα, κατεβαίναμε με τα πόδια μέχρι την κεντρική πλατεία της πόλης. Στο μονοπάτι κατηφορίζοντας είχε μαγαζάκια με αναμνηστικά. Εγώ είδα τη μαχαίρα και την κοίταζα. Τη βγάζει από τη θήκη της και μου τη δείχνει ο τύπος. Εγώ κάνω μια γκριμάτσα και καταλαβαίνει ότι την θεωρώ κάτι σαν πλαστική. Την πιάνει και βαρά μια δυνατή στη σιδεριά που κρατούσε τα ράφια του. Κόντεψε να την κόψει! Μπήκε μέσα στο σίδερο 2-3 χιλιοστά. Εννοείται την αγόρασα αμέσως. Ευτυχώς το μόνο που μου χρειάστηκε ως τώρα ήταν να τη δείχνω στους επισκέπτες του σπιτιού μας.
Εντάξει, φαίνεται λίγο κιτς, αλλά αυτό που μετρά είναι η ιστορία της.
1610261989102.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom