Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Gk245

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Παιδιά αν εμείς είχαμε πιστωτική κάρτα σε hertz,avis κλπ, θα πηγαίναμε εξ'αρχής. Λόγω ονόματος κ μόνο και καλά πιο αξιόπιστες. Γιατι η αληθεια ειναι με τοσα που ειχαμε ακουσει για Sicily λεγαμε που παμε να μπλεξουμε με τους μαφιοζους.
Ειναι η μονη που δεχοταν χρεωστικη ομως αρα κ ο μονος δρομος. Οι τιμες παντως ειναι μια χαρα, δεν τις χαρακτηριζω φθηνες ή ακριβες, ο καθενας ξερει το μπατζετ του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατι η αληθεια ειναι με τοσα που ειχαμε ακουσει για Sicily .
Δηλ? Που ειχες ακουσει κ τι? Μηπως να διναμε βαση μονο σε πραγματικα φορουμ κ σε πραγματικους ανθρωπους οπως σε αυτο εδω το φορουμ? Μια χαρα εταιρεια ηταν κ ειναι. Πολλοι μπερδευονται με τις υπηρεσιες που περιμενουν συγκρινοντας τη με τους (πραγματικους μαφιοζους) που ανεφερες στην αρχη του ποστ σου. Μην ξεχνατε οτι αυτοπροσδιοριζεται ως low cost, επομενως θα περιμένετε αναλογες υπηρεσιες κ τιμες.
 

Gk245

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Δηλ? Που ειχες ακουσει κ τι? Μηπως να διναμε βαση μονο σε πραγματικα φορουμ κ σε πραγματικους ανθρωπους οπως σε αυτο εδω το φορουμ? Μια χαρα εταιρεια ηταν κ ειναι. Πολλοι μπερδευονται με τις υπηρεσιες που περιμενουν συγκρινοντας τη με τους (πραγματικους μαφιοζους) που ανεφερες στην αρχη του ποστ σου. Μην ξεχνατε οτι αυτοπροσδιοριζεται ως low cost, επομενως θα περιμένετε αναλογες υπηρεσιες κ τιμες.
Όχι έχεις άδικο σ αυτό που λες. Μια που το είπα καταρχάς κ μια ζωντανότατο παραδειγμα είναι η κοπελα που με επιβεβαιωσε αρχιζοντας με τη φραση '"μπραβο εξελιξη η sicily".
Οπου κ αν μπεις κ αν ψαξτεις, ακομα κ στην ιδια τη sicily η οποια τη βαθμολογει ο κοσμος με το λιγοτερο συγκριτικα με τις αλλες, αλλα και tripadvisor, ταξιδιωτικα φορουμ, θα ακουσεις ασχημα λογια. Το αν εσυ δεν εχεις ακουσει ειναι αλλο θεμα. Η λεξη μαφιοζοι που εγραψα φυσικα κ ηταν αστεια, εννοωντας τα λαμογια σαν αυτα που χουμε γεμισει εδω.
Προφανως για να σου γραφω εδω μεσα πως εχω ακουσει ασχημα λογια και
απο εδω μεσα εχω ακουσει κ απο αλλα πραγματικα φορουμ και ανθρωπους, κατι που ηταν περιττο να διευκρινησεις γιατι υποτιμησες τη νοημοσυνη μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.η κοπελα που με επιβεβαιωσε αρχιζοντας με τη φραση '"μπραβο εξελιξη η sicily".
2.Οπου κ αν μπεις κ αν ψαξτεις, ακομα κ στην ιδια τη sicily η οποια τη βαθμολογει ο κοσμος με το λιγοτερο συγκριτικα με τις αλλες, αλλα και tripadvisor, ταξιδιωτικα φορουμ, θα ακουσεις ασχημα λογια. Το αν εσυ δεν εχεις ακουσει ειναι αλλο θεμα.
3. Η λεξη μαφιοζοι που εγραψα φυσικα κ ηταν αστεια,
4.. γιατι υποτιμησες τη νοημοσυνη μου.
1. Εγω καταλαβα οτι μιλουσε για την εγγυηση κ μονο. Την οποια εξαλλου κ "εξαγορασες" μερικως αφου πληρωσες σχεδον 2πλασια την ενοικιαση. Βεβαια σωστα επραξες αφου δεν ειχες πιστωτικη.
2. Δεν ψαχνω πουθενα αλλου περαν απο εδω κ τους φιλους μου στην πραγματικη ζωη.
3. Δεν ακούστηκε αστεια.
4. Ελεος. Δεν ειπα τπτ για τη νοημοσυνη σου. Απλα απορησα πως κ που υπαρχει τετοια φημη γι αυτη την εταιρεια. Αν οντως υπαρχει στα σαιτ που ειπες δεν ειναι δικος μου ο ρολος να τα αμφισβητησω. Αν εδω ειδες κατι πες το να το δουμε, σιγα το πραγμα, που ειδες να υποτιμω απορω. Τεσπα διαβαζετε πιο προσεκτικα, τπτ προσωπικο δεν υπαρχει στα ποστ.
 

Gk245

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
1. Εγω καταλαβα οτι μιλουσε για την εγγυηση κ μονο. Την οποια εξαλλου κ "εξαγορασες" μερικως αφου πληρωσες σχεδον 2πλασια την ενοικιαση. Βεβαια σωστα επραξες αφου δεν ειχες πιστωτικη.
2. Δεν ψαχνω πουθενα αλλου περαν απο εδω κ τους φιλους μου στην πραγματικη ζωη.
3. Δεν ακούστηκε αστεια.
4. Ελεος. Δεν ειπα τπτ για τη νοημοσυνη σου. Απλα απορησα πως κ που υπαρχει τετοια φημη γι αυτη την εταιρεια. Αν οντως υπαρχει στα σαιτ που ειπες δεν ειναι δικος μου ο ρολος να τα αμφισβητησω. Αν εδω ειδες κατι πες το να το δουμε, σιγα το πραγμα, που ειδες να υποτιμω απορω. Τεσπα διαβαζετε πιο προσεκτικα, τπτ προσωπικο δεν υπαρχει στα ποστ.
Για ότι και να φημίζεται αρνητικά μια εταιρεία αρκεί νομίζω για να απωθήσει πελάτες και να δημιουργήσει κακό όνομα.
Χωρις να είμαι κανενας επιστημονας της ενοικιασης αυτοκινητων, συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει, υποψιαζομαι πως πρεπει πριν καποια χρονια να χε , αλλιως δεν στεκει η τοση αρνητικη κριτικη γυρω απ το ονομα της.
Δε νομιζω πως ολα γιναν απλα επειδη ειναι low cost εταιρεια.
Τωρα για το τι στεκει απο αυτα που διαβαζουμε ή ακουμε στη πραγματικη ζωη ο καθενας πρεπει καθε φορα να χει την αντιληψη να το φιλτραρει κ να κρινει. Ξερω κ εγω κοσμο απ την αλλη που καναν οντως γρατζουνια στο αμαξι και υστερα κραζαν την εταιρεια οτι τους τη φορτωσε.
Πολλα λεγονται αρα, γι αυτο κ εγω μπηκα εδω να πω την εμπειρια μου, γιατι ειναι πολυ προσφατη και ειναι καλο να ξερει ο κοσμος πως υπαρχει κ αυτη.
 
Last edited by a moderator:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Όχι έχεις άδικο σ αυτό που λες. Μια που το είπα καταρχάς κ μια ζωντανότατο παραδειγμα είναι η κοπελα που με επιβεβαιωσε αρχιζοντας με τη φραση '"μπραβο εξελιξη η sicily".
Οπου κ αν μπεις κ αν ψαξτεις, ακομα κ στην ιδια τη sicily η οποια τη βαθμολογει ο κοσμος με το λιγοτερο συγκριτικα με τις αλλες, αλλα και tripadvisor, ταξιδιωτικα φορουμ, θα ακουσεις ασχημα λογια. Το αν εσυ δεν εχεις ακουσει ειναι αλλο θεμα. Η λεξη μαφιοζοι που εγραψα φυσικα κ ηταν αστεια, εννοωντας τα λαμογια σαν αυτα που χουμε γεμισει εδω.
Προφανως για να σου γραφω εδω μεσα πως εχω ακουσει ασχημα λογια και
απο εδω μεσα εχω ακουσει κ απο αλλα πραγματικα φορουμ και ανθρωπους, κατι που ηταν περιττο να διευκρινησεις γιατι υποτιμησες τη νοημοσυνη μου.
Εν προκειμένω μιλούσα για τη δυνατότητα χρήσης χρεωστικής κάρτας (και κατ´ επέκταση το πολύ μικρό ποσό εγγύησης που βέβαια όπως συμφωνώ με το @Samion συνεπάγεται αύξηση του κόστους ενοικίασης) που πέρυσι με την ίδια εταιρεία δε γινόταν στο μιλάνο.
Η δυσάρεστη εμπειρία που είχα με την εταιρεία έχει να κάνει με προσπάθεια συναλλαγής μετά από κανά μηνα απ´την ενοικίαση (τετραψήφιου ποσού σε γαλλικό σιδηρόδρομο), την οποία ευτυχώς μπλόκαρε η τράπεζά μου. Αλλά πιστεύω ότι ευθύνεται αποκλειστικά ο υπάλληλος ο οποίος πήρε την πιστωτική για να κάνει τη χρέωση αντί να φέρει το pos σε μένα κ φυσικά εγώ που διάβαζα τους όρους της ενοικίασης αντί να προσέχω κ να το απαιτήσω. Σίγουρα για αυτό δεν ευθύνεται η εταιρεία ενοικίασης που κατά τη γνώμη μου είναι value for money (σκεφθείτε ότι η ενοικίαση για 11ημέρες τον Ιούλιο κόστισε περίπου 20€/ημέρα με παραλαβή/παράδοση σε άλλο σημείο, όταν οι "επώνυμες" ήταν στα διπλάσια και).
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εν προκειμένω μιλούσα για τη δυνατότητα χρήσης χρεωστικής κάρτας (και κατ´ επέκταση το πολύ μικρό ποσό εγγύησης που βέβαια όπως συμφωνώ με το @Samion συνεπάγεται αύξηση του κόστους ενοικίασης) που πέρυσι με την ίδια εταιρεία δε γινόταν στο μιλάνο.
Η δυσάρεστη εμπειρία που είχα με την εταιρεία έχει να κάνει με προσπάθεια συναλλαγής μετά από κανά μηνα απ´την ενοικίαση (τετραψήφιου ποσού σε γαλλικό σιδηρόδρομο), την οποία ευτυχώς μπλόκαρε η τράπεζά μου. Αλλά πιστεύω ότι ευθύνεται αποκλειστικά ο υπάλληλος ο οποίος πήρε την πιστωτική για να κάνει τη χρέωση αντί να φέρει το pos σε μένα κ φυσικά εγώ που διάβαζα τους όρους της ενοικίασης αντί να προσέχω κ να το απαιτήσω. Σίγουρα για αυτό δεν ευθύνεται η εταιρεία ενοικίασης που κατά τη γνώμη μου είναι value for money (σκεφθείτε ότι η ενοικίαση για 11ημέρες τον Ιούλιο κόστισε περίπου 20€/ημέρα με παραλαβή/παράδοση σε άλλο σημείο, όταν οι "επώνυμες" ήταν στα διπλάσια και).
Χρήσιμη και κατατοπιστική η ανάρτησή σου. :)
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
...πάντως μια και μοναδική φορά που νοίκιασα στο Παρίσι "φθηνά" (απο InterRent) κατηγορίας "οικονομικής" το αυτοκίνητο ήταν μεν καινούργιο αλλά κατατρακαρησμένο όλο γύρο γύρο (opel corsa) ...
Απο τη μια τσαντίστηκα που θα είχα για 15 μέρες ένα τέτοιο αυτ/το , αλλά τελικά προσαρμόστηκα με την πραγματικότητα και το "οικονομικό" της υπόθεσης ...
 

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Έκλεισα αυτ/το μέσω της Rentalcars.com με την εταιρεία FOX AUTORENT για 2 ημέρες από Βουδαπέστη για οδική Σλοβενία. Αν και το αυτ/το για 2 ημέρες είναι φτηνό (€ 54), η full protection που πρόσθεσα προεραιτικά με κόστος € 40 και το cross border € 36 ανεβάζουν κατά πολύ το τελικό κόστος. Βέβαια στην τιμή περιλαμβάνονται απεριόριστα χιλιόμετρα και deposit € 900 (από τα φθηνότερα που βρήκα).
Την full protection την συστήνετε ή είναι κάτι το οποίο δεν είναι και τελέιως αναγκαίο;
 

Gk245

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Βάλε μωρέ να είσαι ήσυχος. Να χεις να σκέφτεσαι μόνο το ταξίδι σου μετά, μην γίνει κάτι και στο χαλάσει. Όσο πιο προστατευμένος τόσο καλύτερα.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Full protection οταν εννοει ενας broker (rentalcars, autoeurope, ryanair cartrawler, holidayautos, skyscanner, economycarrentals, doyouspain, check24, billiger mietwagen, cardelmar κλπ κλπ) εννοει οτι θα σε καλυψει στην εγγυηση που θα πρεπει να σου δεσμευτει στον προμηθευτη. ΑΛΛΑ ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ και να εισαι ενημερος για περιπου 6-10 σελιδες απο τους ορους καλυψης και ΜΗ καλυψης της "ασφαλειας" των brokers.
Θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις τους ορους αυτους χωρις να εχεις πληρωσει ακομη για αυτη την "ασφαλεια", αλλα για παραδειγμα
https://www.google.gr/url?sa=t&sour...CAUcQFghGMAY&usg=AOvVaw08GfmWPjHqvW1E0Aag8-34

Αυτοι ειναι οι οροι της "ασφαλειας" της axa οταν νοικιαζεις μεσω ryanair, skyscanner, holidayautos, arguscarhire κλπ.
Για να μην σε κουραζω, σε καποιο σημειο σου αναφερει οτι δεν καλυπτει βανδαλισμο η προσωπικη αμελεια. Δηλαδη καποιος σε γρατσουνισε στο παρκαρισμα ξεπαρκαρισμα η σου σπασε τον καθρεπτη η εσκισε το λαστιχο. Θα πληρωσεις στην επιστροφη του αυτοκινητου πχ 400 ευρω απο την εγγυηση που αφησες αλλα δεν θα παρεις τιποτα πισω. Χαμενα χρηματα εν ολιγοις.
Επισης το τι χαρτια χρειαζονται για να σε καλυψουν αυτες οι ασφαλιστικες ειναι μια σελιδα απο μονο του. Εν ολιγοις, χωρις δηλωση τροχαιας, παπαλα. Οποτε αν εσυ χτυπησεις ενα κολονακι και γρατσουνισεις η σπασεις προφυλακτηρα, η το πιο συνηθες παθεις λαστιχο, θα παρεις την τροχαια να δηλωσεις ατυχημα; υπαρχει εμπλεκομενο οχημα για να ερθει η τροχαια; Θα ασχοληθει η τροχαια με την γρατσουνια σου; Εχεις δει σε καποια χωρα, συμπεριλαμβανομενης της Ελλαδας να ασχολειται η τροχαια με τις γρατσουνιες που προκαλεσες εσυ η καποιος αλλος αλλα δεν εχεις μαρτυρια;

Οποτε με το απλο "ναι μωρε, κλεισε και το full protection να εισαι ησυχος", δεν εισαι καλυμμενος πιστεψε με.
Η πιο λογικη ερωτηση να σου κανω.
Διαφημιζουν το προιον τους οι brokers σαν full protection, στην ιδια προταση ομως αναφερεις για εγγυηση 900 ευρω!!!
Λιγο οξυμωρο δεν σου ακουγεται;
Η μοναδικη περιπτωση που εισαι ησυχος ειναι μονο οταν αγορασεις την καλυψη απο τον προμηθευτη, γιατι μονο αυτος σου απαλειφει την εγγυηση, δηλαδη πληρωνεις καλυψη και δεν αφηνεις εγγυηση. Μικτη ασφαλιση με μηδενικη απαλλαγη εν ολιγοις.
Καλυτερα να μπεις στα site των προμηθευτων, για να εχεις μια πληρη εικονα των τιμων με την πληρη καλυψη και να κανεις την σύγκριση σου ετσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom