Ηνωμένο Βασίλειο Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Σκωτία

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ψάχνοντας να κλείσουμε μέσω ίντερνετ μετά λύπης μας διαπιστώσαμε (καθότι πρωτάρηδες) ότι όλοι ζητούσαν πιστωτική την οποία εμείς δεν διαθέτουμε.
Όταν φτάσαμε Εδιμβούργο και αφού είχαμε οικειοποιήθει τα lothian buses, μια μέρα επιστρέφοντας από το Heriot Watt University με το λεωφορείο 25 και μετα από μια λίγη μουρμούρα στο σύζυγό, σταματήσαμε στη europcar (η σταση ήταν σχεδόν απ' έξω), να ρωτησουμε αν τυχόν θα μπορούσαμε να νοικιάσουμε με τη χρεωστική ή την prepaid.
Τόσο η έκπληξη οσο και η χαρα ήταν πολυ μεγαλη οταν η απάντηση του κυριούλη πίσω από τον κισε ηταν "Φυσικά!"...
Με αυτή τη διαδικασία "επιλέχτηκε" η Europcar.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
αυτή η europcar είναι στο κέντρο?
δλδ δεν δώσατε εγγύηση αφου είχατε χρεωστική
και τελικά θυμάσαι πόσα πληρώσατε τη μέρα με φουλ ασφάλεια?
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι 20' περίπου από το κέντρο. Μεναμε Gorgie αρκετά κοντά στο κοιμητήριο. Όπως είπα το 25, που διασχίζει την Gorgie Road κάνει στάση απέναντι/σχεδόν απέξω από τη Europcar.
Για δύο μέρες με φουλ καλυψη και έξτρα οδηγό πληρώσαμε 140 λίρες.
Η δέσμευση ήταν 250 λίρες οι οποίες αποδεσμεύτηκαν τρεις μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
Χρησιμοποιήσαμε χρεωστική η οποία ήταν εκτυπωμένη με ανάγλυφους χαρακτήρες.
Μας εξηγησε ότι η κάρτα ειτε χρεωστική, ειτε prepaid ειναι δεκτη εφόσον έχει ανάγλυφους χαρακτήρες. Οι πιστωτικές ειναι πάντα τυπωμενες με ανάγλυφους χαρακτήρες.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλους,

σε λίγες μέρες πάω και εγώ Εδιμβούργο και έχω καταλήξει ότι θα νοικιάσω αμάξι έστω για μια μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζω άκρη όσον αφορά την εγγύηση που θέλουν στην πιστωτική. Μία λένε οτι θέλουν 1500λίρες + ΦΠΑ, μία 1000 λιρες, μία το ένα, μία το άλλο. κ φυσικά δεν βγάζω άκρη.
Έχει νοικιάσει κανείς πρόσφατα για να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπέρα σε όλους,

σε λίγες μέρες πάω και εγώ Εδιμβούργο και έχω καταλήξει ότι θα νοικιάσω αμάξι έστω για μια μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζω άκρη όσον αφορά την εγγύηση που θέλουν στην πιστωτική. Μία λένε οτι θέλουν 1500λίρες + ΦΠΑ, μία 1000 λιρες, μία το ένα, μία το άλλο. κ φυσικά δεν βγάζω άκρη.
Έχει νοικιάσει κανείς πρόσφατα για να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ πολύ
Ναι εμείς πρόσφατα αν και στο κέντρο δεν θα μπορείς να κυκλοφορήσεις με αυτοκίνητο μόνο εκτός κέντρου. Είναι ανάλογα της ασφάλειας που θα κάνεις. Αν δηλαδή κάνεις την κανονική ασφάλεια σου κρατούν πιο μεγάλο ποσό για εγγύηση αν κάνεις την φουλ ασφάλεια σου κρατούν μικρότερο ποσό.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Δεν θα είμαστε στο κέντρο. Έχουμε νοικιάσει λίγο πιο έξω από το κέντρο, οπότε δεν θα έχουμε πρόβλημα. Κατευθείαν για επαρχεία. Εσάς πόση εγγύηση σας ζήτησαν;
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Απο ποια εταιρία νοίκιασες;
Εβαλες οτι εισαι απο Ελλάδα;

Για μια μερα λογικά θα θέλουν 25 λίρες για την πληρη ασφάλεια, τα δίνεις και δεν ασχολείσαι με τις εγγυήσεις
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Απο ποια εταιρία νοίκιασες;
Εβαλες οτι εισαι απο Ελλάδα;

Για μια μερα λογικά θα θέλουν 25 λίρες για την πληρη ασφάλεια, τα δίνεις και δεν ασχολείσαι με τις εγγυήσεις
Από Κύπρο είμαι και για να πω την αλήθεια έγινε λάθος με την άδεια οδήγησης και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κράτηση οπόταν δεν σύμφερε να πληρώσω ξανά φουλ ασφάλεια κ αν δεν κάνω λάθος μας κράτησαν 1000 ευρώ για 4 μέρες! Economy bookings
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Από Κύπρο είμαι και για να πω την αλήθεια έγινε λάθος με την άδεια οδήγησης και αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε κράτηση οπόταν δεν σύμφερε να πληρώσω ξανά φουλ ασφάλεια κ αν δεν κάνω λάθος μας κράτησαν 1000 ευρώ για 4 μέρες! Economy bookings
H ερώτηση ηταν για τον Γρηγόρη, αλλά γενικώς υπάρχει το ποσό της απαλλαγής, το οποίο εξαρτάται απο το αυτοκίνητο και την εταιρία και το οποίο δεσμέυουν στην πιστωτική και το αποδεσμεύουν οταν επιστρέψεις το αυτοκίνητο χωρίς κάποιο χτύπημα.
Το προηγούμενιο καλοκαίρι νοίκιασα απο Europcar στην Αγγλία και πλήρωσα επιπλέον της ενοικίασης 25 λίρες/μερα για την φουλ ασφάλεια. Δεν μου δέσμευσαν τίποτα στην κάρτα και δεν έλεγξαν καν το αυτοκίνητο κατά την επιστροφή. Μόνο αν ΄ήταν γεμάτο καύσιμο.
Στην Κυπρο που πηγα πριν δυο μηνες, δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα σε καμία εταιρία, ακόμα και με τη φουλ ασφάλεια έμενε ενα ποσό για να πληρωσω. Οπότε έκανα μια ασφάλεια σε ανεξάρτητο ασφαλιστη με 6€/μερα γαι το ποσο της απαλλαγής. (αν γινόταν κάτι θα το πλήρωνα και θα το έπαιρνα απο την ασφάλεια)

Εχει σημασία η εταιρια και οι οροι της, αυτο πρεπει να δει ο φιλος που θα νοικιάσει στο Εδιμβούργο
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα bebes,
Έψαξα από rentalcars κ π.χ. η easirent που κοίταξα τους όρους (είχα επιλέξει πλήρη ασφάλεια με +18€ μικρό αμαξι) ότι ζητούσε 1500λιρες.
Έχω νοικιασει σε αρκετές χώρες αλλά πάντα η εγγύηση ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια 500-700€. Αυτό το ποσό τώρα μου έκατσε βαρύ γιατί επ ουδενί δεν το έχω σε πιστωτική.
Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά κ ελπίζω όντως να μην κατάλαβα.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπέρα bebes,
Έψαξα από rentalcars κ π.χ. η easirent που κοίταξα τους όρους (είχα επιλέξει πλήρη ασφάλεια με +18€ μικρό αμαξι) ότι ζητούσε 1500λιρες.
Έχω νοικιασει σε αρκετές χώρες αλλά πάντα η εγγύηση ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια 500-700€. Αυτό το ποσό τώρα μου έκατσε βαρύ γιατί επ ουδενί δεν το έχω σε πιστωτική.
Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά κ ελπίζω όντως να μην κατάλαβα.
H rentalcars ειναι αμερικάνικη νομίζω.
Βεβαιωσου οτι εβαλες το οτι εισαι Ελληνας γιατι οι Αμερικάνοι εχουν διαφορετική ασφάλιση.
Δοκιμασε πχ europcar απο τη σελιδα τους, ή αν σε βολευειε να το παρεις απο το αεροδρομιο δοκιμασε μεσω των σελιδων easyjet & ryanair.
Η εγγυηση στην Αγγλια αν θυμαμαι καλα ηταν 1000 λιρες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα bebes,
Έψαξα από rentalcars κ π.χ. η easirent που κοίταξα τους όρους (είχα επιλέξει πλήρη ασφάλεια με +18€ μικρό αμαξι) ότι ζητούσε 1500λιρες.
Έχω νοικιασει σε αρκετές χώρες αλλά πάντα η εγγύηση ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια 500-700€. Αυτό το ποσό τώρα μου έκατσε βαρύ γιατί επ ουδενί δεν το έχω σε πιστωτική.
Εκτός και αν δεν κατάλαβα κάτι καλά κ ελπίζω όντως να μην κατάλαβα.
Αν κάνεις ενοικίαση απο τη rentalcars και επιλέξεις την πλήρη ασφάλεια, η ασφάλεια αυτή θα είναι στην rentalcars και όχι στην ίδια εταιρεία ενοικίασης! Και γι αυτό το λόγο, εξακολουθείς να βλέπεις οτι θα σου κρατήσουν χρήματα απο τη κάρτα ως εγγύηση.
Αν κάνεις ενοικίαση απο τη rentalcars, να επιλέξεις την απλή ασφάλεια και όταν θα πας να το παραλάβεις το όχημα, μπορείς να κάνεις επιτόπου την πλήρη ασφάλιση στην ίδια εταιρεία ενοικίασης και όχι σε κάποιο τρίτο, δλδ τη rentalcars. Εκεί θα σου πουν τιμές ασφάλισης και αν τυχόν θα κρατήσουν κάποια εγγύηση. Ανάλογα με την εταιρεία, αν κάνεις πλήρη ασφάλεια ή δεν σου κρατάνε κανένα ποσό εγγύηση ή ένα μικρό ποσό, ανάλογα με την ασφάλεια που κάνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom