Ενθύμια(Souvenirs)

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Νομίζω ότι το καλύτερο σουβενίρ που έχω(μου έχουν φέρει) είναι μια μαριονέτα από την Τσεχία!
Μπορείτε να με πείτε χοντρή αλλά συνήθως εκτός από φωτογραφίες και σουβενίρ φέρνω και κάποιο τυρί ή αλλαντικό της περιοχής. Ακόμη θυμάμαι που με έβριζαν όλοι στο Βουκουρέστι-Θεσσαλονίκη γιατί βρωμούσε το λεωφορείο από το τυρί που κουβαλούσα:haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μπορείτε να με πείτε χοντρή αλλά συνήθως εκτός από φωτογραφίες και σουβενίρ φέρνω και κάποιο τυρί ή αλλαντικό της περιοχής. Ακόμη θυμάμαι που με έβριζαν όλοι στο Βουκουρέστι-Θεσσαλονίκη γιατί βρωμούσε το λεωφορείο από το τυρί που κουβαλούσα:haha::haha:
Χοντρή γίνεσαι (λέμε τώρα) άμα το φας. Το κουβάλημα το μόνο που μπορεί να κάνει στον τομέα του σωματικού βάρους είναι να σε αδυνατίσει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μου αρέσει να αγοράζω ημερολόγια με φωτο κάθε πόλης, ώστε κάθε μήνα να βλέπω εικόνες από τον τόπο που επισκέφτηκα.
Επίσης συνήθως αγοράζω αναμνηστικά ως δώρα σε αγαπημένα πρόσωπα.

Αν πάω ειδικά σε μέρη της Ελλάδας που φημίζονται για τα παραδοσιακά προιόντα τους πάντα παίρνω κάτι,όπως μέλι από διάφορα χωριά.

Αλλά αυτό που αγαπώ πολύ είναι οι πίνακες που ζωγραφίζουν ειδικά στην Λατινική Αμερική. Από την Κούβα ως την Αργεντινή, λατρεύω τις αγορές που εστιάζουν σε πίνακες.Και οι τιμές είναι συνήθως χαμηλότερες από την Ευρώπη.
Ακόμα κι αν δεν αγοράσω, μια βόλτα από τις αγορές έργων τέχνης είναι must για μένα.


Οι παρακάτω φωτο από Κούβα

DSC06922.JPG


DSC07143.JPG
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω μέσω Internet δαχτυλήθρες από διάφορα μέρη;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πείτε μου λίγο την γνώμη σας γιατί έχω φάει ένα κόλλημα.

Souvenirs αγοράζετε μόνο από τα μέρη που μένετε η απλά και από μέρη που πάτε βόλτα σαν μονοήμερο;
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Πείτε μου λίγο την γνώμη σας γιατί έχω φάει ένα κόλλημα.

Souvenirs αγοράζετε μόνο από τα μέρη που μένετε η απλά και από μέρη που πάτε βόλτα σαν μονοήμερο;
Εγώ αγοράζω από παντού μαγνητάκια και ακόμα και μια μονοήμερη να έχω πάει και αγοράζω διάφορα σουβενίρ από μέρη που έχω μείνει ποιο πολλές μέρες.
Μου αρέσει να έχω έστω ένα μικρό ενθύμιο από παντού που έχω βρεθεί έστω και για μία ώρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πείτε μου λίγο την γνώμη σας γιατί έχω φάει ένα κόλλημα.

Souvenirs αγοράζετε μόνο από τα μέρη που μένετε η απλά και από μέρη που πάτε βόλτα σαν μονοήμερο;
Από παντού και πάντα...Γιατί να μην αγοράσω σε μονοήμερη βόλτα;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εκτός από (πολλές) κάρτες και μαγνητάκια (που δεν αγοράζω πάντα), αγοράζω πλέον και μικρές καρφίτσες και τις βάζω σε μια μεγάλη τσάντα που χρησιμοποιώ συνήθως στην πόλη. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω παντού μικρές καρφίτσες ή αυτές που βρίσκω είναι κακόγουστες :haha: Αλλά έχω μαζέψει αρκετές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom