Ενοικίαση αυτοκινήτου στη Σικελία!

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Καλησπεριζω ολους τους ιταλοφιλους!!! Χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας! Ταξιδεύω για πρώτη φορά στην Ιταλία και επελεξα Σικελία. Αποφάσισα να νοικιάσω αυτοκίνητο(πρώτη φορά στο εξωτερικό) λόγω απόστασεων. Θέλω να ρωτήσω τι να προσέξω στους όρους συμβολαίων ώστε να μη βρεθώ προ εκπλήξεων χρεώσης σε κάποια άτυχη στιγμή στις διακοπές μου ( τρακαρισμα, κλοπή κ.λ.π.). Επίσης θα κάνω 4 διανυκτερεύσεις στην ανατολική πλευρα και σκέφτομαι την Κατάνια για διαμονή . Θέλω να ρωτήσω αν ο δρόμος προς Ταορμίνα και συρακουσες ειναι καλός ώστε να είσαι στα σημεία σε μία περιπου ώρα γιατι θα είναι σίγουρα μέσα στο πρόγραμμα μου. Περίοδος από 7-13/7/2017.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Τουλάχιστον υπερβολικά αυτά τα περί κλοπών, σπασμένων αυτοκινήτων κτλ. κτλ. στη Σικελία. Μη πληρώσετε τζάμπα λεφτά σε έξτρα ασφάλειες.
Όσον αφορά τον δρόμο είναι μια χαρά και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Δυστυχώς αφού έκανα όλες τις κινήσεις για την ενοικίαση, μου ζήτησε πιστωτική κάρτα κι εγώ δεν έχω. Μάλλον θα αλλάξω πρόγραμμα και θα το προσαρμόσω με αυτά των συγκοινωνιών :(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κάποιες (=οι περισσότερες) εταιρίες σου νοικιάζουν και χωρίς πιστωτική (αρκεί να έχεις κάποια χρεωστική η προπληρωμένη κάρτα, από την οποία θα δεσμεύσουν ένα σημαντικό ποσό για όσο διαρκεί η εννοικίαση, και θα στο επιστρέψουν μετά).
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Δεν το ξέρω. Πήρα τηλέφωνα σε διεθνείς εταιρείες αλλά και σε ταξιδιωτικά και δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο. Μου είπαν ότι η πιστωτική λειτουργεί σαν extra ασφάλεια για τις εταιρείες σε περιπτώσεις ατυχήματος, κλοπής κ.λ.π. για να πάρουν απευθείας το επιπλέον ποσό. Τους είπα ότι θα πληρώσω με χρεωστική και απάντησαν ότι θέλουν μόνο πιστωτική. Μόνο τοπικά rent cars σε πόλεις μπορεί να μου νοικιάσουν με μετρητά ή χρεωστική. Αυτή ήταν η " συμβουλή" τους. Και τι ποσό δεσμεύουν στις περιπτώσεις που λες; Το ποσό που θέλουν σε περίπτωση κλοπής ή ατυχήματος δικής σου υπαιτιότητας. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα ήθελα να μάθω και να το ψάξω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τουλάχιστον υπερβολικά αυτά τα περί κλοπών, σπασμένων αυτοκινήτων κτλ. κτλ. στη Σικελία. Μη πληρώσετε τζάμπα λεφτά σε έξτρα ασφάλειες.
Όσον αφορά τον δρόμο είναι μια χαρά και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.
Κ για τρακαρισμα ειπε...για να μη βρεθει προ εκπληξεως ας κανει πληρη ασφαλεια.

Δεν το ξέρω. Πήρα τηλέφωνα σε διεθνείς εταιρείες αλλά και σε ταξιδιωτικά και δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο. Μου είπαν ότι η πιστωτική λειτουργεί σαν extra ασφάλεια για τις εταιρείες σε περιπτώσεις ατυχήματος, κλοπής κ.λ.π. για να πάρουν απευθείας το επιπλέον ποσό. Τους είπα ότι θα πληρώσω με χρεωστική και απάντησαν ότι θέλουν μόνο πιστωτική. Μόνο τοπικά rent cars σε πόλεις μπορεί να μου νοικιάσουν με μετρητά ή χρεωστική. Αυτή ήταν η " συμβουλή" τους. Και τι ποσό δεσμεύουν στις περιπτώσεις που λες; Το ποσό που θέλουν σε περίπτωση κλοπής ή ατυχήματος δικής σου υπαιτιότητας. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα ήθελα να μάθω και να το ψάξω.
Στείλε μειλ η παρε τηλ μια μεγαλη εταιρεια οπως αυτη που εβαλα πριν.
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Σε αυτήν την εταιρεία έκανα τηλ. Και μου είπε όλα αυτά. Εκτός και έπεσα σε άσχετη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε αυτήν την εταιρεία έκανα τηλ. Και μου είπε όλα αυτά. Εκτός και έπεσα σε άσχετη.
Εκανες τηλ στη χωρα που ενδιαφέρεσαι να ενοικιασεις? Γιατι αυτοί ξερουν. Ανοιξε το λινκ που εβαλα κ ακολούθησε οτι λεει. Ειναι προφανες οτι οι ιδιοι οροι ισχυουν κ στην Ιταλια. Ανοιξε αν θες κ το ιταλικο λινκ που εξηγει τι να κανεις αν δεν εχεις καμμια καρτα. Χρειαζονται μονο 30 εργασιμες υποψη.
https://www.hertz.it/rentacar/customersupport/index.jsp?targetPage=faqsView.jsp&CategoryID=10
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υπάρχουν δυο κινήσεις που θέλουν κάρτα:
- Η πληρωμή της ίδιας της εννοικίασης. Εκεί γίνονται δεκτές όλες οι κάρτες, και αν δεν δέχεται τη χρεωστική σου το site της εταιρίας, θα τη δέχεται το site κάποιου μεσάζοντα (π.χ. autoeurope).
- Η εγγύηση που κρατάνε για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Εκεί κάθε εταιρία - σε κάθε χώρα - έχει την πολιτική της. Έχω ακούσει να δέχονται ακόμη και μετρητά (χιλιάρικα).
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Αρχικά θα κλείσω διαμονή χωρίς να υπολογίζω το αυτοκίνητο και βλέπουμε. Τα δρομολόγια τρένων την Κυριακή είναι από ότι είδα πολύ μειωμένα. Ισχύει το ίδιο και για τα λεωφορεία;
 
Last edited:

marakiiiii

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια sos ! Καλημερα ! Εγω τα ξιδευω για Σικελια στο Παλερμο 31 Ιουλιου κ πρεπει να νοικιασω αυτοκινητο αλλα καμια μας δεν εχει πιστςτικη ! Εστειλα mail , ρςτησα εναν γνςστο μου εδω που δουλευει σε rent a car κ μου ειπε πως οι εταιρειες αυτες θελουν πιστωτικη οπωσδηποτε..Αλλα μπορει αν βρω καποιο τοπικο rent a car να με εξυπηρετησει.. Εχει παει καποιος προσφατα εκει να ξερει κατι παραπανω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom