Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Πέτρος.

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
road trip italia
καλησπερα σε ολους
θα ηθελα την βοηθεια σας
απο τι εταιρεια να νοικιασω αμαξι?(αφετηρια αεροδρομιο μπεργκαμο εως αεροδρομιο ναπολης)
το ταξιδι θα ειναι 7 νυχτες
αναμενω προτασεις
ευχαριστω θερμα
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Rentalcars.com ρίξε μια ματιά για πολλές προτάσεις. Προσοχή δώσε στο one-way, η επιβάρυνση θα είναι σοβαρή.
 

zapo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα,
Ενδιαφερόμαστε να ταξιδέψουμε οδικώς γύρω στα τέλη Μάρτη για ένα τριήμερο (κλασικές πτήσεις της ryanair για Κατάνη). Τι πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξουμε στην ενοικίαση αυτοκινήτου, στις παροχές ασφάλειας και γενικώς για την επικινδυνότητα που μπορεί να υπάρχει όσον αφορά τη θραύση κρυστάλλων, την κλοπή, κλπ. Έχετε να μας προτείνετε κάποια εταιρεία ενοικίασης ή κάποια tips αποφυγής κινδύνων;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλησπέρα,
Ενδιαφερόμαστε να ταξιδέψουμε οδικώς γύρω στα τέλη Μάρτη για ένα τριήμερο (κλασικές πτήσεις της ryanair για Κατάνη). Τι πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξουμε στην ενοικίαση αυτοκινήτου, στις παροχές ασφάλειας και γενικώς για την επικινδυνότητα που μπορεί να υπάρχει όσον αφορά τη θραύση κρυστάλλων, την κλοπή, κλπ. Έχετε να μας προτείνετε κάποια εταιρεία ενοικίασης ή κάποια tips αποφυγής κινδύνων;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση
Απλά με οποία εταιρία και να κλείσεις,να κανεις στο γραφείο με τη παραλαβή ασφάλεια full με 0 excess ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Θα ακριβύνει αρκετά (νομίζω είναι γύρω στα 35€ τη μέρα ) αλλά απλά παραλαμβάνεις και αφήνεις το αμάξι χωρίς να ανησυχείς για τίποτα.Μια πολύ οικονομική πλατφόρμα που έκλεισα το ΠΣΚ που μας πέρασε είναι αυτη .https://m.doyouitaly.com/car-hire/rent-a-car-sicily.htm?gclid=Cj0KCQiAmKiQBhClARIsAKtSj-mxA3TDPUl5Wvvt-QOMvzydWX9VA1_idnRF2Hk8F4ejM4XhVhAAIlEaAp0DEALw_wcB
 

K&A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα!
Ψάχνω ένα αυτοκίνητο στη Φλωρεντία για 4 βράδια. Το πιο οικονομικό που βρίσκω είναι μέσω Avis στα 320ευρώ περίπου. Το περίεργο είναι ότι δε μου δίνει επιλογή να πάρω φουλ ασφάλεια με zero excess. Μου έκανε εντύπωση και μίλησα με κάποιον υπάλληλο μέσω Live chat που έχουν στο site τους. Μου επιβεβαίωσε κι αυτός ότι δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Τον ρώτησα εάν υπάρχει σαν επιλογή σε κάποιο άλλο κατάστημα της Φλωρεντίας (σκέφτηκα με το φτωχό μου το μυαλό ότι ίσως φταίει το κατάστημα!!!) αλλά μου είπε ότι γενικά δεν παρέχεται το zero excess στην Φλωρεντία.
Σε άλλη εταιρία (Europcar) βρίσκω αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας με 0 excess για το οποίο όμως μου ζητούν περίπου 600 ευρω! Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά....
Κοιτάζω κι αυτή τη λύση RentalCover.com — Save On Your Rental Car Insurance Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Τι λέτε κι εσείς βρε παιδιά; Πείτε καμιά γνώμη!
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
.... Σε άλλη εταιρία (Europcar) βρίσκω αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας με 0 excess για το οποίο όμως μου ζητούν περίπου 600 ευρω! Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά....
Κοιτάζω κι αυτή τη λύση RentalCover.com — Save On Your Rental Car Insurance Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Τι λέτε κι εσείς βρε παιδιά; Πείτε καμιά γνώμη!
Μετά απο πάρα πολλές ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο εξωτερικό, 2 συμβούλες απο μένα. ,
ΠΡΩΤΟΝ Οταν παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο του κάνεις και μια βιντεοσκόπηση περιμετρικά φροντίζοντας να περιλάβεις στα πλάνα και τον υπάλληλο της εταιρείας ως πιστοποίηση του χρόνου και του τόπου που έγινε η βιντεοσκόπηση. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να επικαλεστώ και μονο την ύπαρξη βίντεο και αυτομάτως κάμφθηκε η επιμονή τους να με χρεώσουν ζημιά που προυπήρχε. ΔΕΥΤΕΡΟΝ Οταν κλείνεις αυτοκίνητο απο το ιντερνετ έχεις φιξ τιμή με την εταιρεία ενοικίασης που δεν επιτρέπει στο τοπικο πρακτορείο πχ του αεροδρομίου να σου κάνει προσφορά. Αν έχεις και ασφάλιση τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν δεν έχεις όμως το μονο που μπορει να κάνει για να πουλήσει ειναι να σου προσφέρει ασφάλιση. Εκει με το σχετικό παζάρι αγοράζεις την ασφάλιση και την διαπραγματεύεσαι σε σχέση με την εγγύηση που θέλουν να σου κρατήσουν. Προσωπικά σε εμένα έχει αποδώσει αυτή η τακτική μου.
 

K&A

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Μετά απο πάρα πολλές ενοικιάσεις αυτοκινήτων στο εξωτερικό, 2 συμβούλες απο μένα. ,
ΠΡΩΤΟΝ Οταν παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο του κάνεις και μια βιντεοσκόπηση περιμετρικά φροντίζοντας να περιλάβεις στα πλάνα και τον υπάλληλο της εταιρείας ως πιστοποίηση του χρόνου και του τόπου που έγινε η βιντεοσκόπηση. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να επικαλεστώ και μονο την ύπαρξη βίντεο και αυτομάτως κάμφθηκε η επιμονή τους να με χρεώσουν ζημιά που προυπήρχε. ΔΕΥΤΕΡΟΝ Οταν κλείνεις αυτοκίνητο απο το ιντερνετ έχεις φιξ τιμή με την εταιρεία ενοικίασης που δεν επιτρέπει στο τοπικο πρακτορείο πχ του αεροδρομίου να σου κάνει προσφορά. Αν έχεις και ασφάλιση τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν δεν έχεις όμως το μονο που μπορει να κάνει για να πουλήσει ειναι να σου προσφέρει ασφάλιση. Εκει με το σχετικό παζάρι αγοράζεις την ασφάλιση και την διαπραγματεύεσαι σε σχέση με την εγγύηση που θέλουν να σου κρατήσουν. Προσωπικά σε εμένα έχει αποδώσει αυτή η τακτική μου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως την βιντεοσκόπηση την κάνω κι εγώ απαραιτήτως (ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί να τραβήξω και τον υπάλληλο μέσα στο βίντεο, πολύ καλό tip!).
Άρα προτείνεις να μην κλείσουμε κάποια ασφάλιση και να το δούμε εκείνη τη στιγμή στο πρακτορείο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως την βιντεοσκόπηση την κάνω κι εγώ απαραιτήτως (ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί να τραβήξω και τον υπάλληλο μέσα στο βίντεο, πολύ καλό tip!).
Άρα προτείνεις να μην κλείσουμε κάποια ασφάλιση και να το δούμε εκείνη τη στιγμή στο πρακτορείο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
το να τραβήξετε τον υπάλληλο σε βίντεο σας είναι καράπαράνομο ειδικά στην ευρωπαϊκή ένωση και διώκετε ποινικά. αν βρείτε κάποιον θερμόαιμο Ιταλό θα μπλέξετε με τους καραμπινιέρους.
μπορείτε να απλώσετε το συμβόλαιο στο καπό του αυτοκινήτου και να αρχίσετε από κει τη βιντεοσκόπηση. επιπλέον το βίντεο έχει πάνω ημερομηνία και ώρα από μόνο του όταν αποθηκεύεται.
ασφάλεια κάνουμε πάντα στο πρακτορείο ενοικίασης αυτοκινήτων, όχι γιατί είναι φτηνότερη η μπορεί να μας κάνει παζάρια αλλά γιατί δεν θα δεσμεύσει χρηματικό ποσό από την κάρτα μας. και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις.
και το κυριότερο προσέχουμε το χαρτί όπου σημειώνονται τα χτυπήματα στο αυτοκίνητο να είναι ακριβές.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως την βιντεοσκόπηση την κάνω κι εγώ απαραιτήτως (ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί να τραβήξω και τον υπάλληλο μέσα στο βίντεο, πολύ καλό tip!).
Άρα προτείνεις να μην κλείσουμε κάποια ασφάλιση και να το δούμε εκείνη τη στιγμή στο πρακτορείο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Ναι πάρε και κάποιες φωτογραφίες απο κοντά αλλά και πιο μακρυα και για εμένα ειναι η καλύτερη πιστοποίηση οτι το αυτοκινητο ο συγκεκριμένος υπάλληλος το παρέδωσε με τις συγκεκριμένες φθορές. Μολις τους είπα οτι "ο άλλος υπάλληλος εκείνος εκει μου το παρέδωσε έτσι και περιμένετε να σας δείξω και το βίντεο και τις φώτο που έχω" ... " εντάξει-εντάξει μου λένε " και με έδιωξαν χωρις καν να ασχοληθούν να δουν. Απλά να ξέρεις τις ιδιες ζημιές τις πληρώνονται 20 φορές όλη τη σαιζον και λάβε υπ΄οψη σου οτι πρόκειται για απρόσωπες επιχειρήσεις αεροδρομίων που δεν τους πολυενδιαφέρει και η καλή σου κριτική και ξέρουν οτι ειναι σχεδόν απίθανο να σε ξαναδούν. Δες τραγικά κακές κριτικές : Europcar Geneve Aeroport Cote Français .... έχει και τη δική μου με το συμβάν !
Οσον αφορά για την ασφάλιση το διαπιστωσα όταν ήθελα να κλείσω απο Ελλάδα κάποια ασφάλιση, τελικα δεν έκλεισα καθως όπως εσένα μου φαινόταν ακριβά και τελικά οταν ήταν να μου δεσμεύσουν την εγγύηση στην κάρτα μου λένε αν κάνεις αυτήν την εγγύηση (νομίζω 200-250 ευρώ για 10 ημέρες ήταν) δεν θα σου κρατήσουμε εγγύηση πχ 1000 ευρώ αλλά 150 ή τίποτα... δεν θυμάμαι τα ποσά ακριβώς. Ετσι κατάλαβα οτι έχουν κίνητρο για να κάνουν και να πουλάνε συμβόλαια εγγυήσεων και αυτοί... νά βγάλει κατι και το δικο τους μαγαζί ! Βέβαια αν την κλείσεις απο πριν πληρώνεις ίσως κάτι παραπάνω αλλά ξενοιάζεις απο εκκρεμότητες, παζάρια, διαπραγματεύσεις κλπ.
 
Last edited:

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
καλημέρα, δεν ξέρω εάν έχει ειπωθεί ξανά σε κάποιο θέμα σχετικά με το δίπλωμα που θέλουν οι φίλοι μας οι Ιταλοί για να μας ενοικιάσουν αμάξι. το παλιό το δέχονται ή μόνο το ευρωπαϊκό;;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
καλημέρα, δεν ξέρω εάν έχει ειπωθεί ξανά σε κάποιο θέμα σχετικά με το δίπλωμα που θέλουν οι φίλοι μας οι Ιταλοί για να μας ενοικιάσουν αμάξι. το παλιό το δέχονται ή μόνο το ευρωπαϊκό;;
Μόνο ευρωπαικό, μόνο στον 2ο οδήγό σε εμάς είχαν δεχθεί το παλιό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom