Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το αμάξι ήταν ένα Suzuki s cross αντί για vitara που είχα κλείσει.
Επειδή βλέπω κι εγώ το ίδιο μοντέλο αλλά εμείς είμαστε 5 άτομα, πως ήταν οι εσωτερικοί χώροι; Ευχαριστώ
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Επειδή βλέπω κι εγώ το ίδιο μοντέλο αλλά εμείς είμαστε 5 άτομα, πως ήταν οι εσωτερικοί χώροι; Ευχαριστώ
Είναι ευρύχωρα αλλά
Επειδή βλέπω κι εγώ το ίδιο μοντέλο αλλά εμείς είμαστε 5 άτομα, πως ήταν οι εσωτερικοί χώροι; Ευχαριστώ
Θα έχετε θέμα σίγουρα με τα πράγματα αν έχετε ο καθένας 8κιλη κ παραδοτέα μεγάλη..συν τα πράγματα που θα ψωνίζετε..κοιτάξτε λίγο αν μπορείτε να βάλετε έξτρα μπακαζιερα πάνω..
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπερα σε ολους!
Πρώτη φορά που θα νοικιάσω αμάξι στο εξωτερικό και θα ηθέλα την βοήθεια σας!
Ξέρω ότι απο rental cars πρέπει να κλείσω την απλή τιμή και όχι με πλήρη ασφάλεια καθώς αυτό είναι καλύτερο να το κανώ επιτόπου πριν παραλάβω το αμάξι!

Κατά την παραλαβή τι να προσεξω ώστε να είμαι πληρης καλυμεννος οτιδήποτε και να γίνει με το αμάξι?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπερα σε ολους!
Πρώτη φορά που θα νοικιάσω αμάξι στο εξωτερικό και θα ηθέλα την βοήθεια σας!
Ξέρω ότι απο rental cars πρέπει να κλείσω την απλή τιμή και όχι με πλήρη ασφάλεια καθώς αυτό είναι καλύτερο να το κανώ επιτόπου πριν παραλάβω το αμάξι!

Κατά την παραλαβή τι να προσεξω ώστε να είμαι πληρης καλυμεννος οτιδήποτε και να γίνει με το αμάξι?
Το "πρέπει να κλείσω την απλή τιμή" είναι σχετικό, ο καθένας το ζυγίζει και αποφασίζει.
Εφόσον θέλεις να κάνεις πλήρη ασφάλεια από την εταιρία ενοικίασης, απλά το ζητάς (σου το προτείνουν και οι ίδιοι συνήθως) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δε χρειάζεται κάτι περαιτέρω από σένα.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Λοιπον, επειδη ταξιδεψα τελος Οκτωβρη Μοναχο και νοικιασα πρωτη φορα αυτοκινητο...ακολουθησα οτι μου ειπαν τα παιδια εδω, εκλεισα το ι.χ απο rentalcars (συγκεκριμενα με την enterprise), βρηκα λιγακι δυσκολα το γκισε τους (την επομενη θα ειναι πανευκολο), τους εδωσα την κρατηση το διπλωμα και την πιστωτικη, ζητησα φουλ ασφαλεια την οποια μου χρεωσαν 116 ευρω (3 ημερες ηταν η ενοικιαση) συν 250 ευρω μου εκαναν κρατηση απο πιστωτικη (για τυχον εξοδα)...το ι.χ. ηταν ενα TOURAN ολοκαινουριο (114 η χρεωση για 3 ημερες) το οποιο για να βρουμε το χωρο τους (παρκινγκ)δυσκολευτηκαμε λιγακι...μας εδωσαν το κλειδι, δεν ηρθε κανεις να μας δωσει την παραμικρη οδηγια, ευτυχως βαζοντας το κλειδι μου εδειξε σημανση οτι για να ξεκινησει πρεπει να πατησετε το συμπλεκτη ,και φυσικα μη ξεχασεις το χειροφρενο !!! Το αλλο παιδι της παρεας , ξεκινησε με 3η και χειροφρενο και μεχρι να βγει απο το υπογειο γκαραζ ειχε μυρησει καπνιλα ολο...ηρθε αστυνομια ,πυροσβεστικη, εξω απο το αεροδρομιο και απαγορεψαν να ταξιδεψει (το συγκεκριμενο ι.χ.) !! Κανεις δεν ειχε καταλαβει τη μλκια που εκανε ο δικος μας !!! με συνοδεια της αστυνομιας πηγαν στο γκισε της εταιρειας και η ιδια η αστυνομικος ζητησε αλλο ι.χ !!! Αυτα εν ολιγοις, ενα αγχος θα το εχεις (ξενο αυτοκινητο) και να τηρεις τα ορια ταχυτητας !!! Στον αλλο ηρθε κληση γιατι σε χωριο με οριο τα 30 ετρεχε με 36...ολα στραβα του πηγαν !
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Το "πρέπει να κλείσω την απλή τιμή" είναι σχετικό, ο καθένας το ζυγίζει και αποφασίζει.
Εφόσον θέλεις να κάνεις πλήρη ασφάλεια από την εταιρία ενοικίασης, απλά το ζητάς (σου το προτείνουν και οι ίδιοι συνήθως) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δε χρειάζεται κάτι περαιτέρω από σένα.
Σωστό!
Κατι που διάβασα εδω αφορούσε ενα zero excess η κατι παρομοίο.
πρέπει να αναφέρω κάτι τέτοιο?
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
'Θα ζητησεις Vollkasko ohne Selbstbeteiligung, η στα αγγλικα zero excess protection.'' οπως μου ειχε γραψει ο tdoumos σε προηγουμενο ποστ, και εκανα !
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
'Θα ζητησεις Vollkasko ohne Selbstbeteiligung, η στα αγγλικα zero excess protection.'' οπως μου ειχε γραψει ο tdoumos σε προηγουμενο ποστ, και εκανα !
Σε ευχαριστώ!
το οποίο τι είναι αν γνωρίζεις?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ!
το οποίο τι είναι αν γνωρίζεις?
Zero excess σημαίνει μηδενική απαλλαγή. Δηλαδή για οποιαδήποτε ζημιά συμβεί στο όχημα με δική σου υπαιτιότητα δεν θα πληρώσεις τίποτα.
Η κλασσική ασφάλεια που σου παρέχει η ενοικίαση μέσω μεσάζοντα έχει απαλλαγή π.χ. 900-1200€, αναλογα με το είδος του οχήματος. Δηλαδή πληρώνεις εσϋ τα πρώτα 900 -1200 € σε περίπτωση ζημιάς.
Επίσης στην πλήρη ασφάλεια υπάρχουν συχνά και έξτρα παροχές σχετικά με την οδική βοήθεια. π.χ.σε ενοικίαση στη Γερμανία μου είχαν πει ότι δεν είχα οδική βοήθεια για όλες τις περιπτώσεις...Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όμως.
Γενικά, πάντα παίρνω το zero excess για να μην έχω άγχη...
Φωτογράφισε επιμελώς όλες τις γρατζουνιές στο αυτοκίνητο και τράβηξε κανένα βιντεάκι σε καμμια μεγάλη...
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Γνωριζει καποιος να μου συστησει αξιοπιστη εταιρεια για ενοικιαση αυτοκινητου στο αεροδρομιο της Βαρκελωνης? Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom