Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

livag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Απορία...

μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο από ελλάδα και να πάω οδικώς μέσω σκοπίων-σερβίας στην βουδαπέστη και να ξαναγυρίσω; γνωρίζετε αν υπάρχει τέτοιου είδους εταιρία που να δέχεται να περάσει το αυτοκίνητο από χώρες εκτός εε;
 

maria_tr

Member
Μηνύματα
18
Likes
28
Απορία
Εκλιεσα απο το site της ryanair στο αεροδρομιο του baden baden με την εταιρεια keddy. Είναι αξιόπιστη;
Εχει κλείσει κανείς άλλος σε αυτήν;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απορία
Εκλιεσα απο το site της ryanair στο αεροδρομιο του baden baden με την εταιρεια keddy. Είναι αξιόπιστη;
Εχει κλείσει κανείς άλλος σε αυτήν;
Ειναι η low cost εκδοχη της europcar, καλη κ αξιοπιστη εταιρεια χωρις προβληματα. Προσεχε τους ορους μονο και ιδιαιτερα χιλιομετρα, ποσο ευθυνης.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έκλεισα από Λάρνακα με τη Hertz στην τιμή των 51 ευρώ για 3 μέρες που μου φάνηκε πολύ χαμηλή . Δεν είχε δυνατότητα προπληρωμής . Αν και μου έκανε εντύπωση για τόσο μεγάλη εταιρία δεν μπόρεσα να βγάλω εύκολα άκρη μέσω τηλεφώνου για κάποια θέματα . Στους γενικούς όρους λέει για την Α κατηγορία ότι έχει ασφάλεια με απαλλαγή 750 ευρώ . Άρα αυτό το ποσό το δεσμεύουν από την πιστωτική σαν εγγύηση . Εντός Ελλάδας σε Ελληνικό νησί μου είπαν ότι στους Έλληνες δεν το κρατάνε αυτό και δεν μου είχαν δεσμεύσει τίποτα (μιλάω για την ίδια εταιρία )

Πήρα τηλέφωνο στο γραφείο τους στη Λάρνακα και μου είπαν ότι αν πληρώσω επιπλέον 10 ευρώ ένα ημέρα περίπου (έτσι μου απάντησαν .. περίπου ... μάλλον δεν ήταν σίγουροι ) το ποσό της απαλλαγής θα κατέβει στα 90 ευρώ όποτε δεν θα χρειαστεί να δεσμεύσουν κάποιο ποσό ως εγγύηση . Τους είπα μάλιστα να τους δώσω τον κωδικό κράτησης να μου πουν ακριβώς πόσο θα βγει η τιμή . Με ρώτησε αν έκανα την κράτηση από το site της Aegean και όταν είπα ναι μου απάντησε θα πληρώσω όσο λέει εκεί + 30 ευρώ περίπου .(πάλι περίπου και απέφυγε να κοιτάξει την κράτησή μου στο σύστημα λες και δεν μπορούσε να τη δει) .

Λόγο της χαμηλής τιμής 51 ευρώ για 3 μέρες αν ισχύει ότι είναι μόλις 10 ευρώ την ημέρα η έξτρα χρέωση για να πέσει το ποσό απαλλαγής στα 90 ευρώ και να μη δεσμεύσουν 750ευρω εγγύηση νομίζω είναι μια χαρά . Δεδομένου ότι εκεί οδηγούν ανάποδα οπότε οκ ποτέ δεν έρθεις . Το θέμα είναι ισχύουν σίγουρα όλα αυτά ; δε θέλω να φτάσω και να έχω κάποια έκπληξη δυσάρεστη εκεί τελευταία στιγμή . Αμάξι θα χρειαστώ σίγουρα . Έχει κανείς ανάλογο εμπειρία ;

Για το αν μπορώ να πάω στα κατεχόμενα μου απάντησαν ότι δεν το απαγορεύει κάπου στο συμβόλαιο απλά δεν καλύπτει η ασφάλεια αν γίνει κάτι εκεί και ούτε μπορούν να με βοηθήσουν αν πάθει κάτι το αμάξι (οκ αυτό λογικό )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το θέμα είναι ισχύουν σίγουρα όλα αυτά ;
συγνωμη κιολας αλλα εμεις πως να ξερουμε αν αυτα που σου ειπαν ισχυουν? καθε εταιρεια και καθε γραφειο εχει τους δικους της ορους κ προσφορες. διαβασε πολυ καλα οτι προκειται να υπογραψεις. αν θελεις να μειωσεις το ποσο ευθυνης σου ειναι δικη σου αποφαση φυσικα. η τιμη που σου ειπαν καλη ειναι.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
συγνωμη κιολας αλλα εμεις πως να ξερουμε αν αυτα που σου ειπαν ισχυουν? καθε εταιρεια και καθε γραφειο εχει τους δικους της ορους κ προσφορες. διαβασε πολυ καλα οτι προκειται να υπογραψεις. αν θελεις να μειωσεις το ποσο ευθυνης σου ειναι δικη σου αποφαση φυσικα. η τιμη που σου ειπαν καλη ειναι.
Ρώτησα αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρία στην Κύπρο.. Και κυρίως αν παίζει τέτοιο ποσό (10 ευρώ) για να μειώσω το ποσό απαλλαγής σε σχεδόν 0 γιατί μου φαίνεται πολύ φθηνό. Εννοείται θα διαβάσω καλά το συμβόλαιο εκεί. ΑΛλά δε θέλω να φτάσω και ξαφνκά να μου βγάλουν μία τιμή 100 ευρώ + ή να πρέπει να μου δεσμεύσουν την κάρτα 750 ευρώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρώτησα αν έχει κάποιος άλλος εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρία στην Κύπρο.. Και κυρίως αν παίζει τέτοιο ποσό (10 ευρώ) για να μειώσω το ποσό απαλλαγής σε σχεδόν 0 γιατί μου φαίνεται πολύ φθηνό. Εννοείται θα διαβάσω καλά το συμβόλαιο εκεί. ΑΛλά δε θέλω να φτάσω και ξαφνκά να μου βγάλουν μία τιμή 100 ευρώ + ή να πρέπει να μου δεσμεύσουν την κάρτα 750 ευρώ
Το ποσο εξαρταται απο πολλούς παραγοντες, ποσο ενοικιασης, κατηγορια ιχ, διαρκεια, ηλικια, πολιτικη γραφειου και και...για οποια δεσμευση θα υπογραψεις. Απλα χωρις αγχος διαβασε τι θα υπογραψεις. Απλα ειναι, η εταιρεια ειναι κολοσσος αλιμονο...
 

audi2000

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα παιδια,
εχω κανει κρατηση για αυτοκινητο απο Τορινο για 15 μερες και ΧΩΡΙΣ πιστωτικη. Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορω κανονικα! Υπαρχει περιπτωση να μου το ακυρωσουν οταν παω εκει και δεν εχω πιστωτικη? Μου εστειλαν email και μου ειπαν OK!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Καλησπερα παιδια,
εχω κανει κρατηση για αυτοκινητο απο Τορινο για 15 μερες και ΧΩΡΙΣ πιστωτικη. Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορω κανονικα! Υπαρχει περιπτωση να μου το ακυρωσουν οταν παω εκει και δεν εχω πιστωτικη? Μου εστειλαν email και μου ειπαν OK!
Αν είναι σοβαρή εταιρεία από την στιγμή που έστειλαν mail λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.Αλλά μήπως ζητήσουν κάποιο ποσό για εγγύηση σε μετρητά;
 

audi2000

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αν είναι σοβαρή εταιρεία από την στιγμή που έστειλαν mail λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.Αλλά μήπως ζητήσουν κάποιο ποσό για εγγύηση σε μετρητά;
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Επειδη δεν εχω εγω το email και το εχει ο φιλος μου νομιζω ειναι AVIS. Αρα να κραταω και το email για καλο και για κακο οταν παω να το παραλαβω?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Επειδη δεν εχω εγω το email και το εχει ο φιλος μου νομιζω ειναι AVIS. Αρα να κραταω και το email για καλο και για κακο οταν παω να το παραλαβω?
Οπωσδήποτε να έχετε το mail μαζί σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom