Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ευχαριστώ αλλά μπορείς να μου πεις τελικά που ακριβώς το γράφει αυτό το ποσό;
Αυτο με ενδιαφέρει εξαρχής
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ευχαριστώ αλλά μπορείς να μου πεις τελικά που ακριβώς το γράφει αυτό το ποσό;
Αυτο με ενδιαφέρει εξαρχής
Καλησπερα
Στη παρακάτω σελίδα

https://www.autoeurope.eu/results/

Στο πεδίο rate details με κόκκινο παρακάτω

EEFC2758-262D-43DC-922B-F8EE7A5A7749.jpeg


Επιλέγεις το inclusive package κ κάνοντας προς τα κάτω αναγράφει το ποσό που παρακρατείται

48C4EF94-2A75-4F7A-802C-63C1409F03DA.jpeg
 
Last edited by a moderator:

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Όπως το δείχνει ο φίλος παραπάνω. Ανάλογα με το πακέτο που επιλέγεις μπορεί να αλλάζει το ποσό στην κάρτα. Οπότε δοκίμασε και με zero excess, refundable κλπ εκτός από inclusive.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει νοικιάσει κανείς στην Ισπανία από Centauro. Το σκέφτομαι έτσι κι αλλιώς για φουλ κάλυψη και βρίσκω πολύ καλές τιμές αλλά σχόλια μισά μισά. Άλλοι φουλ ικανοποιημένοι, άλλοι φουλ δυσαρεστημένοι. Οπότε μια εμπειρία από δικά μας άτομα εδώ θα ήταν υπερπολύτιμη.
 

Steliosgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αν τους δώσω πιστωτική που δεν έχει φράγκο μέσα θα υπάρχει κάποιο θέμα?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν τους δώσω πιστωτική που δεν έχει φράγκο μέσα θα υπάρχει κάποιο θέμα?
Τι εννοείς ακριβώς με αυτό; Ότι η πιστωτική είναι στο όριο; Θα πρέπει να μπορούν να δεσμεύσουν ένα ποσό ανάλογα με το γραφείο, τη χώρα και την ασφάλεια που διάλεξες.
 

Steliosgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επειδή ομολογουμένως είμαι άσχετος, μετά από ψάξιμο την έλυσα μονος μου την απορία πιστεύω.

Δεν έχω καν πιστωτική, μόνο χρεωστική , οπότε θεώρησα ότι η πιστωτική θα πρέπει να έχει κάποια χρήματα μέσα , αλλά από ότι καταλαβαίνω, εάν βγάλω πιστωτική με π.χ. όριο 2.000 ευρώ και το deposit που ζητάει η εταιρεία ενοικίασης ειναι 1.200 € , τότε ειμαι καλυμμένος, σωστά?
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Σωστοοοοοος! Ότι και να'ναι το πακέτο σου κρατάνε! Η Gold Car στην Πιζα μου έδωσε εναλλακτική λύση να αγοράσω την ασφάλεια τους (εχω είχα μια της ΑΧΑ έξτρα απο την Ryan) για να μην μου δεσμεύσουν στην κάρτα €1300. Τώρα νοίκιασε η σύζυγος με την Thrifty (μέσω Ryan στην Γερμανία) και λέγανε €1000 πρέπει να χεις διαθέσιμο, τελικά της δώσανε απο την Hertz και της δέσμευσαν €737 (παράξενο ποσό γιατί δεν ειναι στρογγυλό). Ας είναι η ολη ιστορία είναι οτι θέλουν να σου πουλήσουν 'ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ" (συγνώμη για τα Γαλλικά) την ΕΞΤΡΑ δικιά τους ασφάλεια γιατί έχουν και κάποιο κέρδος, και ίσως και ο εργαζόμενος να'χει κάποια προμήθεια;)!
 

Steliosgr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Οποτε, κλεινεις με τη βασικη ασφαλιση μεσω ιντερνετ, πας επι τοπου και διαπραγματευεσαι φουλ ασφαλιση και το deposit.Δινεις πιστωτικη και καθαρισες.

Απο ολα που διαβασα εδω αυτα καταλαβα. Υπερπολυτιμες οι συμβουλες ολων παρεπιμπτοντως, χαιρομαι ειλικρινα που βρηκα αυτο το φορουμ!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Έχω καταλάβει οτι εάν κατά την παραλαβή αγοράσεις την μικτή τους, τότε δεν σου κρατούν/δεσμεύουν καθόλου την κάρτα σου. Πάνω κάτω τα ίδια αναφέρεις και εσύ, καλή η ασφάλεια, ΑΛΛΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ να'ναι. Α! Και καλώς σε βρήκαμε ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οποτε, κλεινεις με τη βασικη ασφαλιση μεσω ιντερνετ, πας επι τοπου και διαπραγματευεσαι φουλ ασφαλιση και το deposit.Δινεις πιστωτικη και καθαρισες.

Απο ολα που διαβασα εδω αυτα καταλαβα. Υπερπολυτιμες οι συμβουλες ολων παρεπιμπτοντως, χαιρομαι ειλικρινα που βρηκα αυτο το φορουμ!

Πριν από 20 μέρες νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz στο Δουβλίνο. ( η κράτηση είχε γίνει πολύ πριν από το σάιτ της Aegian). Από το γκισέ της εταιρίας αγόρασα πλήρη ασφάλεια 25 ευρώ την μέρα και μου δέσμευσαν στην πιστωτική 200 ευρώ για το αν τυχόν επέστρεφα άδειο το ρεζερβουάρ ή έχανα το κλειδί κ.λ.π. Τα 200 ευρώ αποδεσμεύτηκαν σε 15 μέρες μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι εξαιρετικά σπάνιο να μην σου κάνουν καμμία δέσμευση κάποιου ποσού (ανάλογα την εταιρία και τη χώρα ενοικίασης - όπως καθαρά αναγράφεται στους όρους τους) στην πιστωτική σου κάρτα, ανεξαρτήτως αν έχεις αγοράσει την δική τους έξτρα ασφάλεια ή όχι. Προσωπικά, σε όποια χώρα νοίκιασα αυτοκίνητο (και είναι αρκετές), είτε στην Ευρώπη είτε στην Ασία, πουθενά δεν προσπάθησαν να μου πουλήσουν έξτρα ασφάλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom