Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

melikiko

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ενοικιαση αυτοκινητου

Γεια σας!

Τον Απρίλιο θα παμε δύο άτομα για 3 εβδομάδες στο Μαρόκο. Μόλισ νοικιάσαμε αυτοκίνητο για τις μέρες αυτές. Στο μέιλ της κράτησης έγραφε ότι θα δεσμευτεί από την πιστωτική καρτα του οδηγού το ποσό των 1000 ευρω το οποίο βέβαια θα επιστραφει στο τέλος της ενοικίασης. Γνωρίζετε εάν θα πρέπει να υπάρχει αυτό το ποσό στην κάρτα η εαν μπορεί απλα να χρεωθεί?

Και κάτι πιο σχετικό με Μαρόκο. Μήπως θα ήταν καλύτερα να νοικιάσουμε απο μία τοπική εταιρεία οταν φτάσουμε εκει?

Ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Γεια σας,

Έχω κάνει μια κράτηση αυτοκινητου γ το Μαροκο με την budget. το ποσο δεσμευσης ειναι 1000 ευρω. μηπως γνωριζεται αν πρεπει να υπαρχει μεσα στην πιστωτικη το ποσο η αν μπορουν απλα να την χρεωσου?

ευχαριστω πολυ
Τι εννοείς να υπάρχει το ποσό; Μήπως εννοείς χρεωστική; Γιατί οι πιστωτικές χρεώνουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.θα δεσμευτεί από την πιστωτική καρτα του οδηγού το ποσό των 1000 ευρω το οποίο βέβαια θα επιστραφει στο τέλος της ενοικίασης. Γνωρίζετε εάν θα πρέπει να υπάρχει αυτό το ποσό στην κάρτα η εαν μπορεί απλα να χρεωθεί?

2.Και κάτι πιο σχετικό με Μαρόκο. Μήπως θα ήταν καλύτερα να νοικιάσουμε απο μία τοπική εταιρεία οταν φτάσουμε εκει?
1. πρέπει η τραπεζα σου να δωσει εγκριση για τη δεσμευση αυτου του ποσού. επομένως πρεπει να υπαρχει διαθεσιμο.
2. όχι. από μεγαλη, διεθνή εταιρεία ή από μεγαλο διεθνή πρακτορα. και εννοειται αυστηρα με πλήρη ασφαλεια ή με κάλυψη του ποσού ευθυνης και για λαστιχα-κρύσταλλα. οι ζημιες σε αυτα ειναι πολυ πιθανες σε τοσο χρονο ενοικιασης και η διαφορα ενδεικτικα για 3 βδομαδες δεν ξεπερνα τα 60Ε. πχ ειδα για 3 βδομαδες Απριλιο 500Ε εναντι 564 με πληρη...
 

melikiko

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδέα με τις πιστωτικές. Γι αυτό ρωτάω. Επικοινώνησα και με την εταιρεία αλλα δεν πήρα καμία απάντηση. Επειδή δεν θα είναι δυνατόν να έχω αυτά τα extra 1000 ευρω στην κάρτα, θα υπάρχει προβλημα; Για πιστωτική.

Ευχαριστω για την απάντηση
 

melikiko

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Και εμείς αυτο σκεφτήκαμε και κλέισαμε με την Budget σε πολύ καλη τιμή με όλες τις ασφαλειες κλπ. αλλα μετα στο μέιλ το ποσο δεσμευσης των 1000 ευρω μας τρομαξε. δεν υπήρχε πριν καποια ενημέρωση. Τελος πάντων.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
καλά ταξίδια!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ιδέα με τις πιστωτικές. Γι αυτό ρωτάω. Επικοινώνησα και με την εταιρεία αλλα δεν πήρα καμία απάντηση. Επειδή δεν θα είναι δυνατόν να έχω αυτά τα extra 1000 ευρω στην κάρτα, θα υπάρχει προβλημα; Για πιστωτική.

Ευχαριστω για την απάντηση
αν και σου εχω απαντησει αλλού, ναι θα υπαρχει πρόβλημα. φροντισε να υπαρχουν διαθεσιμα, αν δεν εχεις αυτο το πιστωτικο οριο απλα κατεθεσε τα στην καρτα πριν την αναχωρηση αλλιώς απευθυνσου σε τοικο γραφειο που πιθανως να θελει μικρότερο ποσό..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χρεωστικη δυσκολο να τη δεχτουν αλλα και να τη δεχτουν θα στο δεσμευσουν το ποσο. Πιστωτικη το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να μην εχεις καλυψει το πιστωτικο σου οριο.

Edit: Απαντησε ο απο πανω
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
μην με βαράτε αλλά είμαι άσχετη τι είναι το ποσό απαλλαγής;;
 

melikiko

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ούτε εγώ ήξερα. Εμείς που νοικιάσαμε αμάξι μέσω του rentalcars.com απο την εταιρεία bugdet πληρωσαμε 8 ευρω την ημέρα έξτρα για ασφάλεια ατυχήματος κ.ά. στη rental cars οχι στη budget. αυτό το ποσό το ονομάζουν έτσι. και από οτι κατάλαβα σε περίπτωση ατυχήματος το πέρνουμε πίσω. έτσι μας είπε ένας υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου του site.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγώ πάλι έχω καταλάβει ότι αυτά τα επιπλέον ευρώ την ημέρα που τα ονομάζουν ασφάλεια του ποσού απαλλαγής, χρησιμεύουν ώστε σε περίπτωση ατυχήματος να πληρώσει τα πάντα η εταιρεία ενοικιάσεως και ο ενοικιαστής να μην επιβαρυνθεί καθόλου. Και πιστεύω ότι στην περίπτωση που δεν υπάρχει ατύχημα δεν στα επιστρέφουν. Αν έχω καταλάβει λάθος ...... ας το διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα!!!
 

melikiko

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
an isxue kati tetoio emeis apo thn stigmh p plirwsame auto to poso de tha prepe na mas zhtage h budget na desmeusei k alla 1000 euro apo thn karta.. ti na pei kaneis! kai egw to psaxnw twra
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom