Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Τελικα μου δεσμευσαν 700 ευρω στην καρτα,μας εδωσε το κλειδι κ το συμβολαιο,μας ειπε το οχημα μας πως θα ειναι ενα Lancia Y κ με το λεωφορειακι μας πηγαν ολους στο παρκινγκ των ενοικιαζομενων αυτοκινητων οπου μας περιμενε ο εκπροσωπος της Europcar με την οποια ειχαμε κλεισει!!Το αυτοκινητο ολοκαινουργιο κ δεν αποτελω μεμονωμενο περιστατικο...ειδα κ τα υπολοιπα τοσο της εταιρειας μας οσο κ των διπλανων...
Ευχαριστω για ολα!!!:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.931
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
άντε μπράβο. καλά να περάσετε.
 

DOSE KAI SOSE

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Καλησπέρα παιδιά.

Επειδή βλέπω ότι στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν πολλοί γνώστες και έχουν διάθεση να βοηθήσουν, είπα να θέσω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις μιας και σκοπεύω να νοικιάσω το Μάιο αλλά δεν το χω ξανακάνει οπότε....

Σκοπεύω να νοικιάσω από αεροδρόμιο Βουδαπέστης όπου φτάνω με Wizzair (1η φορά μ' αυτήν, ο Θεός βοηθός..) και να κάνω τον κύκλο Βουδαπέστη-Βιέννη-Γκρατς-Χαλστατ (χωριό της Αυστρίας)-Σάλτσμπουργκ-Βιέννη-Βουδαπέστη. Πρόκειται για περίπου 1500 χλμ.

Θα βγάλω πιστωτική γιατί μέσω της αεροπορικής δε γίνεται αλλιώς όπως και σε όποια άλλη εταιρία έχω δει.

Θα θελα να ρωτήσω τα εξής και όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση ας μου απαντήσει:
1) για μικρό αυτοκίνητο, για μια βδομάδα, μέσω αεροπορικής, με παραλαβή από αεροδρόμιο μου δείχνει γύρω στα 210 ευρώ. Για Αυστρία που θέλω να πάω μου γράφει ότι επιτρέπεται πλην όμως δεν μου ζητάει κάπου να το αναφέρω. Πρέπει να ειδοποιήσω με κάποιο τρόπο νωρίτερα ή θα το αναφέρω με την παραλαβή? Επίσης, θα έχει έξτρα χρέωση?

2) Κάποιος ανέφερε για τις βινιέτες. Το χω ψάξει και λογικά με το που φτάσω στα σύνορα θα το προμηθευτώ από κει. Απλώς νομίζω ότι σε κάποια τούνελ των Άλπεων δεν σε καλύπτει. Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

3) Κάποιος ανέφερε ότι έβγαλε ευρωπαϊκό δίπλωμα. Εγώ έχω το κλασικό, παλιό ελληνικό χωρίς λατινικούς χαρακτήρες. Θα χω θέμα?

4) Πιστεύετε ότι αν πάω με λεωφορείο εντός Βουδαπέστης και νοικιάσω από το κέντρο σε κάποιο κατάστημα θα ναι πολύ ακριβότερα σε σχέση με κράτηση από το ίντερνετ ή μέσω της αεροπορικής? (μιας και στη Βουδαπέστη θα κινηθώ ουσιαστικά 2 απογεύματα όπως το χω κανονίσει και σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο, οικονομικά και χρονικα, να ψάχνω πάρκινγκ ενώ θα κινούμαι με τα πόδια στην πόλη)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα αλλά είμαι πολύ αγχώδης σίγουρα θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις....χαχαχα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Θα σου απαντησω σε αυτα που ξερω κ ειδα απο προχθες που νοικιασα εδω στην ιταλια....
1) εξτρα χρεωση δεν εχει για τις χωρες αυτες που λες....το αναφερεις καλου κακου στον τυπο στο γκισε που θα σου δωσει το συμβολαιο κ θα δεσμευσει τα χρηματα στην πιστωτικη κ θα δεις που θα σου δειξει ενα εντυπο στο οποιο οι χωρες που επιτρεπεται να πας εχουν αλλο χρωμα απο τον υπολοιπο χαρτη της Ευρωπης!αν υπαρξει χρεωση δεν ειναι μεγαλη παντως μου ειπαν οταν ειχα ρωτησει...

3) θα εχεις προβλημα αν δε βγαλεις το νεοου τυπου διπλωμα σαν πιστωτικη καρτα!στοιχιζει 30 ευρω το παραβολο,το οποιο ειναι ηλεκτρονικο οποτε το εκτυπωνεις πας σε μια τραπεζα το πληρωνεις κ δυο μερες μετα για να εχει ισχυ πηγαινεις στο αρμοδιο τμημα του υπ.μεταφορων της περιοχης σου κ καταθετεις με τις φωτο τυπου διαβατηριου το παραβολο κ μια αιτηση που θα σου δωσουν εκει....σε 10 μερες το εχεις στα χερια σου!:)

4) θεωρητικα ολο το ταξιδι σου μπορεις να το κανεις κ με ΜΜΜ αλλα εσυ αποφασιζεις αν σε συμφερει τοσο απο οικονομικης αποψης οσο απο θεμα ταλαιπωριας....ψαξτο με τρενα κ λεωφορεια κ μπορει να συμφερει ποιος ξερει...η τιμη με δυο μερες λιγοτερες απο αεροδρομειο αν το νοικιαςεις εχει αιςθητη διαφορα?αν οχι τοτε το αυτοκινητο προσπαθησε να το εχεις σε δωρεαν παρκινγκ κ του ξενοδοχειου αν γινεται...κ βολταρε τις δυο μερες στη Βουδαπεστη ποδαρατος γτ οντως το αμαξι θα εχει θεμα στο κεντρο!
 

DOSE KAI SOSE

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
sourloulou, πρώτ' απ' όλα σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες..η διαφορά στις 2 μέρες είναι περίπου στο 40 ευρώ και έχω υπόψη μου κάτι ξενοδοχεία σχετικά κοντά στο κέντρο σε όλες τις πόλεις που θα πάω, τα οποία έχουν μηδενικό ή ελάχιστο κόστος για το πάρκινγκ.

Επίσης, μου αρέσει να οδηγήσω σε αυτές τις διαδρομές και πιστεύω ότι οικονομικά θα μου βγει ελάχιστα παραπάνω, δεδομένου ότι και για να μεταβώ σε υπεραστικα΄ή τρένα κάτι θα χρειαστεί.. Άσε που θα μαι και πιο άνετος με τις ώρες.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
βουρ για ενοικιαση λοιπον!!!κ θα περασεις τελεια!!
 

Shiro

Member
Μηνύματα
8
Likes
14
Καλησπέρα σας!

20 Δεκέμβρη πάμε Βέλγιο - Genk για 8 ημέρες. Έχουμε κλείσει με ryanair για Brussels-Charlelois airport . Θέλουμε να πάμε επίσης Παρίσι, Amsterdam και τριγύρω, θα χρειαστούμε αυτοκίνητο και είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε... Θεωρώ υπερβολή μεγάλη τη δέσμευση ποσού όμως... ειδικά κάτι ποσά άνω των 600 ευρώ. Άν σου τύχει οτιδήποτε και έχεις ανάγκη αυτά τα χρήματα ή μέρος τους τι κάνεις? Πας σε μια ξένη χώρα δηλαδή.... Δεν ξέρω μου φαίνεται παράλογο. Κοίταγα για ένα απλό compact αυτοκίνητο και όλες μα όλες οι εταιρίες δεσμέυουν από 900 μέχρι και 1300, μα πάμε καλά?

Υπάρχει έστω κάποια επιλογή να μειώσεις αυτό το κόστος? ή είναι standard?
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Για μινι αυτοκινητο μας δεσμευσαν 700 ευρω...σιγουρα ειναι πολλα αν εχεις μια πιστωτικη κ εχει κ χαμηλο οριο οπως η δικη μου που εχει 1000 ....αλλα ειχαμε προνοησει κ πηραμε κ αλλη πιστωτικη μαζι μας για τις λοιπες συναλλαγες ωστε να μην εχουμε ποοοολλα χρηματα επανω μας...

Δεν μπορεις να αλλαξεις σε αυτη την πολιτικη των εταιρειων κατι...το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι να επιμεινεις να ερθει ο τυπος που θα σου δωσει το κλειδι μαζι σου στο παρκινγκ ωστε να δειτε μαζι το αυτοκινητο κ να προσεχεις πολυ που το παρκαρεις κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου κ ολα θα πανε καλα!θα σου αποδεσμευσουν το ποσο κ το μονο που θα σου μεινει θα ειναι η γλυκια αναμνηση του ταξιδιου σου!!!
 

nap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα...Νοικιασα ενα αυτοκινητο στην Βιεννη αλλα δν ηξερα οτι χρειαζεται πιστωτικη κ τωρα δν προλαβαινω να βγαλω..Αν τους δωσω μια χρεωστικη με 1000 διαθεσιμα δν μπορουν να μου δεσμευσουν τα λεφτα απο αυτην την καρτα;;Το ιδιο δεν ειναι;ευχαριστω..Με αυτην την ιδια καρτα νοικιασα κ το αυτοκινητο κ μου δεσμευσε το ποσο για 2 ημερες κ μετα με χρωσε κανονικα..αρα κ απο το γραφειο μπορουν να δεσμευσουν το ποσο..λετε να αρνηθουν;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα...Νοικιασα ενα αυτοκινητο στην Βιεννη αλλα δν ηξερα οτι χρειαζεται πιστωτικη κ τωρα δν προλαβαινω να βγαλω..Αν τους δωσω μια χρεωστικη με 1000 διαθεσιμα δν μπορουν να μου δεσμευσουν τα λεφτα απο αυτην την καρτα;;Το ιδιο δεν ειναι;ευχαριστω..Με αυτην την ιδια καρτα νοικιασα κ το αυτοκινητο κ μου δεσμευσε το ποσο για 2 ημερες κ μετα με χρωσε κανονικα..αρα κ απο το γραφειο μπορουν να δεσμευσουν το ποσο..λετε να αρνηθουν;
Νοικιασες καποιο ΙΧ απο καποια εταιρεια με καποιους ορους. Εμεις πως να ξερουμε? Σιγουρα πρεπει να διαβαζεις πολυ καλα οτι υπογραφεις και να επικοινωνεις με την εταιρεια για τις αποριες σου που ειναι η μονη που ξερει τετοια θεματα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για να έχετε το κεφαλάκι σας ήσυχο, το καλύτερο που έχετε να κάνετε όταν νοικιάζετε αυτοκίνητο είναι να επιλέγετε Zero Excess Insurance. Βγαίνει βέβαια πιο ακριβά η ενοικίαση, αλλά ούτε σας δεσμεύουν τρελλά λεφτα στην κάρτα (παρα μόνο κάποια χρήματα σαν εγγυηση για τα καύσιμα σίγουρα λιγότερα από 100 ευρώ) και επιπλέον είσαστε καλυμένοι και πλήρως ασφαλισμένοι σε περίπτωση που συμβεί κάτι αναπάντεχο. Η autoeurope σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom