Ενθύμια(Souvenirs)

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ένα μικρό μπουκαλάκι με άμμο από την Ιορδανία φαίνεται στο επόμενο ενθύμιό μου. Το είχαμε πάρει το 2001 στην πρώτη μας επίσκεψη στη χώρα αυτή. Ουσιαστικά ήμασταν από εκεί περαστικοί πηγαίνοντας για την Ινδία. Μείναμε μια βραδιά, αλλά είχαμε ολόκληρη την επόμενη μέρα δική μας. Ήταν αρκετή για να πάμε στην περίφημη Πέτρα. Μας άρεσε πολύ η χώρα και θέλαμε να την επισκεφτούμε για περισσότερες μέρες, όμως προέκυψε άλλη μια μέρα το 2006 πηγαίνοντας αυτή τη φορά στη Σρι Λάνκα. Στο χρόνο που είχαμε, ενώ όλοι οι άλλοι από το γκρουπ πήγαν φυσικά στην Πέτρα, εμείς πήραμε ένα ταξί όλη μέρα και μας πήγε αρχικά στη Γέρασα και μετά στη Νεκρά Θάλασσα και τέλος στο Λόφο του Μωυσή (ή κάπως έτσι).
Με αυτές τις δυο από σπόντα επισκέψεις δεν έτυχε να κάνουμε το πλήρες ταξίδι για τη χώρα. Θεωρούμε ότι έχουμε δει τα πιο σπουδαία μέρη.
1611560959615.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εδώ άλλη μια μάσκα από την Καμπότζη αυτή τη φορά. Την αγοράσαμε από την Πνομ Πενχ το 2010 που είχαμε κάνει το ταξίδι Καμπότζη-Βιετνάμ. Είχαμε σηκωθεί ένα πρωί και κάναμε βόλτα κοντά στο ξενοδοχείο μας. Η πόλη μόλις ξυπνούσε κι εμείς από το τζετ λαγκ δεν είχαμε καλό ύπνο. Όμως μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε τους ντόπιους να απλώνουν τις πραμάτειες τους.
1611648706580.jpeg
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δώρα συγγενών από την τελευταία επίσκεψή μας στην Αλγερία. Απο ότι μου είπαν είναι αυθεντικά και όχι κινέζικα που κυκλοφορούν ευρέως στα παζάρια του Αλγερίου.

IMG_20210126_083939.jpg


Πορσελάνινο πιατάκι με παραστάσεις από τα πιο δημοφιλή μνημεία του Αλγερίου. Δίπλα ένα χειροποίητο ξύλινο διακοσμητικό γουδί.

IMG_20210126_102927.jpg


Άλλο ένα πιάτο με τον χάρτη της Αλγερίας και τις επαρχίες της μαζί με τα κράτη που συνορεύει.

IMG_20210126_083708.jpg


Ανάγλυφος πίνακας ζωγραφικής με άμμο από γνωστό καλλιτέχνη στην Κάσμπαχ του Αλγερίου. Λόγω μεγέθους αναγκάστηκα να αποσυναρμολογήσω την κορνίζα για να χωρέσει στη βαλίτσα και να την ανασυγκολλήσω στην Ελλάδα για να μπει στον τοίχο αλλά άξιζε τον κόπο!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ρε συ @travelbreak , με τόσα πολλά σουβενίρ, μπας και είσαι σε κανά μουσείο και τραβάς φωτογραφίες και μας λες μετά ότι είναι δικά σου? :haha:
Για να σου πω την αλήθεια, λίγα μουσεία με έχουν τραβήξει. Γι αυτό δεν πολύ πάω. Όμως όλα αυτά που ποσταρω είναι στο σπίτι μου. Θα τα δούμε όλα (σχεδόν ) σιγά σιγά. Για λίγες μέρες θα κάνω μια παύση γιατί έφυγα για πενταήμερο. Θα επανέλθω.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Την δεύτερη μέρα του ταξιδιού στο Μεξικό το 1999, στην πόλη του Μεξικού η Ντίνα αγόρασε αυτό το τεράστιο σομπρέρο. Το κρατούσε σε όλο το δεκαπενθημερο ταξίδι. Μάλιστα αργότερα αγόρασε και δεύτερο από τη Μέριδα. Τώρα κοσμεί ένα μεγάλο μέρος του τοίχου στο εξοχικό μας.
IMG_20210130_155830.jpg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Κυριακή σήμερα, και είμαστε ακόμα στο εξοχικό μας. Μαζεύουμε ελιές! Γι αυτό και το επόμενο ενθύμιο είναι ένα καπέλο που πήραμε από την Ταϊλάνδη το 1995. Τότε εκτός Ευρώπης είχαμε πάει μόνο Τουρκία και Αίγυπτο. Εγώ δεν ξέρω γιατί είχα μια ανασχετικοτητα ως προς αυτό το ταξίδι που έγινε με πρακτορείο.
Μάλιστα μας προσφερόταν και πέντε μέρες επί πλέον στο Πουκέ εντελώς δωρεάν, τις οποίες δεν πήραμε. Ευτυχώς γιατί και οι δύο που μείναμε μας κούρασαν. Κάποιοι άλλοι στο γκρουπ, που είχαν πάρει το πενθήμερο το μετανιώσαν και ήθελαν να φύγουν, αλλά δεν είχε εισιτήρια επιστροφής. Αν δεν είσαι τύπος της παραλίας και των μπαρ, είναι κουραστική η διαμονή στο νησί αυτό. Εκτός αν έχεις διάθεση για μεμονωμένες αποδράσεις.
IMG_20210130_160631.jpg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Να και ένα μαχαίρι από την Τουρκία. Δε θυμόμουν καν ότι υπήρχε. Ευτυχώς γράφει την χώρα προέλευσης. Είναι από το ταξίδι που κάναμε (πρώτο που κάναμε με τη Ντίνα) στην Τουρκία το 1983. Μείναμε 4-5 μέρες στην Κωνσταντινούπολη και άλλες τόσες στη Σμύρνη.
Στη Σμύρνη μια μέρα πήγαμε στα λεωφορεία για να πάρουμε ένα και να πάμε στην Έφεσο. Όμως δε μίλαγε κανείς αγγλικά. Είχαμε απογοητευτεί ώσπου βλέπουμε ένα νεαρό να «σέρνει» ένα ηλικιωμένο προς το μέρος μας. Όταν μας βλέπει μας ρωτά σε άπταιστα κρητικά: Που θέτε να πάτε; Εννοείται ότι συνεννοηθήκαμε και τον ρώτησα στο τέλος πως ξέρει τα κρητικά. Μου λέει ότι είναι Κρητικός. Είχε φύγει από τον Αποκόρωνα όταν ήταν 6 χρονώ (έτσι το λέμε στην Κρήτη).
Του είπα κι εγώ ότι είμαι από εκεί, αν θέλει να πάω στο χωριό του να πω χαιρετίσματα σε κάποιον δικό του, αλλά μου είπε ότι δε θυμόταν κανέναν. Μου φάνηκε επίσης ότι ίσως δεν ήθελε και πολύ την Ελλάδα που τον πέταξε στους τούρκους (λόγω θρησκείας). Δύσκολοι καιροί!
1612161687955.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Το 2017 είχαμε πάει ταξίδι στην τότε δημοκρατική Μιανμάρ. Από προχθές έχουν δικτατορία ξανά και αφιερώνω στην πολύπαθη χώρα τούτο το ενθύμιο που πήρα από εκεί. Παριστάνει μια γυναίκα «καμηλοπάρδαλη». Υπάρχουν και στην Ταϊλάνδη.
1612246528062.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Στην Αιθιοπία ο μισός πληθυσμός είναι Χριστιανοί (οι πιο πολλοί ορθόδοξοι) και οι υπόλοιποι μουσουλμάνοι. Χονδρικά όλα αυτά. Αυτά μας τα είπαν το 2016 που πήγαμε, γιατί δέκα χρόνια νωρίτερα οι μουσουλμάνοι ήταν λιγότεροι (34%) και οι χριστιανοί περισσότεροι (64%). Οι μουσουλμάνοι αυξήθηκαν λόγω μετανάστευσης αλλά και το γνωστό: κάνουν πολλά παιδιά.
Από την Αιθιοπία που επισκεφτήκαμε τα Χριστούγεννα του 2016, είναι αυτό το ενθύμιο. Οι εικόνες εκεί πωλούνται όχι μόνο ως εικόνισμα αλλά και ως σουβενίρ.
Έχουν γράψει αρκετοί εδώ στο φόρουμ πόσο ενδιαφέρον έχει αυτή η χώρα. Κι εμένα με εντυπωσίασε και η φύση αλλά και η κοινωνική ζωή των κατοίκων.
1612333776370.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.336
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ένα μικρό ξύλινο ενθύμιο, κλασική εικόνα, από το Ναγκόρνο Καραμπάχ που βρεθήκαμε το καλοκαίρι του 2018. Η εικόνα που παριστάνει το κομμάτι αυτό,
DSC_0349.JPG
βρίσκεται έξω από την πρωτεύουσα Στεπανακέρτ ως μεγάλο μνημείο της "χώρας".
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τώρα και νοσταλγία από τα Λιντλ!!!
φυσικά δεν είναι σουβενίρ αλλά θα μπορούσε αν δεν ήταν αγορασμένο σήμερα από τα λιντλ, πολύ ωραία συσκευασία σε στέλνει κατευθείαν στην Λισαβόνα
(ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση)
lintl.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom