Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

moulos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Εάν η εταιρεία ενοικίασης απαγορεύει την μετακίνηση εκτός χώρας με το αυτοκίνητο που σου παρέχει ή απαγορεύει την έξοδο του σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες που τις αναφέρει στους όρους του συμβολαίου και εσύ τους παραβείς, μάλλον την έβαψες!!!
Επίσης, το αμάξι πρέπει να δηλωθεί στην εταιρεία ότι θα βγει εκτός συνόρων και να ζητηθεί από πριν η "Cross Border Card" για να έχεις κάλυψη ασφάλειας σε περίπτωση ατυχήματος σε άλλη χώρα.
Για να μην σου απαριθμήσω και άλλους λόγους, σου επισημαίνω ότι οι κλήσεις στην Ιταλία για οποιαδήποτε μικρή παράβαση κόβονται με μεγάλη ευκολία και στέλνονται στην εταιρεία ενοικίασης πρώτα και μετά σε σένα.
Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλες συνέπειες θα έχει αυτή η παράβαση...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οντως εαν δεν δηλωθεί στο γραφείο ενοικιάσεως - και δεν πληρωθεί η αντίστοιχη χρέωση - δεν θα δώσουν την πράσινη κάρτα ασφάλισης του αυτοκινήτου και αν γίνει έλενχος στα σύνορα δεν θα με αφήσουν να μπώ.
Για το δίπλωμα έστειλα φωτογραφίες του παλιού ροζ στα γραφεία ενοικίασης και οι μισοί το δέχονται.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.231
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
επειδή πάντα έχουμε στο μυαλό μας το χειρότερο σενάριο, να έχεις υπ' όψιν σου ότι εάν δεν δηλώσεις ότι θα ταξιδεύσεις σε άλλο κράτος και σου συμβεί κάποιο ατύχημα, αυτομάτως ακυρώνονται όλοι οι όροι της ασφάλειας που έχεις αγοράσει καθώς και χρεώνεσαι με όλα τα έξοδα επαναπατρισμού του οχήματος.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
1. Τα παλιά διπλώματα βάσει νομοθεσίας παραμένουν σε ισχύ πανευρωπαικά μέχρι το 2033! Τους βοηθάς λίγο να γράψουν τα στοιχεία σου και είσαι ΟΚ. Οταν είσαι μπροστά τους κανείς δεν αρνείται τη μίσθωση και να χάσει τον πελάτη.
2. Συνήθως επιτρέπεται η έξοδος από τη χώρα σε γειτονικές χώρες χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις. Μερικές φορές όμως απαιτούν επιπλέον χρήματα περίπου 50 ευρώ για να στο επιτρέψουν. Γι αυτό καλύτερα αν σου δίνεται η δυνατότητα πριν την κράτηση να διαβάσεις τους όρους ασφάλισης.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.231
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
2. Συνήθως επιτρέπεται η έξοδος από τη χώρα σε γειτονικές χώρες χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις. Μερικές φορές όμως απαιτούν επιπλέον χρήματα περίπου 50 ευρώ για να στο επιτρέψουν. Γι αυτό καλύτερα αν σου δίνεται η δυνατότητα πριν την κράτηση να διαβάσεις τους όρους ασφάλισης.
το λιγότερο που έχω δει, είναι 5 ευρώ την ημέρα ( συμπεριλαμβανόμενου του φόρου), αναλόγως βέβαια την εταιρία.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η https://www.autoclick.co.uk/ που εχει ενοικιάσεις αυτοκινήτων σε όλη την Ευρώπη έχει βγάλει προσφορά 50% για αγορά on line μέχρι 11/4 για ενοικίαση μέχρι 31/12/2018
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οντως εαν δεν δηλωθεί στο γραφείο ενοικιάσεως - και δεν πληρωθεί η αντίστοιχη χρέωση - δεν θα δώσουν την πράσινη κάρτα ασφάλισης του αυτοκινήτου και αν γίνει έλενχος στα σύνορα δεν θα με αφήσουν να μπώ.
Για το δίπλωμα έστειλα φωτογραφίες του παλιού ροζ στα γραφεία ενοικίασης και οι μισοί το δέχονται.
Και εμεις νοικιάσαμε από Ιταλία και μπήκαμε Σλοβενία και Κροατία. Η συγκεκριμένη εταιρεια στους όρους του συμβολαίου ειχε δωρεάν αυτές τις χώρες. Δέχονταν κανονικά το ροζ δίπλωμα αλλά εμείς για καλό και για κακό βγάλαμε διεθνές δίπλωμα (50 ευρώ για ένα χρόνο) γιατί μπορεί να είχαμε πρόβλημα αν κάποιος μας σταματούσε στον δρόμο ή στα σύνορα. Προσοχή στα γραφεία ενοικίασης γιατί αν έχεις κλείσει με πλήρη ασφάλεια από τη μηχανή αναζήτησης (π.χ. carrentals, ryan κτλ) μετά προσπαθούν να σε πήσουν πως αυτό δε σε καλύπτει εντελώς και πρέπει να κάνεις και την δική τους ασφάλιση. Απότι κατάλαβα είναι προτιμότερο να μιλήσεις απευθείας με το γραφειο πριν κλείσεις και να μάθεις για την ασφάλιση που παρεχει και αν εχει παρόμοιο κόστος να μην κάνεις αυτή που δίνουν οι μηχανές αναζήτησης αλλά μόνο την δική τους. Μας είπαν πως δε καλύπτεσαι για κάποιους φόρους και πως πρέπει να πληρωσεις άμεσα με την κάρτα αν συμβεί κάτι και μετά από αρκετό καιρο θα παρεις τα χρήματα σου πίσω. Ενώ με την ασφαλεια του γραφειου καλύπτεσαι 100% άμεσα..
 

Vasilis37

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ, ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κλείσει ένα ταξίδι για Πολωνία τον Ιούλιο. Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο για να πάω από πόλη σε πόλη. Επειδή ειχα φάει μεγάλη ήττα στην Ρουμανία με μια δευτεροτριτη εταιρεία που είχα κλείσει από ryanair θέλω πληροφορίες. ΤοτΤ μου ζητούσαν να πληρώσω το παρμπρίζ. Κοντεψα να πάθω εγκεφαλικό από τις φωνές που εβαλα. Είχα πληρώσει ασφάλεια προκαταβολικά αλλά ήθελαν να μου τα πάρουν από την κάρτα και όχι από την ασφάλεια.
BTW... Ξέρει κανείς κάποια αξιοπρεπη από τις δευτεροτριτες που να μην κλέβει;
Επίσης μηπως είναι καλυτερα να αγοράσω την ασφάλεια επί τόπου; Να κλεισω το αυτοκίνητο τώρα και να πληρώσω την ασφάλεια εκεί;
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Βρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ γιατί έχω τρελαθεί. Θέλω να κλείσω αυτοκίνητο να το παραλάβω από bergamo και να το παραδώσω gerona και μου βγάζει κάτι απίστευτες τιμές όπου κ αν κοιτάω. Για 5 μέρες 2000 ευρώ και άνω. Ξέρετε κάποια εταιρεία που να μη χρεωνει κατ' αυτόν τον τρόπο το one way και την αλλαγή χώρας? Έν τω μεταξύ έχουμε κλείσει στο παρελθόν με hertz αν θυμάμαι καλά από Ολλανδία και το επιστρέψαμε Βέλγιο κ δε θυμάμαι να πληρώσαμε κάποιο extreme πόσο οπότε δεν ήξερα ότι θα αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα.
Καλησπέρα σας θα ηθελα να σας ρωτησω πως παραλαμ ανετε το αυτοκίνητο εαν πατε ιταλια?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.231
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κλείσει ένα ταξίδι για Πολωνία τον Ιούλιο. Σκέφτομαι να νοικιάσω αυτοκίνητο για να πάω από πόλη σε πόλη. Επειδή ειχα φάει μεγάλη ήττα στην Ρουμανία με μια δευτεροτριτη εταιρεία που είχα κλείσει από ryanair θέλω πληροφορίες. ΤοτΤ μου ζητούσαν να πληρώσω το παρμπρίζ. Κοντεψα να πάθω εγκεφαλικό από τις φωνές που εβαλα. Είχα πληρώσει ασφάλεια προκαταβολικά αλλά ήθελαν να μου τα πάρουν από την κάρτα και όχι από την ασφάλεια.
BTW... Ξέρει κανείς κάποια αξιοπρεπη από τις δευτεροτριτες που να μην κλέβει;
Επίσης μηπως είναι καλυτερα να αγοράσω την ασφάλεια επί τόπου; Να κλεισω το αυτοκίνητο τώρα και να πληρώσω την ασφάλεια εκεί;
επειδή η ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς καθώς και οι διάφορες ασφάλειες που κάνουμε ο καθένας μας, είτε από μόνοι μας, είτε απ'ευθείας από την εταιρία ενοικίασης, θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί η εταιρεία απαίτησε να της πληρώσεις το παρμπρίζ ( έσπασε κατά την διάρκεια της ενοικίασης??? ) και εάν η ασφάλεια που έκανες ήταν από την ίδια εταιρεία ή από τον μεσάζοντα που νοίκιασες το αυτοκίνητο???
διότι αν η ασφάλιση έγινε από τον μεσάζοντα τότε δικαίως η εταιρεία ζητάει να πληρωθεί και με την απόδειξη που σου δίνει αξιώνεις εσύ από την ασφάλεια που έκανες να σου επιστρέψει το ποσό.
( Ξέρει κανείς κάποια αξιοπρεπη από τις δευτεροτριτες που να μην κλέβει; ) θα μπορούσες να μας εξηγήσεις που θεώρησες ότι η εταιρεία σε έκλεψε ή πήγε να σε κλέψει και εάν τελικά πλήρωσες για το παρμπρίζ ή όχι.
 

Vasilis37

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ, ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τα έγραψα βιαστικά και ίσως να μην βγαίνει νόημα.
Το περιστατικό συνέβη με την klass wagen στο Βουκουρέστι. Είχα κλείσει μέσω ryanair. Είχα πληρώσει και την πρόσθετη ασφάλεια της axa.
Όταν πήγαμε εκεί μας είπαν ότι η ασφάλεια δεν μετράει και έπρεπε να πληρώσω επιπλέον 135€ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όπως ειπαν. Φυσικά αρνήθηκα γιατί νόμιζα ότι καλυπτομουν από την axa.
Ενώ ειχα κλείσει καινούργιο αυτοκίνητο μου έφεραν ένα με 60000 χλμ.
Το λάθος μου ήταν ότι το δέχθηκα.
Το κοίταξα για γρατσουνιές αλλά σουρουπωνε, ήταν και άπλυτο και δεν είδα ότι ειχε ενα ρραγισματακι στο παρμπρίζ.
Για να σας προλάβω είμαι σίγουρος ότι δεν χτύπησε κάποιο πετράδακι το παρμπρίζ. Μου έχει τύχει δύο φορές στο δικό μου και ξέρω πως ακούγεται.
Όταν το πήγαμε πισω ήρθε ένας υπάλληλος και κοίταξε αμέσως στο σημείο που ειχε το ραγισματακι. Και μάλιστα σε σούρουπο προς σκοταδδι.
Μας ζητούσαν να το κρατήσουν από την κάρτα. Τους έλεγα ότι δεν χτύπησε κάτι το παρμπρίζ ή αν έγινε να τους υπογράψω να τα παροπά από την ασφάλεια.
Με έκαναν τούρμπο και έβαλα τις φωνές.
Μας καθυστερούσαν με βλακωδης δικαιολογίες για να πιεστουμε ώστε να πλησιάσει η πτήση μας.
Τελικά επειδή ερχόταν νέος πελάτης και φοβήθηκαν μήπως την κάνει, μας ξεχρεωσαν την κάρτα.
Όταν γύρισα έψαξα και είδα ότι το κάνουν συστηματικά.
Συμβουλεψα μέσω tripadvisor τους μελλοντικούς πελάτες να φωτογραφήσουν και να πάρουν βίντεο τα αυτοκίνητα ώστε να μπορούν να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες. Και με μεγάλη ευχαρίστηση είδα απαντήσεις ότι το εκαναν εκνεριζοντας τους υπαλλήλους.
Για αυτό έγραψα για δευτεροτριτες. Δείχνουν φθηνότερες από τις γνωστές εταιρείες αλλά με τέτοιες απάτες στοιχίζουν περισσότερα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγω στο βουκουρεστι ειχα τη χειροτερη εμπειρια μου. Με αλλη εταιρια ομως. Εκτος του οτι μου ζητησαν - και τα πηραν- 15 ευρω γιατι το αυτοκινητο ηταν πολυ βρωμικο- δεν ηταν, θα μπορουσε να νοικιαστει ξανα χωρις ουτε το απλο πλυσιμο που ειναι υποχρεωμενοι να κανουν- προσπαθησαν να μου φορτωσουν μια γρατζουνια που ενω ηταν σημειωμενη στο χαρτι που ειχα στα χερια μου, ελεγαν οτι δεν την βλεπουν στο κομπιουτερ τους.
Μαλλον η χωρα θελει ιδιαιτερη προσοχη στην ενοικιαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom