Ιορδανία Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιορδανία

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
καλημέρα,

βασικά η τιμή δεν υπάρχει!!! Επειδή έκλεισα και εγώ με την Dollar πριν λίγες βδομάδες (από αεροδρόμιο Aqaba) για 7 μέρες (16-23 /03) το έκλεισα με 204€ (με ασφάλιση). Από που την βρήκατε αυτήν την τιμή μπας και προλάβω να ακυρώσω;
Κοιτα στο rentalcars & booking
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Τον Νοεμβριο που περασε
Και δεν είχες κάποιο θέμα ή κάποια κρυφή χρέωση;;;;;
Το βρήκα και εγώ τώρα περίπου στην ίδια τιμή, αλλά είναι τραγικά πιο φθηνό. ακόμα και με την επιπλέον χρέωση για full ασφάλεια (7μέρες = 92,82€) βγαίνει σύνολο 140€ περίπου ενώ μέσω άλλου site μου βγήκε 204€.
Οπότε πρέπει να έιμαι σίγουρος οτι είναι οκγια να ακυρώσω εκεί που έκλεισα και να κλείσω με αυτήν. Εννοώντας πάντα για το ενδιάμεσο site, όχι για την dollar. και εσύ με το rentalcars το έκλεισες;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Και δεν είχες κάποιο θέμα ή κάποια κρυφή χρέωση;;;;;
Το βρήκα και εγώ τώρα περίπου στην ίδια τιμή, αλλά είναι τραγικά πιο φθηνό. ακόμα και με την επιπλέον χρέωση για full ασφάλεια (7μέρες = 92,82€) βγαίνει σύνολο 140€ περίπου ενώ μέσω άλλου site μου βγήκε 204€.
Οπότε πρέπει να έιμαι σίγουρος οτι είναι οκγια να ακυρώσω εκεί που έκλεισα και να κλείσω με αυτήν. Εννοώντας πάντα για το ενδιάμεσο site, όχι για την dollar. και εσύ με το rentalcars το έκλεισες;
Μεσω rentalcars νοικιασα με την εταιρεια dollars. Ολα ηταν αψογα!!!
 

SophiaK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας!
Νομίζω για σχεδόν 3 μέρες με άφιξη και αναχώρηση Aqaba το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.
Κατάφερε τελικά κάποιος να νοικιάσει με το παλιό χάρτινο δίπλωμα (χωρίς λατινικούς χαρακτήρες) ??
Με όλα αυτά που διάβασα,το σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα ή απλά να το ρισκάρω και να κλείσω στο αεροδρόμιο αν και εφόσον δεχθούν το δίπλωμά μου.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σας!
Νομίζω για σχεδόν 3 μέρες με άφιξη και αναχώρηση Aqaba το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.
Κατάφερε τελικά κάποιος να νοικιάσει με το παλιό χάρτινο δίπλωμα (χωρίς λατινικούς χαρακτήρες) ??
Με όλα αυτά που διάβασα,το σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα ή απλά να το ρισκάρω και να κλείσω στο αεροδρόμιο αν και εφόσον δεχθούν το δίπλωμά μου.
Εμείς με αυτό είχαμε νοικιάσει,αλλά είχαμε κλείσει από πριν σε τοπικό πρακτορείο (όχι δηλ. σε εταιρεία τύπου hertz κλπ). Το δέχτηκαν κανονικά μαζί με το διαβατήριο.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Γεια σας!
Νομίζω για σχεδόν 3 μέρες με άφιξη και αναχώρηση Aqaba το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.
Κατάφερε τελικά κάποιος να νοικιάσει με το παλιό χάρτινο δίπλωμα (χωρίς λατινικούς χαρακτήρες) ??
Με όλα αυτά που διάβασα,το σκέφτομαι να τα κλείσω από τώρα ή απλά να το ρισκάρω και να κλείσω στο αεροδρόμιο αν και εφόσον δεχθούν το δίπλωμά μου.
Μπορείς ή να βγάλεις το δίπλωμα της ΕΛΠΑ οπότε θα είσαι οκ ή μπορείς να τους στείλεις σε mail το δίπλωμα και να τους ρωτήσεις.
 

SophiaK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εμείς με αυτό είχαμε νοικιάσει,αλλά είχαμε κλείσει από πριν σε τοπικό πρακτορείο (όχι δηλ. σε εταιρεία τύπου hertz κλπ). Το δέχτηκαν κανονικά μαζί με το διαβατήριο.
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως θυμάσαι ποιο πρακτορείο ήταν; Και πόσο στοίχησε ;

Μπορείς ή να βγάλεις το δίπλωμα της ΕΛΠΑ οπότε θα είσαι οκ ή μπορείς να τους στείλεις σε mail το δίπλωμα και να τους ρωτήσεις.
Δεν έστειλα γιατί σκέφτηκα ότι όπως το γράφει στις πληροφορίες , θα μου πουν και το ίδιο για να είναι τυπικοί . Και για την ΕΛΠΑ δεν πρόλαβα λόγω εργασίας.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Δεν έστειλα γιατί σκέφτηκα ότι όπως το γράφει στις πληροφορίες , θα μου πουν και το ίδιο για να είναι τυπικοί . Και για την ΕΛΠΑ δεν πρόλαβα λόγω εργασίας.
Όσον αφορά το δίπλωμα της ΕΛΠΑ κοστίζει 50€ και έχει διάρκεια έναν χρόνο.
Εκτός και αν προλαβαίνεις να αλλάξεις το παλιό με καινούριο και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
 

SophiaK

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Όσον αφορά το δίπλωμα της ΕΛΠΑ κοστίζει 50€ και έχει διάρκεια έναν χρόνο.
Εκτός και αν προλαβαίνεις να αλλάξεις το παλιό με καινούριο και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Το ξέρω, δεν προλαβαίνω . Θα το κάνω όμως επιστρέφοντας για να μην έχω τέτοια σε επόμενο ταξίδι!
Ευχαριστώ!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως θυμάσαι ποιο πρακτορείο ήταν; Και πόσο στοίχησε ;

Ναι, το έλεγαν Reliable Rent a car, [email protected] το μέηλ, κ μας κόστισε 57 δολάρια τη μέρα νομίζω, με φουλ ασφάλεια, ασφαλεια κλοπης, εξτρα οδηγό και περιλαμβανομένου του κόστους να μας το φέρει από Αμμάν στην Άκαμπα.
 

Janus

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα! Ετοιμάζομαι και γω για Άκαμπα, για τρεις μέρες στις 13 μαρτίου. Το ξέρω ότι έχουν ρωτήσει άπειρες φορές εδώ, μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε που να κλείσω αμάξι χωρίς πιστωτική κάρτα;
Κλασσικά φτάνω Άκαμπα στις 8 το απόγευμα και θα ήθελα να μου προτείνετε την πιο απλή/ φθηνή λύση για αμάξι, έχω δίπλωμα νεόυ τύπου αλλά δεν έχω πιστωτική.
Επίσης από ασφάλεια τί προτείνετε; παίρνω φουλ, παίρνω μερική;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας :)
 

Vicky15

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Με την ιδια εταιρεια και για τις ιδιες μερες εκλεισα και εγω στα 49€ !!
Με εφαγες
Καλησπέρα σας!
εκλεισα κι εγώ το ταξίδι μου στην ιορδανια για φέτος και τώρα είμαι σε αναζήτησή είτε για ενοικίαση αυτοκινήτου , είτε για την εύρεση κάποιου οδηγού( ?? ) για μετακινήσεις.. δεν ξέρω βέβαια κατά το ποσό θα ήταν συμφέρον κάτι τέτοιο. Να σημειώσω ότι προσγειωνόμαστε και αναχωρούμε από Ακαμπα.
θα μπορούσατε παρακαλώ να μου πείτε την εμπειρία σας, τι να προσέξω.. επιπλέον όσον αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου, παρά το γεγονός ότι περαν της απόλυτης αυτονομίας που προσφέρει και τις χαμηλές τιμές ενοικιάσης( αν και δε βρήκα με 49€) αυτό που με κρατάει είναι το μεγάλο ποσό εγγύησης (κοντά στα 500€) γιατί φοβάμαι μην τυχόν και προβληθούν γρατσουνιές ή και ζημιές μη δίκης μας υπαιτιότητας και δεσμευτούν τα χρήματα αυτά κι ας έχει σημειωθεί εξαρχής η κατάσταση του αυτοκινήτου τουλάχιστον εξωτερικά . Εσείς πόση εγγύηση πληρώσατε και ποια ήταν η εμπειρία σας; Επιπλέον τι γίνεται στην περίπτωση μη ύπαρξης πιστωτικής αν και είδα ότι εσείς βγάλατε..
απολογουμαι για τον καταιγισμό ερωτήσεωνκαι σκέψεων απλά είναι το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και υπάρχει μια αναζήτησή ας το πω παραπάνω!
ολες οι εμπειρίες και συμβουλές από όποιον θέλει να τις προσφέρει, καλοδεχούμενες !
ευχαριστω για τον χρόνο του όποιον έμεινε μέχρι το τέλος !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom