Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
εγκαταλειπω τελικα την ιδεα ενοικιασης λογω πολυ υψηλου και ασυμφορου κοστους.
Ενδεικτικα αναφερω οτι για ενοικιαση 6 ημερων εχουμε 200€ κοστος ενοικιασης + 250€ διαφορετικο σημειο επιστροφης + 200€ ασφαλεια πληρους απαλλαγης + 100€ περιπου καυσιμα = 750€ και τυχον γκαραζ κατα την διαδρομη.
Ευχαριστω οσους βοηθησαν. Τωρα θα ανατρεξω στα αντιστοιχα θεματα για μετακινησεις με τραινα, μετρο, κτλ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@skiace πριν εγκαταλείψεις την ιδέα της ενοικίασης τσέκαρε τα κόστη και από τις 2 αυτές εταιρίες που λειτουργούν ως μεσάζοντες για ενοικίαση από μεγάλες εταιρείες.
Έχουν έδρα στην Κρήτη και ζητάς πληροφορίες και στα ελληνικά.
Από την economycarrentals.com νοίκιασα 2 φορές στην Ιταλία, στην Γαλλία και Τουρκία χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μέσω της carflexi.com νοίκιασα φέτος στη Γερμανία με την Alamo με μόνο πρόβλημα ότι δεν συμπεριλαμβανουν στην τιμή την παροχή οδικής βοήθειας.
Να ξέρεις ότι όταν παραδίδει το αυτοκίνητο σε διαφορετικό σημείο από αυτό που το παρέλαβες πάντα υπάρχει έξτρα χρέωση, ακόμη και μέσα στην ίδια χώρα.
Πάντα αγοράζω τη μικτή ασφάλεια από το site τους με 9-10 € ανά ημέρα επιπλέον κόστος.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα, μπορώ να ρωτήσω αν για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό (Βουδαπέστη) χρειάζεται νέου τύπου δίπλωμα οδήγησης ή ισχύει το παλαιό;

Επίσης κάποιο έμπιστο site για ενοικίαση από Βουδαπέστη για Σλοβενία;

Ευχαριστώ.
Δεν ξέρω τι γράφει το παλιό δίπλωμα, αλλά τα τελευταία 5 χρόνια που νοικιάζω αμάξι στο εξωτερικό μας ζητάνε πάντα δίπλωμα με λατινικούς χαρακτήρες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εμένα μου δέσμευσαν 200 λίρες ( περίπου 240€ ) πρίν δύο μήνες....γι' αυτό μου φαίνεται μεγάλο ! Βέβαια δεν έχω νοικιάσει άλλη φορά στο εξωτερικό, ήταν η πρώτη. Θα δείξει στις επόμενες !
Και εμείς για ενοικίαση μεσαίου αυτοκινήτου στη Γερμανία αξιας 250 € πληρώσαμε άλλα 250 € για εγγύηση και το πόσο μας επιστραφηκε στην πιστωτική κάρτα 2 εργάσιμες μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
Είχαμε επιλέξει όμως την έξτρα ασφάλεια για κάλυψη του ποσού της απαλλαγής (excess) από το site. Είχαμε δηλαδή περίπου μικτή ασφάλεια από τρίτο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και εμείς για ενοικίαση μεσαίου αυτοκινήτου στη Γερμανία αξιας 250 € πληρώσαμε άλλα 250 € για εγγύηση και το πόσο μας επιστραφηκε στην πιστωτική κάρτα 2 εργάσιμες μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
Είχαμε επιλέξει όμως την έξτρα ασφάλεια για κάλυψη του ποσού της απαλλαγής (excess) από το site. Είχαμε δηλαδή περίπου μικτή ασφάλεια από τρίτο.
Όταν έκανα την κράτηση, είχα διαβάσει στο site, οτι τα χρήματα ενοικίασης αφορούσαν αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας, αυτόματο (όπως είχα διαλέξει), οικονομικού τύπου στο καύσιμο, συν το κόστος για τον δεύτερο οδηγό που είχα επιλέξει φυσικά γιατί θα ήμασταν δύο. Υπήρχε αναφορά, φυσικά, για εγγύηση, η οποία έλεγε οτι είναι διαφορετική σε κάθε εταιρεία ενοικίασης ! Οπότε δεν γνώριζα το ποσό της εγγύησης και δεν πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία να ρωτήσω, γιατί δεν έβρισκα το λόγο ! Φρόντισα απλά να έχω αρκετά χρήματα στη κάρτα για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων. Άλλωστε είναι ένα ποσό που απλά στο δεσμεύουν και πολύ καλά κάνουν, γιατί με κάποιο, εύλογο τρόπο, θα πρέπει να εξασφαλιστούν! Όταν θέλεις να κάνεις ένα ταξίδι, ψάχνεις, ρωτάς, διαβάζεις προσεκτικά, και βρίσκεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για να προετοιμαστείς όσο γίνεται καλύτερα ! Και ποτέ δεν κάνω ένα ταξίδι, οτι ταξίδι και αν είναι αυτό, χωρίς να έχω "καβάτζα" κάποια χρήματα, για οτιδήποτε απρόοπτο μπορεί να συμβεί σε ένα ταξίδι ! Αλλιώς δεν ξεκινώ...
Φτάνοντας εκεί λοιπόν, το πρώτο πράγμα που ζήτησα απο την ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη υπάλληλο της εταιρείας, ήταν να με ενημερώσει τι ακριβώς καλύπτει η ασφάλεια που μου δίνουν (απλή, όπως ήξερα) με την τιμή ενοικιάσεις και αν συμπεριλάμβανε οδική βοήθεια. Αφού μου απάντησε (δεν συμπεριλάμβανε οδική, όπως πολύ καλά είχα υποθέσει, γιατί δεν γίνονταν καμία αναφορά), την ρώτησα πιο θα ήταν το κόστος για μικτή (πλήρη ασφάλιση δλδ) και πιο θα ήταν το κόστος για οδική βοήθεια (είχα σκοπό να επισκεφτώ μπόλικες ερημιές, και δεν συνηθίζω να ρισκάρω την ασφάλεια μου).
Αφού μου απάντησε σε όλα με κάθε λεπτομέρεια και δέχτηκα το extra κόστος, τότε μου έκανε αναφορά και στη εγγύηση λέγοντας μου ένα ποσό :shock::shock::shock::shock::shock: αρκετά μικρότερο απο αυτό που περίμενα....
Δεν συνδύασα τότε το γεγονός οτι αφού είχα κάνει πλήρη ασφάλιση και οδική, τότε θα έχω και μικρότερη εγγύηση να καταβάλω :)
Αργότερα διαβάζοντας τα μηνύματα στο παρόν θέμα και ειδικότερα της @vickokka , "στρόφαρα" και κατάλαβα γιατί ήταν τελικά τόσο μικρό το ποσό της εγγύησης :)
 
Last edited:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
@skiace πριν εγκαταλείψεις την ιδέα της ενοικίασης τσέκαρε τα κόστη και από τις 2 αυτές εταιρίες που λειτουργούν ως μεσάζοντες για ενοικίαση από μεγάλες εταιρείες.
Έχουν έδρα στην Κρήτη και ζητάς πληροφορίες και στα ελληνικά.
Από την economycarrentals.com νοίκιασα 2 φορές στην Ιταλία, στην Γαλλία και Τουρκία χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μέσω της carflexi.com νοίκιασα φέτος στη Γερμανία με την Alamo με μόνο πρόβλημα ότι δεν συμπεριλαμβανουν στην τιμή την παροχή οδικής βοήθειας.
Να ξέρεις ότι όταν παραδίδει το αυτοκίνητο σε διαφορετικό σημείο από αυτό που το παρέλαβες πάντα υπάρχει έξτρα χρέωση, ακόμη και μέσα στην ίδια χώρα.
Πάντα αγοράζω τη μικτή ασφάλεια από το site τους με 9-10 € ανά ημέρα επιπλέον κόστος.
αγαπητη Ελενα,
δυστυχως το κοστος κυμαινεται επιεικως σε αυτο που αναφερω πιο πανω (750€+). Μικροδιαφορες του τυπου +-50€ δεν προκειται να σωσουν την κατασταση. Ειδικα οταν η μετακινηση με ΜΜΕ για 6 ημερες και 2 ατομα θα κυμανθει γυρω στα 200-230€. Το 1/3 δηλαδη. Ειναι μεγαλη η διαφορα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ναι ετσι ειναι @Sassenach77 ! Εμείς νοικιάσαμε πολυ οικονομικα, μονο απλη, με οδικη και 2ο οδηγο, περιπου 60 ευρω για 4 μερες! Δεν καναμε μεικτη, αφου ειχαμε την οδικη και η εγγυηση ηταν 900 ευρω. Αν θελαμε η εγγυηση να ειναι 450 ευρω θα πληρωναμε μεγαλύτερο ποσο, δηλαδή καποιες καλύψεις παραπάνω.
Επισης, δηλώσαμε ότι δε θα πηγαιναμε στην Σικελία ή Καμπανία ( την περιφέρεια της Νάπολης) γιατι εκει έπρεπε αναγκαστικά ή να αφήσουμε μεγαλύτερη εγγύηση ή να κανουμε μεικτη. Επισής, στην Ιταλια απο Νοέμβριο - Απρίλιο εισαι υποχρεωμένος να εχεις μαζί σου αλυσίδες. Κι αυτες έχουν χρεωση, εμεις δεν τις θέλαμε και υπογράψαμε μια δήλωση, σε περίπτωση ελέγχου απο την τροχαία, ότι εμεις φταίμε που δεν τις εχουμε στο οχημα, οχι η εταιρεια.

αγαπητη Ελενα,
δυστυχως το κοστος κυμαινεται επιεικως σε αυτο που αναφερω πιο πανω (750€+). Μικροδιαφορες του τυπου +-50€ δεν προκειται να σωσουν την κατασταση. Ειδικα οταν η μετακινηση με ΜΜΕ για 6 ημερες και 2 ατομα θα κυμανθει γυρω στα 200-230€. Το 1/3 δηλαδη. Ειναι μεγαλη η διαφορα.
Σε ποια εταιρεία εχετε βρει αυτη την τιμη?
 
Last edited by a moderator:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Σε ποια εταιρεία εχετε βρει αυτη την τιμη?
herz avis europcar, etc
ακομη και αν δεν φαινεται σε πρωτη αναγνωση, μετα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες που ειχα μου επιβεβαιωσαν τα παραπανω κοστη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
herz avis europcar, etc
ακομη και αν δεν φαινεται σε πρωτη αναγνωση, μετα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες που ειχα μου επιβεβαιωσαν τα παραπανω κοστη.
ευχαριστω, μου φανηκε οτι σε αλλες ειδα αστρονομικα ποσα , γιαυτο σε ρωτησα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι ετσι ειναι @Sassenach77 ! Εμείς νοικιάσαμε πολυ οικονομικα, μονο απλη, με οδικη και 2ο οδηγο, περιπου 60 ευρω για 4 μερες! Δεν καναμε μεικτη, αφου ειχαμε την οδικη και η εγγυηση ηταν 900 ευρω. Αν θελαμε η εγγυηση να ειναι 450 ευρω θα πληρωναμε μεγαλύτερο ποσο, δηλαδή καποιες καλύψεις παραπάνω.
Επισης, δηλώσαμε ότι δε θα πηγαιναμε στην Σικελία ή Καμπανία ( την περιφέρεια της Νάπολης) γιατι εκει έπρεπε αναγκαστικά ή να αφήσουμε μεγαλύτερη εγγύηση ή να κανουμε μεικτη. Επισής, στην Ιταλια απο Νοέμβριο - Απρίλιο εισαι υποχρεωμένος να εχεις μαζί σου αλυσίδες. Κι αυτες έχουν χρεωση, εμεις δεν τις θέλαμε και υπογράψαμε μια δήλωση, σε περίπτωση ελέγχου απο την τροχαία, ότι εμεις φταίμε που δεν τις εχουμε στο οχημα, οχι η εταιρεια.
Αν σκεφτείς οτι ήταν το πρώτο οδικό ταξίδι εκτός Ελλάδας ( αφού το 2014 δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω το οδικό που σχεδίαζα για δύο βδομάδες στη Σικελία, και τώρα εσύ που το αναφέρεις, είναι σαν να ρίχνεις "λάδι στη φωτιά" :oops:)
και μάλιστα στο Ηνωμένο βασίλειο, οπότε θα οδηγούσα για πρώτη φορά αριστερά, θεωρώ οτι έκανα πολύ καλά και είχα πλήρη ασφάλεια ! Ήταν κάτι καινούργιο για μένα ! Τώρα που μιλάμε και αφού έχει πραγματοποιηθεί αυτό το ταξίδι, μπορώ να σου πώ οτι την επόμενη φορά στο UK, άνετα νοικιάζω αυτοκίνητο ακόμα και με ταχύτητες και με απλή ασφάλεια . Για την οδική, δεν το διαπραγματεύομαι....θέλω πάντα να έχω! Αν το κόστος της πλήρης ασφάλειας με "παίρνει" οικονομικά, τότε θα κάνω και αυτήν όμως !
Το αυτοκίνητο είναι "εργαλείο" για να με πηγαίνει εκεί που θέλω και όχι για να παίζω με αυτό. Oδηγώ χρόνια και ξέρω οτι ανα πάσα στιγμή μπορεί να συμβεί οτιδήποτε, όσο προσεκτική και να είμαι...δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου σε όλα αυτά τα οδικά δίκτυα που υπάρχουν ανα το κόσμο ! You know what I mean ;)
Το κόστος ανα ημέρα με απλή ασφάλεια, χωρίς οδική, απεριόριστα χιλιόμετρα και με δεύτερο οδηγό, ήταν 45€ περίπου. Με πλήρη ασφάλεια και οδική το κόστος έφτασε 80€ ανα ημέρα ( προς πληροφόρηση των πάντων εδω μέσα), μέσω της RentalCars απο την εταιρεία Enterprise.
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για Σικελία και Νάπολη ! Βλέπεις δεν το έχω βγάλει απο το μυαλό μου αυτό που σχεδίαζα (και άμα μου μπεί κάτι στο κεφάλι, αργά ή γρήγορα το κάνω)!
Αυτό που αναφέρεις για τις αλυσίδες είναι απόλυτα λογικό ! Και θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό απο πάντα ! Στο δικό μου αυτοκίνητο οι αλυσίδες μπαίνουν απο Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο και δεν χρειάζεται κανένας να μου το υποδείξει! Ήδη σκέφτομαι τον Νοέμβριο για ένα μικρό οδικό στη Ρουμανία και το πρώτο που σκέφτηκα είναι οι αλυσίδες και απο που θα τις προμηθευτώ εκεί...θέλει ψάξιμο αυτό. Αν τις δίνουν απο τις εταιρείες ενοικίασης,τότε δεν χρειάζεται να ψάχνω απο που θα τις προμηθευτώ! Θα το μελετήσω όταν έρθει η ώρα !
Και πάλι ευχαριστώ :)
 
Last edited:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αλυσιδες ναι δινουν, πιστευω ολες. Εμας απο Alamo , 60 ευρω για 4 μερες, οχι αυτοματο, με οδικη και 2ο οδηγο. Πολυ καλη εταιρεια, μας εκαναν και upgrade σε καλυτερη κατηγορια,1400 αντι 1200 cc.
Καλά ταξίδια!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αλυσιδες ναι δινουν, πιστευω ολες. Εμας απο Alamo , 60 ευρω για 4 μερες, οχι αυτοματο, με οδικη και 2ο οδηγο. Πολυ καλη εταιρεια, μας εκαναν και upgrade σε καλυτερη κατηγορια,1400 αντι 1200 cc.
Καλά ταξίδια!
Θα ρωτήσω και θα το ψάξω γενικώς το θέμα, γιατί Νοέμβρη μήνα χωρίς αλυσίδες στα Καρπάθια δεν ανεβαίνω !
Επίσης ! Καλά και ασφαλή ταξίδια πάντα να έχεις και εσύ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.494
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom